Sari la conținut

INTRETINERE LANT, MARCI/TIPURI - Totul Despre


TonyTA
 Share

Postări Recomandate

Ditai patratatu cu forma paralelipipedica :)

 

Probabil voi folosi o spitza prinsa in jurul/lungul basculei, cu un punct fix in dreptul surubului de prindere al aparatorii de lant (multam de idee ;)). speram ca nu va vibra PREA rau :blink:

 

In nu m-am decis la un sistem de alimentare. Inclin spre pompa de spalat parbrizul care baga ulei intr-un circuit in care curgerea se face gravitational. Practic un Loobman la care alimentarea se face electric. Sa vad cum dau jos pompa de lichid de la spalatorul spate al unui Matiz :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ditai patratatu cu forma paralelipipedica :)

 

Probabil voi folosi o spitza prinsa in jurul/lungul basculei, cu un punct fix in dreptul surubului de prindere al aparatorii de lant (multam de idee ;)). speram ca nu va vibra PREA rau :blink:

 

In nu m-am decis la un sistem de alimentare. Inclin spre pompa de spalat parbrizul care baga ulei intr-un circuit in care curgerea se face gravitational. Practic un Loobman la care alimentarea se face electric. Sa vad cum dau jos pompa de lichid de la spalatorul spate al unui Matiz :o

 

 

si pui potentiometru pt dozaj?

 

deja cred ca te complici inutil. cat mai simplu ca sa nu aibe ce sa se strice.

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si pui potentiometru pt dozaj?

 

deja cred ca te complici inutil. cat mai simplu ca sa nu aibe ce sa se strice.

Nu, fara electronice. Pur si simplu un buton la ghidon, care actioneaza printr-un releu (5 lei ;)) pompa; exact ca la spalatorul de parbriz de la masina. Daca uit sa-l apas, merg cu lant uscat.

 

Voi avea si un circuit secundar care va curge direct din rezervorul mare, pentru situatiile in care nu merge electrica sau mai stiu eu ce dracie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si pui potentiometru pt dozaj?

 

deja cred ca te complici inutil. cat mai simplu ca sa nu aibe ce sa se strice.

Esti de-al meu :blink:

Ideea e ca initial si mie mi-a trecut prin cap sa fac un sistem cu valva electrica comandat de un supercalculator IBM Blue Gene, dar n-am reusit sa rezolv problema alimentarii calculatorului, consuma prea mult si nu tinea alternatorul ;)

Pina la urma urmei fiecare-si petrece timpul cum vrea, dar sint si alte imbunatatiri care se pot aduce motocicletei, multe poate mai utile. De cind folosesc clona Loobman de constructie personala, cu toate ca las robinetul deschis rar, lantul e tot timpul mult mai unsuros decit inainte. Cum a zis si Cavaleru, lucrurile complicate au o probabilitate mai mare de a se defecta. Nu ca ar fi ceva nerealizabil, dar o sursa care sa alimenteze acel numarator de la sistemul alectric al motocicletei trebuie sa respecte niste reguli, altfel acel numarator ori se va arde, ori va functiona haotic. Pe bornele bateriei unei motociclete sau a unei masini apar "spitzuri" de tensiune de zeci de volti. Parerea mea e ca va legati la cap fara sa va doara, dar na :) Daca ar fi sa dau un sfat, as zice ca e preferabil sa pui acel senzor magnetic la roata din fata, daca se desprinde magnetul/senzorul exista riscul de a intra intre roata si pinioane, si nu cred ca e bine. V-o spune un om care a reusit sa plesneasca un lant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atasez o schema penibil de penibila, dar care ilustreaza intentiile mele. In cel mai rau caz, robinetul de bypass si cel de reglaj pot fi folosite impreuna pentru a regla debitul daca pompa aia electrica da rateu.

 

post-42478-1249921280_thumb.jpg

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit la un magazin auto, electrovalva pt Dacia Supernova GTI, probabi cea veche pe carburatoare. Problema este ca difera un pic ca forma fata de cea din situl dedicat Dacia si costa 88 roni. A mai gasit cineva pe undeva electrovalva, si eventual mai ieftina. Noua evident. Legat de pompa gandindu-ma mai atent chiar nu cred ca trebuie, atata timp cat curgerea si debitul necesar de ulei se obtin gravitational, adica gratis si fara complicatii. Raman convins ca daca electrovalva isi face treaba si putem temporiza curgerea, problema este rezolvata. Incep sa am dubii legat chiar de Scottoiler-ul electronic, evoluat. Nu prea cred ca are nici ala pompa. Mai degraba curgerea se face tot gravitational, dar cu un control mai destept al picurarii. Poate gaseste careva detalii pe tema asta. Eu as fi tentat sa fac troc cu componentele pe care le pot face si pe care le-am verificat. Poate ne cuplam cumva. Eu cu capul de ungere , evident adaptat motorului respectiv si eventual cu carcasa potentiometrului, altul cu electrovalvele, altul cu temporizatorul. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pompa aia are practic doua roluri:

 

1. in solutia prezentata, rezolva problema reglarii debitului. Astfel mie imi e de ajuns sa reglezdebitul pentru o picatura la 5-10 secunde.

2. intr-o solutie viitoare, pompa ar putea fi comandata de un temporizator, ca sa nu stau eu sa apas pe buton la fiecare 5 minute.

Mesaj completat

La urma urmei, de ce e nevoie musai de electrovalva? Pompa asta de spalat parbrizul suna din ce in ce mai bine, mai ales ca la bani e mai ieftina decat o valva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pompa aia are practic doua roluri:

 

1. in solutia prezentata, rezolva problema reglarii debitului. Astfel mie imi e de ajuns sa reglezdebitul pentru o picatura la 5-10 secunde.

2. intr-o solutie viitoare, pompa ar putea fi comandata de un temporizator, ca sa nu stau eu sa apas pe buton la fiecare 5 minute.

Mesaj completat

La urma urmei, de ce e nevoie musai de electrovalva? Pompa asta de spalat parbrizul suna din ce in ce mai bine, mai ales ca la bani e mai ieftina decat o valva...

pentru ca la sistemul tau, daca nu alimentezi constant rezervorul 2 atunci o sa iti intre aer pe tuburi si pana sa ajunga iar ulei pe lant o sa dureze mai mult decat te-ai astepta. Nu inteleg cum se inchide sistemul la tine (ca sa nu mai pice dupa ce te-ai oprit)? Din robinetul de reglaj?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca la sistemul tau, daca nu alimentezi constant rezervorul 2 atunci o sa iti intre aer pe tuburi si pana sa ajunga iar ulei pe lant o sa dureze mai mult decat te-ai astepta. Nu inteleg cum se inchide sistemul la tine (ca sa nu mai pice dupa ce te-ai oprit)? Din robinetul de reglaj?

Robinetul de by-pass e inchis in mod normal. Iar pompa functioneaza doar sporadic, atunci cand e apasat butonul.

 

 

Nu prea stiu eu cum e treaba cu bulele de aer...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pompa aia are practic doua roluri:

 

1. in solutia prezentata, rezolva problema reglarii debitului. Astfel mie imi e de ajuns sa reglezdebitul pentru o picatura la 5-10 secunde.

2. intr-o solutie viitoare, pompa ar putea fi comandata de un temporizator, ca sa nu stau eu sa apas pe buton la fiecare 5 minute.

Mesaj completat

La urma urmei, de ce e nevoie musai de electrovalva? Pompa asta de spalat parbrizul suna din ce in ce mai bine, mai ales ca la bani e mai ieftina decat o valva...

in cazul meu electrovalva imi pastreaza garajul curat. In general nu uit sa scot cheia din contact (decupleaza valva), insa un robinet de inchis/deschis la fiecare drum ar fi un stres. Singurul stres e ca dupa spalatorie/ploaie/praf sa maresc debitul de vreo 5 ori ...

Cica daca esti mai putin stresat... traiesti mai mult ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-a traznit acum o idee pt ca la mine la sistem o sa pun 2 robineti. ma gandeam sa folosesc un cablu de kilometraj complet tras pana undeva langa ghidon cu o rotita astfel incat sa deschizi sau inchizi sistemu. eu am robineti de acvariu mici si cu filet destul de lung.

 

 

ar mai fi o idee: montarea unui motor electric pe robinet si tras fire pana la un buton montat pe ghidon, sau cine se pricepe poate face un mic circuit electric care sa dea un impus motorasului cat sa deschida robinetu. eventual chesti aasta se poate lega la contact ;)

 

mi se pare cam scumpa electrovalva, cred ca solutia cu motorasu electric e mai subtire la buget.

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in cazul meu electrovalva imi pastreaza garajul curat. In general nu uit sa scot cheia din contact (decupleaza valva), insa un robinet de inchis/deschis la fiecare drum ar fi un stres. Singurul stres e ca dupa spalatorie/ploaie/praf sa maresc debitul de vreo 5 ori ...

Cica daca esti mai putin stresat... traiesti mai mult ;)

Yuk@ pune o poza cu electrovalva ta. As vrea sa cumpar una identica pt ca este verificata si nu curge. Vad ca pt Dacie exista mai multe modele. Toate au cam aceeasi dimensiune, dar difera un pic forma. Avand in vedere ca sant destul de scumpe vreau sa merg pe drum batatorit. La valvele de scuter am cumparat cateva si in afara de bani cheltuiti nu am facut nimic cu ele pt ca nu inchid bine uleiul.Cateva au mers si le folosim eu si cativa prieteni, dar multe nu. Asta este si motivul principal pt care incerc si varianta electromag. Mai ieftine de 88 roni nu am gasit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, cred ca nu fac ceva bine (sau cel putin nu am facut bine pana acum).

Parerea mea e ca uleiul folosit nu e bun (ulei pentru motoare in 2 timpi)

Lantul era umed dar zornaia in draci. Am facut un drum de 25 km pana la Sacadate si mi se incolaceau neuronii pe lant, asa de tare zornaia.

Aveam ulei si pe roata, si pe capul de ungere. Pe aripa de protectie a lantului era un strat gros de ulei cu nisip. Atasasez mai jos poze.

Tubuletele la capul de ungere s-au indoit, dar asta cred ca e din cauza ca nu le-am montat bine.

Am facut balti de ulei pe unde am parcat motocicleta.

Valva vacuumatica nu inchidea mai deloc.

 

Si inca ceva: @bogdan_harea: tie nu ti s-a intamplat ca sa ti se goleasca uleiul de pe tubulete? De ex eu nu am cric central, si cand sta motocicleta pe o parte tubuletul din exterior (care ma jos) pica intruna si cel din interior (care e mai sus) actioneaza ca o aerisire (trage aer) si am descoperit ca mi se goleste capul de ungere. S-ar putea si asta sa fie un rezultat al uleiului prea fluid pe care l-am folosit.

 

Rezolvarea: am dat jos sistemul de ungere automat cu valva vaccumatica, am sters lantul si l-am dat cu spray. Azi ma duc sa mai cumpar un set de sprayuri de ungere si spalare.

Am gasit in sfarsit si electrovalva. Este perfecta. Ce am uitat sa iau de la mecanic este marca, modelul si anul de fabricatie al masinii de pe care a luat-o (ca era atasata de un filtru de aer agatat la vanzare).

E mica, se ataseaza usor pe furtune (vezi poza atasata). Am facut si o poza de aproape in care se poate citi codul de produs de la Bosch. Poate cei din Bucuresti pot gasi un magazin de piese auto care sa stie de valva asta si sa vada un pret pentru ea noua. Eu am dat 35 RON pe ea.

Ce stiu este ca se pune pe Audi sau VW, modele pe benzina. Si e atasat undeva la filtrul de aer. Nu ma intrebati ce face.

Cand o sa fie gata temporizatorul o sa fac to sistemul in garaj (cu toate componentele montate) si o sa il supun la teste. O sa incerc sa fac sistemul sa aiba aceeasi configuratie ca si cum ar fi pe motor (aceeleasi pozitii la componente).

O sa incerc sa folosesc ulei de cutie care am inteles ca e mai gros.

Cand o sa treaca testele de fiabilitate si repetitivitate o sa il montez pe motor si o sa fac teste live.

post-39728-1250228030_thumb.jpgpost-39728-1250227996_thumb.jpg

post-39728-1250227789_thumb.jpgpost-39728-1250227830_thumb.jpg

post-39728-1250227908_thumb.jpgpost-39728-1250227944_thumb.jpg

 

 

 

Mesaj completat

Completare: Cand cumparati electrovalve verificati sa fie inchise cand nu sunt alimentate. Ca sunt si din cele care sunt normal deschise si cand sunt alimentate se inchid.

Gasisem una care arata excelent, avea sistem de prindere de motor si care costa 55 RON de e pe invers (mi-an dat seama dupa ce am dat banii pe ea).

E electrovalva care cupleaza 4x4 la Dacia Papuc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yuk@ pune o poza cu electrovalva ta. As vrea sa cumpar una identica pt ca este verificata si nu curge. Vad ca pt Dacie exista mai multe modele. Toate au cam aceeasi dimensiune, dar difera un pic forma. Avand in vedere ca sant destul de scumpe vreau sa merg pe drum batatorit. La valvele de scuter am cumparat cateva si in afara de bani cheltuiti nu am facut nimic cu ele pt ca nu inchid bine uleiul.Cateva au mers si le folosim eu si cativa prieteni, dar multe nu. Asta este si motivul principal pt care incerc si varianta electromag. Mai ieftine de 88 roni nu am gasit.

salut !

la 40 ron am cumparat ;) eu una (noua) vacumatica pt benzina de scuter. inchide perfect daca vreti detalii PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare de om prost: daca se ia una bucata tub aluminiu, se gaureste pe lung cu un diametru si la jumate se da o gaura de diametru mai mare, filetata cu pas mic, nu se obtine un robinet de dozaj foarte precis?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut !

la 40 ron am cumparat ;) eu una (noua) vacumatica pt benzina de scuter. inchide perfect daca vreti detalii PM

deci cum mergi din Maica domnului spre Lizeanu este un magazin de scootere .de la ei am cumparato si mere ok!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare de om prost: daca se ia una bucata tub aluminiu, se gaureste pe lung cu un diametru si la jumate se da o gaura de diametru mai mare, filetata cu pas mic, nu se obtine un robinet de dozaj foarte precis?

Raspuns, NU. Am incercat eu de mai mute ori in diverse forme si cu materiale obisnuite, fier, aluminiu si cu prelucrari obisnuite gaurire, filetare, strunjire si nu merge. Problema este ca pt debite mari in cazul nostru (10-20pic/min) functioneaza, dar cand te apropii de debitele mici necesare functionarii continui (1pic/min) se blocheaza curgerea si ramai fara ungere. Probabil daca ai avea aces la materiale tratate si rectificate prelucrate foarte precis si cu o rugozitate a suprafetelor foarte mica, atunci ar fi altceva! Dar asta se putea pe vremuri cand inca mai aveam industrie in RO. Din acest motiv sant pentru fragmentarea ungerii intr-o perioada scurta cu un debit mare, dar controlabil, urmata de o perioada de pauza, astfel incat intr-un interval de timp sa ajunga ulei numai in cantitatea necasara si nu in exces ca la Vrajitorul@.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai de acolo venea ideea mea cu pompa de apa, care vad ca nu a prins. Ideea e ca prin pompa aia fara alimentare nu trece nimic. Iar de pompat pompeaza si ulei daca nu e prea frig afara, cat timp este comandata. Debitul nu exceleaza, dar este acolo. Practic functioneaza ca o electrovalva mai cu motz, dar e mai... IEFTINA ;)

 

Poate vorbesc tampenii, dar am de gand sa incerc eventual. Tre sa ajung maine sau poimaine in targ sa-mi iau si eu asa ceva, ca releu si sigurante am. Azi ma duc dupa tubulatura, doar sa gasesc un magazin de acvarii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baga poze cu pompa si eventual celelalte componente pe care le folosesti. Cel putin eu nu vreau sa neglijez nici o varianta. Poate a ta este cea castigatoare. Toate electrovalvele pe care le-am gasit in magazine sant la capitolul resturi care zac pe raft de ani buni si nu gasesti decat cel mult una,..... ultima. Greu cu piesele astea :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baga poze cu pompa si eventual celelalte componente pe care le folosesti. Cel putin eu nu vreau sa neglijez nici o varianta. Poate a ta este cea castigatoare. Toate electrovalvele pe care le-am gasit in magazine sant la capitolul resturi care zac pe raft de ani buni si nu gasesti decat cel mult una,..... ultima. Greu cu piesele astea :(

da alea de la dezmemmbrari ce au ? nu mai sunt virgine? Singurul lucru "scarbos" e a suflii pe Âştuț sa vezi daca inchide deconectata si sa o conectezi la o baterie sa asculti daca țăcăne si sa vezi daca deschide :cheers:

Plus ca in 50 lei poti lua o valva cutot cu furtunasele aferente si mai ale su cablul de alimentare... mufa etansa cu burduf si conductori de calitate (cam 1metru) + protectie ... al meu e de Audi 2,8 1992-1994 ... din gama de lux :D , cu siguranta e mai buna decat aia de se monteaza la papuc sau nova. Mai avea si un colier elegant de caucuic, cu agatatoare ca alea pt sigurante la Yamaha... am renuntat la el ca sa aiba racire, desi ulterior rezolvasem problema prin montarea unei rezistente

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da alea de la dezmemmbrari ce au ? nu mai sunt virgine? Singurul lucru "scarbos" e a suflii pe Âştuț sa vezi daca inchide deconectata si sa o conectezi la o baterie sa asculti daca țăcăne si sa vezi daca deschide :cheers:

Plus ca in 50 lei poti lua o valva cutot cu furtunasele aferente si mai ale su cablul de alimentare... mufa etansa cu burduf si conductori de calitate (cam 1metru) + protectie ... al meu e de Audi 2,8 1992-1994 ... din gama de lux :( , cu siguranta e mai buna decat aia de se monteaza la papuc sau nova. Mai avea si un colier elegant de caucuic, cu agatatoare ca alea pt sigurante la Yamaha... am renuntat la el ca sa aiba racire, desi ulterior rezolvasem problema prin montarea unei rezistente

Am cautat noi pt ca-mi trebuie mai multe, identice. Santem mai multi care beneficiem de serviciile ungatorului de lant varianta toamna 2009, si ne pregatim pt varianta primavara 2010. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cautat noi pt ca-mi trebuie mai multe, identice. Santem mai multi care beneficiem de serviciile ungatorului de lant varianta toamna 2009, si ne pregatim pt varianta primavara 2010. :(

aha...

Totusi inainte de a lansa varianta de serie, testati (recomand vara) una bucata electrovalva sa vedeti cum se incalzeste cea din modelul ales... nu uitati ca eu am pus o rezistenta (din lipsa de temporizator) si nu se mai incalzeste tare

 

Cu temporizatorul cum stati? mere? au ba

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare baietzi,

 

As vrea sa stiu si eu care ar fi o varianta buna si daca cineva s-a apucat de vreo productie de "serie".

 

La mine la atelier vin destui care ar vrea asa ceva dar sunt total descurajati de preturile de Sott......... (si nici nu prea forumeaza cine stie ce)

 

Asa ca daca va apucati de produs o kestie "deasta" o pot promova. Chiar daca o sa mai scap de unii clienti care vin pt spalare lantz :cheers:

 

Merci si spor la treaba :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha...

Totusi inainte de a lansa varianta de serie, testati (recomand vara) una bucata electrovalva sa vedeti cum se incalzeste cea din modelul ales... nu uitati ca eu am pus o rezistenta (din lipsa de temporizator) si nu se mai incalzeste tare

 

Cu temporizatorul cum stati? mere? au ba

:cheers:

Nu se va incalzi sigur pt ca regimul de functionare la ungator este mai lejer decat cel de pe masina. Pe motocicleta la fiecare 15 sec de functionare urmeaza cal putin 5 min de pauza. Am vorbit astazi cu un amic sef de service auto si mi-a dat ideea de a comanda electrovalve la o firma specializata in electrovalve auto. In cateva zile am detalii. Temporizatorul este simplu de realizat si nu-mi fac probleme. Trebuie insa intai cumparata electrovalva pt a o masura dpdv electric.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...