Sari la conținut

Animalele noastre


Postări Recomandate

Amstaff = AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER.

Din pacate tin sa te contrazic si eu.Amstaff-ul cum este el cunoscut a rezultat din incrucisarea Bulldog-ului Englez cu mai multe tipuri de terrieri.Bulldog-ul Englez sta la baza multor rase de caini.

Amstaff-ul este in a 3-a grupa FCI - terrieri la sectiunea 3 - terrieri de tip bull.E in aceeasi clasa cu cainii crescuti de noi Bull Terrierii.

 

nu vad unde e contradictia

am zis eu ca nu e incadrat la terrieri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si ce relevanta are daca e sau nu terrier?

Pana la urma genele nu garanteaza comportamentul si temperamentul cainelui. Fiecare exemplar e diferit. Mai depinde si de cum e crescut.

 

Atunci de ce toti crescatorii iti garanteaza caracterul cainelui prin pedigree?

Fiecare caine are personalitatea lui si chiar de cand sunt mici se stabileste o ierarhie dar fiecare rasa de caine e diferita ca aspect si temperament. Temperament insemna: flegmatic, hiperactiv etc. Inca n-am vazut Mastino Napoletano cu temperament de Whippet.

Sunt rase care latra de scoala mortii si rase f linistite sau mute ex. Basenji (nu e mut la propriu dar nu latra pur si simplu), totul tine de genetica, de cum au fost selectionati, pentru ce au fost selectionati si perfectionati.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut un labrador negru, nu era 100% labrador, dar era excelent caine de paza, atipic pentru rasa asta. Toata noaptea patrula, ataca sa ii apere pe membrii familiei, in rest linistit si prietenos cu cunoscutii, foarte ascultator.

Acum am alt labrador negru, cu pedigree, are 8 luni si e agresiv cu alti caini si alte animale si latra si maraie la strainii care se apropie de curte. Parca e rottweiler. Nu-i e firca de nimic, ataca caini de doua ori mai mari decat el. Deocamdata nu incearca sa fie dominant cu noi, se conformeaza si nu riposteaza. Sper sa nu se inrautateasca situatia cand se maturizeaza.

Mai am o catea, tot labrador dar ciocolatie, are un an, si are comportament tipic de labrador, adica latra cand are ceva de spus dar nu ataca si nu musca.

Femela e cea mai inteligenta, dar nu isi foloseste inteligenta constructiv, incearca tot timpul sa te testeze. Insista sa faca ce nu are voie.

Toti sunt foarte atasati de familie, jucausi, energici, destepti, dar pe langa trasaturile specifice rasei sunt diferiti.

Toata viata am avut caini, fiecare e diferit. Am avut o catea lup care a fost cel mai tampit caine, desi ar trebui sa fie o rasa inteligenta. Singurul talent era sa prinda gaini si porumbei dupa ce i-am facut cusca. Nu raspundea la nicio comanda, nu era buna de paza, nu era agresiva cu strainii, un caine absolut tembel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci de ce toti crescatorii iti garanteaza caracterul cainelui prin pedigree?

Fiecare caine are personalitatea lui si chiar de cand sunt mici se stabileste o ierarhie dar fiecare rasa de caine e diferita ca aspect si temperament. Temperament insemna: flegmatic, hiperactiv etc. Inca n-am vazut Mastino Napoletano cu temperament de Whippet.

Sunt rase care latra de scoala mortii si rase f linistite sau mute ex. Basenji (nu e mut la propriu dar nu latra pur si simplu), totul tine de genetica, de cum au fost selectionati, pentru ce au fost selectionati si perfectionati.

 

Imi pare rau dar pedigree-ul nu iti garanteaza niciodata caracterul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci!

tu esti chiar turc dar nici eu nu ma las :P

stiu ca am dreptate, am pasiunea asta pentru chinologie de 14 ani deja

 

" The ancient ancestors of the Am Staff are the mastiff type dogs who appear in many breed histories. Although much of this information is lost in antiquity, we know from early art of the large, heavy-headed strong dogs who were used throughout history for their strength and guarding abilities. This early group of dogs has left genetic material for all the bulldog breeds and mastiff type dogs of today."

sursa: http://www.cruisinke...an_stafford.htm

 

maculatura: http://www.bulldogbr...ireterrier.html

http://www.petwave.c...r/Overview.aspx

 

despre old english bulldog http://www.bulldogbr...hbulldogge.html

 

http://www.akc.org/b...ier/history.cfm

 

 

moloss1.jpg

 

 

molosser.jpg

Assyrian+relief+-+dogs.jpg

 

molosi, stramosi :P

 

 

si eu sunt pasionat de chinologie,asa ca "ne-am gasit":P

daca nu ma insel,stramosii Amstaff-ului erau vechii buldogi englezi, (care au in comun cu cei de azi doar denumirea)-impropriu spus ai Amstaff-ului ,ca Amstaff-ul practic a aparut dupa ce ,in State,cativa crescatori au vrut sa selectioneze un caine pe baza aspectului fenotipic,al caracterului,nu al caracteristicilor pt lupte.Pitbull-ul,pe de alta parte ,a ramas cam la fel (daca e sa o luam chinologic,Pitbull-ul nici macar nu e rasa,e un tip de caine,dar asta e alta poveste)

 

Motorea,ai gasit stapan catelusei,pana la urma?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator liviu86

Salutare motociclisti! Astazi am fost cu Pops la parintii lui. Pozele de mai jos vorbesc, reuniunea a fost interesanta.

Editat de liviu86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa mai diversificam lucrurile....el este Yuki si are 5 juni jumate. :)

 

 

Vreau si eu unul dar oare se impaca cu amsatff-ul meu? Sigur nu sare la el dar daca sare micutul il face breloc....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau si eu unul dar oare se impaca cu amsatff-ul meu? Sigur nu sare la el dar daca sare micutul il face breloc....

 

depinde ...ce caracter are cainele. dihorul se impaca bine cu cainii, de obicei. acuma...daca ai vreo rautate de caine si posesiv si teritorial si eu mai stiu cum...nus' ce sa zic. pot sa iti spun doar ca noi avem si un motam cu care nici nu se impaca dar nici nu se cearta, pur si simplu se ignora reciproc, dar ii mai apuca cateodata sa se mai joace si o iau la ture prin casa. grija mare in schimb, dihorul este un animal deosebit, care necesita ingrijiri deosebite. pentru mai multe informatii www.dihori.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si animalu' meu... pe nume Rexi. Nu-mi place, vroiam sa-i zic Blondi (desi el e mascul), dar s-a invatat asa si nu vreau sa-l zapacesc. E supranumit si Putza (raspunde la numele asta), de fapt supranumit nu e bine spus... pt ca e foarte dotat si obsedat :)) Acum i-a mai trecut obsesia totusi...

Are cam 1 an si 8 luni, l-am gasit pe la inceputul lui septembrie... stand la o bere, in parcul de langa bloc, a aparut in fata mea si a inceput sa ma latre sa-l bag in seama. Avea o zgarda amarata la gat, l-am dus in casa, i-am dat de mancare (atunci am crezut ca e mort de foame la cum manca, dar acum stiu sigur ca e doar disperat dupa mancare), apa, mangaiere, o paturica sa doarma... speriat la inceput, usor prudent, dupa aceea tupeist, a incercat sa-si impuna autoritatea (fara succes, l-am "calmat" cu o revista care n-ar strivi nici o musca, dar macar l-a speriat). Acum ne iubim, ne jucam, raspunde la nume, vine cand il strig (se mai incapataneaza, dar daca plec si il las singur e disperat)... mai musca el in joaca (are caninii f mari, pt talia si varsta lui), mai fura un ciorap murdar, latra si sare sa muste aproape pe toata lumea (nu trebuie subestimat :P)...

In mod sigur a fost batut, certat... pt ca nu are incredere in oameni, o anumita vorba il sperie de se baga prin cel mai ascuns ungher... e foarte panicat de foc (ocazie de care profit ca sa-l dresez cu Zippo-ul :)))

E cuminte, nu roade prin casa, nu prea isi face nevoile in casa (subliniez "nu prea" pt ca o mai comite), mananca cat ii dai, adica pana vomita... Singurele mici probleme sunt ca e cam "periculos" cu oamenii pe strada, sau chiar si cu cainii, si ca face pe el (si pe jos, si pe noi, si peste tot) de bucurie cand venim acasa. Nu prea stiu cum si daca as putea sa-l dezvat sa mai faca pe el...

Din ce am cautat pe net, e Corgi talie mica (avea cam 7 kg cand l-am gasit, acum are 10 kg) si e fix cainele pe care mi-l doream de mai multi ani...

post-69984-0-11311900-1352833293_thumb.jpg

post-69984-0-03761700-1352833326_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...