Sari la conținut

Animalele noastre


Postări Recomandate

E discutabila calitatea hranii uscate. De fapt nu avem idee ce contine si probabil toate vin din aceeasi sursa, doar ambalajul difera. Vedem doar punga frumos colorata. Realitatea e ca mancarea de animale e facuta din resturi din industria alimentara. Ce nu e adecvat pentru uz uman e tocat uscat, pulverizat cu uleiuri pentru a avea aroma placuta pentru animale si ambalat frumos. Evident ca e plin de conservanti sa tina un an si are putina carne. Toate au acelasi miros oribil.

Eu le dau in principal hrana gatita. La cateva zile le face mama o oala mare de mancare. Spinari si gaturi de pui, orez cartof morcov, ardei. Cat au fost pui le-am dat cate un pahar de boabe pe zi pentru diverse vitamine pe care nu le gasesc in mancarea gatita si petphos. In afara de mancarea lor nu fac mofturi la resturi de mancare sau paine, cate un os. Le plac ardeii, morcovii si merele crude.

Niciodata n-au mancat boabe cu mare placere. Le mananca de foame, dar mancarea gatita le place mult mai mult.

Pe regimul asta arata foarte bine, au crescut frumos, au blana lucioasa si foarte multa energie.

Celalalt a trait 11 ani fara nicio boala hranit asa. S-a imbolnavit de cancer la batranete.

 

Nu dau sfaturi nimanui. E doar experienta mea. Stiu ca unele rase sunt mai pretentioase si bolnavicioase si probabil nu le face bine tipul asta de mancare. Eu intotdeauna le-am dar oase desi peste tot aud ce periculoase sunt. Le rod ca pe grisine cu cea mai mare placere.

Incearca sa scoti puiul din alimentatia cainelui.

Exista mai multe motive pentru asta: oasele de pui sunt aschioase, si pot produce leziuni pe tractul digestiv, iar carnea si pielita de pui nu e tocmai santaoasa nici pentru noi.

 

Orezul este foarte bun, dar o variana mai ieftina si (iarasi) mai buna pentru tractul digestiv este arpacasul. Cel din care se face coliva.

In mancarea de orez sau arpacash, musai oase de vita ... shira spinarii, sau articulatii, cam orice gasesti prin marketuri ca oase de vita, exclus porc, care iarasi sunt oase ce se aschiaza. Daca nu gasesti oase de vita mereu, le poti face mancarea si cu organe de pui (inimi, pipote, gatzi), dar trebuie sa predomine vita.

Eu le fac alor mei o oala mare de arpacas cu oase de vita (care ajuta si la dentitie) cu legume (morcovi, ceapa, rosii mai batute, deobicei legumele care raman prin sertarul de la frigider), neeaparat sare!!!, o lingura la o oala de 8-10 L

Am avut Border Colie care a trait 18 ani cu aceest tip de mancare.

 

Boabele de caini sunt intr-adevar facute din faina de oase cu proteine artificiale. Practic, sunt carcase de animale moarte pisate si macinate. Pulberea din acest procedeu este impregnata cu proiteine artificiale si acizi grasi, si alte porcarii. Mancarea din conserve, este asemanatoare, contine o mare parte aceiasi faina de oase, insa are si carne naturala ...undeva sub 10%. Ma si bufneste rasul cand vad pe conserve carne de vanat, de rata, de fazan ... un rahat, alea sunt pielite si articulatii sau organe ce nu se folosesc in industria alimentara umana.

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

NU le dati ceapa ca e toxica pentru ei !!! Nici usturoiul nu le face bine si nici ciocolata. Multi caini mananca legume crude, dar nu le pot digera, le scot pe partea cealalta cum le-au mancat. Nu le dati in exces, doar ocazional si putin. Stiu ca oasele de pui se sparg in aschii, dar astea de la puii din comert sunt foarte moi. Le rupi cu mana dupa ce fierb o ora, nu sunt tari ca oasele de gaina batrana.

Editat de cristidb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU le dati ceapa ca e toxica pentru ei !!! Nici usturoiul nu le face bine.

 

Multi caini mananca legume crude, dar nu le pot digera, le scot pe partea cealalta cum le-au mancat. Nu le dati in exces, doar ocazional si putin.

Eu le-am dat alor mei, evident o ceapa mica sparta bugati intr-o oala de 10L ... chiar nu am stitut ca e toxia, am sa o scot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda...no comment. Prea multe greseli in alimentatia de mai sus...greseli care pe mine m-au costat milioane bune si un caine bolnav. ;)
Cititi aici de ce nu e buna ceapa si alte alimente: http://www.animalutul.ro/caine/hrana/alimente-interzise-cainilor/1499/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu stiam ca ceapa e toxica... nu o sa-i mai dau.

Referitor la cartofi, doctorul veterinar chiar mi-a spus sa-i dau, cruzi. Mi se pare ciudat ca e contrazis de articolul de mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acu' depinde si de boabe, cat dai pe ele...si de rasa cainelui, si de fiecare caine in parte.

 

maimutoiu meu a mers bine cu Royal Canin, dar numai junior si numai pana la o anumita varsta, dupa care am trecut pe Taste of the Wild....

 

mai sunt mancaruri premium bune, gen Origen sau altele...e bine sa incerci sa vezi cu ce-i merge mai bine....dar fiti siguri ca Pedigree, Chappi sau altele de genul sunt naspa... nici Royal Canin nu e cine stie ce...dar aia de junior e buna.

 

Mancare gatita ii dau rar, ca o manca prea ca haplea si nu de fiecare data ii cade bine.

PS: gatita pt el, nu haleala umana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ala cu F-ul

Ifose baieti... Daca vrei sa ai un caine sanatos si puternic, incearca sa il hranesti cat mai natural. Eu am ajuns la concluzia asta dupa ce am experimentat 2 saptamani lucrul asta pe husky-ul meu. Parca are o blana mai alba si lucioasa acum, energie mai multa, de greutate nici nu mai zic. Daca este cineva de aici de pe aproape, poate sa vina sa il vada in realitate si imi poate da dreptate. Acum il hranesc doar cu carne cruda de vita si resturi de maruntaie porc. Am discutat si cu doctorul veterinar de la mine din zona si a fost de acord cu alimentatia. A spus doar atat: "carnita cruda si mezelurile, sunt pentru el ca, caviarul pentru noi. Vaccinurile sa le aiba la timp si deparazitat, restul sunt doar povesti". Asa ca daca aveti vreun abator in apropiere, stiti ce aveti de facut. Exact ce zice si @cristidb, oare cu ce???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cainele e carnivor, normal ca cel mai bine e sa-i dai carne. Problema e ca nu toata lumea isi permite. Daca le-as da numai carne m-ar falimenta.

Singura problema cu carnea cruda e sa nu ia paraziti. Depinde de provenienta ei. Fiarta e mai sigur, dar isi mai pierde din vitamine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ala cu F-ul

@cristidb Nevastamea cumpara de unde lucreaza, nu este asa scumpa. 50 ron plasa de 12 kg. 12 kg carne si vreo 5 kg de maruntaie le am pe o saptamana. Daca stai si te gandesti, 200 ron pe luna nu este mult pentru bucuria care ti-o aduce zi de zi prietenul blanos.

@ravenitza Foarte pufos piticul! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e cam mica? Ma gandesc ca o sa mai creasca si o sa-i "ramana mica" :)

Daca vrei sa arate rustic, umple eventualele goluri dintre scanduri cu chit pt lemn si da-i mai multe straturi de lac cu bait. Din poze nu-mi dau seama... ai ridicat-o mai sus putin fata de pamant? Trage umezeala si frig daca e direct pe pamant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ala cu F-ul

Casuta este foarte mare, 80 x 100 x 150 cm, iar inaltimea de la pamant in interior este de 15 cm, podetul din fata este de numai 4 cm. Ca acoperis am sa ii pun cabla maro lindap, iar cat despre vopsea, m-am gandit sa il lacuesc de 2 ori cu vopsea maro. Cat despre crapaturile dintre scanduri, nu imi explic de ce apar de la distanta. In realitate din interior si de aproape, nu apar deloc. Nu ramane aici unde i-am facut foto, o sa vina pusa altundeva in curte. Vreau sa ii torn un patrat de ciment de 3 x 3 m... casata nu o sa vina direct pe pamant, intr-un colt la patratul de ciment, am sa ii fac temelioara. O sa revin cu mai multe poze cand o sa termin lucrarea (cand da caldura). :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

f frumoasa...esti meserias...ca recomandare,pt izolatie,sub casuta poti pune polistiren..(daca ai sa mai faci vreuna..poate fi mai lata...iar gaura intr-o margine...asa cum e,cainele nu se poate adaposti prea bine de frig)ps:sa ai grija si de amaratul acela de pe strada..

Editat de fara roti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...