Sari la conținut

Am troznit-o si eu


mielu
 Share

Postări Recomandate

Oboseala + un moment de neatentie = trecut pe rosu si infipt pe la 50 km/h intr-un Megane. Vina mi-o asum in totalitate.

Overall damage mic, la noi cel putin. Eu sunt intreg total, Mutulica cu o glezna un pic umflata. Motorul: Far, parbriz, semnal dreapta fata + ceea ce ma ingrijoreaza cel mai tare - furca stramba. Sper sa fie din juguri si nu din amortizoare.

Meganele nu a scapat asa ieftin (ce motocicleta "tare" e Suzuki :ok:): ambele portiere dreapta infundate, geam portiera dreapta fata spart, spoiler fata spart, oglinda dreapta tzandari si cred ca are si pragul dreapta indoit.

Amenda pentru mine 1.000.000 - 500.000 in 48h si permisul pe 90 de zile cu posibilitate de reducere la 30 de zile. Am primit insa adeverinta de circulatie pentru inca 15 zile. :makeout:

Si apropos - @ LUP ALB, sau care mai cunoasteti - cum si unde trebuie facuta cererea aceea pentru reducerea suspendarii?

 

CONCLUZIA: nu conduceti obositi! (ce noutate tocmai v-am spus! :moto:)

 

Bafta maxima, si drum uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

nasol omule, bine macar ca nu au fost persoane ranite, asta ar fi complicat mai mult treburile.

pentru reducerea termenului de 90 de zile, te duci la o scola de soferi, dai banu' si iti dau aia o adeverinta ca ai urmat un curs de siguranta rutiera.

cu adeverinta asta te duci la politie, unde este la latitudinea lor(cred ca a sefului) daca iti reduce sau nu termenul. (stiu ca pt alcool nu prea se aproba reducerea dar in cazul tau nu cred ca este vreo problema). daca ai optiunea "suna un prieten" fa-o ca sa puna o vorba pt tine.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adeverinta cum ca ai urmat cursuri de legislatie rutiera e in jurul a 1300000 lei, depinzand de scoala care o elibereaza. cu adeverinta si o cerere intri in audienta la seful de la rutiera (la Udriste) si il vrajesti pe omu' ca ai nevoie de permis (etc, etc, etc). oricum, ramane la latitudinea lui reducerea "pedepsei"

succes

 

PS

cele 90 (sau 30) de zile de suspendare incep de cand se termina adeverinta aia pe care o ai. daca ai optiunea "suna un prieten", cum zicea cineva mai sus, ti se poate prelungi termenul pe adeverinta aia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te-ar ajuta si o adeverinta de la serviciu in care sa scrie ca esti angajat ca sofer sau ca este absolut necesara folosirea autoturismului pt indeplinirea sarcinilor de serviciu...etc...si alta gargara.....ca ti-ai putea pierde locul de munca....bla bla bla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cele 90 (sau 30) de zile de suspendare incep de cand se termina adeverinta aia pe care o ai. daca ai optiunea "suna un prieten", cum zicea cineva mai sus, ti se poate prelungi termenul pe adeverinta aia...

la ce bun sa prelungesti adeverinta aia? doar daca ai neaparat nevoie sa conduci dupa alea 15 zile. dupa cum ai scris(draku), termenul de suspendare incepe dupa ce expira adeverinta, asa ca mai devreme sau mai tarziu, tot atatea zile fara permis o sa stai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Termenul de suspendare curge din momentul expirării adeverinţei; întâi obţii, prin audienţă, aprobarea efectuării unui curs de siguranţă rutieră, apoi cu acea aprobare te poţi înscrie la un curs (15 zile)...Adeverinţa de absolvire o depui la serviciul circulaţie care a dispus suspendarea...După această aprobare va trebui să nu mai cazi sub greşeală susceptibilă de reţinere timp de 2 ani, altfel, orice suspendare în acest interval va fi de 90 de zile, ministru dacă eşti... :makeout:

 

Prietenii ştiu de ce ştiu lecţia....."comme par l'eau" :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai se vede treaba ca faza cu accidentele nu e numai la incepatori.

Off, aveti si voi mai mare grija mai, am ajuns sa-mi fie frica sa mai intru in sectiunea asta de pe forum... :moto:

 

Pentru Mielu si Mutulica: fiti tari, suntem alaturi de voi! :makeout: :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumim frumos pentru urari. Acum la ceva ore dupa accident, la o evaluare mai ampla nu am constatat daune suplimentare, dimpotriva chiar, cred ca furca a scapat ieftin (jugurile numai), iar noi suntem perfect intregi.

Acum stau si imi aduc aminte ca in urma cu doua zile postam in topicul legat de ce sa faci si cum sa cazi in caz de accident. :makeout: Si constat ca am avut un pic de dreptate. Poate ca si din cauza oboselii nu am apucat sa am cine stie ce reactii... dar cand am realizat ca impactul e iminent, am socotit ca viteza e destul de mica si nu o sa zbor peste motor si m-am infipt bine in ghidon. Practic am pierdut controlul motorului numai o jumatate de secunda in momentul impactului. Mutulica mea a abandonat corabia si s-a dat un pic de-a dura, iar eu m-am straduit sa tin motorul pe roti - ceea ce nu am reusit, dar l-am culcat elegant, usurel (mila de carene :moto:). Cam asta ar fi.

Hai sa ne vedem sanatosi pe la urmatoarele intruniri. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mielule,asculta-l pe baiatu!!!

Te duci in audienta cu adeverinta de la scoala de soferi la seful de la Udriste,ala o sa iti zica ca de ce nu ai f atent si ca uite ce ai facut si toate alea-alea(tu taci din gura pt ca are dreptate).Pare baiat de treaba la prima vedere si o sa crezi ca scapi cu 30 zile dupa ce iesi de la el(o sa zica sa te duci nu stiu cand la ghiseu sa iei raspunsul).

Uite cum sta treaba, sansele sa iti dea 30 de zile(dupa ce i-ai facut tu masinii aleia ) sunt aproape egale cu 0 (zero)....doar daca il prinzi intr-o zi cu totul deosebita scapi cu o luna de suspendare.

Asa ca daca nu ai pe cineva sa te ajute sa iti iei gandul vreo 3 luni de la permis(am patit-o anu trecu, si io am julit usa unei dacii vechi)

Sa nu pui botu' la aia care zic ca iti da 30 zile daca nu ai multe amenzi la activ si nu ai mai avut permisul suspendat.E vrajeala,esti la .... lor

Bafta multa :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca era invers, urmau 10 pagini de topic in care erau injurati conservarii, trasi pe roata, linsati, etc, si injurata militia ca nu isi face datoria si da carnetul inapoi pe pile. Asa, omul e sfatuit prieteneste sa bage o pila, ceva. Ce era daca ala din Megane scoatea levierul si purceda la aplicarea metodelor motocicliste?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca se compara.

 

O neatentie din partea unui sofer se poate solda cu moartea unui motociclist.

 

Pe cand o neatentie din partea unui motociclist se poate solda cu niste tabla indoita si, in cazuri exceptionale, cu rani de gravitate medie pentru sofer

 

Ma refer aici strict la o "intalnire" conserva/motor

 

 

Lasand asta la o parte, insanatosire grabnica si sa auzim din ce in ce mai rar de asemenea evenimente.

Editat de Escu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca sunteti intregi... 'desumflare' rapida mutulica!!! :makeout:

 

las ca o luna o sa treaca destul de repede... pacat ca nu suntem in noiembrie, ca nici nu simteai ca n-ai carnet...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol Mielu si Mutulica, sa va faceti bine, si eu am dat-o jos dar nu asa de grav ca voi, putine zgarieturi la genunchi si cot, viteza mica. Reparatii rapide, si ne vedem la Constanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba noi suntem la kalii si bem :makeout:

mielule ai facut-o de oaie :ok:

ce-ai avut ba cu pasageru' din dreapta :baldy:

de ce i-ai dat cu casca in sex oral ?

eu sunt kombat {ai mai mincat ciorba calda sau te-ai dat pe instanturi] :moto: :blbl: B)

 

bai e shi dmw-ul cu mine shi folosim contu' lu' kali

daca ai ceva impotriva replyului nostru sa vii la noi :scratch: :baldy: :baldy: nu la kai, ai intzeles???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai Mielule chiar imi pare rau, ce tampenie si cu oboseala asta :ok: , bine ca sunteti ok si voi si fiara!

 

P.S. Daca era Megane-ul meu nu mai erai "alive"! :moto: :blbl: B) Hai ia carnetu mai repede si sa ne vedem pe drum ca simt ca "am cu ce"... :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau sa citesc asa ceva... Lasa, bine ca sunteti teferi amandoi. Dar n-am inteles cum naiba n-ai vazut rosul intr-o intersectie atat de cunoscuta?!... :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...