Sari la conținut

Monster Lounge


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 15,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

TreMoto Monstrosity – Ducati Monster Leaning Reverse Trike

 

- Si-au batut joc de bietu' monster :)

 

http://thekneeslider.com/archives/2010/11/24/tremoto-monstrosity-ducati-monster-leaning-reverse-trike/

Chiar ca da.. oricum nu inteleg ideea standerului :what:

 

Se vinde un Monster 620 Racebike

This bike is probably the fastest Monster out there, and very rarely do I get beat coming into Turn 3 at BIR.

Suspension is very solid and set up for about a 190# rider.

Bike has been rock solid the past few years once I exercised all the demons out of her….

Tech support provided for first weekend

 

Here are the particulars:

 

Engine: 2001 Monster 620 Motor, bored 2 mil over to 650cc

Carillo Rods

Custom Ross Hi-comp pistons (have 2 more new ones if you ever need to rebuild the motor)

Balanced crankshaft

Ported head with oversize intake/exhaust valves from a 900ss, done by Silverback Performance

(Fred is now at Ducati of Mpls and is familiar with the motor)

900ss cams

Lightened flywheel

Oversize oil cooler

Sil Motors high mount mufflers

Valves consistently checked and adjusted every third race weekend

 

Suspension:

998s Forks with gold-nitride finish

Ohlins 20mm shim kit done by Ken at Superbike Italia, along with a fork rebuild August 2011

Penske rear shock

ST2 Aluminum Swingarm

 

Bodywork/Misc:

1098 Style bodywork from Hotbodies

Metal gas tank (does have a dent but paint is still fine)

Custom seat with quick release pin

Ducati Performance rearsets and footpegs

Woodcraft clip-ons

CRG front brake lever

Mychron 3 Computer/Laptimer

748 complete wiring harness and ECU – allows for easier tuning – keyless ignition

Various spare bars and levers

Receipts for just about everything done to the bike

Complete Ducati factory service manual in binder

Complete Ducati parts catalog in binder

 

Bike is located in Minneapolis and I am willing to ship (you pay shipping costs, I’ll crate)

Feel free to shoot me any questions at snelsonm5@gmail.com

 

More pics here : http://www.flickr.com/photos/27318169@N00/sets/72157629189509559

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pixdele alea s-au dorit sa fie un "plus", dar au ajuns "in plus"!!

 

Ehh.. acum te iei si tu dupa toti betivii?!?! Nu vezi ca doar noi 3 am ramas alive + divolu' nebun?!!?

 

Ehh uite aici unele mai bune, cu toate ca tot la 1198 ul ala imi vibreaza ochiu ;)

416981_355600341130173_238510002839208_1194371_1886603238_n.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Ma intereseaza sa trec si eu de partea monsteristilor. Am citit destul de mult pe net si pe forumuri romanesti si pe cele din afara, si am ajuns la concluzia ca sunt deja virusat cu modelul monster 620 (undeva intre anii 2000-2004).

Acum am o serie de nelamuriri, pentru care orice raspuns ar fi binevenit.

 

In primul rand am inteles ca undeva pe la 20.000 de km trebuie facuta o revizie, unde se schimba niste piese destul de scumpe ( cureaua, trebuie curatate carburatoarele, supapele, pastilele, etc). Am inteles ca revizia asta e undeva pe la 1000E ? Ma insel ? Urmatoarea revizie importanta dupa 20.000 km la cat e ? la fel, care sunt costurile estimative ?

 

Ma mai intereseaza care sunt costurile de mentenanta ale motocicletei. Stiu ca Ducati este o firma scumpa, undeva cu 60-70% mai scumpa decat motoarele japozene. As dori sa stiu, de la posesori daca se poate, cam la ce costuri se ridica aceste cheltuieli ? Cand anume se fac reviziile, cat costa, din cat in cat timp se fac, chestii de genul.

 

Mentionez ca as dori sa fac toata mentenanta la un service autorizat, sau chiar la reprezentanta Ducati. M-am lamurit cum sunt "mesterii" romanasi, cu " las ca merge si asa".

 

orice raspuns ar fi binevenit si .. multumesc anticipat.

Editat de Alexdimi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca iei una in mintile ei, te costa ok mentenanta. Daca iei una prost intretinuta...bagi cu nemiluita in ea :)) Am vazut cu cadru strimb, vopsita frumos de ziceai ca-i noua, am vazut cu jambe strimbe...etc. deci cind mergi sa o iei, ia-o cu cineva care se pricepe la monster :P Intretinerea la 620 e de bun simt, filtre , ulei bun. Curelele cu tot cu schimbat te duc pe undeva pe la 150 € maxim, odata la 2 ani, sau la 20.000 Km. Pastilele e recomandat sa le faci la 20 k, dar nu e neaparat nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha. ok, multumesc.

eu vreau sa merg in Germania, si de acolo sa imi cumpar monstrul. Ma gandesc ca nemtzii sunt mai atenti cand vine vorba de mentenanta, le fac reviziile la timp si le intretin cu mai multa duiosie :)

intentionez sa iau un monstrul de la un motohaus - si vreau sa ma orientez spre cele care au " full service history". sper ca astfel riscul de a pleca cu buza umflata este mult mai mic.

 

daca imi mai puteti da alte detalii referitoare la mentenanta, ar fi super. in special modelul monster 620

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La vremea lui era cel mai ieftin model pe injectie atat ca pret de achizitie cat si ca intretinere fiind entry levelul Ducati.

Poate ca pretul mentenantei este mai mare decat la concurentii directi dar si intervalul de servisare este mai mare, 10 mii km comparativ cu 6 mii km la japoneze.

Asa ca pretul intretinerii pe termen mediu si lung(2-3 revizii macar) este cel putin la fel daca nu chiar mai mic. Altfel este o motoreta buna cu un fun-factor mare.

Evacuare sport neaparat la Ducati, reprezinta 50% din placere in opinia mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

total de acord. asta urmeaza automat, ecavuare termo.. cum s-o numi :P

inca o chestie, daca spui ca ducati 620 este entry level, ce alt model imi mai recomanzi ? eu dispun de un buget undeva pe la 3000-3500 E maxim. in germania pe la pretul asta se invart monsterele. 3000-3500.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

total de acord. asta urmeaza automat, ecavuare termo.. cum s-o numi :P

inca o chestie, daca spui ca ducati 620 este entry level, ce alt model imi mai recomanzi ? eu dispun de un buget undeva pe la 3000-3500 E maxim. in germania pe la pretul asta se invart monsterele. 3000-3500.

depinde de experienta ta si daca iti place, un S4 sau S4R doar ca vei fi nevoit de ceva mai multisori banuti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te duci special in germania sa iei monstrul eu zic ca nu e combinatie, nu la bani cel putin. consider ca mai bine cumperi unul din tara, il verifici cu cineva mai priceput si iesi in aceeasi bani daca nu si mai bine, depinde de talentele tale de negociator. uite un exemplu de luat in calcul, cu tot cu tobe si CDI(care sunt f scumpe >1000 EUR): http://bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-ducati-monster%20695-din-2007-428631.html . din poze pare lovita motoreta dar nu f tare si e in bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca iei una in mintile ei, te costa ok mentenanta. Daca iei una prost intretinuta...bagi cu nemiluita in ea :)) Am vazut cu cadru strimb, vopsita frumos de ziceai ca-i noua, am vazut cu jambe strimbe...etc. deci cind mergi sa o iei, ia-o cu cineva care se pricepe la monster :P Intretinerea la 620 e de bun simt, filtre , ulei bun. Curelele cu tot cu schimbat te duc pe undeva pe la 150 € maxim, odata la 2 ani, sau la 20.000 Km. Pastilele e recomandat sa le faci la 20 k, dar nu e neaparat nevoie.

subscriu, al meu are 40000 si jocurile la supape sunt mai mult decat in regula (treaba verificata acum cateva saptamani) si o poza cu ultimul upgrade :cheers:

post-47906-0-75165200-1329250260_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

subscriu, al meu are 40000 si jocurile la supape sunt mai mult decat in regula (treaba verificata acum cateva saptamani) si o poza cu ultimul upgrade :cheers:

 

 

 

.....ce frumusete de ambreaj.....si ce mandru esti de el.....super, imi place :rolleyes: :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.....ce frumusete de ambreaj.....si ce mandru esti de el.....super, imi place :rolleyes: :ok:

pai sunt sa stii! nu de cum arata, mai mult de um se comporta. dovada ca nu se vede, am pus capacul original :laugh: unicul defect e ca nu mai face clac clac clac :angry: zici ca nu mai e ducati :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Zair: "Ehh.. acum te iei si tu dupa toti betivii?!?! Nu vezi ca doar noi 3 am ramas alive + divolu' nebun?!!?"

 

 

 

 

panica, panica, panicaaaa!!!!e cineva acolo???? :D.....uite ca ne trezim incet, incet si se pare ca ne si inmultim :cheers:

daca zici tu sa nu ma iau dupa toti betivii....O.K....dar asta parea ca stie ce zice :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Ehh.. acum te iei si tu dupa toti betivii?!?! Nu vezi ca doar noi 3 am ramas alive + divolu' nebun?!!?"

 

 

 

 

panica, panica, panicaaaa!!!!e cineva acolo???? :D.....uite ca ne trezim incet, incet si se pare ca ne si inmultim :cheers:

daca zici tu sa nu ma iau dupa toti betivii....O.K....dar asta parea ca stie ce zice :crack:

asta e tare. stateam si citeam ca sunteti voi da nu intelegeam ce diavolu' nebun :))

 

si totusi gandestete ca e iarna si nici sosetele la uscat nuti vine sa le scoti, cand forumu fierbe la ora asta, numai aici nu. la vara....pfff gasesti aproape unu aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e tare. stateam si citeam ca sunteti voi da nu intelegeam ce diavolu' nebun :))

 

si totusi gandestete ca e iarna si nici sosetele la uscat nuti vine sa le scoti, cand forumu fierbe la ora asta, numai aici nu. la vara....pfff gasesti aproape unu aici.

 

 

:crack: :crack: super super tareeee.....toate fierb...numai aici e gheata la mal....la vara??? glumesti????? stii cum vor arata 2-3 pagini??? cine vine azi la Academie???? ala eu, ala eu, ala eu nu pot, altul zice...bai eu ajung dar dupa 8, altul nu poate ca e plecat, altul s-a mai tavalit......si gata 2 pagini si uite asa mai trece un sezon moto...

 

diavolu'nebun erai tu :laugh:...a iesit direct cu google translate la Zair ......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...