Sari la conținut

Monster Lounge


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 15,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guys! I need a little help PLEASE.

 

Deci tot ma trag pe f**d daca sa iau un monster 600. M-au speriat cativa oameni ca intretinerea e scumpa si nu se merita deloc. Se strica repede chestiile la ele.

 

Iar altii ca e buna, ca nu costa cu mult peste celelate marci. Pana mea. Ma puteti ajuta va rog?

 

M-am uitat si la alte modele dar pe asta am pus ochii. In schimb nu vreau sa ajung sa nu mai am bani sa dau pe consumabile si alte chestii din cauza ca e ducatii :) Help please! Thank you in advance!

 

 

 

Momentan am gasit asta :

 

  • An fabricatie 2004;
  • 32000 Km;
  • 620 cc;
  • 55 Cp;
  • Sistem alimentare injectie;
  • Culoare originala;
  • Consumabile bune;
  • Revizie recent efectuata;
  • R.A.R efectuat;
  • 2 Chei + Cartela DUCATI;
  • Recent revizionata;
  • Nerulata in tara.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În primul rând vezi că este M620, nu M600 :)

 

Este o motocicletă bună și simplă. Dacă ești sigur că acei km sunt reali, cu atât mai bine. Revizia ar trebui să conțină și un schimb de curele de distribuție și o verificare de supape. Iar cheile ar trebui să fie trei: două negre și una roșie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

620 imi cer scuze. Nu puteam sa dau EDIT la post si nu am vrut sa fac dublu post. Multumesc de raspuns!

 

Acum mi-a spus cineva ca nu se gaseste distributia la ducati sau se gaseste extrem de greu in Romania. Este adevarat?

 

Si oare prin Cluj stie cineva un mecanic bun de Ducati. Daca a-ti putea sa imi recomandat sau cum sa caut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu distribuția este o minciună sinistră. Curele de distribuție îți poți lua și singur de pe net dacă nu găsești altă soluție. Pentru M620 costă în jur de 100€ perechea. Mai trebuiesc verificate și rolele. Nici alea nu-s din coarne de dragon albastru și se găsesc relativ ușor. În schimb, cu mecanic de Ducati la Cluj nu prea știu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nighter, pentru curele intra pe EBAY, gasesti acolo tot ce vrei pt Monstere. Eu de acolo am comandat de fiecare data, fara nici o problema. Au venit, erau ce trebuie.
Cum spune Pzk -> pretul este 100-120e in functie de unde le cumperi.

 

Mentenanta, in afara de curele (care le schimbi o data la 2 ani) si supape (nici eu nu le am facut inca, am inteles ca este destul de costisitoare revizia - si asta se face o data la 2-3 ani, depinde de cat mergi) nu ar trebui sa te coste ceva foarte mult. Ulei, filtre si cam aia e ...

 

Din pacate eu sunt din Bucuresti, deci nu am idee de mecanici din Cluj ... si nu ti as sugera ca operatiunile de mai sus sa le faci singur.

 

In CEL MAI RAU CAZ - te sui pe mobra si vii la Bucale - ai aici de unde alege :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revizia respectivă se face în funcție de kilometraj, nu vârstă. Doar curelele de distribuție au o limită de schimb fixată în timp pentru că sunt din cauciuc și îmbătrânesc.

 

Legat de prețul reviziei la supape, s-a discutat aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stil, eleganță.

Incep sa caut in Italia. Mi se par mai bune preturile. Doar ca mi-e sa nu iau teapa..

Prețul de achizitie este mai mic in IT însă costurile de consultanță/deplasare și transport în țară fac ca prețul final de achiziție al unui M620 de acolo să devină mai mare decât cel de aici.

La motorete mai scumpe se schimbă ecuația.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Sunt proaspat posesor de monster 620, nu chiar prospat, de prin Oct, dar a stat mai mult la iernat. De permis nu mai spun, tot de atunci. :)

Am si eu o mica rugaminte la voi: ajutati-ma va rog cu nr. de tel a lui Andu. Am nevoie sa imi faca revizia. Si, din cate am mai citit pe aici, pe sarite, e cam singurul care o face cum trebuie

 

Multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari.

 

In situatia descrisa mai jos se afla un prieten care nu are inca un cont pe motociclism.ro.

Se da un Monster 620 an 2001 + set semnale led luate de pe China - http://www.aliexpress.com/item/2Pcs-Motorcycle-LED-Pod-Side-Practical-Turn-Signal-Cool-Light-Indicator-Amber/32331189387.html


Instalat toate 4 bucati pus contact si dat semnal stanga / dreapta nu se aprinde nimic. Testat 1 bucata semnal led cu 3 standard pe bec; fuctioneaza fara probleme.

 

Acelasi model de semnale instalate pe Hornetul meu din 2000 functioneaza fara probleme.


Cum as putea rezolva problema ? Sa fie de la releul de semnalizare ? Daca da rog un link de unde sa comand altul.

Proprietarul vrea sa mai faca un upgrade la stopul de frana prin inlocuirea acestuia cu o banda led cu semnale incluse pozitionata sub sa, dar numai dupa ce rezolvam situatia actuala - http://www.aliexpress.com/item/Universal-Flexible-LED-Motorcycle-Brake-Lights-Turn-Signal-Light-Strip-32-Leds-License-Plate-Light-Flashing/32499004689.html?spm=2114.13010208.99999999.267.KjbYVf

Parerea mea este ca semnalele pe led sunt consumatori prea slabi motiv pt care nu functioneaza fara cele standard. In acest caz nu prea stiu ce sa fac. Astept recomandari sau chiar solutii :)

 

Multumesc

p.s. Am dat un search pe acest topic dar nu am gasit nimic despre o situatie asemanatoare, iar parcurgerea a 774 pagini ar lua ceva timp :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La semnalele led conteaza + si -. In sensul ca nu merg montate oricum. Daca nu ati verificat cu mufele in ambele sensuri, asta ar fi cea mai facila rezolvare.

Editat de tzeapa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa spui ca nu gasesti pe original ?! Mai ramane sa zici ca esti in cautare de curent deoarece citesti de ani de zile la lumina lumanarii, ca deh, Romania nu e la fel de evoluata ca alte tari de pe mapamond...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...