Sari la conținut

Monster Lounge


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 15,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

teoretic mai e o luna si se da trezirea la trantori. hai ca incepem:

cine are idee de unde sa iau din bucuresti baterie yuasa cu acid pentru model '97

si bujii champion

Salut, dupa dezghetare intradevar ies toti trantorii (glumesc), exact pt. acelasi an de fabr. pt. M900-le meu am luat de la scorpio-az ls preti ok, pt. ca aveau pe stoc.

Mesaj completat

Am o noua iubire! (Sper sa nu ma auda sotia mea) DUCATI DIAVEL, autchhhh.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor

aveti idee

de unde se poate cumpara un ducati monster 620 (sh)?

se pare ca e singurul loc unde poti citi ceva util unui viitor cumparator ducati...

multumesc anticipat tuturor raspunsurilor pertinente , cat si pentru eventualele sfaturi sau eventualul ajutor in achizitionarea unui monster in stare buna de functionare ....

cu rabdare am terminat de citit toate cele 778 de pagini scrise pana acum ...

poti vedea si citi multe pe topicul asta ...

poti invata multe chiar daca esti incepator ...

probabil o vizita in viitorul apropiat la bucuresti m-ar ajuta mai mult in achizitionarea utilajului , asta daca o sa gasesc si pe cineva disponibil sa imi arate ce si cum <live> vis-a-vis de un monster 620 (functional), asa cum am primit ceva oferte pe adresa mea . multumesc tuturor pt rabdarea de a raspunde unui novice intr-ale motociclismului ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, dupa dezghetare intradevar ies toti trantorii (glumesc), exact pt. acelasi an de fabr. pt. M900-le meu am luat de la scorpio-az ls preti ok, pt. ca aveau pe stoc.

Mesaj completat

Am o noua iubire! (Sper sa nu ma auda sotia mea) DUCATI DIAVEL, autchhhh.

Ce pret ? aproximativ macar...

 

Mesaj completat

Intrebare de 100 de puncte : A montat cineva topcase pe Monster ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Si arata asa:

 

Johnnyrack.jpg

 

Sau asa:

 

13770d1177163467-hard-side-bags-695-monster-touring-package.jpg

 

Iar cineva a facut chiar pacatul capital sa puna topcase pe Streefighter:

 

76772d1284946064-givi-top-case-givi1.jpg

 

Din imaginile de mai sus sper ca deduci ca un topcase pe Monster este total aiurea. Exista totusi sidebags din textil speciale pentru Monster:

 

Ducati-Monster-Soft-Side-Bag-Set-96717202B.jpg

 

Astea arata cel mult decent, dar sunt subiectiv.

 

Oricum, cel mai bun e un tankbag si un rucasac. Daca tu crezi ca ai nevoie de mai mult, ia-ti mai bine o Multistrada (care e facuta pentru soft enduro/touring) sau un Monster de generatie noua - o strutzocamila pentru care s-au facut destule accesorii de carat:

 

accessori-givi-per-ducati-monster-1100_1.jpg

 

In final fiecare face ce vrea cu mobra lui, dar Monster-ul este un naked de strada si nu i se prea potriveste sarcina de "caraus".

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Carbon si mai ales Carbon Red mi se par cam nejustificat de piperate la pret. Pana la urma e vorba doar alte jante si cateva piese de carbon (la Carbon), iar pentru Red Carbon de alta schema de culori in plus... Pentru care platesti aproape aproape 1000 euro! Stiu cum sa te sece de bani...

 

Versiunea de baza insa e un pachet foarte bun la 16.000 euro: 162 de cai, DTC, ABS, si o alura impunatoare. Ii lipseste doar ambreiajul uscat, dar probabil ca mobra se adreseaza unei clientele ceva mai in varsta si mai asezata, pentru care ar fi deranjant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spuneti mi i mie pe unde ati gasit / vazut case-uri penrtu motociclete. Ma intereeaza pentru versiunea 'SS' si am mpresia ca pot fi folosite cele de pe ST2/4.

 

Un sfat 2, ar prinde bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bhai, vreau sa va zic doo cuvinte de gentile alea textile

 

am avut o pereche de la louis si sunt bune doar daca mergi in linie dreapta, dar la primul drum pe cheia s-au gaurit amandoua de la roata pentru ca oricat le-am asigurat cu o mie de chingi, tot se lasau pe roata. apoi mi s-a intamplat sa atinga una pe A2 si mi-a ros tot ce era inauntru, inclusiv laptopul.

 

asa ca mergeti doar pe hardcase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Monster de generatie noua - o strutzocamila pentru care s-au facut destule accesorii de carat:

 

 

Chiar eram interesat sa aud niste pareri avizate despre "noul" Monster de 696, aparut dupa 2008. Vad ca l-ai lumit strutocamila! Ca design, personal cred ca vechile modele 6XX si S2R, S4R arata mult mai bine decat variantele noi insa ca echipare, tinuta de drum si ciclistica ar trebui sa se descurce mai bine astea tinerele. Poate cineva sa isi dea cu parerea dupa ce le-a calarit si pe cele vechi si pe cele noi? M-ar ajuta mult sa stiu incotro sa o iau, n-as vrea sa aleg doar dupa aspect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Generatia 696/796 nu prea mai e "Monster" decat cu numele. E o motocicleta complet noua, conceputa dupa noile standardele ale pietei moto. Ducati vrea sa creasca in vanzari, de aceea monstrul nou vrea sa fie un "entry level" mai abordabil, mai comfortabil si mai usor/ieftin de intretinut decat precedenta generatie - pe scurt se adreseaza unui public larg, tanar si in cautarea primei motociclete.

 

Un exemplu concret al metamorfozei animalului este cadrul. La primul Monster cadrul era luat de pe un superbike (888) si era in intregime facut din otel tubular sudat. La cel nou e vorba de un cadru hibrid (cum au majoritatea japonezelor), jumate otel tubular si jumate aluminiu turnat. Un alt element concludent, cum am zis si mai sus, ar fi numarul de accesorii disponibile pentru motocicleta asta, inclusiv accesoriile de touring.

 

Toate astea nu inseamna ca Monster-ul 696 e o regresie fata de modelul precedent, ba din contra. Monstrul nou e mai docil, mai versatil, mai adaptabil, mai customizabil (vezi campania "Monster art"), mai ieftin la intretinere (interval de service mai lung), si pentru unii chiar mai frumos. Dar are un sange de Ducati ceva mai "diluat" decat cel vechi, care era gandit fara nici un compromis. Asta e parerea mea.

 

Monster-ul 1100 a vrut sa fie ceva mai apropiat de ideea de naked original, dar faptul ca nu prea s-a vandut si nu a prins la publicul vizat (fanii Monster-ului vechi) spune ceva...

 

Ducati-ul care se apropie cel mai mult de mostenirea Monster-ului original este mai degraba Streetfighter-ul: un superbike dezbracat si zgomotos, cu cadru "monobloc", fara loc (veritabil) de pasager si fara compromisuri.

 

In fine, nu stiu cat de valabila este parerea mea. Pe de-o parte sunt fan Monster/Ducati si sunt la al doilea monstru. Pe de alta nu am mers niciodata pe 696. You decide.

 

--------

 

In alta ordine de idei, am o intrebare: are cineva de vanzare sau este cineva interesat de un stop cu LED la Monster? Daca vindeti, bagati un pret si ne intelegem. Daca sunteti interesati (de stop, semnale, stop cu semnale, etc. cu LED) ridicat un desti' sus si haideti sa comandam de AICI. E un site german pe care am gasit cele mai mici preturi. Problema e ca trimisul in Romania prin DHL costa 20 euro. Cu cati ne strangem mai multi, cu atat va fi mai ieftin. Hai cu incredere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un comentariu pertinent, tind sa iti dau dreptate asupra design-ului clasic versus cel nou care desi mai cu brizbrizuri nu are sexappeal-ul monstrului vechi. Faptul ca monstrul nou este mai putin naravas nu m-ar deranja fiind, daca il iau, primul motor de peste 500cc cu care ma voi da.

 

Alegeri, alegeri...si aproape ca a trecut iarna si inca nu m-am decis ce sa iau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Si arata asa:

 

Johnnyrack.jpg

 

Sau asa:

 

13770d1177163467-hard-side-bags-695-monster-touring-package.jpg

 

Iar cineva a facut chiar pacatul capital sa puna topcase pe Streefighter:

 

76772d1284946064-givi-top-case-givi1.jpg

 

Din imaginile de mai sus sper ca deduci ca un topcase pe Monster este total aiurea. Exista totusi sidebags din textil speciale pentru Monster:

 

Ducati-Monster-Soft-Side-Bag-Set-96717202B.jpg

 

Astea arata cel mult decent, dar sunt subiectiv.

 

Oricum, cel mai bun e un tankbag si un rucasac. Daca tu crezi ca ai nevoie de mai mult, ia-ti mai bine o Multistrada (care e facuta pentru soft enduro/touring) sau un Monster de generatie noua - o strutzocamila pentru care s-au facut destule accesorii de carat:

 

accessori-givi-per-ducati-monster-1100_1.jpg

 

In final fiecare face ce vrea cu mobra lui, dar Monster-ul este un naked de strada si nu i se prea potriveste sarcina de "caraus".

 

 

Esti un dur :) Sa sti ca nu sunt un taranus care s-a nimerit sa isi cumpere un Monster. Am analizat foarte bine tipurile de motocicleta, preturi si alte cele si nu l-as da pe nici o japoneza sau pe orice alt tip de motocicleta. In ceea ce priveste noul Monstrul nou sunt cam de aceeasi parere cu lumea de pe aici.

Bineinteles ca m-am interesat de topcase si inainte sa cumpar motocicleta si bineninteles ca am primit numai raspunsuri negative, dar asta nu a contat absolut deloc.In fine...

Ceea ce vroiam defapt este sa stiu daca a gasit cineva o solutie rapida pentru montarea si demontarea unui suport de topcase, deoarece rideri de Monster mai merg si prin tara in excursii si nu le-ar strica un cort sau alte chestii de camping.

He-he ! Cine nu si-ar dori sa aiba un MultiStrada pentru asta, un StreetFighter pentru oras, un Monster pentru naveta scurta si o bicicleta pentru serile cu bere multa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Si arata asa:

 

Johnnyrack.jpg

 

Sau asa:

 

13770d1177163467-hard-side-bags-695-monster-touring-package.jpg

 

Iar cineva a facut chiar pacatul capital sa puna topcase pe Streefighter:

 

76772d1284946064-givi-top-case-givi1.jpg

 

Din imaginile de mai sus sper ca deduci ca un topcase pe Monster este total aiurea. Exista totusi sidebags din textil speciale pentru Monster:

 

Ducati-Monster-Soft-Side-Bag-Set-96717202B.jpg

 

Astea arata cel mult decent, dar sunt subiectiv.

 

Oricum, cel mai bun e un tankbag si un rucasac. Daca tu crezi ca ai nevoie de mai mult, ia-ti mai bine o Multistrada (care e facuta pentru soft enduro/touring) sau un Monster de generatie noua - o strutzocamila pentru care s-au facut destule accesorii de carat:

 

accessori-givi-per-ducati-monster-1100_1.jpg

 

In final fiecare face ce vrea cu mobra lui, dar Monster-ul este un naked de strada si nu i se prea potriveste sarcina de "caraus".

 

 

Esti un dur :) Sa sti ca nu sunt un taranus care s-a nimerit sa isi cumpere un Monster. Am analizat foarte bine tipurile de motocicleta, preturi si alte cele si nu l-as da pe nici o japoneza sau pe orice alt tip de motocicleta. In ceea ce priveste noul Monstrul nou sunt cam de aceeasi parere cu lumea de pe aici.

Bineinteles ca m-am interesat de topcase si inainte sa cumpar motocicleta si bineninteles ca am primit numai raspunsuri negative, dar asta nu a contat absolut deloc.In fine...

Ceea ce vroiam defapt este sa stiu daca a gasit cineva o solutie rapida pentru montarea si demontarea unui suport de topcase, deoarece rideri de Monster mai merg si prin tara in excursii si nu le-ar strica un cort sau alte chestii de camping.

He-he ! Cine nu si-ar dori sa aiba un MultiStrada pentru asta, un StreetFighter pentru oras, un Monster pentru naveta scurta si o bicicleta pentru serile cu bere multa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

He-he ! Cine nu si-ar dori sa aiba un MultiStrada pentru asta, un StreetFighter pentru oras, un Monster pentru naveta scurta si o bicicleta pentru serile cu bere multa...

 

... Si un Hypermotard EVO pentru wheelie-uri intre semafoare, un 848 EVO pentru dat pe Cheia, un Paul Smart pentru mers la concursul de eleganta, un Desmo16 pentru circuit.. si cred ca am facut o tura completa :)

 

Oh, am mentionat cumva si un Diavel pentru agatat pizduri pe Magheru/Dorobanti? :) :D

 

Bineinteles ca m-am interesat de topcase si inainte sa cumpar motocicleta si bineninteles ca am primit numai raspunsuri negative, dar asta nu a contat absolut deloc.In fine...

Ceea ce vroiam defapt este sa stiu daca a gasit cineva o solutie rapida pentru montarea si demontarea unui suport de topcase, deoarece rideri de Monster mai merg si prin tara in excursii si nu le-ar strica un cort sau alte chestii de camping.

 

La noi nu am vazut pe nimeni cu topcase pe Monster. Dar chiar si pentru camping, un tank bag + un rucsac marisor ar trebui sa iti ajunga. Zic eu. In cel mai rau caz si sidebags, dar uite ce zice mish. Pentru hardcase iti trebuiesc suporti. Poate se potrivesc cele de Multistrada (cum are ala in poza), dar nu cred ca se poate fara ceva modificari.

Mesaj completat

EDIT:

 

Serge - Da-te pe ambele inainte sa iei o decizie. Vezi care din ele iti place mai mult la ergonomie, performante, feeling si look. Nu sunt deloc fan al design-ului lui 696, dar arata mai bine in realitate decat in poze. Totusi gandeste-te ca desi service-ul se face mai rar, in ceea ce priveste piesele de schimb (neconsumabile) Ducati sunt maestrii in a te usca de bani :laugh:

 

.. Si in legatura cu stop LED ieftin (nu neaparat de Monster/Ducati, au pentru multe alte modele) nu e nimeni interesat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

Caut ceva piese pentru un Monster 620 din 2004 :

- Roata fata completa (cu rulmenti , ax , discuri )

- Colierele de prindere ale aripii fata

- Jugurile cu rulmenti

- Ghidon

- Capac culbutori de jos , cilindrul din fata

- Pedala schimbator

- Scarite stanga-dreapta (cate una)

 

0726384725 Christi

0721256633 Mihai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

.posibil zilele astea sa cumpar un ducati monster 600.v-as ruga pe cei care sunteti posesori de ducati monster,sa i-mi spuneti ce trebuie verificat pt ca motoru sa fie in stare buna.moto este din 1996,iar pretul este 1500e neg.

Va multumesc!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Christi, daca te intereseaza eu am furtune de frana pentru fata.

 

GDX24 - la 1500 euro discutabil, sigur are o buba pe undeva. Iar 15 ani e deja o varsta venerabila pentru un Monster. In principiu sa fii atent la cadru, sa nu fe stramb, indoit, sudat, etc. Vezi sa aiba si curelele de distribuite schibate (schimbul se face la 2 ani/20.000km), ca sunt destul de scumpe. Sa nu patineze (prea mult) ambreiajul ca si ala e destul de scump si sa mearga toata electrica. Eventual sa nu pise ulei, cu toata ca la varsta asta, cam greu.

 

Cam asta e in mare si pe scurt. Dar te-as sfatui sa mai astepti, sa mai strangi ceva gologani si sa iti cumperi un 620i.e. din 2001-2002 macar. Daca il vrei pe asta neaparat, asteapta-te sa bagi ceva banuti in el ca sa nu ai probleme pe viitor si mai ales, ia un prieten motorist (cel putin 2 ani experienta) cu tine cand mergi sa o vezi.

 

Stop LED ieftin, tot nimeni?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Christi, daca te intereseaza eu am furtune de frana pentru fata.

 

GDX24 - la 1500 euro discutabil, sigur are o buba pe undeva. Iar 15 ani e deja o varsta venerabila pentru un Monster. In principiu sa fii atent la cadru, sa nu fe stramb, indoit, sudat, etc. Vezi sa aiba si curelele de distribuite schibate (schimbul se face la 2 ani/20.000km), ca sunt destul de scumpe. Sa nu patineze (prea mult) ambreiajul ca si ala e destul de scump si sa mearga toata electrica. Eventual sa nu pise ulei, cu toata ca la varsta asta, cam greu.

 

Cam asta e in mare si pe scurt. Dar te-as sfatui sa mai astepti, sa mai strangi ceva gologani si sa iti cumperi un 620i.e. din 2001-2002 macar. Daca il vrei pe asta neaparat, asteapta-te sa bagi ceva banuti in el ca sa nu ai probleme pe viitor si mai ales, ia un prieten motorist (cel putin 2 ani experienta) cu tine cand mergi sa o vezi.

 

Stop LED ieftin, tot nimeni?

Multumesc frumos pt raspuns.o sa merg cu cineva care are ceva experienta in domeniu.momentan nu am vazut motorul decat in poze.sper sa arate la fel si la fata locului.

Toate cele bune!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

Caut ceva piese pentru un Monster 620 din 2004 :

- Roata fata completa (cu rulmenti , ax , discuri )

- Colierele de prindere ale aripii fata

- Jugurile cu rulmenti

- Ghidon

- Capac culbutori de jos , cilindrul din fata

- Pedala schimbator

- Scarite stanga-dreapta (cate una)

 

0726384725 Christi

0721256633 Mihai

 

hmm..miroase a cazatura?!?!

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

.posibil zilele astea sa cumpar un ducati monster 600.v-as ruga pe cei care sunteti posesori de ducati monster,sa i-mi spuneti ce trebuie verificat pt ca motoru sa fie in stare buna.moto este din 1996,iar pretul este 1500e neg.

Va multumesc!!

pai hai sa vedem si noi pozele sau un link catre anunt. Eu am aut un monster din 98 destul de ok si la pret si la cum a functionat. Sincer sa fiu nu m-as aventura la ceva sub 98 ba chiar sub 2000. 500 de euro in plus nu e mult si am vazut monstere frumoase la banii astia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...