Sari la conținut

Monster Lounge


Postări Recomandate

@mada

din pacate prostul ala a lasat si silencerele puse. daca mai vine 10 grade ne vedem sa-ti arat cum suna fara silencere :D

 

:moto:

 

ooooo daaaa....asa sa faci......daca mai vin 10 grade viu si eu cu baiatul meu la concertul ducesei:D

Editat de mada_ykyS4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@mada_ykyS4

daca ai primit asa frumusete de cadou inseamna ca nu glumesti, chiar ai fost cuminte :D

 

 

eu???eu sunt cea mai cuminte....k nu ma crede lumea...asta e alta treaba:)))dar uite ...vezi? se vede rasplata.....special gift for a special ducatista :love: :P (am ajuns sa-mi obsedez toti prietenii/prietenele...cum vad ceva ducati...cumpara)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna. a sosit iarna si am pus motoru la hibernare cand hopa dupa o sapt vad o mica pata de ulei sub motor ( nu mai avusem ). cand ma uit sub motor pline toate incheieturile de ulei... e din cauza frigului sau ce l-a apucat? inca nu am mai patit asa ceva. ar fi bine sa il tin la catusi de putina caldura.. momentan e afara ( cladire ) dar ca temp e afara :)). ce doamne?!?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmmmm. probabil pe la filtru, sau sa fie uleiul plans pe la cilindri si acum s-a prelins cand a stagnat; desi la frigu asta nu prea s-ar mai prelinge cum o face vara. vezi/verifica totusi si la sita pt ulei sau surubul de golire, posibil si pe acolo sa se prelinga. la mine pe la radiator imi prelingea putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mada, ia zi mataluta, cat costa urmatoarele operatiuni de intretinere la modelul tau: schimbat curelele de distributie, reglaj valve (la ce interval se ajusteaza valvele?). Eventual da-mi pm daca doresti sa nu vada lumea :blbl:

motane..... Mada are acelasi motor ca si pe a mea (916). deci: curelele se schimba la 20.000Km sau 2 ani indiferent ca faci 20.000 sau ca au trecut 2 ani. reglajul la valve (pastilele) nu este strict la un anumit numar de Km sau timp, ci in momentul in care sunt uzate. le verifici doar cand schimbi curelele si dupa caz le schimbi daca e necesar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mada, ia zi mataluta, cat costa urmatoarele operatiuni de intretinere la modelul tau: schimbat curelele de distributie, reglaj valve (la ce interval se ajusteaza valvele?). Eventual da-mi pm daca doresti sa nu vada lumea :blbl:

 

Goodkat.....din pacate nu iti pot da detaliile astea....cum eu sunt "mai speciala asa" si preturile la service sunt aparte :crack: beneficiez de reduceri si facilitati insemnate:)))

Acum serios: din pacate atunci cand s-au schimbat curelele, a fost exact dupa ce am avut accidentul, iar impreuna cu distributia a fost schimbat si kitul de lant, cauciucurile, reparatiile necesare dupa accident (iar inainte de asta nu m-am ocupat eu de intretinerea baiatului meu - S4)

PS: dupa cum vezi, n-am nici o problema cu asta.....asa ca, am raspuns aici sa vada toata lumea :blbl:

 

 

@ Crazy....multam fine pt ajutor :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Crazy, de intervalul pentru schimbarea curelelor de distributie stiam, insa nu stiu cam care e pretul pentru curele.

Pretul se invarte intre 70 si 110E depinde de model, iar la al lor setul pare sa fie cel mai scump.

 

Apoi ma intereseaza daca ajustarea valvelor/pastilelor se face la un interval de km relativ mic (12.000 km din ce am auzit).

Nu mai auzii prostii debitate de unii care cred ca numai BMWul face masini. Ajustarea se face in functie de stilul in care a mers motocicleta, in niciun caz nu vei face jocul valvelor, nici daca mergi numai pe pista 12.000km. Valvele se regleaza intre 30.000 si 50.000km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Crazy, de intervalul pentru schimbarea curelelor de distributie stiam, insa nu stiu cam care e pretul pentru curele. Apoi ma intereseaza daca ajustarea valvelor/pastilelor se face la un interval de km relativ mic (12.000 km din ce am auzit). Ms Mada!

Ma eu acu un an am schimbat citeste si mi-au verificat pastilele. Pe curele am dat parca 460lei. Schimbat lor e vreo 200lei(depinde unde le schimbi) dar la mine au fost in pretul reparatorii(destul de mic pt ce a fost). asta cu pastilele la 12.000km e o aberaţie. In general le schimbi cand vezi ca da semne vizibile(compresia sau lipsa de putere) dar in niciun caz la 10-15.000km, doar daca nu ai ce face cu banii. Cred ca te poti duce la 40-50.000km lejer fara sa le schimbi.asta in functie de tine cum o exploatezi, dar fiind monster nu faci track day.

Madă, doar stii cine is eu.....the legend :crack:

 

Acu văzusem ca si Zair ti-a dat cam acelaşi raspuns

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@good kat te tin la curent urmeaza sa fac operatunile astea in primavara....acum despre pastile ce sa zic intradevar conteaza si stilul de mers dar uite ca la mine se va face a 2 a oara la 40.mii km....asa am facut si la SS din inainte si a fost necesar...creca si la ST e la fel ..vedem...bafta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@goodkat, posesor de s4 cu cca 45000km la bord. nu a fost refacut jocul supapelor pana acum, au fost doar verificate si sunt inca in parametrii. probabil operatia va trebui facuta in curand... vom vedea asta dupa o noua verificare. pretul curelelor este in jur de 100-110E(la desmoquatro sunt mai scumpe). sunt si nonoriginale la jumatate de pret si de care se spune ca sunt la fel de bune, in sensul ca sunt garantate de producator acelasi nr de km ca cele originale. motocicleta nu a fost "menajata", s-a mers in ture, acolo ii place mai mult. cred ca asta este secretul longevitatii unui motor de genul asta. am un amic aici pe insula care a refacut jocul supapelor pe la 70000. 916-le e un motor facut cu simt de raspundere de care daca ai grija te tine mult si bine si iti ofera foarte multe satisfactii! va urez tuturor un CRACIUN FERICIT si sa ne vedem cu bine! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu iti pot spune doar de desmodue...a fost vreo 800lei acum vreo 3 ani parca...la desmoquattro evident e mai mult...

 

apropo vezi ca eu nu sunt monsterist:))))....glumesc

 

era s auit...Craciun Fericit...la toata lumeaaa

Editat de Buggy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...