Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

Corect, baga o camera sa vedem :)

e greu si cu camera, tu te astepti sa vezi clip gen reclama la GoPro (cu muzica, montaj, etc) => indiferent cat de belea pare cand o faci , pe film o sa para...sec.

dar na, merita incercat.

Urc-o pe www.imgur.com si apoi pui link-ul. Metrou gol prinzi in wk cand e voie cu bicla in metrou, la capetele de linie din depouri. Doar sa vb cu strajerii aia din interior sa inchida ochii un pic :)

ia sa vedem... am dat pe poza si am dat paste..

yAIBjWh.jpg

 

hmm... imi vine greu sa cred ca nu se suie nici macar 1 om in tot metroul..dar merita incercat. (nu la IMGB sau cum ii zice, ca e pe drept acolo, deci nu e nicio provocare)

» Post actualizat in 12 Jan 2015 19:12

incredibil!! a mers! mersi (dar mereu uit, a trebuit sa pun extensia .jpg dupa ce am dat paste la link)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 5 weeks later...

nu merge

Da, nu stiu ce draci avea de pe telfon cand postam

 

Cursiera:

Viteza, tata. Usor de atins si de mentinut :D Frica la gropi/santuri, etc. , inca trebuie sa mai reglez din pipa si sa pentru a ajunge la o pozitie ok de mers drum lung. Spitele rezista fara probleme :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e neaparat placere, pana la urma e un mijloc de transport si un mijloc foarte bun de a face miscare, sedentarismul omoara iar din pacate motociclismul nu prea are treaba cu sportul. Cand m-am intors dupa o tura de 2 saptamani si 5000 km pe moto si m-am urcat pe bicicleta in prima zi imi scazuse media de deplasare cu vreo 3-4 km/h din cauza lipsei de antrenament si asta in doar 2 saptamani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e neaparat placere, pana la urma e un mijloc de transport si un mijloc foarte bun de a face miscare, sedentarismul omoara iar din pacate motociclismul nu prea are treaba cu sportul. Cand m-am intors dupa o tura de 2 saptamani si 5000 km pe moto si m-am urcat pe bicicleta in prima zi imi scazuse media de deplasare cu vreo 3-4 km/h din cauza lipsei de antrenament si asta in doar 2 saptamani.

 

 

Eu zic ca e chiar placere .Pentru mine sa o iau pe sosea afara din oras e chiar placere si nu am nevoie de TA sau TF pentru asta . Dar depinde de gustul fiecaruia . Altora le place sa bata noroaiele si sa urce dealuri cu MTB , altii sar juma de zi prin oras cu BMX-ul ,altii pedaleaza lejer pe bikecity prin parcuri , fiecare cu placerea lui .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io ziceam de placere ca eu doar de-asta ies cu bici. N-am avut bafta sa lucrez aproape de casa.

Depinde ce inseamna aproape. Thomas stiu ca face naveta destul de mult cu bicicleta, eu am 33 km dus-intors, iar un coleg de-al fratelui meu se duce la o bere pana la Tartasesti si inapoi, peste 40km; am mers is la pizza peste 50km (dus-intors), totul e relativ.

 

Cel mai mult imi place sa bat muntii cu MTB-ul, nu prin noroaie, e mai frumos decat prin oras, dar au fost perioade in care cei mai multi kilometri erau ori prin oras ori cate o tura pe sosea prin jurul Bucurestiului pentru dezmortire (30-50 km). De fapt pe munte oricum nu prea faci kilometri multi, cea mai lunga tura pe care am facut-o a fost abia vreo 30 km offroad cu vreo 90 km facuti pe sosea pana la locatie si inapoi, iar cea mai lunga tura exclusiv pe munte a fost un pic sub 60 km cu o furtuna si un pic ratacit prin Muntii Bargau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu bicla fac in oras, pe an, mai multi km decat cu orice alt agregat (mobra sau masina). Clipul de mai sus reprezinta 3/4 din drumul meu zilnic la munca.(aproape 42km/zi)

 

Si ca idee, eu nu am altfel timp cand sa ies cu bicla sa se simta, decat rar in wk. Deh, 2 copii, programe diferite, etc. :)

 

In alta ordine de idei, ne-am inscris cativa mobristi la "Cu bicicleta la mare", am auzit ca e fun, plus ca (,) cred ca va fi cea mai apreciata baie in mare pe care o voi face dupa 2 zile de rupt fundul in sa :)

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat peste aia de plecau cu bicla la mare anu trecut, plecasem cu mobra spre lehliu pe drumul vechi. I-a rugat politistu sa se traga pe dreapta cand i-am prins din urma dar nu erau toti prea receptivi. Cand a venit un ROMAn de pe contrasens s-au strans urgent, nu mai umblau 10 de-a latul soselei.

Ma speriasem initial, credeam ca e inchis drumul.

Editat de einstein1984
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si printre biciclisti minti crețe suficiente, nici o grija :) Sunt in fapt mult mai multe pentru ca cei care nu au si permis auto in majoritatea cazurilor habar nu au de legislatia rutiera si merg dupa ureche.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lol, daca te crezi la biserica pe strada s-ar putea sa ajungi ingeras mai devreme decat planificasei. Mergi regulamentar si pretinde si celorlalti sa mearga regulamentar, e drum public si nu jungla, cine vrea sa mearga ca in jungla sa isi ia bilet de avion. Poate in Sahara poti merge cum vrei tu, nu pui in pericol pe nimeni :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma refeream ca uneori, chiar daca ai prioritate sa mai lasi cate unul sa iasa din intersectie sau din parcare ca nu mori. Si data viitoare cand ai nevoie poate te lasa si pe tine cineva.

ca exemplu doar. Si nu incalci nici un regulament daca faci asta, nu te pui in pericol.

Sau sa te tragi cu masina 10 cm mai la stanga sa treaca mobra, ca nu te obliga regulamentul sa faci asta.

Editat de einstein1984
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Thomas , plimbarea " cu bicicleta la mare" e mai pentru incepatori ca sa zic asa . E un fel de lalaiala . Pentru rutieri asa cum vad ca esti , o sa ti se para cam plicticos . Drumul se poate face intr-o zi . Daca se pleaca la 8 dimineata , si esti dotat cu cateva doze de Sponser Activator , la 19 esti pe malul marii si faci si baie . Daca am liber m-as baga si eu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Azi am avut o zi grea! Am făcut cca 70 de kilometri începînd cu ora 8:30. La 14:00 eram acasă, ud fleașcă, degerat de trei ori și încălzit de două! :D Acum, după o baie caldă, mă-ntreb dacă n-ar fi mișto să ies iarăși pe șosea, că vremea e MUUULT mai bună decît era dimineață! :crack:

 

P.S. Îmi spunea un prieten că noi, cicliștii, n-avem probleme cu picioarele, cu frigul, cu plămînii... Cu capul avem noi ceva! :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand incepe treaba cu cursiera o sa vad comparativ. Oricum nu o sa am mobilitatea "agresiva" a MTB-ului.

 

Asa, pot sa zic cate ceva dupa aproape 600 km facuti cu cursiera:

Intai de toate...viteza, tata! In oras o sa mi-o iau, daca nu merg mai incet :)

 

Acum revenind: simt cand dau o pedala sanatoasa. Imi plac figurile mirate ale soferilor cand ii depasesc pe B2 cu 48-50/h. Si nu am cine stie ce conditie fizica, dar la sprinturi merge brici. Pe sosea in afara ma simt cel mai bine, per total. Am schimbat stilul de pedalat, mult mai fluent decat zvâcnit, ca pana acum.

 

Dezavantaje:

- nu am agresivitatea virajelor printre masini, etc., DAR ma ajuta insa franele "moi", fata de cele hidraulice pe disc de la mtb, care ma dau si-n-cap daca nu-s atent

- grooooopile, fu__i mama ma-sii de oras si de drumuri varza

- suspin un pic dupa suspensii, dar aia e

 

Vorbim dupa tura la mare din Aprilie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cineva afirma despre cursiera pe care i-am facut-o cadou... "cand am inceput sa pedalez cu ea e ca atunci cand mi-am aprins prima tigara din viata, iar senzatia pe care o aveam era ca nu as fi vrut sa se mai termine niciodata"

Cam asta e si din punctul meu de vedere diferenta mtb - cursiera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cineva afirma despre cursiera pe care i-am facut-o cadou... "cand am inceput sa pedalez cu ea e ca atunci cand mi-am aprins prima tigara din viata, iar senzatia pe care o aveam era ca nu as fi vrut sa se mai termine niciodata"

Cam asta e si din punctul meu de vedere diferenta mtb - cursiera.

Acolo unde ai sosea,dar cum romania are drumuri foarteeeee bune...

Eu am una cu roti de 29" si vad ca merge si cu nitica viteza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...