Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cam nasol cu MTB -ul pe sosea ,,,am plecat eu sambata trecuta de unul singur pana la Calugareni si retur normal , cam 4 ore ,,,,au trecut la ducere pe linga mine un grup pe vitezane / cursiere ,,,eu parca stateam pe loc cu anvelopele de MTB late /cramponate ,,,,sau poate am imbatrinit eu ,, sau faptul ca nu merg in fiecare zi ,,,,nasol cand vezi cum trec pe langa tine si nu ai acceleratia in ghidon :rusinica:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In afara Bucurestiului insemnand pe langa oras sau spre ex la munte?

» Post actualizat in 28 Sep 2015 18:15

Traseu MTB sau sosea?

Poate m-am exprimat gresit cand am scris 'in afara Bucurestilor'...In jurul Bucurestiului . In apropierea lui......

» Post actualizat in 29 Sep 2015 11:36

Cam nasol cu MTB -ul pe sosea ,,,am plecat eu sambata trecuta de unul singur pana la Calugareni si retur normal , cam 4 ore ,,,,au trecut la ducere pe linga mine un grup pe vitezane / cursiere ,,,eu parca stateam pe loc cu anvelopele de MTB late /cramponate ,,,,sau poate am imbatrinit eu ,, sau faptul ca nu merg in fiecare zi ,,,,nasol cand vezi cum trec pe langa tine si nu ai acceleratia in ghidon :rusinica:.

Ai avut ceva ambitie daca ai plecat pana la Calugareni pe MTB. Cu toate ca la ora asta am un treking hibrid de oras,inima imi ramane la cursierele vechi. Intotdeauna voi intoarce capul admirativ dupa o cursiera veche. Nimic nu se poate compara cu o bijuterie caruia ii stralucesc spitele nichelate in soare....Pentru mine in lumea bicicletelor,ele sunt adevaratele bijuterii pe doua roti.

 

Cateva cursiere vintage restaurate de Ray Dobbins..... http://www.raydobbins.com/index

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai ții minte cînd eram pe cursieră și tu erai cu Ripperu la motolouis? Am fugit atunci după JJ! Mi se pare că mai întîi te-a luat microbul alergării, acum cursiera, urmează înotul și ești bun de triatlon! :D

 

S-o plimbi cu plăcere! :cheers:

La înot sunt repetent :)) Bicicleta si alergatul insa ma fac sa ma simt bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam nasol cu MTB -ul pe sosea .

Daca ai un 29-er si pui cauciucuri de sosea de 1.3" nu mai e atat de nasol; nu o sa mergi cu 40 km/h, dar mergi cu 30.

» Post actualizat in 29 Sep 2015 14:33

Ai avut ceva ambitie daca ai plecat pana la Calugareni pe MTB.

Am facut de cateva ori traseul pana la Comana plus plimbarea prin padure, nu e o problema decat daca e toamna si se intuneca devreme; ultima data am ajuns inapoi in Bucuresti pe la 11 noaptea, era prin iunie cand intuneca tarziu si eram aproape de Adunatii Copaceni la lasarea intunericului. Nu sunt decat 120km, cam aia e limita mea pe MTB.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

120 Km intr-o zi pe MTB-eu ???? esti tare omule nici nu imi pot permite sa visez asa ceva cu Bullsul 650 din dotare pe 27,5 toli .

 

Poate totusi iesim la o tura ceva mai scurta acum ca s a mai racorit asa cam 50/ 60 Km .

Editat de vik55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nimic tare in asta, din cei 120 doar vreo 25 au fost prin padure, restul pe sosea sau pe forestiere plate. Bicicleta era cu roti de 26", dar nu conteaza prea tare. Daca o iei usor si faci pauze, faci lejer peste 100 km si pe MTB cu 25 km/h pe sosea, pentru mine e viteza optima - suficient de rapid ca sa nu stau prea mult in sea, dar suficient de lent ca sa nu obosesc excesiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hehe, cred ca te-am vazut azi pe la piata sudului. Nu ti-era frig in pantaloni scurti?

 

Io eram! Nope! Trebuie să coboare temperatura sub 10 grade ca să pun pantaloni lungi! :D Și chiar și atunci, dacă e soare, tot scurți!

» Post actualizat in 01 Oct 2015 19:58

Am o relație foarte bună cu frigul, sîntem prieteni vechi! post-7334-0-93986700-1443729469_thumb.jpg

 

 

;)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Azi am văzut hidoşenia asta. Posesorul (un coafez de etnie îndoielnică) îmi explica că de-abia a adus-o din Germania, costă 2500 de euro second şi e pentru cățărări pe munte :lol:

 

Întrebarea mea este, unde anume şi în ce condiții este folosită o asemenea bicicletă?

 

P.S. mergea postată mai bine la FUN?

post-52708-0-36431800-1445082368_thumb.jpg

 

post-52708-0-24848700-1445082484_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa se catere el sanatos pe munte cu fat bike-ul lui, mie nu-mi plac si prefer traditionalele mtb iar despre pret nu mai spun nimic... este exagerat :D

Ce-i drept nu calarit niciuna pana acum, dar din ce am inteles de la posesori ai intr-adevar avantaje cand dai de noroi, zapada s.a.m.d, practic pentru situatii de genul au fost create.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In SUA se merge la concursuri cu fatbike-ul sunt chiar si concursuri dedicate. Dimensiunile uzuale sunt de 4,8" si 4" pe jante de 559, adicatelea 26". Eu am amintit doar de un nou trend. pe jante putin mai late de 586 si 622, 27.5 si 29er. Adica dupa ce oamenii s-au dat pe fatbike-uri si-au dat seama ca o guma mai balonata este secretul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai da la concursuri dedicate sunt toti la aceiasi categorie.

Acum neah... sa ne ferim de polemica, fiecare cum prefera unii vor fat altii clasic altii vor trei roti... altii patru etc :peace:

O guma mai balonata este secretul, este nu zic nu dar pe o coborare ii vad sensul, pe un traseu de xc cum spunea si Adrian in postul de mai sus... comparativ cu roti clasice nu cred ca mai face fata, frecare si greutate in plus :)

Editat de DragosT
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Acum ma uit pe Olx dupa o bicicleta de oras pentru perioada cat vin acasa in concediu. Pe langa asta mai am im plan si un Singlespeed, dar deja ma intrec cu gluma :)

 

Eu merg pe principiul, o motocicleta e suficienta. Am experimentat cu doua (motociclete! Obsedatilor) si una statea cam 90% degeaba. post-11570-0-53832900-1449687289_thumb.jpg

Editat de Gixu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

mai bune erau patinele Luigi !!! eu am fost pe Snagov , gheata avea dumiica aproape un metro dupa o saptamana de ger , nu mai au pescarii scule sa sape pt copca !!! Vineri seara de la 10 te astept pe gheata la Cismigiu !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...