Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

oare stie cineva de unde as putea sa iau un ax, conuri si bile pentru un butuc spate Shimano Deore XT FH-M756 disc?? Am cautat pe net sa iau doar piesele astea si n-am gasit decat butucul complet, care costa ceva banuti si la care daca mai adaug si manopera de schimbare deja ma costa prea mult. Daca as gasi piesele le-as monta tot eu pentru ca ma pricep si am si cu ce. Daca aveti idee unde gasesc aceste piese de noi....va rog sa-mi spuneti.

Am trimis deja niste mail-uri la magazine de biciclete si n-am primit niciun raspuns.

 

Va multumesc anticipat.

Vezi daca te ajuta astea:

http://www.rosebikes.ro/search/find/?q=shimano+cone

http://www.rosebikes.ro/search/find/?q=shimano+balls

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Încearcă la xtremeriders pe Ion mihalache 127 (1 mai), am căutat si eu zilele trecute o piesa pentru Scott-ul meu pe care nici importatorul pe Romania nu o avea in stoc si am avut surpriza sa o găsesc aici. Are diferite piese care-i ramân din asamblare sau upgrade-uri. Daca nu, traversează peste drum si la kerobikes, au si ei atelier service si poti sa gasesti componente rămase din reparatii... Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut!

Ma poate ajuta cineva cu imprumutul unui suport de pus bicla pe masina? Plec cu familia la munte si fix ieri a castigat nevasta o bicla la nu stiu ce concurs. Normal ca acum nu mai scap si vrea sa-si ia si ea bicla. Stam la munte o saptamana, de sambata acum pana duminica viitoare, deci suportul ar cam fi blocat o saptamana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu, dar trebuie să vii după el. Îți dau PM cu numărul de telefon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suport de pus pe transversale sau suport de montat pe hayon? Pt. hayon am eu, discutam pe PM.

 

M-a rezolvat Cicloburu. Multumesc oricum!

» Post actualizat in 02 Jun 2015 05:16

Am eu, dar trebuie să vii după el. Îți dau PM cu numărul de telefon.

 

Multumesc mult! Ia uite ce mandra sta bicla nevestei pe suportul de la tine :) post-3463-0-72741800-1433221883_thumb.jpg

Si pentru ca m-ai intrebat dar n-am stiut atunci sa-ti raspund, a castigat bicla la un concurs Garnier. A trimis nu stiu ce cod de pe o crema si a intrat in concurs. Norocul a fost ca a si castigat aceasta bicla. Din ce am inteles, concursul s-a terminat.

Iti aduc suportul la inceputul saptamanii viitoare.

Inca o data, multumesc! beer.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu mi-am luat un DHS Kreativ in primavara. De dus pana la colt si inapoi. Pe urma am inceput sa mai plimb mai mult decat planificasem la achizitie si nu numai pe asfalt. Dar au inceput sa sara diverse de pe ea... M-ar interesa cea din link, ce parere aveti? Mai multi bani nu sint dispus sa investesc. Si asa... dimineata era redusa 20%, acum e 15%. Pana ma hotarasc eu, probabil ca ajunge la 1400, iarasi. :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa am facut si eu cand am reluat sportul asta acum 5-6 ani... Prima, un Rockrider 5.2 din Decathlon a fost schimbat dupa 2-3 luni cu ceva mai scump. In 2013 mi-am luat un full suss pe care nu prea mai am cu ce sa-l schimb. Ce vreau sa-ti spun este ca am vazut o gramada de DHS-uri bucati, pe munte, in timp ce Rockrider a rezistat eroic. Un prieten merge cot la cot cu mine pe 5.2-ul lui si nu a reusit sa il strice (inca). Discutam de trasee de 35-80 km, coborari grele de la Omu, Surmont, etc...

Ce vreau sa spun este ca mai bine te uiti si in oferta Decathlon, sunt mult mai bune ca si constructie fata de DHS. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce nu cauti SH? eu mi-am luat asta ieri(reiau acest sport dupa mai bine de 5 ani de pauza) cam cu aceeasi bani si nu se compara cu DHS sau ce gasesti in magazinele gen hervis/decathlon.

 

post-68528-0-26211800-1433770368_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa am facut si eu cand am reluat sportul asta acum 5-6 ani... Prima, un Rockrider 5.2 din Decathlon a fost schimbat dupa 2-3 luni cu ceva mai scump. In 2013 mi-am luat un full suss pe care nu prea mai am cu ce sa-l schimb. Ce vreau sa-ti spun este ca am vazut o gramada de DHS-uri bucati, pe munte, in timp ce Rockrider a rezistat eroic. Un prieten merge cot la cot cu mine pe 5.2-ul lui si nu a reusit sa il strice (inca). Discutam de trasee de 35-80 km, coborari grele de la Omu, Surmont, etc...

Ce vreau sa spun este ca mai bine te uiti si in oferta Decathlon, sunt mult mai bune ca si constructie fata de DHS. Bafta!

 

Mersi.

"Decat" ca 5.2 pe Decathlon e la 1899 :D

Sau, poate te refereai la altceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, m-am uitat si eu, vad ca au schimbat codificarile. Acum 3 ani 5.1 era 900 si 5.2 era maxim 1200... pana la urma merita sa faci o comparatie si intre seria actuala 500 si DHS-ul ala.

Verifica in semnatura userului Adam.Adrian aici pe forum, stiu ca uneori are SH-uri bune la vanzare.

 

 

Revin, m-am uitat mai atent la specificatii, seria actuala 500 (la 1290lei) este echivalenta si chiar peste seria veche Rockrider 5.2. Cel la 1890 din seria 520 este deja echivalent cu vechiul 5.3 sau 5.4. Parerea mea este ca merita

Editat de Razvan G
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, mersi pt idee.

500 nu arata rau si pare din descriere si destul de "țeapănă". Iar in afara de cauciucuri, vad ca zicea lumea numai de bine despre ea.

Ideea e ca eu nu ma pricep deloc. Dupa cum ziceam: imi luasem bicicleta doar ca sa merg cu ea 300m pe zi. Deci n-am idee cu ce se mananca, doar ce am mai auzit pe la unii vesnicul "aia e echipata shimano".

Am zis de 29er fiindca mai mult o sa stea pe asfalt, unde daca nu vrei sa stai pe loc, dai din pedale la un 26 ca nebunu'. Ies răruț si in off (si bolovani, nu numai pietris), dar cat imi permite fizicul si priceperea, doar iesiri gen "average".

Am mai gasit o prostie (cred ca in afara de frane pierde la orice capitol fata de 500-le ăla. Sau nu?): http://www.biciclop.eu/arkus-beryl-290-disc-negru.html

Din pacate cred ca la banii pe care sint dispus sa-i dau, dar nici ca sa n-am surprize pe urma, mai repede s-ar gasi un 26.

Editat de biker 33
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar, echiparea conteaza si ea dar Shimano sau Sram au de la serii entry level la gama de varf. Am indoit acum vreo doua saptamani la o tranta serioasa schimbatorul spate si doua pinioane la caseta, m-au costat peste 500 lei (seria XT). Adica aproape jumatate dintr-o bicicleta entry, care are si ea Shimano.

Ideea este ca daca iti place si vrei sa evoluezi in 1-2 ani, un cadru bun iti permite sa upgradezi componentele fata de un cadru slab. Furca este o alta piesa deloc de neglijat, care pe off conteaza mult, pe strada mai putin.

 

Legat de dimensiunea rotilor, cateva idei: rotile de 29 te ajuta in special pe urcare sau denivelari mari, avand unghiul de atac mai mare fata de obstacole. In rest, manevrabilitatea este ceva mai scazuta fata de 26', in special pe coborare. La fel, forta necesara pentru a pune in miscare o roata de 29 este mai mare fata de 26. Mai conteaza si inaltimea, o persoana de 160-170 cm s-ar putea sa se simta mai bine pe un 26 sau 27.5' fata de un 29'.

Nu dai mai repede din pedale la un 26 fata de un 29, cel putin nu sesizabil, conteaza rapoartele dintre foi si pinioane, in fond e o cutie de viteze :)

 

Nu stiu cine face Arkus Beril-ul ala, dar nu imi inspira nimic, nici greutatea nu este mentionata acolo. Iarasi, pe sosea 2-3 kg nu conteaza dar pe ceva aratura si dupa cateva ore se simt.

 

 

Dute la magazin, urca-te pe fiecare si vezi cum stai la raportul 26 vs 29. Si un cadru de marime corecta pentru statura ta.

Editat de Razvan G
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revin si eu cu o intrebare. suruburile de la sa si roti au o "cheie" speciala. ca un imbus doar ca este in 5 muchii si cu un surubel micut in mijloc. aveti un pont?? de unde pot cumpara sau macar denumirea oficiala?

 

L.E am gasit "cu totul". daca gasesc doar cheia o sa pun link, poate intereseaza si pe altcineva

http://www.biciclete.ro/butuci/673-quick-release-cu-antifurt-point.html

Editat de styuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ăla e antifurt, nu este quick release-ul standard. Cam nasol daca nu ai cheia respectiva, cred ca trebuie manufacturata, nu prea o gasesti separat exact pe forma aceea, sunt câteva zeci de modele unice la fiecare producător. Daca ai unde sa o tii si nu o lași pe strada ( legată zdravăn desigur) sfatul meu e sa iti iei prinderile standard, poti sa scoti rotile pentru transport , pene sau sa reglezi saua funcție de dificultatea traseului mult mai repede...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am fost la service si baietii au cheia. Mi-am reglat saua la ei. Dar as vrea o cheie fiindca o pana stiu si eu sa vulcanizez si nu as pleca cu bicicleta in masina sa dau roata jos, etc. Daca a avut cineva si a schimbat antifurtul sau a dat bicicleta si a ramas cu cheia(desi se cam da o data cu biticla) o cumpar eu!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Încă sper, nu e decît începutul... Dar ce etapă de coșmar!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tin cu Froome :D

» Post actualizat in 07 Jul 2015 17:43

Cred ca Froome incearca sa ia orice secunda pt. ca nu e contratimp individual anul asta si e si pe echipe. O timpenie colosala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...