Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

Sa fie.Crezi ca se ia vreun gabor dupa mine sa ma alerge? :crack:

Debia il astept :love:

Nu, nu o sa se ia nici un politist dupa tine, dar daca lovesti un pieton ai sanse sa iti largesti gaura din spate. Sau in cazul fericit doar sa ramai cu cazier. Iar pietonul are voie sa iti sara in fata pe trotuar sau chiar sa sara pe tine, ca e trotuar si are voie sa faca ce vrea iar tu nu ai nici un drept acolo. Mai gandeste-te.

» Post actualizat in 10 Jan 2015 21:17

Am luat bicicleta sa merg strict 3 statii de autobuz.Drum de acasa pana la sala.Atat:)

In rest am mobra pentru drumuri mai lungi

3 statii inseamna un kilometru. Cand aveam varsta ta alergam distanta asta in mai putin de 4 minute si ajungeam la destinatie gata incalzit.

» Post actualizat in 10 Jan 2015 21:18

Am de mers 40 si-un pic de km dus/intors la munca. Ce zici, pe trotuare in cat timp i-as face ? :)

Ca pe sosea scot cam asa

p1YciwH.jpg

Unde scoti 65.2? Eu scot media tot 21.5-22.5, in functie de cum nimeresc semafoarele si traficul in ziua respectiva, dar maxima e abia vreo 40-45 la vale pe Podul Grant ca sunt cu MTB-ul, nu cu cursiera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu, nu o sa se ia nici un politist dupa tine, dar daca lovesti un pieton ai sanse sa iti largesti gaura din spate. Sau in cazul fericit doar sa ramai cu cazier. Iar pietonul are voie sa iti sara in fata pe trotuar sau chiar sa sara pe tine, ca e trotuar si are voie sa faca ce vrea iar tu nu ai nici un drept acolo. Mai gandeste-te.

» Post actualizat in 10 Jan 2015 21:17

3 statii inseamna un kilometru. Cand aveam varsta ta alergam distanta asta in mai putin de 4 minute si ajungeam la destinatie gata incalzit.

» Post actualizat in 10 Jan 2015 21:18

Unde scoti 65.2? Eu scot media tot 21.5-22.5, in functie de cum nimeresc semafoarele si traficul in ziua respectiva, dar maxima e abia vreo 40-45 la vale pe Podul Grant ca sunt cu MTB-ul, nu cu cursiera.

Te-ai uitat la prea multe filme sf,sincer:).

Ms pentru sfaturi,dar tine-le pentru altcineva :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 10 Jan 2015 21:18

 

Unde scoti 65.2? Eu scot media tot 21.5-22.5, in functie de cum nimeresc semafoarele si traficul in ziua respectiva, dar maxima e abia vreo 40-45 la vale pe Podul Grant ca sunt cu MTB-ul, nu cu cursiera.

Alerg si la plasa cu MTB-ul :) Mai o mana pe masini, etc.

V7MYlMi.jpg

 

Cand incepe treaba cu cursiera o sa vad comparativ. Oricum nu o sa am mobilitatea "agresiva" a MTB-ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia e luata de pe comp. Probabil a fost pret de cateva secunde si daca ai o cursiera decenta , ai ceva experienta , ''motor'' bun si nu ai vant din fata/lateral poti sa ''prinzi' 65km/h in mod sigur...

Poti sa prinzi si cu MTB-ul 65 si sa ramana in ciclocomputer, dar credeam ca e in oras. Maximul pe ciclocomputerul meu e 68 si ceva pe coborarea pe Transalpina spre Obarsia Lotrului, pe MTB, dar in oras nu am trecut de 45 vreodata. Si am mai prins 58 km/h cu cauciucuri cu crampoane, tot la vale, am dat la pedale cat am putut pentru ca daca nu dadeam scadea viteza la 50-52. Mountain King pe ambele roti de 26".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@AdrianB1, sînt cîteva văi în București unde poți lua lejer 60. Îți trebuie ceva atenție, drum liber (oarecum, nu e liber aproape niciodată) și e util să vii lansat. Evident, trebuie să dai bine din picioare, că nu e de ajuns să te folosești numai de gravitație, asta o știi. Exemple: Cotroceni, Academia Militară, Calea Rahovei (pe lîngă Palatul Bragadiru), coborîrile de pe pasaje... Poți să ajungi și la 70 dacă ai „sînge”, dar trebuie să ai unde să oprești, să poți să oprești și să nu te-ncurce nimeni pe drum.

 

Eu vă-ntreb altă chestie! Cu ce viteză maximă ați URCAT dealuri prin oraș? Eu am verificat pe patru pante:

1. Bd. Elisabeta, pe porțiunea de la Brezoianu spre Calea Victorie, trecut lansat de semafor, n-am lăsat sub 42,5km/h.

2. Vitan-Bîrzești, de la Autovit pînă la Șoseaua Olteniței, n-am coborît sub 42,5km/h.

3. Urcarea pe lîngă Academia Militară, n-am scăzut viteza sub 38,5km/h.

4. Cotroceni, de la „Dobrescu” pînă la Leu, n-am scăzut sub 35km/h.

Toate urcările astea le-am făcut pe cursieră atunci cînd am cronometrat. Am avut condiții bune, drum liber, fără vînt. Am încercat și cu Mtb, dar scad viteza cu peste 5km/h.

 

Referitor la mersul „la plasă”, am avut parte de cîteva experiențe. Îmi aduc aminte cîteva. Mergeam spre Mihăilești (spre Alexandria) cu un vînt de față atît de rău încît nu puteam să mențin nici măcar 20km/h. Am văzut că vine din spate un camion și am intrat în plasa lui. Mergea cu 50km/h. Am urcat barajul în spatele lui fără să simt și fără să schimb angrenajele și eram în 52/11! Imediat după urcare, respectivul a coborît în stînga către Argeș. Cînd am ieșit din plasă parcă m-am lovit de un zid! N-am mai putut să ating nici măcar 18km/h, așa de puternic era vîntul pe baraj. Altă dată am mers de la Bănești pînă la Ploiești cu o medie de 70 în spatele altui camion. I-am făcut semn șoferului că „intru” și s-a prins, a mers curat, m-a atenționat la fiecare schimbare de bandă, la pericole de pe drum (am avut de evitat doi cîini morți și un bolovan, plus trecerea de cale ferată). Cel mai tare a fost cînd a depășit o mașină cu vreo 80 la oră și am văzut cu coada ochiului figura șoferului depășit! :eek: Aș fi mers după el pînă la București dacă nu se oprea la Ploiești. Ne-am salutat reciproc la centură... Altă experiență mișto a fost cînd eram obosit și fără chef, dar trebuia să ajung acasă de la Urziceni. Am „luat” un camion care m-a adus foarte bine pînă la Afumați. A doua zi mă întorceam de la Mihăilești, dinspre Alexandria și am prins iarăși plasa unui camion. Cînd mă uit la număr, era exact cel care mă adusese cu o zi înainte :D ...

 

Pfff, decît să mă apuc de povestit amintiri, mai bine scriu o carte! Încă nu v-am spus și lucrurile rele, dar le vine rîndul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu bicicleta prin trafic???

Eu merg numai si numai pe trotuar.

Nu sti cum te iar vreunu din mers pe capota,mai ales ca n-ai oglinzi(nu ca nu se pot pune).

subscriu, e muuuult mai fun pe trotuar, o groapa, un pieton, o bordura.. pe sosea e sec + periculos (acum na, fiecare cu ce-i place, daca va place viteza, clar ii dai pe sosea)

eu vad obstacolele ca pe niste provocari, nu prea ii inteleg pe cei care baga mana in "claxon".

 

» Post actualizat in 12 Jan 2015 11:09

@AdrianB1, sînt cîteva văi în București unde poți lua lejer 60. Îți trebuie ceva atenție, drum liber (oarecum, nu e liber aproape niciodată) și e util să vii lansat. Evident, trebuie să dai bine din picioare, că nu e de ajuns să te folosești numai de gravitație, asta o știi. Exemple: Cotroceni, Academia Militară, Calea Rahovei (pe lîngă Palatul Bragadiru), coborîrile de pe pasaje... Poți să ajungi și la 70 dacă ai „sînge”, dar trebuie să ai unde să oprești, să poți să oprești și să nu te-ncurce nimeni pe drum.

bingo :D

» Post actualizat in 12 Jan 2015 11:09

Eu vă-ntreb altă chestie! Cu ce viteză maximă ați URCAT dealuri prin oraș? Eu am verificat pe patru pante:

1. Bd. Elisabeta, pe porțiunea de la Brezoianu spre Calea Victorie, trecut lansat de semafor, n-am lăsat sub 42,5km/h.

2. Vitan-Bîrzești, de la Autovit pînă la Șoseaua Olteniței, n-am coborît sub 42,5km/h.

3. Urcarea pe lîngă Academia Militară, n-am scăzut viteza sub 38,5km/h.

4. Cotroceni, de la „Dobrescu” pînă la Leu, n-am scăzut sub 35km/h.

Toate urcările astea le-am făcut pe cursieră atunci cînd am cronometrat. Am avut condiții bune, drum liber, fără vînt. Am încercat și cu Mtb, dar scad viteza cu peste 5km/h.

pffff.. pentru urcari s-au inventat vehiculele motorizate ;)

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nenea, tu ți-ai luat acum ceva vreme un FRIGIDER? Sau un CALORIFER? (aka bicicletă cu teavă GROASĂ și MULTĂ) :P :joke:


» Post actualizat in 12 Jan 2015 18:26

subscriu, e muuuult mai fun pe trotuar, o groapa, un pieton, o bordura.. pe sosea e sec + periculos (acum na, fiecare cu ce-i place, daca va place viteza, clar ii dai pe sosea)

eu vad obstacolele ca pe niste provocari, nu prea ii inteleg pe cei care baga mana in "claxon".

Nu mă face să mă filmez „în acțiune” să vezi obstacole și provocări! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nenea, tu ți-ai luat acum ceva vreme un FRIGIDER? Sau un CALORIFER? (aka bicicletă cu teavă GROASĂ și MULTĂ) :P :joke:

» Post actualizat in 12 Jan 2015 18:26

Nu mă face să mă filmez „în acțiune” să vezi obstacole și provocări! :D

 

vezi mai jos :D

Eu chiar as vrea sa vad o compilatie autohtona asa facuta din mai multe filmariin perioada de o luna de ex...

» Post actualizat in 12 Jan 2015 19:02

ar fi smecher de facut niste trasee din astea prin buc spre ex , ca vad ca sunt multi de pe aici, care sa lege multe zone zone smechere, gen cum e la poli spre basarab, pe vasile milea pe dreapta santul ala de scurgere, e misto sa te bagi acolo si sa mergi pe "pereti", chair daca nu e f adanc/lat.
(cine imi zice cum atasez poza din calc?!)
oricum, visul meu este sa nimeresc intr-un metrou gol, sa vb cu paznicul sa ma lase sa merg de la cap la coada in timp ce ii da ala capat
cand sunt oameni nu cred ca te lasa, ca poti sa lovesti pe cineva, asa daca esti singur.. poate te lasa.(dar care-s sansele sa prinzi unul GOL?)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urc-o pe www.imgur.com si apoi pui link-ul.

Metrou gol prinzi in wk cand e voie cu bicla in metrou, la capetele de linie din depouri. Doar sa vb cu strajerii aia din interior sa inchida ochii un pic :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, baga o camera sa vedem :)

e greu si cu camera, tu te astepti sa vezi clip gen reclama la GoPro (cu muzica, montaj, etc) => indiferent cat de belea pare cand o faci , pe film o sa para...sec.

dar na, merita incercat.

Urc-o pe www.imgur.com si apoi pui link-ul. Metrou gol prinzi in wk cand e voie cu bicla in metrou, la capetele de linie din depouri. Doar sa vb cu strajerii aia din interior sa inchida ochii un pic :)

ia sa vedem... am dat pe poza si am dat paste..

yAIBjWh.jpg

 

hmm... imi vine greu sa cred ca nu se suie nici macar 1 om in tot metroul..dar merita incercat. (nu la IMGB sau cum ii zice, ca e pe drept acolo, deci nu e nicio provocare)

» Post actualizat in 12 Jan 2015 19:12

incredibil!! a mers! mersi (dar mereu uit, a trebuit sa pun extensia .jpg dupa ce am dat paste la link)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

nu merge

Da, nu stiu ce draci avea de pe telfon cand postam

 

Cursiera:

Viteza, tata. Usor de atins si de mentinut :D Frica la gropi/santuri, etc. , inca trebuie sa mai reglez din pipa si sa pentru a ajunge la o pozitie ok de mers drum lung. Spitele rezista fara probleme :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e neaparat placere, pana la urma e un mijloc de transport si un mijloc foarte bun de a face miscare, sedentarismul omoara iar din pacate motociclismul nu prea are treaba cu sportul. Cand m-am intors dupa o tura de 2 saptamani si 5000 km pe moto si m-am urcat pe bicicleta in prima zi imi scazuse media de deplasare cu vreo 3-4 km/h din cauza lipsei de antrenament si asta in doar 2 saptamani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io ziceam de placere ca eu doar de-asta ies cu bici. N-am avut bafta sa lucrez aproape de casa.

Depinde ce inseamna aproape. Thomas stiu ca face naveta destul de mult cu bicicleta, eu am 33 km dus-intors, iar un coleg de-al fratelui meu se duce la o bere pana la Tartasesti si inapoi, peste 40km; am mers is la pizza peste 50km (dus-intors), totul e relativ.

 

Cel mai mult imi place sa bat muntii cu MTB-ul, nu prin noroaie, e mai frumos decat prin oras, dar au fost perioade in care cei mai multi kilometri erau ori prin oras ori cate o tura pe sosea prin jurul Bucurestiului pentru dezmortire (30-50 km). De fapt pe munte oricum nu prea faci kilometri multi, cea mai lunga tura pe care am facut-o a fost abia vreo 30 km offroad cu vreo 90 km facuti pe sosea pana la locatie si inapoi, iar cea mai lunga tura exclusiv pe munte a fost un pic sub 60 km cu o furtuna si un pic ratacit prin Muntii Bargau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu bicla fac in oras, pe an, mai multi km decat cu orice alt agregat (mobra sau masina). Clipul de mai sus reprezinta 3/4 din drumul meu zilnic la munca.(aproape 42km/zi)

 

Si ca idee, eu nu am altfel timp cand sa ies cu bicla sa se simta, decat rar in wk. Deh, 2 copii, programe diferite, etc. :)

 

In alta ordine de idei, ne-am inscris cativa mobristi la "Cu bicicleta la mare", am auzit ca e fun, plus ca (,) cred ca va fi cea mai apreciata baie in mare pe care o voi face dupa 2 zile de rupt fundul in sa :)

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si printre biciclisti minti crețe suficiente, nici o grija :) Sunt in fapt mult mai multe pentru ca cei care nu au si permis auto in majoritatea cazurilor habar nu au de legislatia rutiera si merg dupa ureche.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lol, daca te crezi la biserica pe strada s-ar putea sa ajungi ingeras mai devreme decat planificasei. Mergi regulamentar si pretinde si celorlalti sa mearga regulamentar, e drum public si nu jungla, cine vrea sa mearga ca in jungla sa isi ia bilet de avion. Poate in Sahara poti merge cum vrei tu, nu pui in pericol pe nimeni :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Thomas , plimbarea " cu bicicleta la mare" e mai pentru incepatori ca sa zic asa . E un fel de lalaiala . Pentru rutieri asa cum vad ca esti , o sa ti se para cam plicticos . Drumul se poate face intr-o zi . Daca se pleaca la 8 dimineata , si esti dotat cu cateva doze de Sponser Activator , la 19 esti pe malul marii si faci si baie . Daca am liber m-as baga si eu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...