Sari la conținut

Topicul atasistilor. Pagina oficiala


Aleko
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare tuturor. Va cer ajutorul cu un sfat. Doresc sa cumpar un ij Jupiter 5 cu atas. Problema este ca motocicleta este inmatriculata solo propietarul avand acte doar pe moto. Pentru a o inmatricula cu atas cum trebuie procedat? Se poate? Care ar fi costurile?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RAR-ul iti permite sa omologhezi motocicleta cu atas deoarece acel model de motocicleta a fost prevazut, din constructie, cu atas. Te va costa in jur de 200 - 300 ron omologarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca , in trecut , motocicleta a fost inmatriculata ca fiind cu 3 locuri.....nu o sa ai probleme. Le spui ca fostul proprietar a preferat sa mearga cu motocicleta solo si a renuntat la atas dar l-a avut la pastrare. Nu au ce sa zica. Daca si atunci comenteaza.....mergi la un centru de fier vechi si iei o chitanta cum ca ai cumparat fier vechi in greutate de exact greutatea atasului si apoi mergi la RAR cu chitanta respectiva ce tine loc de act de provenienta.

Succes !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles. problema este ca nu stiu daca a fost inmatriculata cu atas. Motocicleta a fost cumparata pentru restaurare (e pe numele fostului propietar cu care exista act de vanzare-cumparare doar pe moto nu si pe atas). Pe atas putem face un act , nu cred ca ar putea fi o problema. Eu imi fac griji mai mari la baietii de la RAR. Incerc sa evit cumpararea unui atas pe care nu il pot folosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor. Va cer ajutorul cu un sfat. Doresc sa cumpar un ij Jupiter 5 cu atas. Problema este ca motocicleta este inmatriculata solo propietarul avand acte doar pe moto. Pentru a o inmatricula cu atas cum trebuie procedat? Se poate? Care ar fi costurile?

Incearca sa mergi la o relatie cunoscuta din cadrul RAR ..... teoretic nu ar trebui sa fie problema deoarece motocicleta IJ a fost si are omologare la noi ca fiind cu atas . Eu am avut un alt atas pe un Ij Planeta cu alta serie si nu a fost probleme de inmatriculare chiar si dupa ce i-am zis ca nu este atasul cu care a venit motocicleta si este altul deoarece cel vechi a fost distrus ..... dar la mine avantajul a fost ca moto figura inscrisa in acte CU ATAS , in cazul tau nu stiu cum este , dar cred ca totul se poate rezolva cu putina bunavointa din partea RARului chiar si cu o declaratie pe propria raspundere legalizata la notar cum ca ai cumparat atasul de pe piata libera [Targ , particular , caruta cu fiare vechi etc ] si nu este furat . Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri ma bucur sa vad o comunitate atat de unita. @ioneld motocicleta nu este inscrisa cu atas acum si nu stiu daca a fost vreodata.

@Estremadura as putea gasi si mai ieftin decat pretul cerut in acest caz dar aici stiu ca reconditionarea a fost facuta 100% fara sa mai am prea mult de investit in ea. Am cautat dar nu am gasit nimic cu atas la un pret decent si in stare buna. Momentan nu imi permit sa ma arunc la Dnepr desi ar fi minunat. Ma rezum la cautarea de ij-uri cu atas acestea fiind mai accesibile. Din ce am inteles actualul propietar a refacut motorul cu totul (inclusiv segmenti , camasa , piston). Starea este foarte foarte buna. Daca stie cineva ceva asemanator cu mare drag .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand da-mi voie sa-ti spun ca la orice motocicleta ruseasca mai veche reconditionarea cu piese noi nu garanteaza in nici un fel buna functionare viitoare. Singura garantie este tot propria ta pricepere si trusa de scule din dotare. Ij-uri au fost multe, si au ramas multe chiar si dupa epoca de aur a fiarelor vechi. Daca ai un pic rabdare si urmaresti anunturile de vanzare si forumurile sigur gasesti ceva similar dar cu atas. Festina Lente se chinuia sa scape de o planeta cu atas complet reconditionata. Il gasesti pe forumul vecin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te stresa,nu vei avea probleme daca motocicleta se prezinta intr-o stare buna.Eu iti recomand sa faci un act de vanzare-cumparare de mana si pentru pentru atas cu proprietarul de la care cumperi motocicleta,explicatia fiind ca la vremea respectiva motocicleta a fost cumparata cu atas dar din motive de preferinta a fost inmatriculata solo dar asta doar daca vrea amanunte.Daca ai putina bafta nici nu o sa te intrebe prea multe ci doar se va ocupa de masuratori pentru omologare.Omologarea plus itp-ul costa in jur de 400 lei din cate imi amintesc de anul trecut cand am omologat-o pe a mea cu atas.

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ţie poate că nu ţi-au cerut dar mie, da. Mi-au cerut ceva dovadă din care să rezulte provenienţa ataşului şi dovadă de service pentru că am schimbat culoarea la motocicletă din roşu în negru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat agregatul pana la urma. Miercuri voi vedea ce si cum va iesi la RAR. Avem ceva de munca dar sper eu ca pana la inceputul verii sa fie complet gata.

 

Stie cineva cum putem aduce piese din Ucraina ? (am gasit accesoriile de care am nevoie pe un site de acolo - inscris cu izh , jupiter 5 , cauciucurile de pe rezervor etc etc ). Instalatia este trecuta pe 12V si avem si aprindere electronica deci am scapat de reglajele lunare cu batai de cap. Mai departe ...... desfacem si lustruim ca doar vine iarna si vinul fiert trebuie sa mearga cu ceva .

 

 

post-14255-0-14824700-1413264226_thumb.jpgpost-14255-0-87228400-1413264237_thumb.jpgpost-14255-0-21923400-1413264246_thumb.jpg

 

Editat de freerider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dai declaratie la notar ca ai achizitionat atasul de aceasi marca cu motocilceta si declari ca nu-i furat.O sa-ti formuleze notarul cu "achizitionat de pe piata libera"... ca pe aia -ti ia banii. La rar nu au ce sa refuze,e act oficial-legal, motocicleta e omologata cu atas,ai cumparat totul cu bani ,platesti taxe...nu au cum sa te refuze.


» Post actualizat in 14 Oct 2014 19:35

Piese gasesti la Gaspar,si...mai gsesti cred si prin alte parti,depinde ce vrei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc. Ne-am apucat de dat jos de pe ea pentru a o pregati de vospire. Am gasit acest site : http://wd.at.ua/shop/1747/desc/tablichka-bardachka-izh-jupiter-5-original unde se pot gasi piese de ij , ural , nipru samd. Preturile sunt foarte bune dar problema ramane transportul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(problema cu plata, transportul si siguranta ca ajunge)
era ruginita la incheieturi si de-asta v-ati apucat sa dati "tot" jos de pe ea si sa o vopsiti? Motocicleta asa cum e in poza pare foarte in regula, as crede chiar ca-i vopseaua originala rosie. Chit ca-i doar un Ij, vopseaua originala in stare buna e un mare + . Vopseaua de pe cadru daca e cea originala e un alt mare +, e vopsea electrostatica de uzina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Multumesc. Ne-am apucat de dat jos de pe ea pentru a o pregati de vospire. Am gasit acest site : http://wd.at.ua/shop/1747/desc/tablichka-bardachka-izh-jupiter-5-original unde se pot gasi piese de ij , ural , nipru samd. Preturile sunt foarte bune dar problema ramane transportul.

Site-ul asta are si o varianta in engleza ca eu nu am reusit sa vad iar cu ukraineana sunt praf.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu varianta in ucraineana m-a ajutat un prieten din republica moldova. Au raspuns la un mail scris in rusa si au vrut o lista de piese dar nu voluminoasa. Sper sa ma inteleg cu ei sa trimita ramburs. Ne putem intelege in rusa cu ei si astept in zilele urmatoare un raspuns in privinta transportului. Voi scrie aici ce reusesc sa fac cu ei si poate avem sansa sa aducem in Romania piese noi pt Ij , Dnepr si Ural direct din Ucraina. Din Rusia este practic imposibil din moment ce nu prea usnt servicii de curierat si livreaza doar in Moscova.

 

 

Motocicleta arata bine in poze dar in realitate nu se poate pastra asa. Are multe probleme estetice si necesita o curatare si revopsire totala. Cadrul este foarte ok si se va pastra asa. Am nevoie de multe accesorii , un parbriz pentru atas , vinilin pentru sa si manere , un semnal tip ciocan pentru atas ...... huh sunt multe.


» Post actualizat in 20 Oct 2014 08:34

Revin cu o rugaminte. Cine ma poate ajuta cu un set de protectii de cauciuc de rezervor pentru un jupiter 5? Am mare nevoie de ele si nu le gasesc nicaieri nici macar la Gaspar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello , atasistilor ,

 

Cat de greu ar fi din punct de vedere tehnic si legal ( omologare RAR ) sa atasez un atas unei motociclete Suzuki V-Strom DL 650 ? Stiu ca exista in circulatie in Europa . Mi-ar placea sa rezulte ceva asemanator cu una din pozele de mai jos :

post-59520-0-42349800-1414229512_thumb.jpg

post-59520-0-74279800-1414229524_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello , atasistilor ,

 

Cat de greu ar fi din punct de vedere tehnic si legal ( omologare RAR ) sa atasez un atas unei motociclete Suzuki V-Strom DL 650 ? Stiu ca exista in circulatie in Europa . Mi-ar placea sa rezulte ceva asemanator cu una din pozele de mai jos :

salut,la noi eate imposibil sa poti sa atasezi legal un atas si la suzuki ,am incercat si eu tot pe suzuki si nu am reusit,in principiu ati trebuie doua hartii care iti este imposibil de procurat s au poate tu poti reusi.cam ce trebuia sa contina acele hartii una din partea importatorului ca motocicleta poate prevede si atas,si a doua ca atasul sa montat inatelierul importatorului, si din cate stiu ca importator oficial suzuki nu mai avem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...