Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

Cum rahat ii schimb becul de la far? Teoretic tre sa scot mai intai mufa aia cu trei craci si apoi sa trag mansonul de cauciuc. M-am chinuit vreo 10 minute si tot nu am reusit sa-i scot mufa. Are vreo siguranta ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nene Iuliene, ai timp sa te repezi 2 minute pana aici la mine...sa-ti dai si tu cu parerea ta competenta...mi-e frica ca ma umplu de draci si trac rau de mufa aia si o rup :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nene Iuliene, ai timp sa te repezi 2 minute pana aici la mine...sa-ti dai si tu cu parerea ta competenta...mi-e frica ca ma umplu de draci si trac rau de mufa aia si o rup :wacko:

 

 

Sunt alt Iulian, :moto:), trage de ea ca iese, eu am reusit sa invirt de ghidon si sa-mi strecor cat de cit mina acolo si sa trag de ea si a iesit, are niste denivelari pe piciorusele de la contact, de aia merge mai greu

 

eu am avut frul intrerupt chiar de linga papuc si am reusit sa o scot inainte sa injur, :wacko:, bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt alt Iulian, :moto: ), trage de ea ca iese, eu am reusit sa invirt de ghidon si sa-mi strecor cat de cit mina acolo si sa trag de ea si a iesit, are niste denivelari pe piciorusele de la contact, de aia merge mai greu

 

eu am avut frul intrerupt chiar de linga papuc si am reusit sa o scot inainte sa injur, :wacko: , bafta

 

Am scos-o...bagami-as ceva in ea...dar s-a belit un fel de urechiusa ce fixa siguranta aia de plastic ce se invarte cand vrei sa scoti becul. Acum sta doar intr-o ureche...in partea cealalta am fixat siguranta cu superglue.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am scos-o...bagami-as ceva in ea...dar s-a belit un fel de urechiusa ce fixa siguranta aia de plastic ce se invarte cand vrei sa scoti becul. Acum sta doar intr-o ureche...in partea cealalta am fixat siguranta cu superglue.

 

 

O poti rezolva si pe aia, iti trebuie poxipol, si cu poxipol poti sa faci si reglaje la far, doar ca din cite-mi aduc aminte trebuie sa-ti

 

demontezi parbrizul si sa scoti suportul de metal care vine deasupra farului ca sa ai cit de cit acces sa poti unge cu o surubelnita cu

 

polxipol pe ea urechea aia, pe urma impingi farul inapoi in ureche si trebuie sa te sacrifici 5 min sa ti impis de far dispre ghidon pina ce incepe sa se intareasca poxipolul, eu am asa de aproape un an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O poti rezolva si pe aia, iti trebuie poxipol, si cu poxipol poti sa faci si reglaje la far, doar ca din cite-mi aduc aminte trebuie sa-ti

 

demontezi parbrizul si sa scoti suportul de metal care vine deasupra farului ca sa ai cit de cit acces sa poti unge cu o surubelnita cu

 

polxipol pe ea urechea aia, pe urma impingi farul inapoi in ureche si trebuie sa te sacrifici 5 min sa ti impis de far dispre ghidon pina ce incepe sa se intareasca poxipolul, eu am asa de aproape un an.

 

Momentan o sa o las asa. Imi trebuia bec neaparat in seara asta pentru ca la 11 noaptea plec din Ploiesti spre Bucuresti si imi trebuiau lumini. Am schimbat becul cu unul dala Philips XP Moto...de se lauda cu 80% mai multa lumina. Sa vedem disera cum se comporta. Daca nu tine lipitura de azi o sa incerc sa rezolv cu Bison dala de se amesteca doi compusi...dar nu are priza rapida.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Momentan o sa o las asa. Imi trebuia bec neaparat in seara asta pentru ca la 11 noaptea plec din Ploiesti spre Bucuresti si imi trebuiau lumini. Am schimbat becul cu unul dala Philips XP Moto...de se lauda cu 80% mai multa lumina. Sa vedem disera cum se comporta. Daca nu tine lipitura de azi o sa incerc sa rezolv cu Bison dala de se amesteca doi compusi...dar nu are priza rapida.

 

 

Lasa-l cu picatura, nu pune bizon, nu o sa-l mai dai jos decit cu totul, :moto:), cat a fost becul si de cati wati e?

 

Asfalt uscat!

Editat de mountainbikefreak_99
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am rupt si eu o ureche din aia de la far cand am montat xenon (nu am observat ca mansonul de xenon are niste plastic care forteaza.)

 

solutia a fost sa fixez porcaria cu 3 surubele mici - erau in kitul de xenon si farul avea gaurele prevazute pt asta !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti ca ma plangeam de consum!?... Ei bine, dupa 5.000 km mobra s-a schimbat radical. Acum consuma 4,7 oras si 3,5 mixt. Maine ii fac si consumul numai pentru afara. Eu am cam ramas masca... :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti ca ma plangeam de consum!?... Ei bine, dupa 5.000 km mobra s-a schimbat radical. Acum consuma 4,7 oras si 3,5 mixt. Maine ii fac si consumul numai pentru afara. Eu am cam ramas masca... :moto:

 

Eu cred ca s-a defectat kilometrajul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am schimbat becul cu unul dala Philips XP Moto...de se lauda cu 80% mai multa lumina. Sa vedem disera cum se comporta.

 

 

Deci ? True or false ? :wacko:

 

Stiti ca ma plangeam de consum!?... Ei bine, dupa 5.000 km mobra s-a schimbat radical. Acum consuma 4,7 oras si 3,5 mixt. Maine ii fac si consumul numai pentru afara. Eu am cam ramas masca... :moto:

 

Consumul poate sa varieze, mi-a consumat si mie 4.8 in oras, apoi 5.5, apoi 6, apoi din nou 5 ... depinde ce aglomeratii prinzi, la ce ore mergi ..

 

Na, chiar acum i-am facut consumu: 265 km cu 12,22 L. Faceti voi calculul. :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci ? True or false ? :wacko:

 

 

 

Consumul poate sa varieze, mi-a consumat si mie 4.8 in oras, apoi 5.5, apoi 6, apoi din nou 5 ... depinde ce aglomeratii prinzi, la ce ore mergi ..

 

Na, chiar acum i-am facut consumu: 265 km cu 12,22 L. Faceti voi calculul. :moto:

 

Becu ala e maaareee jmecherie. Chiar a meritat fiecare banut. Acum VAD si eu pe unde merg noaptea.

Legat de consum...chiar nu inteleg pe unde mergeti voi sau la ce ore de prindeti un trafic asemanator cu mersul extraurban. Acum merg la munca 90% extraurban dar inainte mergeam din Baicului pana-n Valea cascadelor si retur (si era un traseu decent departe de marile ambuteaje ce se prind prin Bucuresti). Unul dintre drumuri il prindeam liber, adica la 7 dimineata sau la 11 seara se mergea brici. In conditiile astea nu am reusit sa fac niciodata mai mult de 180Km pana se aprindea becul, adica cu 12L. Nu pot spune ca mergeam batraneste dar nici in gura nu-i dadeam prea tare. De obicei schimb pe la 4000Rpm sau 3500 si aveam bucati bune din drum unde puteam sa merg in treapta a 4-a la 65-70Km/h.

Personal in momentul in care aud de consum de sub 5 in oras, in conditiile in care bemveu da in cartea tehnica consum de 4.4 la 90Km/h extraurban, nu prea-mi vine a crede. Ori e triungiul bermudelor ori pur si simplu e bulan si nu se prinde trafic si se poate merge macar constant in treapta a 4-a.

Editat de Trumansky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat tot de consum...sambata am fost la Veliko Tarnavo cu un prieten. Eu cu pasager de 50Kg in spate...el tot cu pasager, dar o sa vorbesc doar despre mine. Am mers decent, cu la dus cu 60-70Km/h in localitati si cu 100Km/h in afara. La intoarcere am mers ceva mai tare, adica 90Km/h in localitati si cu 110 afara...cu scurte reprize de 120km/h. In conditiile astea s-a aprins becul, adica s-au consumat 12L dupa 250km, imediat ce am iesit din vama . Asta inseamna un 4.8L la 100km, zic eu ok pentru mers cu pasager. Stiu ca a consumat ceva mai mult pentru ca am avut pasager...dar totusi mi-a consumat mai mutl decat cei 265Km facuti de Alexxx doar urban, in conditiile in care eu am mers 99% extraurban.

Acum fac Baicului-Ploiesti zilnic, azi am 240Km facuti si inca nu s-a aprins becul dar soto se va aprinde acum la intoarcere dupa 10-15km. De acasa pana la munca am 62Km din care vreo 10Km cred ca sunt in oras, poate chiar mai multi.Si merg absolut legal, 70km/h in localitate si doar 100Km/h in afara.

Editat de Trumansky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat tot de consum...

 

Parerea mea este ca mobra matale e cam... betiva! :wacko:

Sincer, din ce spui tu, consuma nepermis de mult. Daca la mersul prin oras este foarte discutabil, inafara e oarecum clar. Si eu am mers de 1 mai pana in Bulgaria, cu genti laterale, topcase si pasager. Usurel, medie de 100-110Km/h, cu unele reprize evident. Mi-a luat 4,2l/100... Am facut consumul pe loc, la benzinarie, indata ce am bagat gaz... Si asta-i consumul cu care m-a obisnuit mititica. Tine cu casa...

In oras fac cel putin 250km pana se aprinde martorul de bord. Si nu merg chiar ca pensionarii... :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca mobra matale e cam... betiva! :wacko:

Sincer, din ce spui tu, consuma nepermis de mult. Daca la mersul prin oras este foarte discutabil, inafara e oarecum clar. Si eu am mers de 1 mai pana in Bulgaria, cu genti laterale, topcase si pasager. Usurel, medie de 100-110Km/h, cu unele reprize evident. Mi-a luat 4,2l/100... Am facut consumul pe loc, la benzinarie, indata ce am bagat gaz... Si asta-i consumul cu care m-a obisnuit mititica. Tine cu casa...

In oras fac cel putin 250km pana se aprinde martorul de bord. Si nu merg chiar ca pensionarii... :moto:

 

Pe mine nu consumul extraurban ma intriga...ci ala urban.

Pe Bucuresti-Ploiesti, singur pe ea scoate un 4.3-4.4...deci apropiat de ce ai zis tu. Daca mai punem la socoteala ca am si vreo 20-30Kg peste tine...cam aia e :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am ajuns acasa. S-a aprins becul la 272Km. Asta inseamna 4.4L/100Km. E ok avand in vedere ca in astia 272Km sunt si doua drumuri Baicului-Baneasa facute pe zi si doua Baneasa-Baicului facute seara la 12 noaptea. Asa cum am zis...pe mine consumurile voastre extratereste in oras ma intriga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:moto: Cand am fost acu de 1 mai pe valea jiului am facut 400 km pana s-a aprins becul... deci undeva la 3,2 % ... am ramas prost :wacko: placut surprins...

 

Inca n-am reusit sa merg cu un plin numa prin oras sa ii fac un consum si urban... oricum mers 150 km afara si restu prin oras pana pe la 300km cand s-a aprins becu ...a deci undeva la 4 si ceva mixtu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:moto: Cand am fost acu de 1 mai pe valea jiului am facut 400 km pana s-a aprins becul... deci undeva la 3,2 % ... am ramas prost :wacko: placut surprins...

 

inseamna ca a mea e betiva rau mi-a consumat si 8 la un moment dat :)...

 

mi-am notat ultimele alimentari si km facuti:

 

283km - 14.2l - 4.95% - extraurban+coclauri

173km - 8.45l - 4.88% - extraurban

141km - 10.1l - 7.73% - urban nervos :wacko:

197km - 13.0l - 6.6% - urban + extraurban (120-130)

 

nu stau sa le mai scriu pe toate insa media se invarte in jurul a 5.6% urban-extraurban cam 50%-50%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:moto: Cand am fost acu de 1 mai pe valea jiului am facut 400 km pana s-a aprins becul... deci undeva la 3,2 % ... am ramas prost :wacko: placut surprins...

 

Inca n-am reusit sa merg cu un plin numa prin oras sa ii fac un consum si urban... oricum mers 150 km afara si restu prin oras pana pe la 300km cand s-a aprins becu ...a deci undeva la 4 si ceva mixtu ...

 

Deci tu ai autonomie de aproape 600Km. Ce sa mai...tu ai R12RT sau R12GSA, nu F650GS :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum va calculati voi consumu dar eu cand ajung in benzinarie fac plinu...deci din plin in plin... si resetati km la fiecare plin... si la urmatoru plin ma uit cati km am facut si cati litrii incap pana e plin iarasi...

 

Nu inteleg de ce diferente asa mari intre exemplare ale aceluias model... sa fie data diferenta asta de stilu de condus al fiecaruia ?!?

Cand am scos consumu de 3,2% am mers constant cu 80-100 ... cu reprize scurte pe depasiri...

 

Deci tu ai autonomie de aproape 600Km. Ce sa mai...tu ai R12RT sau R12GSA, nu F650GS ;)

In acte cu siguranta e 650 GS si la autonomie as zice 500 ... :angry:) sunt foarte multumit de consum...(invatat pe cbr unde la 200km facuti se aprindea rezerva...adica inca maxim 50km mai erau de facut si consum mai bun de 5,2 n-am reusit sa-i fac nici cand am mers la drum lung ca un tataie -croaziera de 100-120 km/h - ... ) :blink:

Editat de antemiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...