Jump to content

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Recommended Posts

Asta de obicei se intampla de la filtru murdar. Exista, nu stiu daca mai e disponibil, kit OEM BMW de reparatie mufa. 

Am avut problema asta la G650 si mi-au rezolvat-o la service (reparat mufa cu kit-ul de reparatie). In plus au dat o gaura in capac si au tras un fir suplimentar, mai gros. Gaura "sigilata" cu ceva silicon sau sudura ABS, nu mai stiu. Dar daca imi amintesc bine era vorba de pin-ul de masa.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 11.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Filtrul nu prea are cum sa fie asa murdar, e schimbat acum ~20k km. Banuiesc ca e problema de contact, fiindca firele nu se incalzesc deloc si ai vazut si tu cat de subtiri sunt. Dar ma gandesc ca din cauza coroziunii problema e in interiorul mufei tata de pozitiv, fiindca exterior am curatat-o. Am mai facut acum o modificare, am facut o punte de fludor intre borna si fir, poate fi mai buna decat contactul prin presare de acolo din interior. Dupa ce-am tinut-o la relanti nu am observat o incalzire excesiva. O sa fac o tura de cativa km , sa vad cum se comporta.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Buna seara, am achiziționat recent un gs650f din 2005 

Motocicleta arata foarte bine, după o tura mai lunga, mi s-a aprins becul de la temperatura ajungând la concluzia că nu îi merge ventilatorul de la radiator 

Astăzi am inceput sa verific fiecare lucru la rand, ventilatorul alimentat separat merge 

In timp ce motorul e pornit primește 3V 

Senzorul arata masuri, pe parcursul încălziți motorului ii scade tensiunea ohm deci funcționează 

Singura varianta care am mai auzit-o e că începe să se strice ECU și asta e primul semn...

Acum întrebarea mea e, ce as mai putea verifica sau face? 

Daca cumpăr un ecu dat jos de pe un motor sunt șanse să meargă puțin și să se strice sau sa fie deja stricat

Unul nou e destul de scump și nici nu știu sigur daca asta e problema

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, LazyTurtle2001 said:

Singura varianta care am mai auzit-o e că începe să se strice ECU și asta e primul semn...

 

Din auzite, nu s-ar strica tot ECU ci numai partea care comanda ventilatorul, adica cel mai probabil un tranzistor de putere si nu partea care proceseaza si da informatia. 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, mobiletron said:

 

Din auzite, nu s-ar strica tot ECU ci numai partea care comanda ventilatorul, adica cel mai probabil un tranzistor de putere si nu partea care proceseaza si da informatia. 

Mulțumesc mult pentru răspuns 

Link to comment
Share on other sites

La 01.10.2025 la 21:48, LazyTurtle2001 a spus:

Buna seara, am achiziționat recent un gs650f din 2005 

Motocicleta arata foarte bine, după o tura mai lunga, mi s-a aprins becul de la temperatura ajungând la concluzia că nu îi merge ventilatorul de la radiator 

Astăzi am inceput sa verific fiecare lucru la rand, ventilatorul alimentat separat merge 

In timp ce motorul e pornit primește 3V 

Senzorul arata masuri, pe parcursul încălziți motorului ii scade tensiunea ohm deci funcționează 

Singura varianta care am mai auzit-o e că începe să se strice ECU și asta e primul semn...

Acum întrebarea mea e, ce as mai putea verifica sau face? 

Daca cumpăr un ecu dat jos de pe un motor sunt șanse să meargă puțin și să se strice sau sa fie deja stricat

Unul nou e destul de scump și nici nu știu sigur daca asta e problema

 

 

dacă conectezi intre ele firele termocuplei (sau il pui la masă dacă este unul singur), nu pornește ventilatorul? 

Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2025 at 5:14 AM, yuk said:

dacă conectezi intre ele firele termocuplei (sau il pui la masă dacă este unul singur), nu pornește ventilatorul? 

Nu, doar dacă îl alimentez direct de la baterie 

Dar din cate am înțeles (cel puțin la mașini e așa) 

Senzorul scade din rezistența ohm 

Deci daca senzorul se strica și nu mai trimite semnal 

Ventilatorul/termocupla ar trebui sa fie mereu pornită.

Nu cred că ar trebui să facă nimic daca conectez firele între ele 

Link to comment
Share on other sites

  • Moderatori
La 01.10.2025 la 21:48, LazyTurtle2001 a spus:

Buna seara, am achiziționat recent un gs650f din 2005 

Motocicleta arata foarte bine, după o tura mai lunga, mi s-a aprins becul de la temperatura ajungând la concluzia că nu îi merge ventilatorul de la radiator 

Astăzi am inceput sa verific fiecare lucru la rand, ventilatorul alimentat separat merge 

In timp ce motorul e pornit primește 3V 

Senzorul arata masuri, pe parcursul încălziți motorului ii scade tensiunea ohm deci funcționează 

Singura varianta care am mai auzit-o e că începe să se strice ECU și asta e primul semn...

Acum întrebarea mea e, ce as mai putea verifica sau face? 

Daca cumpăr un ecu dat jos de pe un motor sunt șanse să meargă puțin și să se strice sau sa fie deja stricat

Unul nou e destul de scump și nici nu știu sigur daca asta e problema

 

 

Completeaza-ti datele la avatar.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +56000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +20000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Create New...