Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

cat ar costa aceasta combinatie?

Am gasit un set de 2 lupe (setul este pentru masini) la 600 lei. Pe din doua iesim la 300 de lei fiecare. Fiecare proiector are droserul lui + controler faza scurta/faza lunga.

Ceea ce trebuie sa stii este ca pentru a fi montat trebuie desfacut farul (data sticla jos), montata lupa si apoi resigilat farul la loc.

Lupa are si "angel eye" pe care intentionez sa il conectez ca pozitie, deoarece becul original de pozitie al farului este posibil sa fie acoperit de lupa.

 

LE. Important este sa ai sticla farului transparenta (fara striatii) pentru a putea folosi lupa la maxima ei valoare.

 

Mesaj completat

LLE. Pina la urma am gasit pe cineva care vinde si numai o lupa pentru a fi montata pe motor. Daca totusi este cineva interesat de aceasta operatiune, sa imi spuna. Eu oricum o sa fac aceasta treaba cind vine caldura.

Numai bine.

Mesaj completat

Cam asa arata "angel eye" si faza scurta.

post-40812-1296218827_thumb.jpg

post-40812-1296218925_thumb.jpg

Editat de Serban.S
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se poate inalta si fata de gs, dar trebuei piese putin mai complicate la strungarie. pasul minim de inaltare este egal cu grosimea jugului+3mm

 

detaliaza te rog, ca nu pot sa imi dau seama cum s-ar putea face

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu faceti asa ceva.

Chiar si sticla clara este un dispersor, gandit sa mearga cu un anume bec

Eu am schimbat becul meu, am pus un xenon de 4300, am mai multa lumina, dar patternul nu mai e chiar ok. xenonul meu e un h4 - in teorie ar fi trebuit sa fie absolut identic cu un bec normal. dar nu e.

La montaj am rupt o clema de plastic si nu mai pot reveni la bec normal. pixu itp la rar.

MAi ales daca o vinzi la bucuresti te pune sa dai xenonu jos....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am schimbat becul meu, am pus un xenon de 4300, am mai multa lumina, dar patternul nu mai e chiar ok.

 

Asta stiu pentru ca am si eu xenon H4 de 4300 pus in farul original. In cea mai mare parte decizia schimbarii xenonului H4 simplu cu xenonul cu lupa am luat-o datorita a ceea ce ai spus tu mai sus. Cu xenonul cu lupa este cu totul altceva. In bine ma refer.

Nu incerc sa conving pe nimeni de avantajele xenonului cu lupa.

Prima ar fi schema unui xenon cu lupa si cealalta a unu far normal. Si asa se vede patternul unui xenon cu lupa pe faza scurta.

post-40812-1296287972_thumb.png

post-40812-1296288028_thumb.png

post-40812-1296288537_thumb.jpg

Editat de Serban.S
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca inca nu v-ati cheltuit banii, eu recomand urmatorul setup: Hella ff50 cu xenon in ele de 4300k. Iese cam la 500 RON un set de proiectoare cu xenoane in ele.

Partea buna e ca daca vrei si de ceata, gasesti FF50 de aceeasi forma, aceeasi culoare. Deci cu 1000 RON ai lumina mai ceva ca sabia Jedi din Galceava-n Ceruri.

 

Nu ma credeti? Iaca:

 

 

Setupul asta vrea sa il fac si eu pe mobra din dotare, deocamdata am doar niste chinezarii de proiectoare de ceata cu halogen in ele, de care sunt insa foare multumit. Da ca sa fii cel mai tare din raion, musai hella + HID :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca inca nu v-ati cheltuit banii, eu recomand urmatorul setup: Hella ff50 cu xenon in ele de 4300k. Iese cam la 500 RON un set de proiectoare cu xenoane in ele.

Partea buna e ca daca vrei si de ceata, gasesti FF50 de aceeasi forma, aceeasi culoare. Deci cu 1000 RON ai lumina mai ceva ca sabia Jedi din Galceava-n Ceruri.

 

Nu ma credeti? Iaca:

 

Setupul asta vrea sa il fac si eu pe mobra din dotare, deocamdata am doar niste chinezarii de proiectoare de ceata cu halogen in ele, de care sunt insa foare multumit. Da ca sa fii cel mai tare din raion, musai hella + HID :)

 

Superb. Confirm faza cu Hella FF50. Over and out. :)

Editat de Serban.S
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A reusit cineva sa comande garnitura de la capacul de frana FARA a comanda cu tot cu capac ? Nu e o avere, dar nu vad rostul din moment ce capacul e ok.

 

 

283.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce fel de preloadere vrei sa folosesti?

 

niste distantiere din tuburi de pvc puse in capul arcului, pentru a-l comprima suplimentar. In felul acesta va fi necesara o forta mai mare pentru a-l comprima similar... sau o "lasare" mai mica pentru aceeasi sarcina.

In felul acesta cand o voi da jos de pe cricul central si ma voi sui pe ea nu se va mai lasa fata cu x cm, ci cu x minus lungimea distantierului.

 

Gasesti detalii despre diverse idei de modificat suspensia fata pe faq.f650.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce isi ridica/coboara poporul GS-urile din dotare, sa vezi problema ca nu le mai ajung cricurile bine pe sol... :)

Asa ca o sa fie cerere de cricuri sau extendere pentru cele existente... :) idei?

 

Eu intai voi face niste masuratori la furca, sa vad cu cat poate fi inaltata rezonabil, prin folosirea de preloadere, fara a afecta functionarea, nici in compresie, nici in extensie (va avea lungimea extensiei mai scurta si lungimea compresiei mai lunga). Apoi in functie de asta voi da comanda pentru versiunea de +3 sau de +6 cm.

 

Oricum +/-3cm nu cred ca e sesizabil d.p.d.v. al ciclisticii, gandeste-te ca numai daca variezi robinetul preloaderului pe spate intre min si max ai o diferenta de cativa centimetri inaltime la roata spate... sau daca sui un pasager, se va lasa aproape exclusiv spatele, si nu cu cativa mm, ci cu centimetri buni. Daca ar fi asa sensibila ciclistica, nu ai mai avea "voie" sa iei pasager, nu?

 

 

@zemil: vrei neaparat baionete de-alea? Eu folosesc cu succes tuburi "acordeon" pentru protectia impotriva prafului/insectelor, altii folosesc ciorapei de neopren. Din punctul meu de vedere oricare dintre solutii e mai buna decat cea de la Touratech, care nu protejeaza decat impotriva insectelor stalcite pe tuburi, sau a pietricelelor venite din fata, nu de la propria roata.

am ajuns si eu la concluzia ca ar fi mai bun un burduf de cauciuc, dar acum incerc sa gasesc de cumparat. stie cineva cine fabrica? ceva preturi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva daca este bine sa pun in bmw dakar 2005 ulei motul 10w40 semisintetic 5100 ?acum l am luat si nu stiu ce ulei sa folosit.am vrut castrol dar un distribuitor de castrol a spus sa nu pun pt moment ca ar fi facut prin turcia si face spuma.deci nar fi bun.ms pt ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A reusit cineva sa comande garnitura de la capacul de frana FARA a comanda cu tot cu capac ? Nu e o avere, dar nu vad rostul din moment ce capacul e ok.

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cind am schimbat respectiva garnitura, am cumparat-o cu tot cu capac. Poate s-o gasi si fara capac, dar personal la momentu respectiv, fiind presat de timp, nu am mai stat sa o caut separat.

Or avea astia de la BMW Motorrad un stock de capace care nu se vind si le-au bagat in pachet cu tot cu garnituri. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scurt pe doi......Cine mai are???

 

Cum sta cu consumul?

Manual in engleza????(am in germana si... :) ...)

Pentru inceput cam atata.

numai apare in lista toate comentariile de 470 pagini.acum apar 47 de pagini.cum rezolvam

Mesaj completat

gata am rezolvat cu paginile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva daca este bine sa pun in bmw dakar 2005 ulei motul 10w40 semisintetic 5100 ?acum l am luat si nu stiu ce ulei sa folosit.am vrut castrol dar un distribuitor de castrol a spus sa nu pun pt moment ca ar fi facut prin turcia si face spuma.deci nar fi bun.ms pt ajutor.

merge ok, nimic deosebit.

sau poti pune al lui original - cam la acelasi pret - de pe la bavaria

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...