Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dupa ce se aliniaza si ai incercat si varianta mea, astept sa-mi spui daca ai rezolvat problema :laugh:

 

S-au aliniat. E la nivel, dar a fost nevoie de o tura peste 200 de km sa se alinieze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-au aliniat. E la nivel, dar a fost nevoie de o tura peste 200 de km sa se alinieze.

chiar nu mi explic de ce face asa. miine skimb si eu la un dakar 2005 pun motorex 10w40.al meu e cu joja.2,3 litri cu filtru.asta e stasul.va doresc tuturor o vara cit mai placuta si fara nici un incident.va salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca nu e asa o inginerie sa schimbi uleiul. Daca aveti dubii, pe http://faq.f650.com gasiti totul despre asta si multe altele.

Si cine nu are chef sa se complice, murdareasca, bla bla, sa citeasca ce scrie in semnatura.

Seara buna,

esti super.daca as sta in buc pe loc as veni.dar sunt de la pitesti si inca e frig afara.multumim pt oferta.poate ne mai ajuti si cu un sfat cind avem probleme.salut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant :laugh:

 

Daca tot e noapte, de ce nu faci si niste poze fara blitz sa vedem cum se vede noaptea? Banuiesc ca e h4 soclul. Ce temperatura de culoare are xenonul folosit?

 

Imi place cum a iesit :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soclul e H4. Temp e 6000 K

Pozele au fost facute fara blit, cu aparatul pe trepied.

Uite niste poze combinate (fara lupa /cu lupa):

 

Faza scurta:

Mesaj completat

Faza lunga:

post-40812-1299878122_thumb.jpg

post-40812-1299878176_thumb.jpg

Editat de Serban.S
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am montat oasele pe mobra.Sunt cu 1cm mai scurte si mobra s-a ridicat cu 2 cm.In cazul de fata nu trebuie sa modific nici cricurile.Cand ridic mobra pe cricul central roata din spate este aproape lipita de asfalt.Poze nu am facut , dar diferenta vizibila este mica.Ma gandeam sa pun oase mai scurte cu 2cm sa se ridice mobra cu 4 cm, dar cred ca deja trebuie sa modific si cricurile.Dupa ce o sa fac ceva ture cu ea sa o simt ma mai gandesc.Piesele facute de Dan se potrivesc la fix.In partea de sus a oaselor unde se baga rulmentul , Dan a facut niste saibe pentru a proteja rulmentul de mizerie.O sa scot saibele si o sa pun cate un semering asa cum au cele originale.In rest sa vina caldura sa incepem sezonul. :laugh:

Numa bine la toti.

Mesaj completat

Soclul e H4. Temp e 6000 K

Pozele au fost facute fara blit, cu aparatul pe trepied.

Uite niste poze combinate (fara lupa /cu lupa):

 

Faza scurta:

Mesaj completat

Faza lunga:

Faina treaba ai facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am montat oasele pe mobra.Sunt cu 1cm mai scurte si mobra s-a ridicat cu 2 cm.In cazul de fata nu trebuie sa modific nici cricurile.Cand ridic mobra pe cricul central roata din spate este aproape lipita de asfalt.Poze nu am facut , dar diferenta vizibila este mica.Ma gandeam sa pun oase mai scurte cu 2cm sa se ridice mobra cu 4 cm, dar cred ca deja trebuie sa modific si cricurile.Dupa ce o sa fac ceva ture cu ea sa o simt ma mai gandesc.Piesele facute de Dan se potrivesc la fix.In partea de sus a oaselor unde se baga rulmentul , Dan a facut niste saibe pentru a proteja rulmentul de mizerie.O sa scot saibele si o sa pun cate un semering asa cum au cele originale.In rest sa vina caldura sa incepem sezonul. :laugh:

Numa bine la toti.

Mesaj completat

 

Faina treaba ai facut.

hai albanezu la sosea.am facut schimbul de ulei astazi si l am pus putin la treaba. va salut pe toti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am montat si eu link-urile, s-au potrivit la fix, am dat o tura si sunt ok.

Este adevarat ca este mai altfel pe curbe(se lasa mult mai usor decat sunt obisnuit) si pare sa fie un pic "rear end happy" pe frana de motor dar asta e si pentru ca am gume cam duse.

Sunt ceva probleme legate de cricul central (in cazul alor mele cu 6 cm ridicare) in sensul ca a trebuit sa demontez cricul central pentru ca lantul atingea de el, deasemenea ar trebui sa il prelungesc cumva deoarece mobra pusa pe cricul central cu linkurile noi sta mai mult pe roti si prea putin pe cric

Revin cu impresii dupa o tura ceva mai lunga

 

poze la LINK

Editat de THC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu mai atinga lantul de cricul central trebuie sa montezi o rola pe partea de jos a lantului. Vad ca ai deja locasul pentru fixarea acestei role.

Mesaj completat

Acum, pe motor, ai numai rola superioara. Ca sa nu mai loveasca lantul in cricul central si sa nu fii nevoit sa il dai jos, ar trebui sa iti montezi inca o rola dar pe partea de jos a lantului. Ti-am atasat niste poze.

Lucrarea a iesit bine, dupa cite am vazut din pozele tale.

Felicitari.

 

PS. Astept impresii dupa testul drumului. :laugh:

post-40812-1300012543_thumb.png

post-40812-1300012559_thumb.jpg

post-40812-1300012570_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o mica dilema (i-a venit sorocul si bateriei mele sa isi dea duhul) si vad pe louis numai baterii cu acid.

ma intreb de ce...si de ce nu cu gel sau cu automentinere ca si la masina?

nu e mai buna una fara acid la o tranta...risti sa-i sara doapele si om esti

 

aveti careva baterie fara acid? daca da, de unde ati luat(in arad nu am gasit)?

ms anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o mica dilema (i-a venit sorocul si bateriei mele sa isi dea duhul) si vad pe louis numai baterii cu acid.

ma intreb de ce...si de ce nu cu gel sau cu automentinere ca si la masina?

nu e mai buna una fara acid la o tranta...risti sa-i sara doapele si om esti

 

aveti careva baterie fara acid? daca da, de unde ati luat(in arad nu am gasit)?

ms anticipat

Ia legatura cu userul fortec :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea gasesti baterie cu gel la dimensiunile locasului, care e destul de restrictiv in cazul F650 GS.

Am auzit de montarea unui acumulator cu gel pe GS dar cu relocarea acestuia in locul unde ar fi trebuit sa fie centrala de ABS.

Uite aici detalii despre baterii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu mai atinga lantul de cricul central trebuie sa montezi o rola pe partea de jos a lantului. Vad ca ai deja locasul pentru fixarea acestei role.

Mesaj completat

Acum, pe motor, ai numai rola superioara. Ca sa nu mai loveasca lantul in cricul central si sa nu fii nevoit sa il dai jos, ar trebui sa iti montezi inca o rola dar pe partea de jos a lantului. Ti-am atasat niste poze.

Lucrarea a iesit bine, dupa cite am vazut din pozele tale.

Felicitari.

 

PS. Astept impresii dupa testul drumului. :laugh:

 

 

Merci de info, ma gandeam ca trebuia sa fie ceva si in locasul ala :D

Sa vad cat costa pe la prietenii de la AB

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut pe AdvRider ca sunt mai multi care folosesc baterii d-astea: http://shop.testsycl.com/46-AH-MOTORCYCLE-...ORS-4S2P003.htm

Si un filmulet cu instalarea:

http://www.youtube.com/watch?v=agnfK9iWG0s

N-am vazut pe site nimic despre expediatul in alte tari, dar se poate afla printr-un mail.

Editat de AlexXP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...