Sari la conținut

Ce Faceam Noi Cand Va Nasteati Voi


Postări Recomandate

Mi-a trimis un prieten de demult din Germania, motociclist si el si atunci si acum, pozele astea de care uitasem. Sunt dintr-o excursie de-a noastra, in anii 82-83, acum 25 de ani. Ma bucur sa pot face acum ce faceam si atunci. Tehnica e alta, distractia e aceeasi. Bateam tara fara bani, fara benzina (era rationalizata), vai mama noastra. Ala slabanog cu parul mare eram eu. Luasem cu noi un baiat din Noua Zeelanda care facea inconjorul lumii pe un Triumph, amarat si el, venea de prin China.

post-818-1210398855_thumb.jpg

post-818-1210398864_thumb.jpg

post-818-1210398878_thumb.jpg

post-818-1210398887_thumb.jpg

post-818-1210398896_thumb.jpg

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 187
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

foartee tareee neneee si ai dreptate io pe vremea aia credeam ca am parinti bogati ca atunci cand am scos capu' am crezut ca mi-au si pus guler de blana la gat ... m-am inselat era altceva :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte fain.... :lol:

 

cum se descurca mobra la drum impreuna cu vaporasele celelalte? :lol:

mai greu, alea mai rasarite luau 140, mobra cam 80 parca. am avut si mobra. cine n-a avut? era proasta rau. motorul era turat, racit fortat, mai tarziu a aparut un model numit hoinar racit natural, cilindrul nu mai era carcasat, aia mergea mai bine. se strica mereu asa-zisa cutie de viteze care era nu cu pinioane ci cu un ax gaurit cu bile la interior, se duceau si bilele si axul, am schimbat din alea in nestire. restul comunistelor erau ok, jawa, cz, simson, mz. aparuse mz etz, ala in afara ca era in 2t cred ca ar merge si acum. mai prost era ij-ul, nu prea rezista fierul. mai erau si urale si alte boxere rusesti copiate dupa bmw dar nu avea nimeni din alea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

frumos..cind ma uit la pozele alea alb/negru cad pe ginduri..aduceri aminte..aveam vreo 16 ani pe atunci..frumoase amintiri ai,ai "imbatrinit"frumos..imbatrinit este un fel de-a spune..sa-ti dea dumnezeu sanatate si putere in continuare sa faci ceea ce-ti place si acum si in viitor!..

luigi vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salve!! frumoasa initiativa lui Doru..DECI... poza cu scoala de soferi si bineinteles permisu in 81' si o mica oprire la praga in 83" in deja al 2-lea tur ungaria,cehoslovacia DDR ..in care ne mai lasau astia sa plecam prin anii aia dupa ce asteptam 3-4 luni ptr viza......mai am multe o sa va mai pun!! respect! ps: si apropo de adevaratele mobre am avut 4 si pe toate mi lea furat intre 78 si 80 ptr ca in anii aia imi luasem si permisul de mobra in 78..un carnetel mic si gri urat!!...asta ar trebui facut si pe la baietii cu scutere de acum!!

Editat de alfa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca cateva

Citeva poze de la o iesire la Predeal tot din perioada aceea, cine se recunoaste sa posteze.

post-28037-1210408249_thumb.jpg

post-28037-1210408852_thumb.jpg

post-28037-1210409366_thumb.jpg

Editat de valentin25de
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca tot zicea cineva mai sus de ETZ :lol:

 

cand vad pozele astea, intr-un fel ma oftic ca nu m-am nascut mai devreme sa prind vremurile alea, sau ca sunt primul cu o asa pasiune din familie....

 

@Doru: man, hoinarul era mai naravas, dar turbina de racire la mobra facea toti banii...acum, daca bagi un hoinar in bucuresti, e nasol, dar pe atunci erau alte vremuri, si chiar se circula...ma bucur ca inca au ramas multe motoare vechi pe la noi, si ca multi tineri au prins pasiunea asta a restaurarii sau a repararii la ele, si nu le vad ca pe o ciuma :lol:

 

cat despre drumetii, mor acum cand aud posesori de mobre, minskuri, ij-uri ca nu au curaj sa iasa cu ele la drum lung, si pe vremea voastra se pleca in turul tarii, sau se parcurgeau distante imense cu motoare ce nu detineau tehnologia de acum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea erau mecanici moto la vremea aia, invatam unii de la altii si de la cei mai batrani. fiecare ne stiam motorul pe dinafara si puteam face orice reparatie inclusiv piston, cilindru...calamina din evacuare pe marginea drumului.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea erau mecanici moto la vremea aia, invatam unii de la altii si de la cei mai batrani. fiecare ne stiam motorul pe dinafara si puteam face orice reparatie inclusiv piston, cilindru...calamina din evacuare pe marginea drumului.

....a naibi benzina si mai ales uleiu de amestec ala de ziceai cai motorina!!...aia de afara mergeau cu cz-uril jave si mz cate 25-30 mii km si noi faceam motoare la cateva mii ca-ncepeau sa zornaie toate in ele..schimba bolturi rulmenti semeringuri segmenti..aveai in cap ca trebuie sa desfaci motorul in doua mai tot timpul!! ca de, ziceai ca nu mai are vlaga in el...ee cand treceai la unguri alta treaba,benzina gata amestecata cu ulei direct la pompa si pe bune chiar mergeau motoretele mult mai bine~..of!,,cand ajungeai pe acolo prima preocupare era sa cumperi cat mai mult ulei de amestec.....dar cat mai mult si pentru prieteni!!...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca prin 83 am mers prima data pe motor ............nu-mi amintesc ca aveam doar 2 ani ........ma plimba tata cu un K175 (fosta lui)..... promit ca o sa scanez poza cu mine langa K-ul lui si o s-o postez aici si celelalte poze cu motoarele vechi........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unul din cele mai impresionante topicuri de pana acum..bun de luat ca exemplu de pustanii de azi cu vitezane care "nu saluta boshorogii pe mobre"-vezi topicul :lol: :lol:

 

 

parca totul era mai frumos pe acele vremuri..eu nu le-am prins ca sunt foarte tanar dar din cele cate am auzit de la cei mai in varsta... :lol: ...pana sa-mi iau moto am avut un moped cu care mergeam cu prietenii la pescuit,il incarcam cu toate cele,le prindeam cu ce puteam si mergeam cu fabuloasa viteza de croaziera de 40-45km /h si 55 km/h la vale :lol: :lol: ..parac totul era mai frumos atunci..acum daca nu ai o viteza de croaziera de min 150 nu te baga lumea in seama..... :lol:

 

 

 

tot respectul pentru cei care au trait acele vremuri si inca mai merg pe moto :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unul din cele mai impresionante topicuri de pana acum..bun de luat ca exemplu de pustanii de azi cu vitezane care "nu saluta boshorogii pe mobre"-vezi topicul :lol: :lol:

 

 

parca totul era mai frumos pe acele vremuri..eu nu le-am prins ca sunt foarte tanar dar din cele cate am auzit de la cei mai in varsta... :lol: ...pana sa-mi iau moto am avut un moped cu care mergeam cu prietenii la pescuit,il incarcam cu toate cele,le prindeam cu ce puteam si mergeam cu fabuloasa viteza de croaziera de 40-45km /h si 55 km/h la vale :lol: :lol: ..parac totul era mai frumos atunci..acum daca nu ai o viteza de croaziera de min 150 nu te baga lumea in seama..... :lol:

 

 

 

tot respectul pentru cei care au trait acele vremuri si inca mai merg pe moto :lol:

 

Ce era frumos pe vremea aia? Motociclismul sau viata?

In "83 abia incepusem sa merg pe bicicleta, semicursiera....dar aveam un vecin deasupra mea ce mesterea in casa la un CZ de 175 parca :huh:. Mesterea impreuna cu fratele meu si eram tare ofticat ca nu ma lasau si pe mine sa ma uit. Atunci cand probau motorul, tot in casa, faceau evacuarea printr-un furtun de aspirator scos pe geam :lool:...era belea!

Imi aduc aminte si de un vecin ce avea o rusoaica cu atas ce a sfarsit ca loc de joaca pentru copii.

Editat de Trumansky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Taica, imi vine sa :lol: cind vad pozele astea! E drept, acum 25 de ani inca mai aveam lopatzica in galetusa, dar acum 15 ....Acum aflu ca se mergea si pe vremea aia afara din tara si se pare ca chiar cu Mobrele. Alea adevarate! Pe atunci nu mi-am luat motor pentru ca mi s-a parut ca o Mobra e prea fragila. Si asa am ajuns sa imi iau abia la "batrinete"....Daca asi fi stiut de atunci ce faceau unii..... Parca vad devenite realitate fantomele care imi bintuiau visele pe atunci si mi se face rau de ciuda!

 

PS: Doru, care e ala slabanog si cu pleata din poze, ca nu-mi dauy seama :lol: . Ala care avea parul mai lung de 3 cm, asa cum il masurau cu rigla la politie cind te luau ca esti satanist daca ai blugi si motor? :lol: :lol: Respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nuuu..cred ca mai inteles gresit!!...afara am plecat pe rand cu 2 mz-uri etz diferite si cu java de 350.....cu mobrele adevarate cele mai lungi drumuri buc -sibiu..c-ta... si asa maxim 3-400 km intr-o zi ..dupa aia picai mort!! :lol: ..dar nu au fost probleme majore..doar pe dealuri mai asa de la 4% in sus!! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clipe de neuitat! :lol:

Imi aduc si eu aminte prin '86 de tata, care isi cumparase o Mobra galbena pe care o tinea in balcon.Nu avea multe drumetii la activ insa devenise pasionat impreuna cu un vecin de-al nostru(nea Gabi) posesor de IJ.<..si cum ii coloram eu cartea tehnica de la Mobra... :lol: Pana la urma scandalurile cu mama pe tema Mobrei l-au facut sa renunte la 2 roti.Pasiunea se pare ca s-a mostenit!

Editat de flr_bmw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Taica, imi vine sa :lol: cind vad pozele astea! E drept, acum 25 de ani inca mai aveam lopatzica in galetusa, dar acum 15 ....Acum aflu ca se mergea si pe vremea aia afara din tara si se pare ca chiar cu Mobrele. Alea adevarate! Pe atunci nu mi-am luat motor pentru ca mi s-a parut ca o Mobra e prea fragila. Si asa am ajuns sa imi iau abia la "batrinete"....Daca asi fi stiut de atunci ce faceau unii..... Parca vad devenite realitate fantomele care imi bintuiau visele pe atunci si mi se face rau de ciuda!

 

PS: Doru, care e ala slabanog si cu pleata din poze, ca nu-mi dauy seama :lol: . Ala care avea parul mai lung de 3 cm, asa cum il masurau cu rigla la politie cind te luau ca esti satanist daca ai blugi si motor? :lol: :lol: Respect!

nu erau satanisti pe atunci, era lumea mai destinsa si mai deschisa, aia cu pletane erau mai degraba flower power. si de luat te luau de pe strada jigodiile dracu si te duceau la frizerie. mie de exemplu mi-au luat toate actele, permis, talon, daca puteti crede pt ca am consumat prea multa benzina (cu masina). de, viata grea, eram ultimul an, atunci in anul 5 nu se prea facea scoala, doar proiectul asa ca eram liber. exista o norma nepublicata, 4 plinuri pe luna, daca depaseai, pac, ramaneai fara acte cat vroiau ei.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte, foarte fain topicul! Prin 82-83 cred ca am facut eu prima plimbare in atas, moment in care eram innebunita de frica pt. ca nu ma gandeam decat la filmele cu nemti, din razboi, cand pleca atasul pe camp si motorul ramanea pe sosea. Apoi m-am pus in spate pe motor, alta senzatie... Atunci, cat de mica eram, stiam ca vreau sa conduc o motocicleta. Cam toti barbatii din familia noastra aveau motor, era normal sa ma prinda microbul si pe mine. La cat mai multi km si... mai puneti poze, cine mai are, ca e chiar super fain topicul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...