Sari la conținut

Ce Faceam Noi Cand Va Nasteati Voi


Postări Recomandate

Servus Dane,

scurt. mai stii ceva despre Sorin Vasile B.M.W. 600 SS. ? raspuns ? multam.

scuze ca ma bag in discutie..

pe vremea cand inca ma straduiam sa incheg motorul la prima mea mobra super 50,imi amintesc ca dl.Dan Nastase venea pe la targ(vitan) cu o Yamaha alba de 250cmc,si se dadea pe la cursele de speed cu BMW-ul K1 de la Inverco...sper sa nu gresesc,si va rog sa nu mi-o luati in nume de rau...

parca erau mai frumoase vremurile in care trage-am o fuga pana la Brasov sa mai cumpar oale de ambreiaj pt mobra...

toate cele bune...si respekt pt pionierii motociclismului romanesc...:unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 187
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pentru economie de spatiu si timp,postez aici citeva link-uri,cu poze din anii trecuti si scurte descrieri!Sper sa nu fiu injurat incit sa aud! :blink:

/index.php?...8456&st=300

postul #303

/index.php?...35862&st=40

postul#46

/index.php?...t=0&start=0

postul#2

In speranta ca nu am dat-o prea tare in balarii,urez "asfalt uscat" tuturor motociclistilor si "va salut cu farul"!

Sus cu "babutele"! :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi s-a facut pielea gaina de vreo 5 ori pana am terminat de citit.

 

De la povestirile lui tata de genul asta sa fi luat eu microbul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Mi-a trimis un prieten de demult din Germania, motociclist si el si atunci si acum, pozele astea de care uitasem. Sunt dintr-o excursie de-a noastra, in anii 82-83, acum 25 de ani. Ma bucur sa pot face acum ce faceam si atunci. Tehnica e alta, distractia e aceeasi. Bateam tara fara bani, fara benzina (era rationalizata), vai mama noastra. Ala slabanog cu parul mare eram eu. Luasem cu noi un baiat din Noua Zeelanda care facea inconjorul lumii pe un Triumph, amarat si el, venea de prin China.

 

Crezi Doru, ca daca se vor uita pe aici, unii de pe acest forum, se vor rusina?

Greu de crezut, mai degraba italienii nu vor mai face EICMA 2012 decat sa provoace in sanul motociclistilor romani atata spurcaciune ca in cazul evenimentului din acest an postat de Pompi.

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crezi Doru, ca daca se vor uita pe aici, unii de pe acest forum, se vor rusina?

Greu de crezut, mai degraba italienii nu vor mai face EICMA 2012 decat sa provoace in sanul motociclistilor romani atata spurcaciune ca in cazul evenimentului din acest an postat de Pompi.

:lol:

 

 

haha ma pe mine ma ia groaza cu astia, ma cutremur. nici nu ma deranjeaza cand ma injura, e cumplit pentru ei unde se situeaza si nu-si dau seama. nu stiu ce se intampla, cred ca am dat in capitalismul ala alienat al lui marx. pe de alta parte sunt baieti de varsta lor cu competente reale, nici nu mai stii ce sa crezi. parerea mea este ca fo forum e ca pe strada, sunt toate speciile, militienii de aici nu-si fac insa datoria si de aia prolifereaza toti ratatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Cateva poze si de la mine. Eu n-am nici un merit decat ca-s descendent.

Matusa Emilia & unchiul Nelu.

 

post-36388-0-33250900-1323375785_thumb.jpg post-36388-0-49519800-1323375794_thumb.jpg post-36388-0-53018400-1323375803_thumb.jpg post-36388-0-04612100-1323375810_thumb.jpg post-36388-0-92364600-1323375815_thumb.jpg

 

p.s. se pune si cu 4 roti?

Pazeaaa..bunica la volan

post-36388-0-42807100-1323375880_thumb.jpg

 

Felicitari pentru inaintasi. La asa strabuni, asa urmasi!

Numa de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara benzina inteleg dar fara bani? cu bmw? hai nu serios....

 

 

 

 

o sa se recunoasca o groaza de securisti. superb... ma duc sa borasc... cross pe vremea aia... bunica-miu, alt b.o.u. de securist avea in '78 mustang si un bmw... si stiu ca nu aveau lipsa de bani. nici de benzina decat ocazional, cand ii verificau altii si pana se rezolva era mai greu ca nu existau mobile pe atunci...

 

om, poate ca ai dreptate, dar te rog sa borasti live cand ii vei avea in fata in caz ca vei simti la fel, nu aici... e pacat. vechile familii decimate de comunisti nu trebuie sa fie recladite prin improscarea cu rahat a noilor familii create de comunisti. hai sa ne bucuram de poze si de istorii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa postez si eu niste poze de cind eram tinar si nelinistit...

 

post-7547-0-15418400-1323411741_thumb.jpgpost-7547-0-58575600-1323411755_thumb.jpg

 

post-7547-0-23942600-1323411775_thumb.jpgpost-7547-0-74882800-1323411792_thumb.jpg

 

post-7547-0-51298000-1323411813_thumb.jpgpost-7547-0-97581500-1323411833_thumb.jpg

 

Observati in poza urmatoare echipament meserias si rezervor suplimentar(canistra de 20 litri)pentru a te putea intoarce acasa fara sa mai treci pe la PECO (oricum treceai degeaba...)

 

post-7547-0-70456400-1323411855_thumb.jpgpost-7547-0-42004200-1323411880_thumb.jpg

 

In plus mobrele nu mergeau "la iernat" mergeam cit puteam...oricum aveam echipament "all season"

Editat de cristache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pe vremea aceea ma uitam dupa motoare, poate ca de la tine am luat virusul asta. Multumesc frumos, tie si celor ca tine, care la timpul acela ne-ati dat un virus care ne a schimbat viata. Ce pot sa zic, ai o viata traita frumos, cu amintiri frumoase," succesuri "in continuare! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a trimis un prieten de demult din Germania, motociclist si el si atunci si acum, pozele astea de care uitasem. Sunt dintr-o excursie de-a noastra, in anii 82-83, acum 25 de ani. Ma bucur sa pot face acum ce faceam si atunci. Tehnica e alta, distractia e aceeasi. Bateam tara fara bani, fara benzina (era rationalizata), vai mama noastra. Ala slabanog cu parul mare eram eu. Luasem cu noi un baiat din Noua Zeelanda care facea inconjorul lumii pe un Triumph, amarat si el, venea de prin China.

 

 

frumos ... "slabanogule" ... te salutam dintr-un atas de Ij pe atunci !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Trebuie sa remarc nesfarsita - si tampita - bravada inter-generatii exprimata prin neinspiratul titlu al acestui topic... Adica? Pe acest forum sunt membrii nascuti intre anii '50 - poate si mai devreme si '90. Ce faceati "voi" cand se nasteau cei din 1982 si 1983, probabil in sesiunea de vara a maternitatilor? Nu vreau o polemica ieftina, dar chiar trebuia formulat asa?

Sa zic si eu ca prin anii aia furam noaptea cu un amic mobra tatalui sau? Who cares? In Timisoara era mai putin periculos sa porti parul lung, dar inca nu ne venise ideea; la mare insa am avut un amic din gasca luat de baietii rom tricolor - tara te vrea tuns, roacare... Era o porcarie si atunci, sunt multe porcarii - si aceleasi, si altele - si acum... Atunci te opreau din vigilenta poporului, acum te opresc pentru decibeli sau ca nu arati/sau arati ca in Star Trek, same jerks...

Tu erai amaratus mobristus, dar chiaburaii aia cu BMW-urile ce origine sanatoasa aveau?:lol:

Faine si nasoale vremuri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ATENTIE Doru:

Cred ca ar fi cazul sa iei legatura cu un administrator si sa schimbi titlul acestui topic.

"Suna" mult prea "neprietenos"...

 

:peace:

 

Prieteni, va rog sa ma credeti ca mereu au existat clasele sociale...

Nu numai in politica, nu in teorie, "doar" in viata de zi cu zi...

Daca erai "inginer" cu roaba era una, daca erai arhitect, medic renumit, activist sau securist era alta...

Situatia asta se reflecta si in motocicletele care circulau pe strada.

Contrar unor pareri preconcepute existau pe sosele multe marci de renume printre care

NSU, BSA, Norton, Triumph, BMW, Royal Enfield...

Si multi campioni romani de motociclism - lasati acum pe nedrept in uitare...

...A venit randul aristocratelor Simson, elegantelor MZ, sportivelor Jawa proletarelor IJ-uri...

pe care le puteai cumpara direct de la magazin!

Dar, incet-incet, marea majoritate a romanilor nu si-au mai putut permite decat celebrele Simsonete sau "Capre"

si in cele mai fericite cazuri scutere Manet, 175-uri "doi iepurasi", Danuvia sau CZ-uri...

si benzina de la soferii de camioane cu 10 lei galeata... la un slariu de 500 - 1.500 lei/luna...

 

Iar daca erai iubit de Dumnezeu, nu erai membru de partid si nu tinjeai dupa "fonctii cu masina la scara"...

Volga, Pobeda, Moskwich sau Trabant, aveai mare pasiune pentru motociclete

si un prieten sau o ruda dincolo de "cortina de fier"... venea si motocicleta...

Spre disperarea "organelor"...

 

SHORT STORY:

 

Actiunea se petrece prin anii '70...

Pana sa aflul eu ca a sosit "Sniffy" in vama... primul meu BMW,

ma vanzoleam foarte mandru pe sosea cu Simsonul tatalui meu... atunci cand renunta el in favoarea mea!

Intr-o buna zi, afland eu in cele din urma ca obiectul pasiunii mele sosise deja de vro patru zile in vama,

am slobozit un urlet belicos catre Cer si m-am aruncat imediat intr-un taxi!

"Smecherii" imi furasera deja semnalizatoarele, bujiile... iar carena atarna si se mai tinea intr-un surub...

Ca sa scap cat mai repede de acolo si de sub nasul militionerilor... ca motorul venea din Germania Federala...

dupa ce am platit taxele aferente, "am potrivit" ad-hoc parbrizul cu scotch, am montat doua bujii cumparate la nimereala... si dus am fost!

:cheers:

post-882-0-17673600-1324043430_thumb.jpg

 

Motociclistilor, Tineri si batrani:

La multi kilometri frumosi !

http://www.crestinortodox.ro/colinde-audio-colinde-craciun/colinde-romanesti/cargo-colinda-127297.html

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

f frumoase pozele creca cei implicati regreta intr un fel vremurile la cati mai multi km va doresc...si eu sunt de acord ca titlul suna cam comunist sar putea ititula altfel ...apropo eu nici nu eram nascut si poate nici proiect macar :what: :laugh: ...numai de bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se poate sa nu sune bine titlul, habar n-am, n-are rost sa va legati de cuvinte. citind ad-literam nu vad nimic ofensator, nici nu a fost vreo intentie de acest fel.

 

lancelot: ce mai conteaza frate, nu-ti dai seama cum trebuie sa arate acum? o fata, prietena unui prieten.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis-o "sine ira et studio" - cine nu e nostalgic, pana la urma... Ar fi fain sa existe si o mega - intalnire nationala ( daca n-ar fi fixat guvernantii ziua nationala in 1 dec, ganditi-va ce prilej de bikers festival ar fi fost 10 mai si mai e inca si asa, daca tot sunteti in relatii bune cu Casa Regala... ) Istoria motociclismului in Romania e larg ignorata si e bine ca mai apar astfel de postari; dar cand s-a nascut lumea zau daca are vreo relevanta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de cativa ani prezent pe acest forum moto

dar foarte putina lume a remarcat esentialul...

 

NU politica, asociatiile, cluburile, banii, revistele si vanitatile omenesti sunt subiectul principal pentru mine!

 

In plan moto, de mare angajament pentru Romania ar fi organizarea in fiecare an al unui raliu tematic,

un fel de "Campia Libertatii", o "Adunare de la Blaj" - unde, la o data convenita

sute si mii de motociclisti sa vina din toata țara, calare !

 

Fiecare motociclist pasionat, sa isi aduca aportul pentru realizarea acestei MARI adunari moto,

veritabila manifestare nationala.

 

Mult noroc, sanatate, La multi ani si mulți kilometri frumosi !

 

post-882-0-12675600-1324482357_thumb.gif

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da asa e am vazut de multe ori. nu stiu ce au romanii, se chinuie sa puna ceva la cale, nici nu incepe sa mearga nimic si ei incep sa se certe pe banii care nu exista, cei pe care presupun ei ca ii vor castiga. ideea lui dan nastase e f buna, sa se adune toti motociclistii din romania intr-un loc/ la o data. nici nu e nevoie de nicio organizare intr-o prima faza. doar sa stea asa gramada cateva ore, as vrea sa vad asa spectacol si la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis-o "sine ira et studio" - cine nu e nostalgic, pana la urma... Ar fi fain sa existe si o mega - intalnire nationala ( daca n-ar fi fixat guvernantii ziua nationala in 1 dec, ganditi-va ce prilej de bikers festival ar fi fost 10 mai si mai e inca si asa, daca tot sunteti in relatii bune cu Casa Regala... ) Istoria motociclismului in Romania e larg ignorata si e bine ca mai apar astfel de postari; dar cand s-a nascut lumea zau daca are vreo relevanta...

 

No problem, de la anul avem aceasta oportunitate. Parlamentarii au votat pe sest schimbarea zilei nationale si inlocuirea ei cu 10 Mai. Din punctul meu de vedere e super! De mult vism asta. :wink: Chiar daca in loc de Ziua Regatului va fi Zua Independentei :laugh: Asa ca de la anul, liber la mega intrunire moto de 10 Mai :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...