Sari la conținut

tabel de echivalenta pentru bujii


ZIDU'
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 103
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

La Ij vara 14NP21 (cifra termica 240), iarna 14NP18 (cifra termica 225). Se gasesc foarte usor, in orice benzinarie.

 

La Nipru si Ural vara 14NP24 ,iarna 14NP21.

 

Voi ati mai gasit pe undeva 14NP24, ca eu am cautat dar nimic, numai 18 si 21?

Am distrus deja 4 bujii 14NP18, o sa incerc cu 21.

Am cumparat NGK BP7HS 150 000 buc,echivalent japonez pentru NP24. Sunt PROASTE! ,sunt foarte sensibile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ aleko - ai idee cu ce se mananca 14NP21B ? eu am acum pe ij echivalentul eyquem, adica C42S

 

14NP24 in carrefour e plin de ele

Am vazut in targ bujii denso de 225 la 50K daca te intereseaza. La magazinul ala era singurul loc in care auzisera de cifra termica :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai eu la ij am bujii destule 14NP18 si 21,

La ural imi trebuie ceva in genul 260-270 cifra termica, ca altfel incinge mult motorul. Si asa Uralul are cilindrii de fonta si aripioare de racire invizibile. Noroc cas are ungere impecabila.

In Carrefour ca si in orice benzinarie gasesti numai 14LP24.

Am fost la Meteor sa aflu daca au echivalent Denso pentru ce caut eu si nu aveau! Ditamai en-groul sa n-aiba o amarata de bujie.

Am gasit cu greu la unii NGK-urile care-mi trebuiau dar nu oprea-s multumit cu ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimate domnule .......,

In momentul acesta nu va pot trimite un catalog in format electronic.

V-as ruga sa imi dati o adresa la care sa va trimit catalogul, sau un

numar de telefon, pentru a va contacta in momentul in care ma voi afla

in Bucuresti, sa ne intalnim si sa va dau catalogul.

NP15 are o cifra termica de 175, iar CLP24 o cifra termica de 280.

 

Cu stima,

 

 

 

discutia este pe un mail cu un reprezentant al sinterom. o sa ii dau o adresa fixa, ca despre material in format electronic :banana: secolul 21 e departe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos!

Bine ba Zidu'! :banana: Am gasit si eu 14NP24!

Erau ascunse intre NP18 in Carfur...Ce prost sunt! Dar in alta parte nu am gasit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singurul catalog de bujii cu echivalenţe termice îl avea Bosch......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca Brisk L15YC si L14YC sunt bujii cu filet lung echivalente cu 14LP21, respectiv 14LP24 de la Sinterom, intrebarea este: un 14LP24 are aceeasi cifra termica cu 14NP24 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are aceeasi cifra termica pt ca ca difera doar literle din mijloc:

NP = filet obisnuit/scurt

LP = filet lung

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Valoarea termica nu are nici o legatura cu incalzirea motorului!!! dl Aleko!!!

Este numarul de secunde in care atinge temperatura de lucru bujia!!! (are legatura cu depunerile de pe bujie !!! nu modifica temperatura motorului!!!! :banana: :what: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
Valoarea termica nu are nici o legatura cu incalzirea motorului!!! dl Aleko!!!

Este numarul de secunde in care atinge temperatura de lucru bujia!!! (are legatura cu depunerile de pe bujie !!! nu modifica temperatura motorului!!!!  :drink:  :laugh:  :(

adica unei bujii cu cifra termica de 240 ii trebuiesc 240 de secunde ca sa ajunga la temperatura de functionare???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi s-a intamplat o questie ciudata,pun la ij o bujie k lumea de firma si nu prea merge bine cu ea,pun un jeg romanesc merge de rupe :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

sa stii ca bujiile sinterom sunt extrem de bune (unele din putinele lucruri bune facute de romani) si au un raport pret/calitate imbatabil, spun eu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi s-a intamplat o questie ciudata,pun la ij o bujie k lumea de firma si nu prea merge bine cu ea,pun un jeg romanesc merge de rupe  :drink:

poate cu aia romaneasca ai nimerit cifra termica necesara. E foare important ca bujia sa functioneze la temperatura optima. Nici prea cald si nici prea rece.

Acum poate aparea intrebarea: daca eu merrg o ora cu motorul ,atunci ce treaba are timpul in care ajunge bujia la temperatura de functionare?

Pai are. O bujie care ajunge repede la temperatura de functionare (cifra termica mica) inseamna ca nu evacuaza prea repede caldura din piston. E bine iarna, ca bujia ajunge la temperatura de functionare.

Vara si la motoarele fierbinti (comuniste) ai nevoie de o bujie care poate evacua rapid caldura (adica una care care se incalzeste greu, adica una care ajunge in timp mai lung la temperatura de functionare, adica una cu cifra termica mai mare :laugh: )

 

 

Functionarea corecta a motorului, datorata utilizarii unei bujii potrivite duce la scaderea tamperaturii lui de functionare( in absenta detonatiilor necontrolate, etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum foloseam Champion care este buna pentru Dacie, fiindca nu am gasit pt motocilete... Dar asa reclama ati facut la Sinterom 27, chiar o sa incerc si va zic parerea cum merge...am luat deja una cu 40000 lei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica unei bujii cu cifra termica de 240 ii trebuiesc 240 de secunde ca sa ajunga la temperatura de functionare???

si se intimpla la fel pt orice motor, indiferent daca este racit cu lichid sau mai putin racit cu aer? :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si se intimpla la fel pt orice motor, indiferent daca este racit cu lichid sau mai putin racit cu aer? :drink:

da, forma chiulasei in zona respectiva are grija de asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...