Sari la conținut

Accident Grav-hateg, 18.05.'08. Lovit In Plin Pe Marginea Drumului


RoC
 Share

Postări Recomandate

In timp ce ne indreptam spre casa dinspre Hunedoara spre Petrosani, in localitatea Hateg, o ametita de vreo 35 de ani intra in depasirea coloanei ce merge regulamentar. In acelasi timp in fata ei iese un alt ,,grabit'' cu o duba. Din reflex, prostie sau pur si simplu din spirit de autoconservare soferita trage de volan stanga si alege intre a lovii masina proprie SI A INTRA IN PLIN INTR-UN BARBAT, CE MERGEA FOARTE REGULAMENTAR PE PARTEA DREAPTA A DRUMULUI PE UN SCUTER....varianta a doua! Urmarile: Barbatul sare 3 metri in aer dupa ce loveste violent cu capul in partea superioara a parbrizului. Contuzie la piramida nazala, casca ia salvat viata si nu a sarit din cap. Atentie, era o casca ieftina, open face, dar prinsa pe cap cu simt de raspundere. Din pacate avea ambele picioare cu fracturi deschise in zona genunchilor, ce sangerau abundent. Am oprit si am acordat primul ajutor, imobilizat gat cu o patura sub ceafa(era cumva cu capul in jos si de chinuia sa se ridice), dat sa bea apa, tinut de vorba, deviat si semnalizat locul accidentului. Salvarea si politia au venit impreuna in 7-8 minute.

Cateva poze:

post-6592-1211218815_thumb.jpg

post-6592-1211218834_thumb.jpg

post-6592-1211218854_thumb.jpg

post-6592-1211218872_thumb.jpg

post-6592-1211218904_thumb.jpg

post-6592-1211218925_thumb.jpg

post-6592-1211218944_thumb.jpg

Editat de rocristea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa se-ntampla cand permisele se iau pe ochi frumosi (asta ca sa nu o zi pe aia urata cu suptul anumitui organ) :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s b p ... zilele astea mă gîndeam să-mi iau un scuter pentru oraÂş, că e mai sigur .... mai bine nu ... rămîn la maÂşină ...

 

cam aÂşa m-a percutat Âşi pe mine unul cu o Fabie ... doar că am scăpat mult mai ieftin (umăr dislocat Âşi cadru rupt la KTM) ... nasol de săracul om ... nici nu cred că Âşi-a dat seama ce se întîmplă ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e ca in Bucuresti si in marile orase mai e cum mai e cu obinerea permisului de conducere, dar in provincie cine are permis nu inseamna ca stie sa si conduca(vorbesc in cunostinta de cauza, sunt nascut in Deva si frecventez zona ardealului destul de des). Bine ca e scapat cu viata scutreristul, cu toate ca va avea de tras cateva luni, ii doresc insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bietu' om. murea nevinovat. bine ca a avut casca pe cap, ca altfel se putea mai rau.

 

rocristea, ati reusit sa vorbiti cu femeia, ati intrebat-o ce a avut in cap, la ce se gandea im momentul in care a decis sa se urce pe scuterist?!?!?!?

 

btw, daca scuteristul era echipat cu casca full face si cu genunchiere, era tot asa grav ranit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dubita cara nu a avut nici o treaba,si-a vazut linistit de drum......in drumul masii :rolleyes: :(

femeia, o distrusa care mai chinuia si bietu om cu intrebari idioate..Nu-i asa ca nu a fost vina meaa,l-ai vazut pe ala cu dubaa??? :D

 

Dubita care nu a avut nici o treaba,si-a vazut linistit de drum......in drumul masii :P :o

femeia, o distrusa care mai chinuia si bietu om cu intrebari idioate..Nu-i asa ca nu a fost vina meaa,l-ai vazut pe ala cu dubaa??? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dubita cara nu a avut nici o treaba,si-a vazut linistit de drum......in drumul masii :P :o

femeia, o distrusa care mai chinuia si bietu om cu intrebari idioate..Nu-i asa ca nu a fost vina meaa,l-ai vazut pe ala cu dubaa??? :)

 

Daca ar fi dupa mine eu nu le`as da la femei permis Categ. B . Una mai inconstienta ca si cealalta :rolleyes: :( :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi dupa mine eu nu le`as da la femei permis Categ. B . Una mai inconstienta ca si cealalta :rolleyes: :( :D

 

ma jockero, esti cam tampit tu asa de felul tau, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma jockero, esti cam tampit tu asa de felul tau, nu?

Mai acesta,atunci de ce cand politistu(sau ce-o fi) cand corecteaza chestionarele,raman martori la corectat numai alea cu tzatze(adica p...de bune)?

P.S. Am vazut ca asa se procedeaza.Am luat A-ul anul trecut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai acesta,atunci de ce cand politistu(sau ce-o fi) cand corecteaza chestionarele,raman martori la corectat numai alea cu tzatze(adica p...de bune)?

P.S. Am vazut ca asa se procedeaza.Am luat A-ul anul trecut.

 

 

ce legatura au una cu alta??? :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e ca in Bucuresti si in marile orase mai e cum mai e cu obinerea permisului de conducere, dar in provincie cine are permis nu inseamna ca stie sa si conduca(vorbesc in cunostinta de cauza, sunt nascut in Deva si frecventez zona ardealului destul de des). Bine ca e scapat cu viata scutreristul, cu toate ca va avea de tras cateva luni, ii doresc insanatosire grabnica.

caz petrecut in bucurest, un politist care a dat un permis pe 1000 euro si-a pierdut copilul intr-un accident produs tocmai de cel caruia i-a dat permisul. rocristea felicitari pentru cum ai procedat, daca fiecar ar avea sansa sa aiba cineva care sa stie ce sa faca intr-un caz asemanator langa poate uneori ar face diferenta, nu vreau sa ma gandesc cum ar fi fost daca nu erai tu acolo si femeia "avea grija de el"

insanatosire grabnica scuteristului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma jockero, esti cam tampit tu asa de felul tau, nu?

 

Auzi ma (cuvant jignitor) , tu esti orb ? Vezi ce i`a facut omului ? . Pe mine m`a pleznit o proasta de 19 ani , pe tatal meu l`a pleznit tot o femeie si i`a rupt picioru in 2 locuri . Ce plm vrei ? nu`ti incapi in piele ? Ia viteza cu gixxeru tau cu tot mai asta ... Tu esti cineva , ce sa`ti mai spun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bietu' om. murea nevinovat. bine ca a avut casca pe cap, ca altfel se putea mai rau.

 

rocristea, ati reusit sa vorbiti cu femeia, ati intrebat-o ce a avut in cap, la ce se gandea im momentul in care a decis sa se urce pe scuterist?!?!?!?

 

btw, daca scuteristul era echipat cu casca full face si cu genunchiere, era tot asa grav ranit?

Femeia era in soc, nu mai putea vorbi si tremura din tot corpul. Am trimis-o in masina. Politia a dat in urmarire duba, cineva ii luase nr.. La cum arata picioarele lui, nu ii proteja nimic picioarele. Genunchi erau zdrobiti. Omul se uita in ochii mei si ma intreba de ce nu-si simte picioarele..."Nu-i asa ca mi le-a rupt?" Totusi, saracul om, era multumit ca nu l-a omorat. :rolleyes:

 

gaura din parbriz este facuta de casca omului cu scuteru ???

Da. Si norocul lui ca o avea strans legata. Aviz amatorilor care merg cu ea doar pt. a nu-i oprii politia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Credeti-ma pe cuvant ca am devenit paranoic! adica, cum il vad pe unu ca se apropie prea mult de mine cum nu mai iau degetul de pe claxon... ma uit de 100000000 de ori in oglinzi, zici ca sunt viezure. Cand franez la semafor la fel... ma uit in spate sa nu vina vre-unu cu viteza. Azi am dat un sut intr-o masina doar ca mi s-a parut ca ma inghesuie din adins, dar dupa mi-am dat seama ca a fost vina mea pentru ca i-am lasat spatiu sa se bage pe banda... ma bateam cu omul aiurea... Pur si simplu am devenit paranoic si violent cand sunt cu motocicleta, dar sincer nici n-as merge cu masina sa fac 1 ora si ceva pana la munca... foarte aiurea sentimentul asta, am inceput sa ma simt vanat... poate asa si trebuie sa fac sa nu patesc nimic, draq...

 

@rocristea, super actionat... bine ca nu l-a omorat pe sarmanul om...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Credeti-ma pe cuvant ca am devenit paranoic! adica, cum il vad pe unu ca se apropie prea mult de mine cum nu mai iau degetul de pe claxon... ma uit de 100000000 de ori in oglinzi, zici ca sunt viezure. Cand franez la semafor la fel... ma uit in spate sa nu vina vre-unu cu viteza. Azi am dat un sut intr-o masina doar ca mi s-a parut ca ma inghesuie din adins, dar dupa mi-am dat seama ca a fost vina mea pentru ca i-am lasat spatiu sa se bage pe banda... ma bateam cu omul aiurea... Pur si simplu am devenit paranoic si violent cand sunt cu motocicleta, dar sincer nici n-as merge cu masina sa fac 1 ora si ceva pana la munca... foarte aiurea sentimentul asta, am inceput sa ma simt vanat... poate asa si trebuie sa fac sa nu patesc nimic, draq...

 

@rocristea, super actionat... bine ca nu l-a omorat pe sarmanul om...

combinatia fatala.....femeie si dubist,,,,,,,,,,,no coment

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auzi ma (cuvant jignitor) , tu esti orb ? Vezi ce i`a facut omului ? . Pe mine m`a pleznit o proasta de 19 ani , pe tatal meu l`a pleznit tot o femeie si i`a rupt picioru in 2 locuri . Ce plm vrei ? nu`ti incapi in piele ? Ia viteza cu gixxeru tau cu tot mai asta ... Tu esti cineva , ce sa`ti mai spun

 

 

e gsxf, asa ca nu poa sa ia viteza cu el cum ar trebui.... :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. De ce circula scuteristul pe marginea drumului si nu pe mijloc?

2. Femeia de ce s-a bagat in depasire daca scuteristul venea de pe contrasens?

 

Poate nu am inteles eu bine, dar comportamentul asta de "lasa ca are loc, daca nu sa se dea mai in dreapta" e prea des intalnit pe strazile noastre. Repet, poate am inteles eu gresit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. De ce circula scuteristul pe marginea drumului si nu pe mijloc?

 

Pentru ca se simtea mai putin expus, apoi in carte scrie ca motocicletele, mopedele, scuterele, trebuie sa circule pe banda din dreapta, cat mai aproape de marginea drumului. D-asta cred ca nu mergea pe mijloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca se simtea mai putin expus, apoi in carte scrie ca motocicletele, mopedele, scuterele, trebuie sa circule pe banda din dreapta, cat mai aproape de marginea drumului. D-asta cred ca nu mergea pe mijloc.

 

SECĂIUNEA a 2-a

 

Reguli pentru circulația vehiculelor

 

§ 1. Poziții în timpul mersului Âşi circulația pe benzi

 

Art.41. - (1) Vehiculele Âşi animalele, atunci când circulă pe drumurile publice pe care le este permis accesul, trebuie conduse pe partea din dreapta a drumului public, în sensul de circulație, cât mai aproape de marginea părții carosabile, cu respectarea semnificației semnalizării rutiere Âşi a regulilor de circulație.

 

Art.6. - În sensul prezentei ordonanțe de urgență, expresiile Âşi termenii de mai jos au următorul înțeles:

...

35. vehicul ? sistemul mecanic care se deplasează pe drum, cu sau fără mijloace de autopropulsare, utilizat în mod curent pentru transportul de persoane Âşi/sau bunuri ori pentru efectuarea de servicii sau lucrări;

 

Sursa: Ordonanța de urgență a Guvernului nr.195/2002 privind circulația pe drumurile publice - Modificată Âşi completată prin O.U.G. nr.63/2006 publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.729/20.09.2006

 

Concluzia: TOATE vehiculele, fie ele masini, motociclete, mopede, basculante etc trebuie sa se deplaseze pe partea dreapta, cat mai aproape de acostament.

Editat de legionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...