Sari la conținut

Postări Recomandate

Eu m-am dat pe R 1200 GS si pe K1200 R Sport

 

R1200 GS-ul a fost exact ce ma asteptam sa fie - Autobuz comod, trage de foarte jos, liniar, se simte cand cupleaza cardanul insa personal nu mi se pare deranjant, trebuie sa te obisnuiesti un pic cu balansul pe care il ai din cauza motorului boxer pe frane de motor ....per total....pe asta il vreau ca urmatorul motor.

 

K1200 R Sport - M-am dat cu el de curiozitate, ma asteptam sa stau nasol pe el - ce pot sa zic...m-am inselat amarnic....Nu-mi venea sa ma mai dau jos de pe el...se sta excelent pe el, nu am obosit absolut de loc, nu ai senzatia ca stai in maini, trage ca un monstru, de la 6000 in sus parca vrea sa plece de sub tine.

 

Din partea mea tot respectul pentru cei de la BMW motorrad

Lucrand in marketing stiu cate aprobari/discutii/calcule/promisiuni trebuie sa faci pentru a pune in practica un program de genul asta.

Deci chiar daca se putea mai bine (vezi postul lui stefan) totusi...au fost multe modele la test, mancare si bautura gratis... preturi speciale la echipamente

- per total o zi frumoasa..

 

 

LE:

 

- N-a fost nici un 1300 la Test drive

 

LE2

- Treaba cu semnalizarea pe fiecare parte e interesanta, ideea e ca nu trebuie sa il opresti din butonul ala, sare singura.

Editat de THC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

si o capra de coclau de 450.

Pe care am incercat-o eu. Desi merge frumos pe camp, fara emotii in toate directiile, mi-am dat seama ca nu este asa de usor sa renunti la confort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu a fost.

Au fost F650 GS, F800 GS, R1200 GS, K1200 R Sport, un supermoto si o capra de coclau de 450.

 

 

Inseamna ca am visat ca stateam la mai putin de 1 m de el si il admiram :kiss:

 

C`mon ... erau in fatza ... K 1300 R - K 1300 GT - K 1300 S ... exact in ordinea asta de la stanga la dreapta ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noah, ca sa zic si eu ce impresiune mi-am facut la test-drive.

 

 

FOARTE BINE CA S-AU GANDIT SA FACA CEVA!

 

IN SFARSIT!

 

SI-AU DAT SI EI SEAMA CA TREBUIE SA INTRE IN RANDUL LUMII!

 

CA TREBUIE SA INTRE IN CONTACT CU CEI CARE DAU BANUL SI SE URCA PE MOBRELE DE LA EI.

 

asta probabil pentru ca e cam jale si la ei cu vanzarile...

 

 

 

trecand peste asta,

 

FOARTE BINE CA AU FACUT ASTA!

 

 

 

revin.

 

M-am dat numai pe F800, pentru ca eram chiar curios. feeling general, da, mai nervoasa decat F650 GS-ul meu din 2007. Vibreaza mult mai putin., trage bine, pozitie ok, nu am apucat dau semnal, nici nu stiu unde e schimbatorul de semnal...m-am dat numai pe langa linia de tren, multe gropi, mi-am dat seama ca poate suspensia fata e putin cam dura, franele sunt ok insa, suspensia spate excelenta...

 

Insa....ceva ii lipseste. Nu as vrea sa ma arunc sa spun ca "i-ar lipsi sufletul", dar, comparand senzatia pe care am avut-o cand m-am urcat pe 990 Adventure de la KTM...

 

Dar, e o mobra buna. Daca ii schimbi saua, pui pe ea touratech pana la gat sa o protejezi de chestii, e o mobra cu care ai putea pleca la drum lung.

 

Asta e insa senzatia pe care o am si apropos de mobra mea. Unora poate le place-le convine-asta cauta. Se pare ca BMW-ul iti da o senzatie de , sa ii zic, SIGURANTA, e ca si cum te-ar tine mama de mana cand faci primii pasi sau tata de spatele bicicletei cand mergi primii metri cu bicicleta fara roti ajutatoare. Stii ca daca ai face o miscare gresita, cineva te scoate din mizerie.

 

E SAFE, e linistita, e...(sa zic asta?)....plictisitoare? Nu stiu daca asta e termenul exact, insa nu il gasesc acum. E o mobra buna in care poti avea incredere ca te duce unde vrei sa te duca, dar nu iti da mai mult de atat. Eu nu consider ca mobra e doar un mijloc de transport, mi-as lua carnetul de masina atunci, sau as merge cu autobusul. Dar cred ca inca o comparatie ar fi la locul ei. E ca si cum ai merge cu avionul si apoi te dai cu troleul. Ambele te duc unde trebuie sa te duca, dar parca troleul e cam altfel...

 

zo, cred ca asta e ce ma deranjeaza pe mine la BMW. Sunt mobre bune, nu se strica chiar asa (desi, mai fac si ele figuri), consuma putin, dai in ele cat incape, pt ca duc, dar le lipseste ceva acolo...

 

20 de minute m-am dat cu 990. Eram tot numai un zambet. Imi tremurau picioarele cand m-am dat jos, imi era frica sa trec de 3500-4000 de ture, si ii dadeam totusi...

 

20 de minute m-am dat si cu 800-le. Uzune, si eu am sarit peste linia aia de tren, a aterizat cum trebuie micuta...insa m-am dat jos de pe ea si am observat toate lucrurile bune despre mobra calm si la obiect. E ca si cum as fi baut a treia cafea, am observat ca e pe gustul meu si ca e exact cum trebuie de calda.

 

 

nah, cam asta a fost impresia mea... Inca o data

 

Bravo AB ca v-ati gandit sa faceti treaba asta! Sa o mai faceti si alta data!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trecand peste lucrurile frumoase, observ ca unii membri dispar ciuruiti de focul inamic.

 

 

Domnule Raul, exista sub fiecare membru o casuta : Warn: (0%) , aceasta nu mai functioneaza? Cel mai simplu sistem e sa dai jos tot ce nu iti convine? A trimis cineva de pe forum (in afara de domniile voastre) plangeri impotriva noastra? Cum ca i-am fi agasat, injurat, ne-am fi batut joc de ei, indrumat aiurea in ale vietii si ale tehnicii? S-a plans cineva de noi (in afara de domniile voastre) si de glumitele noastre, cum ca ar fi prea peste poate?

 

Am inteles miscarea cu f650, ca e topic de mecanici, dar si aici trebuie sa fie cineva care sa SPUNA EL ce poanta e buna, si ce e voie si nu e voie de zis? Dumneata te-ai gandit poate ca noi avem umorul dezvoltat in alta parte a creierului decat o aveti dumneavoastra? Si ca poate de aia noi avem BMW si dumneavoastra ce aveti ca nici nu stiu? Ca pana si mobra in sine reprezinta o extensie a personalitatii noastre si ASA suntem noi SI NU FACEM POANTE CA SA VA SCOATEM PE DUMNEAVOASTRA DIN STAREA ZILNICA DE PLICTISEALA, ci pur si simplu ca ASA GLUMIM NOI?

 

Noi mai iesim si la beri impreuna, si la ture, ne cunoastem si personal, mai ne vedem si la intalnirea club cutare, daca nu sunteti de fata nu aveti cum sa stiti ca noi ne cunoastem intre noi si ne simtim bine cand unul altul mai face o pontuta - ne mai arunca in ceata.

 

Ce mama ei de viata, chiar trebuie sa am grija de ce spun, ca poate ma da nenea Raul afara de pe forum?

 

Am inteles punctele tale si ale lui soso, unde e topic de tehnice, chiar nu au rostul glumitele de prost gust.

 

Dar exista warn! Usor-usor, oamenii vor intelege, si incet-incet, se va curata topicul de "porcarele".

 

Dar chiar sa incepi sa dai ban in stanga si in dreapta, pt ca TU consideri ca e mai simplu si mai bine sa tragi oamenii de urechi si sa ii pui in coltul clasei pe coji de nuca...

 

Te-ai gandit vreodata de ce puscariasii, odata iesiti din puscarie, sunt si mai rai? Nu ca se linistesc si isi reiau viata de la un punct de unde incep sa faca totul bine, sunt mai inraiti si pusi sa se razbune.

 

Sistemul asta nu functioneaza. Nu vb cu omul, nu ii explici de ce iei decizia, si de ce crezi tu ca decizia e mai buna, el nu va intelege si va continua sa faca ceea ce dumitale ti se pare gresit.

 

Repet, daca e cineva care s-a plans in mod expres de glumitele noastre, in afara de admini, chiar ma astept sa mi se spuna cine ce, sa imi cer si eu, si cei invinuiti, SCUZE.

 

 

Devine frustrant, ca un domn oarecare, din capatul celalalt de tara, sa ia decizii pentru tine, si sa iti spuna el ca ce esti tu, cum esti, nu e bun. Ca el stie mai bine ce e bun pt tine, si ca vrea el acum, la 30-35-40 de ani cat ai tu, sa te educe, ca mama ta nu a facut treaba buna.

 

 

E ingrozitor, ca dupa atatia ani de la mizeria din 89, degeaba au murit aia, ca se gasesc mici dictatori printre noi care sa continue treaba lui nea- nicu. Imediat ne trezim trimisi la canal.

 

Deja mi-e amar in gat de cate ori am zis asta......

 

 

si imediat ma vor bana si pe mine, chiar nu inteleg de ce nu au facut-o pana acum, si la naiba...vine caldura si ne dam cu mobra...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai tata, dar nu mai sterge topicurile mai!

 

nu am nimic de ascuns si nu am de ce sa vb pe telefon sau pe pm. ce am de zis, zic aici, pt ca nu mi-e rusine si nu ma ascund.

 

chiar atat stii sa faci? sa stergi posturi? Nu ne-am inteles ca aici e CLUB BMW, si ce tine de discutii on si off topic e ok?

 

si era absolut on topic, vb de niste membri ai clubului care au fost banati si cum se poate rezolva asta.

 

dar se pare ca atata stii. sa stergi posturi.

 

pana me!

 

Chiar crezi ca rezolvi ceva daca ne cenzurezi sau ne banezi sau ne dai afara? nu vezi ca nu functioneaza, ca mai rau faci?

 

doamne fereste-ma, dar efectiv am impresia ca suntem in china .

 

chiar crezi ca noua ne place sa ne "razvratim" si sa ne certam si sa scriem treburile astea de atatea ori?

lasa-ne nene in pace, sau inchide-ne naibii conturile sa stim o treaba si sa ne luam la revedere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ah, nu, eu m-am dus pe langa sina de tren catre aeroport si am dat de un fel de triaj, cu mai multe linii, unde m-am blocat. Si am inteles care-i ideea in 120kg de intors pe loc. Cat despre tine, kidrock, presupun ca Transalpina si drumul spre Vama ti-au lasat o impresie foarte puternica asupra mainilor si rinichilor de vrei sa renunti la vitezana :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ca sa revenim la discutii mai ontopic (desi, Doamne fereste sa se inteleaga ca nu stiu si eu de povestile la care se refera zeroo si nu asi fi de acord cu el!) si ca sa reinviem spiritul celor dusi si decimati de pe forum (sa speram ca doar temporar), va amintesc ca se pregateste prima intrunire a posesorilor de BMW la Voineasa. La sfirsitul lunii ar trebui sa dam raspunsul definitiv la locatia de cazare, deci cei care se gindesc sa vina, trebuie sa achite avansul

 

/index.php?...6655&st=180

 

Aici aveti datele pentru avans, iar pina acolo aveti restul amanuntelor, in cazul in care ati venit mai tirziu si ati pierdut explicatiile.

 

O sa fie chef de chef plus coclaureala pentru cei care vor vrea sa se ia in piept cu vremea de mai, asa ca, indiferent de experienta sau tip de BMW, oricine este binevenit, indiferent daca este forumist activ sau doar cititor. Nu ezitati, nu se stie niciodata cit de mindri veti fi mai incolo, cind veti putea povesti nepotilor ca ati participat la prima intrunire BMW din istoria tarii asteia! :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ah, nu, eu m-am dus pe langa sina de tren catre aeroport si am dat de un fel de triaj, cu mai multe linii, unde m-am blocat. Si am inteles care-i ideea in 120kg de intors pe loc. Cat despre tine, kidrock, presupun ca Transalpina si drumul spre Vama ti-au lasat o impresie foarte puternica asupra mainilor si rinichilor de vrei sa renunti la vitezana :baldy:

si asupra ochilor :angryfire: ... pe unde numa' nu m-as duce daca as avea motoreta corespunzatoare.eu nu cred sa imi dea astia aviz favorabil in ce priveste ratele la BMW chiar daca am salariu mare pe cartea de munca,asa ca mai am planul de rezerva cu africa twin.sa auzim de bine :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si asupra ochilor :angryfire: ... pe unde numa' nu m-as duce daca as avea motoreta corespunzatoare.eu nu cred sa imi dea astia aviz favorabil in ce priveste ratele la BMW chiar daca am salariu mare pe cartea de munca,asa ca mai am planul de rezerva cu africa twin.sa auzim de bine :angry:

 

Daca vrei vaca mare, mai poti lua in calcul si SuperTenere. Daca iti ajunge si o vacuta, TransAlpul e o motocicleta foarte draguta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo de calcule si mobre, intrebare pt cei care au mers si cu 800 si cu 1200,

intre un f 800 nou si un 1200 sh ce sa fie ?

ma tot roade intrebarea asta...

ma gandesc ca la 12 000E cat e un F800nou, se gaseste un 1200sh in mintile lui

 

 

bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca sunt acelasi lucru

depinde care iti place mai mult, depinde care iti foloseste mai mult

 

gandeste-te la gabarit, putere, etc.

 

nu m-am dat cu nici una din astea, dar intre R1100 si f650 diferenta este imensa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo de calcule si mobre, intrebare pt cei care au mers si cu 800 si cu 1200,

intre un f 800 nou si un 1200 sh ce sa fie ?

ma tot roade intrebarea asta...

ma gandesc ca la 12 000E cat e un F800nou, se gaseste un 1200sh in mintile lui

 

 

bafta !

Am mers cu amandoua.

Daca esti suficient de inalt si nu vrei sa faci mii de km intr-o saptaman cu pasager - F800.

Puterea si cuplu motorului de 800 mi se par mai mult decat suficiente. Consumul e foarte bun. La 1200 puterea si cuplul sunt deja prea mari - cred ca eu nu le folosesc niciodata la maxim.

Ce nu mi se potriveste la F800? Nu prea e si de touring. Adica n-are sa prea confortabila, nu prea are protectie la vant, etc. Dar nu pentru asta a fost facut. Si, bineinteles, nu ajung bine jos, avand doar 1,75m.

Spor

Editat de ali baba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si uitati domnilor cum evenimentul AB a avut efectul scontat.

Cu totii visam la un R, la un F mai mare, unii poate la un K, insa doar ducandu-ne la showroom si balind printre motociclete bine lustruite nu este suficient.

Unde mai pui si faptul ca in momentul in care arunci ochii pe placuta de prezentare si ajungi la alineatul "Pret", entuziasmul dispare subit si inchizi usa magazinului dupa tine cu gandul "poate cand ma fac mare..."

De cand insa initiativa celor de la AB, parca toata lumea indrazneste sa creada ca poate intr-un viitor mai apropiat o sa-si permita.Apar intrebarile pertinente, de detaliu, nu doar generale; lumea isi face calcule pentru o investitie grasa in ciuda recesiunii care nu da semne ca si-ar da ultima suflare in curand.

Si asta pentru simplul fapt ca s-au dat pret de cateva minute cu mobra mult visata.E incredibil de puternic capitolul "motivatie" si tare ma bucur pentru faptul ca si AB a realizat in sfarsit acest lucru.

 

Una peste alta, un bun exercitiu de promovare care sunt convins ca va avea ca efect vanzarea catorva unitati in lunile care urmeaza.

Salut initiativa AB si imi exprim regretele ca nu am reusit sa ajung la eveniment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo de calcule si mobre, intrebare pt cei care au mers si cu 800 si cu 1200,

intre un f 800 nou si un 1200 sh ce sa fie ?

ma tot roade intrebarea asta...

ma gandesc ca la 12 000E cat e un F800nou, se gaseste un 1200sh in mintile lui

 

 

bafta !

 

Asa cum a spus si Nael, motoarele nu au legatura. Am mai spus-o si o mai spun.

800le e mai de joaca iar 1200le mai de touring. Depinde ce vrei sa faci. Daca vrei sa compari 800le, mai bine il compari cu Africa sau SuperTenere, chiar daca astea nu se mai fabrica. La ora actuala, 800-le e singur in clasa asta. 1200 intra la cu totul alta clasa, nu neaparat mai buna dar alta, pentru alte gusturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"intre un f 800 nou si un 1200 sh ce sa fie ?

ma tot roade intrebarea asta...

ma gandesc ca la 12 000E cat e un F800nou, se gaseste un 1200sh in mintile lui"

 

"nu comparam 1200 cu 800, asta e clar"

 

hotaraste-te

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"intre un f 800 nou si un 1200 sh ce sa fie ?

ma tot roade intrebarea asta...

ma gandesc ca la 12 000E cat e un F800nou, se gaseste un 1200sh in mintile lui"

 

"nu comparam 1200 cu 800, asta e clar"

 

hotaraste-te

 

 

ai si tu dreptate, sunt foarte nehotarata azi :angry:

oricum, comparatia se vroia a fi una de ordin " sentimental", nicidecum tehnica

 

 

:angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...