Sari la conținut

Injectie---> Carburatie


Razvan-dida
 Share

Postări Recomandate

Am in probe un Kawasaki KLE 500 in 2 pistoane in linie pe care vreau sa il achizitionez si e pe carburatie.

Momentan am tot pe carburatie un Kawasaki ZR7.

As fi vrut sa stiu si pareri despre KLE 500 de la cine are sau stie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 313
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bani! carburatia de usuca de bani. In fiecare an(minim) trebuiesc sincronizate(200lei+), cand se invechesc garniturile da-i si cumpara kit care nu e tocmai 50 de lei..

 

reparat pe marginea drumului? as vrea sa vad si io cine desface carburatia la 4 in linie in varf de munte ca vrea sa "repare" ceva.

Pe langa asta, as vrea sa vad si eu o injectie stricata. N-am auzit sa ramana cineva in drum din cauza injectiei, si n-am auzit pe nimeni cu injectie sa se chinuie cu bujii transparente sa regleze amestec si alte minunatii.

 

Cu cat esti mai nestiutor, cu atat faci o alegere mai desteapta luandu-ti injectie..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bani! carburatia de usuca de bani. In fiecare an(minim) trebuiesc sincronizate(200lei+), cand se invechesc garniturile da-i si cumpara kit care nu e tocmai 50 de lei..

 

reparat pe marginea drumului? as vrea sa vad si io cine desface carburatia la 4 in linie in varf de munte ca vrea sa "repare" ceva.

Pe langa asta, as vrea sa vad si eu o injectie stricata. N-am auzit sa ramana cineva in drum din cauza injectiei, si n-am auzit pe nimeni cu injectie sa se chinuie cu bujii transparente sa regleze amestec si alte minunatii.

 

Cu cat esti mai nestiutor, cu atat faci o alegere mai desteapta luandu-ti injectie..

Sincronizarea nu se face o data pe an, eu o voi face anu viitor si nu este facuta de vreo 4ani, garniturile nu se duc dupa 1-2ani se duc si alea dupa vreo 10ani.Daca gandesti putin,adaugi un filtru de benzina si nu nu mai faci sincronizare si curatare in fiecare an.Sincronizat + curatat 100lei adica pentru mine 50lei ca nu mi-e lene sa le curat.

Injectia e pentru lenesi :).

Editat de kawazaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincronizarea nu se face o data pe an, eu o voi face anu viitor si nu este facuta de vreo 4ani, garniturile nu se duc dupa 1-2ani se duc si alea dupa vreo 10ani.Daca gandesti putin,adaugi un filtru de benzina si nu nu mai faci sincronizare si curatare in fiecare an.

 

bani in plus si la consum. care creste cu cat carburatia e neglijata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E putin 200 de ml

200ml in plus la o carburatie defectuasa fata de una reglata , la injectie nu cred sa fie diferenta de 1l.

 

Culmea f3 ce l-am avut consuma mai putin decat f4i al unui prieten, o fi avut ceva problem cu injectorul :) trebuia sincronizat.

Editat de kawazaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Injectia e pt lenesi? da! si pt nestiutori si pt cei care vor sa se plimbe in loc sa surubareasca :)

Pt mine a fost un criteriu eliminatoriu cand mi-am luat motor, iar tu daca faci carburatia odata la 4 ani esti un norocos. Cand am zis 200+lei, ma refeream la preturile de bucuresti, ca aici mecanicii te taxeaza in functie de lungimea filetului de la surub

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Injectia e pt lenesi? da! si pt nestiutori si pt cei care vor sa se plimbe in loc sa surubareasca :)

Pt mine a fost un criteriu eliminatoriu cand mi-am luat motor, iar tu daca faci carburatia odata la 4 ani esti un norocos. Cand am zis 200+lei, ma refeream la preturile de bucuresti, ca aici mecanicii te taxeaza in functie de lungimea filetului de la surub

Corect la injectie ii dai numai cheie si ai plecat, dar nici la carburatoare nu se desincronizeaza peste noapte, se accentueaza problema in timp iar acum 10ani erai cumva constrans sa o desfaci/repari singur pentru ca nu erau atatia mecanici si mai era si scump.Daca faci 20mii km pe an poate trebuie sincronizata dupa un an, dar eu la 3000-5000km/ an am facut-o la peste 2ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De tinut cont si de faptul ca abea gasesti mecanici care sa nu-ti strice mobra in loc sa o repare, mergi cu o problema si abea reusesc sa ti-o rezolve la mobrele de 15ani, gandeste-te ce se intampla in momentul in care-ti pica ceva la injectie, ce faci? Unde mergi? Cine ti-o repara? Mecanici adevarati in Romanica, cred ca-i poti numara pe degetele de la o mana.

Eu niciodata, dar niciodata nu as alege injectia. Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut 15000 km pe an timp de 3 ani de zile iar carburatoarele au fost puse pe ceas doar de curiozitate, si erau stas. De facut, le fac singur, e simplu daca iti bati capul putin. Ma rog, e adevarat, trebuie sa iti si placa sa surubaresti putin. Zicea cineva ca pe F3 a avut consum mai mic ca la F4I. F4I mananca extrem de mult pe langa surioarele pe carburatie. Din ce cauza, nu as putea sa spun. Aparent asa papa ea. Decat 20 de senzori prefer oricand carburatia. Intr-adevar, la partea cu starea vremii, altitudine sunt de acord. Se simte. Dar si la injectie daca s-a dus un senzor, ia de il cauta care e, sau poate nici nu iti dai seama, doar incepe sa consume mai mult si nu stii de ce. Pro si contra vor exista la ambele intotdeauna. Iei mobra pe care te simti tu mai bine, gaz si la plimbare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca era asa bun sistemul de carburatoare, de ce or fi facut astia injectia? Hai sa ne uitam putin prin aria de Service si sa vedem cate probleme au fost cu injectia si cate cu carburatoarele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai problema e din cauza ca 90% sunt din cotoarbe sunt pe carburatie.

 

Pt. mine, daca as merge des cu mobra, as alege injectie. Si asta dintr-un singur motiv: nu mai stai de dimineata cateva minute langa ea sa plangi pana tine relantiul, pana se incalzeste, te tot joci cu socu (bine, exagerate un pic, nici cu mobra nici cu scuterul nu am problemele astea, desi sunt pe carb, scuterul chiar nu stau deloc sa il incalzesc). Pe cand injectia, ii dai cheie, astepti 10 secunde si ai plecat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca depinde de cati bani vrei sa dai pe motocicleta. Daca vrei sa iei ceva low cost ca sa te joci zic ca nu merita injectie. Eu am mers o vara pe o incarcare de baterie ptr ca imi era bulit statorul. Mai fara far...cu semnalizari rare si scurte :D, dar merge. Cu injectie consumam toata bateria la cateva zile. La o motocicleta de peste 1500 de euro cred ca ar trebui sa cauti injectie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca era asa bun sistemul de carburatoare, de ce or fi facut astia injectia? Hai sa ne uitam putin prin aria de Service si sa vedem cate probleme au fost cu injectia si cate cu carburatoarele?

Neamtu isi permite sa schimbe injectoare,catalizatoare,filtru de particule , noi ?Cel putin eu nu mi-as permite la salarul pe care il am.Peste 20ani cu totii vom fii nevoiti sa ne adaptam situatiei pentru ca nu vei mai gasii piese pentru modele vechi.Teoretic injectorul ar trebuii sa consume mai putin, practic eu nu stiu care sunt acele modele.Da, la dacia veche pe carburator si la cea pe injectie a fost o diferenta de 2l.Daca ar fi scos un 9r pe injectie si ar fii consumat 4l/100km ii mancam lantu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neamtu isi permite sa schimbe injectoare,catalizatoare,filtru de particule , noi ?Cel putin eu nu mi-as permite la salarul pe care il am.Peste 20ani cu totii vom fii nevoiti sa ne adaptam situatiei pentru ca nu vei mai gasii piese pentru modele vechi.Teoretic injectorul ar trebuii sa consume mai putin, practic eu nu stiu care sunt acele modele.Da, la dacia veche pe carburator si la cea pe injectie a fost o diferenta de 2l.Daca ar fi scos un 9r pe injectie si ar fii consumat 4l/100km ii mancam lantu.

Eu cred ca un carburator e mai mult ca pret decat un injector. De fapt, pot sa fac pariu. Catalizatoarele si filtrele de particule n-au nicio legatura cu injectia, au legatura cu protectia mediului etc. cel putin in mare masura.

Si sunt CONVINS ca dupa ce vei avea o mobra buna, pe injectie, nu iti vei mai dori carburatoare ever. Sau cum zicea un coleg mai jos, sa ai vreun fetis pentru carburatoare...

» Post actualizat in 16 Oct 2014 15:29

200ml in plus la o carburatie defectuasa fata de una reglata , la injectie nu cred sa fie diferenta de 1l.

 

Culmea f3 ce l-am avut consuma mai putin decat f4i al unui prieten, o fi avut ceva problem cu injectorul :) trebuia sincronizat.

Si vezi ca si injectia se sincronizeaza.

Editat de Adyp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce stiu injectia nu se sincronizeaza se face altceva pe acolo, dar poate gresesc, daca as avea banii as cumpara unu cu toate nebuniile pe el de ce nu, dar in orice caz nu bmw :).

Daca e mai scump oem carburatorul ?posibil dar nu iti trebuie decat garnituri si arcuri eventual cui, sunt multe piese in carburator.

Sunt fan carburatoare :)

Editat de kawazaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce stiu injectia nu se sincronizeaza

ba da :)

 

cuie, garnituri, o-ringuri, astea sunt ieftine. MEMBRANE bulite si te-a cam spart la buzunar, cunosc la o anume honda vf in care am bagat vreo 15 mil doar in carbeliciuri :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba da :)

 

cuie, garnituri, o-ringuri, astea sunt ieftine. MEMBRANE bulite si te-a cam spart la buzunar, cunosc la o anume honda vf in care am bagat vreo 15 mil doar in carbeliciuri :).

Nu stiu la vf dar la Furi erau ieftine membranele si arcurile ce le-am inlocuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...