Sari la conținut

E Vreun 125 Pentru Un Tip Mare ?


Postări Recomandate

De amuzament CEL PUTIN , sa vad ce raspunsuri ati da, fac si topicu asta :)

 

Is la scoala pentru A si planul meu se rezuma la a-mi lua un enduro dupa scoala de vreo 500-600cmc pe care sa invatz in liniste vreun an de zile. Da, asa mare, pentru ca am vro 196 si 130 kg si nu incap pe majoritatea motoarelor in afara de enduro-uri mari si choppere imense, si n-as vrea sa incep cu un cruiser de 1800cc nici daca as avea banii acum.

 

E vreun motor de 125 sau pe acolo (250) care imi tine bine greutatea si inaltimea :D ? - mai mult inaltimea .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar stati linistiti ca deja am planul elaborat, dar dupa cum am zis - eram curios :)

 

Cand termin scoala imi iau un enduro second mai vechi, da nu varadero de 125 :unsure: . Desi , asa ca idee , cred ca-i cel mai fain enduro mic oricum - in 2 cilindri s.a.m.d. Creca un suzuki freewind de 650, am vazut mai multe la preturi foarte bune pe net.

 

Ce enduro mai stiti cu motor in 2 cilindri ? (nu ma refer la freewind) Is tare curios ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar stati linistiti ca deja am planul elaborat, dar dupa cum am zis - eram curios :)

 

Cand termin scoala imi iau un enduro second mai vechi, da nu varadero de 125 :unsure: . Desi , asa ca idee , cred ca-i cel mai fain enduro mic oricum - in 2 cilindri s.a.m.d. Creca un suzuki freewind de 650, am vazut mai multe la preturi foarte bune pe net.

 

Ce enduro mai stiti cu motor in 2 cilindri ? (nu ma refer la freewind) Is tare curios ...

 

 

 

honda africana twin :), si majoritatea KTM-urilor

Editat de sil3nt_control
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

196 cm... 130 kg din cate am inteles...

1. cu ce vrei sa te dai? ce te atrage?

2. cu ce te-ai mai dat pana acum si pe ca ai facut scoala?

3. enduro la gabaritul asta e destul de solicitant ca incepator, parerea mea.

4. recomand chopper sau touring.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@greenhorn : mersi man pentru sfaturi, doar ca eram curios de chestia cu 125u. Am descoperit varadero-u asta de 125. Intradevar e un motor foarte tare, dar eu nu VREAU enduro. Am zis doar ca o sa-mi iau un enduro putin mai mare 450-650 mai vechi si cat se poate de ieftin, pe care sa invat bine mersu pe motor [pentru ca pe un enduro - ca-i inalt pot sa stau si eu ceva mai ok] si pe care eventual il scap sau il zgari si nu e mare scofala.

 

Pe mine chopperele ma atrag, dar ca sa-ti faci o idee m-am asezat [printre altele] pe un Yamaha XVS de 1100 parca si era FOARTE mic ...... n-aveam sanse crede-ma nici cu comenzile mai in fata, in nici un fel. Inainte de aia am incercat si dragstaru mai mic de 650 pe care nu puteam sa iau un viraj nici pe jumate si care mi se parea ca si cum ai sta pe ceva motanel , chiar si cu alea 235 kile ale lui. Chopperele care-mi vine mie bine sunt mai mari ... In orice caz cam oricum as lua-o , cu prima ocazie cand am bani, dar nu anul acesta oricum ca vreau sa ma dau pe camp , apoi prin sat si mai apoi prin oras cu enduro-u vechi, cel mai sigur e ca as vrea un Kawa Mean Streak 1600. Primeste rauri de aplauze pentru manevrabilitatea foarte buna si precisa pentru cat ii de mare motorul, are loc suficient pentru unu ca mine, si pe la doar 75 cai , nu-i nici fiara ca alte power cruisere de cilindree aproximativa. Daaa stiu , cuplul nu caii , cuplul. Oricum o iei un Suzuki Intruder de 1800 e in aceeasi clasa si la pret aproximativ si are vro 120 cai - tot e mai putin user friendly pentru un [aproape] incepator decat meanstreak-u.

 

Si e un cruiser mare , uitati cum abunda de una din atributele lui principale , lookul :

 

19803_0_1_2_vn%201500%20mean%20streak_Image%20by%20Kawasaki.%20Published%20with%20permission..jpg

 

Asta ca sa nu INDRAZNESC sa mai zic de varianta care nu e disponibila in Europa !!!!

 

2007_Kawasaki_Vulcan_1600_Mean_Streak_2w.jpg

 

EDIT ---- Ii interesant ca la un topic la 125cc se ajunge la animalu de DR big sau choppere de 2l. Scuze daca am dat in offtopic, dar chiar am intrebat de 125 ca vroiam sa stiu. Pana la urma daca iau un enduro second cu ceva mai multi km [intre 15 si 25-30.000] n-are nici un rost sa dau caru de bani pe un varadero de 125 ca sa INVAT pe el. Pot sa gasesc un astfel de enduro la putin peste 1000 euro si daca imi permit banii, unu in stare Foarte buna sub 2000 euro. Si asta o sa-l pot tine si pana dupa ce-mi iau chopperu intr-o buna zi :unsure:

Editat de manowar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

honda africana twin :unsure:, si majoritatea KTM-urilor

Africa-twin nu prea e de incepatori,ca si majoritatatea ktm-urilor de la 450 in sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Africa-twin nu prea e de incepatori,ca si majoritatatea ktm-urilor de la 450 in sus.

 

 

mam gandit ca un incepator la gabaritul lui.... nu iar pune probleme africana! cu toate ca eu am 1,75 1,78 si 80 de kile si calaresc la enduro o africana de 750, dar a fost coborata cat de cat suspensia :unsure: in rest .... merg brici!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care sunt monocilindrice...LC8`ul este bicilindric ( 950 -990 ) si e destul de mare si periculos ptr incepatori...

si ce are monocilindrul ma?abea ca nu vibreaza asa tare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in bani putini (sa fie un motor pe care sa inveti) poti lua un classic sau touring mai vechi

ca asta al meu (bine, pt ce stie, am bagat cam mult in el dar imi face placere)

 

PS - donez ghidonul de pe motor, l-am schimbat cu unul mai potrivit

am scris si la donatii dar n-a percutat nimeni - e Fehling, cromat

post-6566-1212612407_thumb.jpg

Editat de hawkeye
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...