Sari la conținut

01.06.2006-accident Tineretului


Arthemis
 Share

Postări Recomandate

cadru are o infundatura si trebuie luat la puricat sa verifici ca nu e fisurat sau crapat pe undeva, furca pare ok dar trebuie verificata sa nu aiba o curbura mica. cadrul de bord e indoit si recomand sa il schimbi (daca te chinui sa il indrepti greu il aduci la forma si nu o sa se mai lege carenele inre ele bine), verifica ceasurile sa fie intacte (mecanismul) rezervorul sa nu fie fisurat...sincer cred ca ai o lista destul de mare si multi bani de bagat dar sfatul meu e sa nu risti prea mult, tine minte ca nu te ajunta cu nimic sa mergi pe o motocicleta cu probleme, daca se poate face ok, daca nu tine-o ca pe o amintire :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 277
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu te supara, dar te complici aiurea, in locul tau as da-o pe piese sau pe o suma modica + banii de la asigurari si as lua ceva mai nou si bun !

 

Te tiganesti cu reparatiile, ai cadrul infundat (si stramb cred) , rezervor infundat, janta fata sparta, furtunele de la aer din fata ating de cadrul de bord, ceea ce inseamna ca ori e stramb cadrul ori cadrul de bord..

 

Treaba ta ce vrei sa faci, iti dai mai multe sanse crezand ca o repari, dar mai bine mai astepti si iei alta !

 

:unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar tin neaparat sa o fac...chiar daca ii schimb cadru...motorul din cate am inteles e bine...sunt mici sanse sa am pb....si daca motorul e bun o fac

 

La final cand o sa tragi linie o sa constati ca reparatia te-a costat mai mult decat valoarea unei mobre asemanatoare nelovita.

Editat de invictus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca sunteti voi 2 bine. Vlad daca vrei sa o faci incearca si aici...(www.crash-moto.eu)daca nu au cadre aduc, nu le fac publicitate dar sunt de treaba baietii. Ideea de baza este ca sunteti bine...Bestia daca vrei sa o faci fa-o ca satisfactia dupa ce o termini este neegalata de nimic. Sanatate sa fie. Asfalt Uscat sub roti si in suflet!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te supara, dar te complici aiurea, in locul tau as da-o pe piese sau pe o suma modica + banii de la asigurari si as lua ceva mai nou si bun !

 

Te tiganesti cu reparatiile, ai cadrul infundat (si stramb cred) , rezervor infundat, janta fata sparta, furtunele de la aer din fata ating de cadrul de bord, ceea ce inseamna ca ori e stramb cadrul ori cadrul de bord..

 

Treaba ta ce vrei sa faci, iti dai mai multe sanse crezand ca o repari, dar mai bine mai astepti si iei alta !

 

:unsure:

 

 

Are dreptate Icecube

 

Vlad stiu cum te simti si stiu cum e sa ai motoru praf... eu l-am reparat pe al meu tot asa la un momendat a avut probleme la cadru dar m-a costat mai bine de jumatate din cat am dat initial pe el si inca nu i-am pus carene, far si alte chitibusuri .. parerea mea e ca e multa bataie de cap si costuri mult prea mari ca sa merite .. daca tii neaparat mergi la cineva (mecanic) si fa o estimare sa vezi cat te costa.. fa-ti calculele bine si daca e cazul reorienteaza-te

 

Mult succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

l-a vazut ieri cineva care se pricepe si mi-a zis ca il facem ca a scapat ieftin ... piesele mi le aduce un prieten din grecia si o sa ies mai ieftin ca astea din romania...am vorbit cu cineva si mi-a zis ca se pot lua bani de la RCA-ul tipului...deci iau banii de la RCA fac mobra asta ptr ca e sufletul meu...si cand o sa termin cu judecata si o sa castig...ii iau 10 mii E

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu intelegeti ca stie si el ca il costa mai mult decat daca si-ar lua alta? Stie ca daca trebuie schimbat cadrul nu merita din punct de vedere material. Dar sufleteste... Pe el il intereseaza sa si-l faca pe asta. Nu altul!

Vlade, fa-o frate, ca merita, daca tii atat la ea, dar nu te zgarci daca ai probleme ce-ti pot pune in pericol integritatea fizica! Daca o faci, fa-o bine!

Respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am (prostul) obicei de a ma atasa de fiare. Moto meu nu e un "it" e o "she". Si mai ales daca exista o speranta, baga mare. Nu stiu cum te-am putea ajuta (ca nu-s tare dibaci la surubarit sau vopsit) dar cand dai de hopuri sa ne anunti, tot se gaseste unu priceput.

 

Am fost prezent la fata locului dupa accident si sincer vehiculam glume din alea proaste cu "asta a vazut accidentul, a sucit gatul dupa balarii si a alunecat". Moto chiar parea numai sa fi mers taras un pic. Abia dupa am inteles ca a fost contact.

 

Oricum, viteza la legal si echipamentul au dat cu plus la "karma" care v-a tinut intregi. Asta apropo de berbecii in bermude si adidasi fara sosete (sau ca favoritul meu, unu cu un R6 pe la Romana in sandale, pasager in slapi).

 

Doamne-ajuta ca sunteti intregi iar mobrita chiar pare sa vrea inapoi pe sosea (ca in poze e deja pe 2 roti) :unsure:.

 

Cat despre unluky ralucone... eu zic dimpotriva... ai un plus la luat ca pasager. De tavalit te mai tavalesti dar scapi. Aveau pilotii romani de linie o stewardesa, ii zic ei vaduva neagra... A cazut de 7 ori, intodeauna salvati la limita fara victime (ba chiar o data in Mediterana in drum spre Libia parca). Si in loc sa fuga de ea, toti voiau sa zboare cu ea... ca pica dar macar scapi. :)

 

Recuperare usoara (si fizica si psihica) si bafta la indreptat kawa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am (prostul) obicei de a ma atasa de fiare. Moto meu nu e un "it" e o "she". Si mai ales daca exista o speranta, baga mare. Nu stiu cum te-am putea ajuta (ca nu-s tare dibaci la surubarit sau vopsit) dar cand dai de hopuri sa ne anunti, tot se gaseste unu priceput.

 

Am fost prezent la fata locului dupa accident si sincer vehiculam glume din alea proaste cu "asta a vazut accidentul, a sucit gatul dupa balarii si a alunecat". Moto chiar parea numai sa fi mers taras un pic. Abia dupa am inteles ca a fost contact.

 

Oricum, viteza la legal si echipamentul au dat cu plus la "karma" care v-a tinut intregi. Asta apropo de berbecii in bermude si adidasi fara sosete (sau ca favoritul meu, unu cu un R6 pe la Romana in sandale, pasager in slapi).

 

Doamne-ajuta ca sunteti intregi iar mobrita chiar pare sa vrea inapoi pe sosea (ca in poze e deja pe 2 roti) :rose: .

 

Cat despre unluky ralucone... eu zic dimpotriva... ai un plus la luat ca pasager. De tavalit te mai tavalesti dar scapi. Aveau pilotii romani de linie o stewardesa, ii zic ei vaduva neagra... A cazut de 7 ori, intodeauna salvati la limita fara victime (ba chiar o data in Mediterana in drum spre Libia parca). Si in loc sa fuga de ea, toti voiau sa zboare cu ea... ca pica dar macar scapi. :D

 

Recuperare usoara (si fizica si psihica) si bafta la indreptat kawa.

 

Deci asta a fost de departe cea mai tare faza... :unsure: Habar n-ai cum ma unge pe suflet, astia in loc sa zica merci c-am fost eu si nu alta in jlapi si tricou... :) Acum n-as vrea sa se mai repete, nu de alta, dar incerc sa ajung sa ma bucur si de a mea. Oricum asta e accident din ciclul: mers regulamentar si full echipat, si tot ti-o iei. Motoreta e pe drumul cel bun, o sa se faca bine :) Si da, am un noroc de nu-mi vine sa cred. Asta chiar nu a fost ghinion, din pdv-ul meu, a fost noroc cu carul, pentru amandoi. Si repet pana imbatranesc: luati-va ma armura ma, gasiti la preturi bune, lasati dreacu' tricoul si jlapii ca ma doare cand va vad, zau!

Editat de Ralucone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raluca aka Vaduva Neagra :unsure:

Si bine zis Raluco, "Asta chiar nu a fost ghinion, din pdv-ul meu, a fost noroc cu carul, pentru amandoi." :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Mi-aduc aminte de "proiectul" ala sau ce dumnezeu era? Erau unii care te despagubeau pe tine instant pentru cat ai nevoie, dupa care il dadeau pe vinovat in judecata in numele tau ca sa-si recupereze banii. Am uitat linkul, era pe-aici pe forum pe undeva.

Asta ca sa nu stai 2 ani prin tribunale dupa fonduri.

 

 

Fondul de Protectie al Victimelor Strazii

 

Zidu' a apelat la ei cand a avut accidentul, asa ca el va poate da mai multe info despre cum decurg lucrurile pe acolo.

 

Conditiile ptr a putea apela la acest Fond

Editat de legionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motoreta o voi face...si nici nu ma gandesc sa ma zgarcesc la bani ... tot ce vrea e sa fiu eu in siguranta si ea bine...mi-am comandat deja capacul de la volanta (se fisurase din cauza ca a mers tarash) si mi l-am comandat nou...ms legionaru` ptr link...chair am nevoie de bani sa repar mobra ca simt ca mor fara ea :unsure: si de pe RCA-ul tipului cine stie daca mai scot ceva

Editat de VladSpeed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motoreta o voi face...si nici nu ma gandesc sa ma zgarcesc la bani ... tot ce vrea e sa fiu eu in siguranta si ea bine...mi-am comandat deja capacul de la volanta (se fisurase din cauza ca a mers tarash) si mi l-am comandat nou...ms legionaru` ptr link...chair am nevoie de bani sa repar mobra ca simt ca mor fara ea :unsure: si de pe RCA-ul tipului cine stie daca mai scot ceva

 

Nu imi place sa dau sfaturi, dar daca tot nu te zgarcesti la bani, ia alta. Chiar daca nu se vede nici o fisura sau deformare la cadru sau furca tot poti avea probleme. O deformare invizibila combinata cu o groapa poate sa te duca la voblaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vlade, ma uit la avatarul tau si ma gandesc ca ai luat-o pe Ralu ca pasager. A bagat benzina? :blink:

Poate a luat uid, mah :)

 

ontopic: bafta Vladule, fa-o tata, ca stiu c-o iubesti mult!

Editat de shinu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asha...grumpy o las pe ea sa iti raspunda :) momentan astept RCA-ul sa o vada inca nu m-am apucat de ea...apoi o sa incerc sa ma inteleg cu damigeana sa vedem poate intelege si el ca eu chiar nu vreau sa il dau in judecata sau sa-i fac rau...vreau doar sa-mi fac mobra ...sa-i cumpar echipament ralucai si sa mi-l completez pe al meu...va anunt la fiecare mutare :blink: asf uscat fellows si grija mare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite aici http://www.bikeshop.ro/motociclete/anuntur...993-107248.html, o iei cu 800 de euro si faci schimbul de piese, sper sa fie toate intregi, el zice numai de motor ca este desfacut. la un telefon dat, aflii mai multe...

sper sa-ti fie de ajutor, am dat pe ea la nimereala si m-am gandit la tine :)

Editat de MetalWarrior
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...