Sari la conținut

Semnatura anti-viteza


CrisLuca
 Share

Postări Recomandate

Pune un mos dintr-o dacie ALBA (specimen clasic) care tine volanul strans cu ambele maini cand merge cu 45kmph, sa mearga mai repede.  Moare mosu de atata adrenalina  :bounce:

200200[/snapback]

 

ASTA E BANCUL ZILEI!!!! :D :nono: :crack: :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

/index.php?...17entry200117

200121[/snapback]

Absolut corect, doar ca aici e vorba de un text care sa socheze si sa produca efect maxim. Daca il pui pe om sa citeasca teorie moto in semnatura s-ar putea sa ai surprize. Asta e valabil si pentru ceilalti care insista pe ideea (corecta) ca nu viteza in sine ucide. Ganditi-va ca e nevoie de un text tip "marketing", care sa produca efect maxim pentru o categorie foarte larga de oameni, fiecare cu capacitati diferite de intelegere. Iar asta mi se pare un text bun :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa fiu rautacios DAR:

 

vad ca sustinatorii ipotezei ca viteza AR ucide sunt persoane care nu au motor (majoritatea).

 

Eu personal va rog sa va dati cu parerea atunci cand veti conduce.

 

Eu nu ma duc pe forumul AVIOANE.RO ca sa imi dau cu parerea despre loopinguri ca HABAR N-AM de acest domeniu.

 

Si eu postam inainte sa imi iau motor dar nu dadeam sfaturi.

 

PS: cand o sa va luati motoare .. eu imi donez motorul daca voi o sa mergeti cu viteza legala. Nu exista motociclist care sa nu fi incalcat viteza legala. 

 

 

eu am scuter si merg aproape in fiecare zi cu el prin infernul din bucuresti, asta asa ca sa se stie ! :bounce: :crack: :crack:

 

 

Nici mopedistii nu merg cu 50. Am vazut eu!

 

da, unii merg mai repede, dar daca depasesc 45km/h, atunci nu mai coduc mopeduri... :nono:

Editat de unnamed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca sustinatorii ipotezei ca viteza AR ucide sunt persoane care nu au motor (majoritatea).

 

Eu personal va rog sa va dati cu parerea atunci cand veti conduce.

 

Asta e cam aiurea, acum totusi eu cred ca tu te-ai referit la pustii aia de 13-15 ani care sunt pe aici, dar acum ce crezi ca daca nu posed motocicleta inseamna ca nu am mai mers pe asa ceva, inseamna ca nu am carnet, inseamna ca sunt handicapat, ca nu pot gandi?

Eu cand am spus Viteza Ucide sa sti ca nu m-am gandit numai la 2 cuvinte cum se gandesc unii de pe aici, ca a mai spus cineva pe aici "domne am drum drept, soare afara, fara nisip pe jos pot sa=i dau cat vreau nu se intampla nimik". Eu m-am referit la faptul ca la o viteza mai mare pericolele sunt mai numeroase decat la o viteza mai mica. De ex. majoritatea accidentelor grave pe care le-am vazut aveau un deznodamant de genul "masina pusa de-a latu drumului si motocicleta fumegand in portiera masinii" de aici se intelege ce am vrut eu sa spun cu VITEZA UCIDE, ca daca motociclistul nu avea asa o mare viteza putea evita mai usor orice obstacol care ii apare in cale, da e adevarat ca majoritatea "conservarilor" sunt neatenti si prosti si etc, dar daca la neatentia asta a lor se mai adauga si viteza excesiva a motocicletei rezulta accident fatal pt motociclist mai mult ca sigur. Deci daca nici acum nu se intelege ca Viteza Ucide nu mai stiu ce sa spun.

Soferii de obicei nu prea mai respecta unele reguli de circulatie, cum ar fi intoarcerea peste linii continue, soferu are nevoie sa intoarca se grabeste ca nu vine nimeni din fata da un ochi in oglinda nu vede nimik mare (masina, camion) vede o luminita mica departe in zare, si atunci spune domne am timp, dar ce nu stie omul nostru este ca luminita aia este o motocicleta care goneste cu 200 Km/h si in secundele alea cand a intors soferul deja motocicleta este proptita in el, de aici intelegem de ce viteza ucide, daca avea viteza mai mica, avea timp sa isi dea seama ce face masina si sa evite.

Oricum eu zic ca un om cu capul pe umeri cand vede VITEZA UCIDE cred ca isi da seama despre ce e vorba, mai ales cand vede intr-o sectiune de accidente, unde majoritatea celor mortale sunt legate de viteze foarte mari.

 

In alta ordine de idei, mi-am dat seama cum am putea educa lumea (soferii). Eu conduc de 2 ani (autoturism) dar intru pe forumul asta cam de 1 an de cand am luat categoria A si vreau sa spun ca de cand am vazut sectiunea ACCIDENTE si cate am citit am prins o frica enorma de motociclete cand sunt cu masina. Daca vad motociclist in oglinda retrovizoare sau in alta parte uit de tot sunt atent numai cum sa-i fac loc, sa nu franez prea brusc sau chiar sa fug de el, mi s-a intamplat acum cateva zile, era cu Vectra si imi apare in spate o sportiva, in dreapta mea mai era o masina iar in spatele meu plin (plecasem de la stop). Motocicleta era intre benzi se se cam dadea dintr-o parte in alta ca nu avea loc, eu cand l-am vazut ca nu are loc nicaieri si nici nu incerca sa treaca printre noi, am bagat piciorul in pedala si m-am dus, cand am vazut ca omu a luat-o dupa mine am incetinit si cum nu mai era nimeni pe prima banda el s-a bagat pe acolo si si-a continuat drumul.

Deci in concluzie vazand toate accidentele astea din vina soferilor cand conduc sunt muuult mai atent in special dupa motociclete, ma uit de 2 ori in oglinda etc.

Si ma gandesc ca daca eu am inteles ca trebuie sa protejam motociclistii atunci poate vor intelege si ceilalti.

Ma gandeam sa se faca reclama la acest forum (mai exact sectiunea ACCIDENTE pe diferite forumuri auto, diferite site-uri etc. Fara nici o gluma dar de cand intru pe aici sau mai nou in ultima vreme la cum s-au amplificat accidentele parca tot timpu ma gandesc sa nu fie un motociclist in spate, si asta poate sa fie decat bine pt. motociclisti, daca ar face toti soferii la fel cred ca ar scadea foarte mult numarul accidentelor din vina soferilor. :crack: :crack: :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motociclistii nu mor, ci sint omoriti.

nu viteza ucide, ci soferii handicapati.

 

 

SOFERII UCIDE !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motociclistii nu mor, ci sint omoriti.

nu viteza ucide, ci soferii handicapati.

 

 

SOFERII UCID !

 

Daca am da intotdeauna vina pe altii pt. tot ce se intampla unde am ajunge?

Trebuie educati soferii am si spus asta mai sus, nu sunt in masura sa fac ceva, dar daca stai cu mainile in san si ii vorbesti de rau pe ici pe colo crezi ca se va schimba ceva? ceva trebuie facut, dar trebuie si noi (motociclistii) sa realizam ca nu intotdeauna e soferul ala neatent (handicapat - cum zici tu), mai e si nisipul, uleiul, apa, neatenti etc si VITEZA prea mare.

Mai spunea cineva pe aici "cand o sa simti puterea aceia sub tine crezi ca te vei putea abtine sa nu mergi cu viteza mare?"

Daca nu te poti abtine atunci motocicleta nu e de tine, asa ajungem sa umplem rubrica accidente. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ecuatia traficului romanesc: (50% gresesc din 10 motociclisti) < (5% gresesc din 1000 automobilisti).

 

Multi motociclisti inconstienti (in termen procentual), dar si mai multi soferi idioti (in termen absolut).

 

In orice caz, ca motociclisti ar trebui in primul rand sa ne vedem paru din ochiu nostru decat aschia din ochii soferilor. Sunt motociclisti cacalau care declara sus si tare chiar si pe forum ca se dau cu 200 in oras, ca "life sux anyway" etc. Prin oras, rar vezi cate unu cu echipament. Sunt prea multi care gandesc la modu' "nu o sa mi se intample mie", "io sunt prea bun" sau "K5-ul e mai tare ca orice basculanta".

 

Din pacate, ca tot veni vorba de marketing, cati credeti ca dau atentie la semnatura altuia? Mai bine punem un link catre topicul "Educatie rutiera, prin poze explicite"!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa fiu rautacios DAR:

 

vad ca sustinatorii ipotezei ca viteza AR ucide sunt persoane care nu au motor (majoritatea).

 

Eu personal va rog sa va dati cu parerea atunci cand veti conduce.

 

Eu nu ma duc pe forumul AVIOANE.RO ca sa imi dau cu parerea despre loopinguri ca HABAR N-AM de acest domeniu.

 

Si eu postam inainte sa imi iau motor dar nu dadeam sfaturi.

 

PS: cand o sa va luati motoare .. eu imi donez motorul daca voi o sa mergeti cu viteza legala. Nu exista motociclist care sa nu fi incalcat viteza legala.

200151[/snapback]

 

hmmm...Baiazid, Baiazid....si eu care credeam ca noi nu vom ajunge sa "discutam" in contradictoriu niciodata....

Am motor... merg cu motorul (ok...ok... doar in poligon ), am mers (in spate) si cu viteza legala si cu cea ilegala..

Ideea este ca nu trebuie sa ai motor sa realizezi ca : indiferent daca unul iti taie calea, daca tu ai 70 km/h ai mai multe sanse sa-l eviti decat daca ai 100, 140, 150...

Nu trebuie sa ai motor ca sa auzi pe cei cu motor (si experienta) comentand un accident si spunand :"Daca avea viteza mai mica nu patea asta sau reusea sa-l evite, culca motorul, se julea, isi rupea o mana, un picior, dar traia." Corect?

Nu spun , NU si pe mine ma mananca palma sa trag de acceleratie, chiar de pe acum, dar cred ca pana nu aduni destula experienta astfel incat sa stii mai bine cand poti sa mergi in ilegalitate si cand nu, mai bine incerci sa mergi cat mai mult in legalitate.

 

Nu cred ca este tocmai corect sa spunem ca Doar VIITEZA UCIDE, Viteza nu ucide decat daca este utilizata de cineva care nu stie prea bine ce face...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca veni vorba, de cind am schimbat masina am devenit mult mai stresat de aparitiile inopinate al mototciclistilor printre rindurile de masini care stau la semafor decit de alte masini in trafic. Nu vi se pare aiurea? Sau de depasirile pe contrasens ale confratilor pe doua roti?

Va dau un mic exemplu de ce se poate intimpla: daca stind la stop, brachez rotile la maxim sigur agat un mototciclist inteligent care nu are rabdare. Fara macar sa fac vreun gest sau sa misc masina. La urma urmei pe o banda poate circula ori o masina ori o mototcicleta. Ambele-never!

 

PS: Nu viteza ucide ci GRABA! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmmm...Baiazid, Baiazid....si eu care credeam ca noi nu vom ajunge sa "discutam" in contradictoriu niciodata....

Am motor... merg cu motorul (ok...ok... doar in poligon ), am mers (in spate) si cu viteza legala si cu cea ilegala..

Ideea este ca nu trebuie sa ai motor sa realizezi ca : indiferent daca unul iti taie calea, daca tu ai 70 km/h ai mai multe sanse sa-l eviti decat daca ai 100, 140, 150...

Nu trebuie sa ai motor ca sa auzi pe cei cu motor (si experienta) comentand un accident si spunand :"Daca avea viteza mai mica nu patea asta sau reusea sa-l evite, culca motorul, se julea, isi rupea o mana, un picior, dar traia." Corect?

Nu spun , NU si pe mine ma mananca palma sa trag de acceleratie, chiar de pe acum, dar cred ca pana nu aduni destula experienta astfel incat sa stii mai bine cand poti sa mergi in ilegalitate si cand nu, mai bine incerci sa mergi cat mai mult in legalitate.

 

Nu cred ca este tocmai corect sa spunem ca Doar VIITEZA UCIDE, Viteza nu ucide decat daca este utilizata de cineva care nu stie prea bine ce face...

201973[/snapback]

 

Tu ai dreptate cand spui ca sansele sunt mult mai mari la 70kmph sa eviti ceva fata de >100.

 

Problema e ca nu am facut discriminare intre cei care au si cei care nu au motor. Dar majoritatea cand se urca pe motor .. trage de maneta. Viteza e perceputa altfel pe motor si pe masina. Pe motor la 100 iti vine sa te dai jos ... pe cand la masina ti se pare mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe motor la 100 iti vine sa te dai jos ... pe cand la masina ti se pare mare. 

 

eu as zice chiar invers. daca mergi cu 100 cu masina e relativ ok, dar daca mergi 100 pe 2 roti, ti se pare (cel putin mie) ca viteza e mult mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
motociclistii nu mor, ci sint omoriti.

nu viteza ucide, ci soferii handicapati.

SOFERII UCIDE !

200680[/snapback]

 

 

:crack:

 

O singura viata avem....sa avem noi grija de ea :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...