Sari la conținut

Yamaha VIRAGO ZONE


Purghy
 Share

Postări Recomandate

Salutare! Fac si eu apel la cunoscatorii in ale mecanicii si mecanicilor de pe forum. Am o Virago 535 din '93 si mi se pare ca se aude un tacanit anormal la motor... Problema s-a accentuat o data cu incalzirea vremii \ schimbul uleiului, inclin totusi sa cred ca este caldura de vina, ca daca merg pe racoare, eventual ploaie, nu face chiar asa... Uleiul este Castrol Actevo 20W-40. Tacanitul mi se pare ca vine de undeva de la cilindrul fata, daca strang genunchii pe rezervor se aude mai estompat. Se aude si pe loc, mai ales dupa un drum dar e destul de clar si in mers, il aud chiar si prin casca...

Oricum, va rog sa imi recomandati pe cineva cu o ureche pentru Virago sa ma lamureasca daca este o situatie cvasinormala sau e ceva defect si trebuie remediat.

 

Multumesc, All the best!

 

Mihneanu[/size][/size]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare! Fac si eu apel la cunoscatorii in ale mecanicii si mecanicilor de pe forum. Am o Virago 535 din '93 si mi se pare ca se aude un tacanit anormal la motor... Problema s-a accentuat o data cu incalzirea vremii \ schimbul uleiului, inclin totusi sa cred ca este caldura de vina, ca daca merg pe racoare, eventual ploaie, nu face chiar asa... Uleiul este Castrol Actevo 20W-40. Tacanitul mi se pare ca vine de undeva de la cilindrul fata, daca strang genunchii pe rezervor se aude mai estompat. Se aude si pe loc, mai ales dupa un drum dar e destul de clar si in mers, il aud chiar si prin casca...

Oricum, va rog sa imi recomandati pe cineva cu o ureche pentru Virago sa ma lamureasca daca este o situatie cvasinormala sau e ceva defect si trebuie remediat.

 

Multumesc, All the best!

 

Mihneanu[/size][/size]

 

Mai un tacanit de la tacheti are oricum viroaga, daca este setata ca la carte. Dar daca s-a accentuat, mai ales dupa schimbatul uleiului, atunci recomand sa mergi la un reglaj de culbutori si sa verifici daca nu cumva e zgariata/alte probleme si axa cu "scame". Daca da, atunci trebuie strans mai mult decat "a la carte" la cilindrul fata si o sa inceteze tacanitul.

 

:D

Mesaj completat

Am schimbat uleiul..15w40 Motul..5100 , si acum am avut surpriza neplacuta sa imi sara din a doua in prima treapta..:lol:

e de la ulei?:!@? -_-

Virago 750...

 

Uleiul prost sau nepotrivit colaborat cu o uzura la pinioanele de la cutia de viteze?.... cred... Nu sunt mecanic...

Editat de axicos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:blbl: IceLord : vinerea viitoare voi fi la Borsec, probabil la campingul Eti.Dca ai drum pe acolo, hai la o poveste.Voi fi acolo cu Virago eu si probabil 2 prieteni din Baia Mare cu Virago 535, respectiv Drag Star de 650.Vom ramane prin zona pana duminica.Daca bine am numarat, din Cluj vom fi vreo 8-10 motoare si 2 masini... :ok:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Am o viraga de 250 si azi cand mergeam frumusel prin oras, am observat ca daca o tin la o viteza constanta, smaceste finutz, ca si cum s-ar termina benzina. Imi poate spune cineva care ar fi problema? Sa fie oare de la benzina .... :ok: ? Am in ea benzina de 95.... Multumesc. Asfalt uscat

 

neata,

 

cat de veche e benzina din ea? cat de tare smuceste motoreta? daca o scoti la neutru si o tii putin turata din gaz, variaza turatia in timp? Din descrierea ta (daca nu e intr-adevar vorba de benzina sau cine stie ce problema cu alimentarea) suna ca si cum ai ramane din cand in cand intr-un singur cilindru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

caut pt a cumpara placute frana yamaha virago 250 , daca are cineva placute sau o informatie unde pot gasi , raman dator...dati-mi va rog un PM , merci si numai bine

Salut,

 

Ai PM :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:blbl: IceLord : vinerea viitoare voi fi la Borsec, probabil la campingul Eti.Dca ai drum pe acolo, hai la o poveste.Voi fi acolo cu Virago eu si probabil 2 prieteni din Baia Mare cu Virago 535, respectiv Drag Star de 650.Vom ramane prin zona pana duminica.Daca bine am numarat, din Cluj vom fi vreo 8-10 motoare si 2 masini... :ok:

Ahoi! Nu fac promisiuni! Oricum daca treceti prin Gheorgheni da-mi un semn la 0744 47 53 52 poate nu o sa lucrez si sa stam macar la o vorba!

 

Sa-mi actualizez capodopera cu o poza:

post-25613-1276463490_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:ok: Ok domnu...., daca ne intoarcem pe la Gheorgheni, sau ajungem pe acolo te sun, defapt cand ajung in Borsec te sun deja....Apropo : faina combinatia de alb-albastru..., seaua mi se pare gingasa la prafu si mizeria ce o avem pe drumuri.Asa in gluma ...., seamana cu un Virago de politie...., bafta si sa ne auzim cu bine !!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Ok domnu...., daca ne intoarcem pe la Gheorgheni, sau ajungem pe acolo te sun, defapt cand ajung in Borsec te sun deja....Apropo : faina combinatia de alb-albastru..., seaua mi se pare gingasa la prafu si mizeria ce o avem pe drumuri.Asa in gluma ...., seamana cu un Virago de politie...., bafta si sa ne auzim cu bine !!

Sunt constient de noroi si praf, dar nu-mi pasa! Mai multa lume mi-a zis ca incepe sa semene a moto de politie :ok: (poate am sa cad mai bine in ochiilor :blbl: ) ! Suna-ma cu tupeu si vedem daca rezolvam ceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lordule, mai meshtereshti mult la ea :D

Cam da! Urmeaza sa albesc coburile si spatarul si cate o dunga albastra pe sea! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pierdut capacul din imagine.Ofer recompensa.Ma poate ajuta cineva?

 

In aceeasi situatie si eu, deocamdata am turnat un borcan de vaselina in locul respectiv.

Dar daca cineva are idei mai bune il rog sa dea un samn.

 

asfalt fara gropi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D Tocmai povesteam cu un prieten de-al meu in legatura cu capacele acelea.Le-a vazut la Virago-ul meu si vrea sa le adapteze la un chopper home-made al lui.Ne-am interesat la un prieten de-al nostru ce lucreaza la UNIX Auto . Se poate comanda de acolo .Pretul este de 31 roni, direct de la reprezentanta.Eu am vrut sa-mi comand ornamentele acelea de plastic de deasupra telescoapelor spate, alea cromate .Pret : 210 roni, bucata ....Tulai Doamne !!!! Gasesc poate second .

LE : Janta aceea spate , nu cumva e mai degraba de la Virago 500 ? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D Tocmai povesteam cu un prieten de-al meu in legatura cu capacele acelea.Le-a vazut la Virago-ul meu si vrea sa le adapteze la un chopper home-made al lui.Ne-am interesat la un prieten de-al nostru ce lucreaza la UNIX Auto . Se poate comanda de acolo .Pretul este de 31 roni, direct de la reprezentanta.Eu am vrut sa-mi comand ornamentele acelea de plastic de deasupra telescoapelor spate, alea cromate .Pret : 210 roni, bucata ....Tulai Doamne !!!! Gasesc poate second .

LE : Janta aceea spate , nu cumva e mai degraba de la Virago 500 ? :cheers:

 

Valeu, cam mult.

Mai bine pun dopuri d'alea de cauciuc pentru ghiuveta.

Le sculptez io cumva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In aceeasi situatie si eu, deocamdata am turnat un borcan de vaselina in locul respectiv.

Dar daca cineva are idei mai bune il rog sa dea un samn.

 

asfalt fara gropi !

:cheers:

Da' la ce va-ncurca dom'ne lipsa capacelului, io nici nu stiam ca exista pana acum :D

post-19854-1276763393_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, de 500 este. Mie nu-mi place deloc modelul asta :D

 

@moromete, normal ca la banii aia mai bine faci ceva "hand made" :cheers:

:10: Salut ! Oare aripa fata mai exista? Mi-ar trebui..., bine-nteles sa o cumpar....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni sunt paralel (deocamdata) in ceea ce priveste motoarele..am o intrebare: trebuie sa demontez capacul de la motor din stanga(la magnetou) exista vreo garnitura acolo?,e bine sa-i schimb si uleiul daca tot desfac?..are cam 1500 de km,ce fel de ulei sa-i pun?mii de multumiri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni sunt paralel (deocamdata) in ceea ce priveste motoarele..am o intrebare: trebuie sa demontez capacul de la motor din stanga(la magnetou) exista vreo garnitura acolo?,e bine sa-i schimb si uleiul daca tot desfac?..are cam 1500 de km,ce fel de ulei sa-i pun?mii de multumiri

 

Dece "trebuie" sa desfaci capacul daca esti "paralel" ?

Te intreb pt ca poate nu "trebuie".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dece "trebuie" sa desfaci capacul daca esti "paralel" ?

Te intreb pt ca poate nu "trebuie".

Incerc de ceva timp sa-mi rezolv problema cu incarcatul bateriei,releul nu este defect,l-am inlocuit cu unul nou dar fara rezultate,am presupus ca trebuie sa merg mai departe si am citit pe aici pe colo pe forum-uri ca trebuie verificat si inauntru,la magnetou,dar pt ca nu prea ma pricep decat sa fac pe desteptul si sa stric ceva prefer sa intreb pe cei care se pricep.Presupun ca cei care zambesc atunci cand citesc diverse post- uri ca s-au nascut murdari de ulei si cu o cheie de 14 in mana.Scuze celorlalti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...