Sari la conținut

Drumuri


ADVRadu
 Share

Postări Recomandate

Va salut!

 

Ma gandeam sa fac un topic unde sa strangem o "colectie" cu date adunate despre drumurile patriei. Va rog cine vrea sa posteze aici (cat mai pe scurt - fara povesti, doar indicatii) pe unde a fost, care e starea drumului, cum e traficul, etc.

Cred ca ar fi de mare ajutor celor care vreau sa faca o excursii printr-o zona in care n-au mai fost si habar n-au ce vor gasi acolo (ma numar si eu printre ei :) ).

 

Va multumesc si sper sa nu iasa o porcarie din treaba asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Valenii de Munte - Baraj Siriu - Brasov

 

Asfalt nou, virajat si frumos.

Recomand

 

 

 

Pasul Oituz

Reparat, cu zone scurte de denivelari, OK cu atentie.

Atentie la pietris in acele de par.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ultima data am fost pe la intorsura buzaului... dupa ce lasi prejmerul in spate, chiar cand incepe pasul buzaului, sunt niste serpentine deliciu mare... m-am idus si m-am intors de 10 ori si m-am dat pe-acolo. asfaltul e nou iar virajele sunt nici largi, nici stranse. plus ca ai cat de cat vizibilitate buna... e de-a dreptul fabulos. pacat ca portiunea despre care vorbesc e destul de scurta si dureaza pana la intrarea in orasul intorsura buzaului. dupa aceea drumul este destul de varza in sensul ca asfaltul este vechi si cand prinzi si tu o portiune buna si-i dai, te trezesti cu o mare denivelare in fata de-ti iei zborul... e periculos! spre buzau iar nu merita sa o iei ca am fost eu... sunt multe sate, tarani beti, grataragii tembeli si militieni deosebit de vigilenti (unul mi-a taiat calea venind din sens opus cu bastonul scos pe geam..... :) )

 

ideal ar fi o zi de cheia-poiana bv-intorsura buzaului & back :cheers:

 

poze cu ex-mobra de la intorsura:

 

Valenii de Munte - Baraj Siriu - Brasov

 

Asfalt nou, virajat si frumos.

Recomand

m-am gandit si eu ca in loc de buzau-buc sa o iau spre valeni de la siriu dar era asfaltul groaznic! mi-am facut bucile praf in 3km si am renuntat... :(

post-1314-1213968818_thumb.jpg

post-1314-1213968823_thumb.jpg

post-1314-1213968827_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

22.06.2008

 

Tg Jiu - Rm Valcea. Asfalt bun, curat, virajat, frumos

 

Valea Jiului - Deosebit, realmente frumos drumul.

 

Brasov - Sibiu: Lucrari in zona Brasov, multe treceri pe un sens cu semafoare interminabile. Deocamdata as spune de evitat. Dupa ce se termina,va fi intr'un mare fel.

 

Sibiu - Orastie: Impecabil, larg, Austria-like :crack: Turbo zone local.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu va raman dator...

 

Timisoara - Orsova pe langa Dunare : muulte curbe, asfalt acceptabil sau proaspat turnat, cu exceptia unei portiuni de vreo 20 km unde e drum de tara (dar peisajul compenseaza gropile).

 

Deva - Timisoara prin Lugoj-Recas/Buzias....in lucru de multi ani de zile, plin de gropi si denivelari.

 

Apropo, de la Sebes spre Orastie am fost acu vreo 2 luni si nu prea era f bun. Era doar ff aglomerat si plin de soferi care ma ignorau total cand ieseau in depasire si trebuia aproape sa ies de pe drum si cu ceva gropi pe ici pe colo.

 

Stie cineva ceva despre DN7A sau DN68 (Rm. Valcea - Petrosani si Hateg - Caransebes) ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Valcea-Obarsia Lotrului-Petrosani = Daramat,dar avantajul este ca nu este circulat aproape deloc,cat despre peisaje... :crack:

 

iar bucata aia de la petrosani la hateg este superbe si asfaltul brici,slab circulat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

YE...right....si de la Hateg la Hunedoara pe serpentinele din dealuri e brici :crack: ....si NICI O MASINA!!!!!

 

Daramat....cum adica? a alunecat terenul cu drumul sau au cazut bolovani?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Valea Marului, intre Secaria si Zarnesti: foarte frumos, asfaltat proaspat pe curbe, dar cam bombardat pe liniile drepte

Transfagarasean pe stanga lacului Vidraru: bombardat, nisip pe curbe, de nerecomandat pentru o sportiva

Transfagarasean pe dreapta lacului Vidraru: forestiera lunga si destul de grea, dar se poate face cu orice adventure-tourer

Bucuresti - Harsova - Constanta: asfalt ca-n palma, drum destul de frumos

Bucuresti - Calarasi - Ostrov - Vama Veche: pana la Calarasi, asfalt bun, dupa trecerea cu bacul, portiuni de ciment, piatra cubica si asfalt, dar fara gropi. Atentie la curbele la 90 de grade.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intre miercurea ciuc si tg secuies: peisaj superb, drum proaspat asfaltat, putine masini. curbe faine

 

:)

 

in plus: -Constanta-Macin (pe drumul cu Slava Rusa si Slava Cercheza) drum acceptabil, multe curbe&serpentine si un peisaj superb

-Agigea-Techirgiol-Negru Voda-Mangalia :)

-Braila-Galati-Tecuci-Barlad-Husi-Iasi :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

YE...right....si de la Hateg la Hunedoara pe serpentinele din dealuri e brici :P ....si NICI O MASINA!!!!!

 

Daramat....cum adica? a alunecat terenul cu drumul sau au cazut bolovani?

daramat in sensul ca e mega plin de gauri,am mers 40km/h bucata aia :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intre adjud si tisita este un drum pentru vitezane, de la 300 km/h in sus

face parte din e85, si poate tot drumul e la fel dar eu doar bucata asta am parcurs-o. drum cu 2 benzi pe sens, asfalt perfect, linii drepte la greu

 

tg secuiesc-- miercurea ciuc- doar pentru enduro. desi apare pe harta ca dn, nu va bagati acolo decat daca va urati motorul. nu e nici macar asfaltat

 

care mai aveti idee despre drumuri faine, drumuri de evitat, postati. topicul acesta este o idee foarte buna, ar merita sa fie pus acolo in fata de catre administratori

Editat de pogor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Transfagarasean pe dreapta lacului Vidraru: forestiera lunga si destul de grea, dar se poate face cu orice adventure-tourer

 

 

Ce zici bre acolo ? Adica pe stanga cum pleci de la baraj spre Trans ? Daca aia e grea ... inseamna ca in alte parti am facut hard enduro cu vacutza mea. :) Pe portiunea aia am mers cu 40-45 in multe locuri ... e denivelat insa, si mult pamant, daca prinzi sa fi dat ploaie devine mocirla, atunci da ... e naspa. Dar pe uscat e ok. Bine ca mi-ai amintit de ea.

 

Eu va recomand: Tg Jiu - Baia de Arama - Baile Herculane (circulatie f redusa, asfalt ok, muuuulte curbe si peisaj de vis).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva forestiere frumoase:

- Aguza - Sacele: macadam pe 95% din drum, traseu de rally-raid cu doua zone mai tehnice. Se merge pleaca din Aguza, din mijlocul statiunii, se tine asfaltul pana se termina. Apoi se merge, la fiecare intersectie, pe drumul catre dreapta, exceptand o zona dupa un palier de viteza cand se tine drept inainte, langa o cabana. Nu apare pe nicio harta ca fiind drum continuu. Lungime: 35km

 

- Valea Doftanei - Sacele: macadam si drum de pamant, apare pe orice harta, in principiu orice endurist ar trebui sa stie drumul. Forestiera de rally-raid, urcarea pana in pasul Predelut este ceva mai grea. Apare pe orice harta. Lungime: 30km

 

- Vama Buzaului - Cheia: macadam pe prima parte, pietre pe 50% din drum, apoi drum de pamant. Incepe din Vama Buzaului, urmeaza o zona de viteza pe macadam cu cateva saritoare la nivelul podurilor. La prima intersectie se face stanga peste un pod de lemn si se tine drumul. Urmeaza o zona destul de grea de pietre maricele, ca apoi sa se intre in padure. Daca a plouat cu doua zile inainte, e ok, altfel se fac noroaie mari greu de trecut fara crampoane. La intrarea intr-o poiana se face o intersectie in "Y". Drumul care merge in dreapta si in sus duce la 5 km de Cheia, celalalt mai continua ~ 30km pana aproape de Maneciu. Apare ca discontinuu pe toate hartile. Lungime: 30km

 

- Campulung - Leresti - Vf. Iezerul Mare (2400m): nu l-am facut, insa mi-a fost povestit si l-am gasit pe toate hartile. Se urca din Leresti pe o forestiera intr-o vale, apoi, la baraj, se continua spre stanga. Cu cativa km inainte de o cabana, se face un drum spre stanga, o urcare in serpentine care pare destul de abrupta, 400m de urcare in ~ 5km. La 1700m se intra pe pajiste alpina cu tot cu drum si se merge pe creasta pana sus sau foarte aproape de Vf. Iezerul Mare. Recomand harta sotilor Trufas. Lungime: ~ 40km.

 

Alexxx, mie mi s-a parut grea deoarece nu m-am oprit o secunda din cauza de balegar suspect si urme in noroi la fel de suspecte. In plus, am mers imediat dupa o ploaie si da, era mocirla grava. :)

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- Valea Doftanei - Sacele: macadam si drum de pamant, apare pe orice harta, in principiu orice endurist ar trebui sa stie drumul. Forestiera de rally-raid, urcarea pana in pasul Predelut este ceva mai grea. Apare pe orice harta. Lungime: 30km

 

Foarte tare urcarea aia !! :kali:

 

Multumim si pentru restu.

 

Nici eu nu m-am oprit pe langa Vidraru dar era uscat ... si ... nici balegar suspect nu am vazut ... :kali: ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu va raman dator...

 

Timisoara - Orsova pe langa Dunare : muulte curbe, asfalt acceptabil sau proaspat turnat, cu exceptia unei portiuni de vreo 20 km unde e drum de tara (dar peisajul compenseaza gropile).

 

Deva - Timisoara prin Lugoj-Recas/Buzias....in lucru de multi ani de zile, plin de gropi si denivelari.

 

Apropo, de la Sebes spre Orastie am fost acu vreo 2 luni si nu prea era f bun. Era doar ff aglomerat si plin de soferi care ma ignorau total cand ieseau in depasire si trebuia aproape sa ies de pe drum si cu ceva gropi pe ici pe colo.

 

Stie cineva ceva despre DN7A sau DN68 (Rm. Valcea - Petrosani si Hateg - Caransebes) ?

 

 

HATEG-CARANSEBES este recent asfaltat si marcat, superb!

DEVA- ORASTIE(aici se mai lucreaza putin, chiar in oras)-SEBES-ALBA-TURDA-CLUJ- este super ok, numai grija mare la radarele fixe dintre Turda si Cluj

DEVA-BRAD-este chiar ok, cu un peisaj foarte frumos, nu foarte circulat.

HUNEDOARA-HATEG- recomand varianta prin Silvas, drum cu multe serpentine, asfalt mai mult decat ok, atentie la 2-3 curbe care te cam scot in exterior daca nu cunosti bine zona, peisaj superb.

HATEG-CALAN-SIMERIA-drum in lucru, fara marcaje cu denivelari si gropi, fara peisaje, nu-l recomand mai bine mergeti prin Silvas-Hunedoara-Simeria.

HUNEDOARA-ARAD-TIMISOARA, drum ok, asfalt cat de poate de bun.

CARANSEBES-ORSOVA, drum nasol cu gropi, damburi, tiruri si tot ce vrei...

CARANSEBES-RESITA-BOCSA-DETA, e bun drumul, ceva peisaje frumoase.

BACAU-MOINESTI-COMANESTI, drum ok, peisaje, atentie la carutele din satele respective.

COMANESTI-GHIMES, asfalt cam nasol, dar cu ceva peisaje.

GHIMES-MIERCUREA-SIGHISOARA-MEDIAS, drum ok cu peisaje superbe, mai ales prin zona Miercurea Ciuc.

CLUJ-CAMPIA TURZII-TARGU MURES, drum ok cu asfalt bun.

TG. MURES-TOPLITA-BORSEC, drum ok, peisaje remarcabile, super fain.

 

Gata, ma opresc aici, mai las si pe altii, nu de alta, dar mi-e sa nu ziceti ca-s cam... plimbareata :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IASI-TG FRUMOS-ROMAN-BACAU-FOCSANI-BUZAU-BUCURESTI - asfalt foarte bun, 2 benzi/sens dar cu portiuni mari plictisitoare chiar si pt VFR-ul meu. Cea mai frumoasa bucata este TG FRUMOS-ROMAN;

 

IASI-VASLUI - cam nasol asfaltul-denivelari si petice;

 

VASLUI-BARLAD-TECUCI-TISITA - asfalt bun, curbe largi si destule portiuni de drum drept;

 

TG FRUMOS-PASCANI-MOTCA-TG NEAMT - as spune categoria a 2-a spre a 3-a - asfalt mai vechi, cu ceva petice si denivelari pe alocuri;

 

TG NEAMT-POIANA LARGULUI-TOPLITA - asfalt bun, peisaj super frumos;

 

ROMAN-Hanul ANCUTEI-MOTCA-FALTICENI-SUCEAVA - asfalt bun, drumul cam drept;

 

FALTICENI-GURA HUMORULUI - asfalt bun, curbe relativ largi, multe sate lungi spre Gura Humorului;

 

GURA HUMORULUI-CAMPULUNG MOLDOVENESC-VATRA DORNEI - DEZASTRU, peisaj frumos;

 

ROMAN-PIATRA NEAMT-BICAZ - denivelat, dar acceptabil chiar si pentru sport touring;

 

BICAZ-LACU ROSU-GHEORGHENI - denivelat, peticit;

 

GHEORGHENI-PRAID-SOVATA-BALAUSERI-TG MURES - asfalt foarte bun (in afara de cateva portiuni din padurea inainte de Sovata si de toata localitatea Gheorgheni), curbe de tot felul - super drum dupa parerea mea;

 

TG MURES - BRASOV - super drum pt sport si sport touring in week-end (in timpul saptamanii e f aglomerat);

 

CLUJ-ORADEA - pe europeana- asfalt foarte bun, cateva sectiuni cu niste curbe faine;

 

TARGOVISTE-CAMPULUNG MUSCEL - destul de accidentat;

 

SLOBOZIA - intrare pe A2 - era varza si in lucru acu vreo 2 luni cand am fost;

 

am mai fost intr-o zi: PITESTI-SLATINA-CRAIOVA-STREHAIA - destul de bun din cate imi aduc aminte

STREHAIA - DROBETA TR SEVERIN-ORSOVA-CARANSEBESLUGOJ - multe portiuni in lucru, o mare parte pare bombardata, spre Lugoj e ok parca

LUGOJ-TIMISOARA-ARAD-ORADEA - imi aduc aminte de asflat bun, foarte multe portiuni drepte.

 

de asta cred ca stie toata lumea:

DEVA-SEBES-SIBIU-BRASOV - plin de lucrari (plus ca e cam drept)

 

 

ma mai gandesc pe unde am mai fost anul asta cu masina sau motorul si va mai spun...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-25613-1215116903_thumb.jpgCiuc - Tg Secuiesc 1post-25613-1215116922_thumb.jpg Ciuc - Tg Secuiesc 2post-25613-1215116967_thumb.jpg Poiana Largului - Borsec - Toplita 1 post-25613-1215117034_thumb.jpg Poiana Largului - Borsec - Toplita 2 post-25613-1215117058_thumb.jpg Vf Tihuta - Vatra Dornei 1 post-25613-1215117081_thumb.jpg Vf Tihuta - Vatra Dornei 2 post-25613-1215117101_thumb.jpg CampuLung Moldovenesc - Radauti post-25613-1215117155_thumb.jpg Galati - Tulcea post-25613-1215117176_thumb.jpg Valenii de munte - Sacele (Cheia)

Toate aceste trasee au fost facute de mine in luna mai intr-o tura de 2500 de km :bigstar: !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe autostrada soarelui, in sensul in care te intorci de la mare, gropi considerabile pe treimea din dreapta a benzii 1 (cea de langa cea de avarie) intre km 92 si 93

 

le-am vazut, le-am evitat destul de usor (140 km/h ) nu cred ca ai vreo problema pe la vreo 110-120 km/h daca treci peste ele, dar la viteze maimari, e bine sa stii ca exista

 

ride safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...