Sari la conținut

Accident Mortal Pod Maracineni (bz)


Norsemann
 Share

Postări Recomandate

casca nu e chiar praf. E crapata numai zona mobila. In unele cazuri e ok sa crape zona aia, mai reduce din impact. Doar sa nu fi fost rabatata. Scrie mare peste tot ca nu se foloseste ridicata, ca chin-bar-ul trebuie sa fie "down and locked".

 

Cred ca mai plauzibila este iesirea de pe stradutza laterala decat intoarcerea, cel putin din pozitia masinii.

 

 

Nu. Lucrez la un ziar local, si de asta stiu datele exacte despre accident: deci conservaru cobora de pe podul de al MAracineni, de la intrarea in Buzau...ia rbikerul venea din spatele lui pe banda de langa axul drumului (conservaru pe cealalta)...Dupa ce s-a terminat linia continua, conservaru a realizat ca a gresit drumu' si a dat imediat sa intoarca, fara sa se asigure...si a pus pur si simplu masina de-a curmezisu' fara sa-i pese catusi de putin de bikeru ce venea in spatele sau pe langa linia continua. Si asta a fost...bikeru' n-a mai avut timp sa evite si a intrat frontal, sarind din sa...in rest nu stiu, viteza, echipament, adresa conservarului din Galati... :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

"sa ne ferim"

"sa ne ferim"

 

"sa ne ferim"

 

"sa ne ferim"

 

"sa ne ferim"

 

greu de facut.................................

 

deja genul asta de expresie incepe sa faca istorie in ROMANIA

cand dobitocul de taximetrist mi.a oprit brusc in fata si a virat stanga pe interzis "de ce dracu sa ma feresc"

omul asta nevinovat se putea oare feri de creierul bolnav al conservarului ce i.a intors in fata

 

sa ma feresc sa merg pe strada cu motorul

 

SINGURUL MOD DE A SUPRAVIETUI IN ROMANIA PE MOTOCICLETA

ESTE ACELA DE A INVATA SOFERII SA SE FEREASCA DE NOI SI DE A NE FERI EI PE NOI

 

CUM ?

 

CU FRICA ASA CUM SUNTEM OBISNUITI

 

DECI CEVA DATE DESPRE SOFER...................................

 

SA NU UIT

 

IN POZE ARATA CA LINIA DUBLA ERA DISCONTINUA

 

CINE E DE VINA........................

 

MOTOCICLISTUL CA NU A PASTRAT DIST REGULAMENTARA

CONSERVARUL CA NU A SEMNALIZAT DIN TIMP

CONSERVARUL CA NU S.A ASIGURAT

 

 

SUNT SANSE MARI SA SCAPE OK DACA SE SCOTE LA DOSSAR CA EL/CONSERVARUL A VRUT SA VIREZE PE ZONA UNDE BANDA DUBLA ESTE DISCONTINUA IAR MOTO VENEA DIN SPATE SI NU A PASTRAT DIST REGULAMENTARA

 

ATENTIE DECI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"sa ne ferim"

"sa ne ferim"

 

"sa ne ferim"

 

"sa ne ferim"

 

"sa ne ferim"

 

greu de facut.................................

 

deja genul asta de expresie incepe sa faca istorie in ROMANIA

cand dobitocul de taximetrist mi.a oprit brusc in fata si a virat stanga pe interzis "de ce dracu sa ma feresc"

omul asta nevinovat se putea oare feri de creierul bolnav al conservarului ce i.a intors in fata

 

sa ma feresc sa merg pe strada cu motorul

 

SINGURUL MOD DE A SUPRAVIETUI IN ROMANIA PE MOTOCICLETA

ESTE ACELA DE A INVATA SOFERII SA SE FEREASCA DE NOI SI DE A NE FERI EI PE NOI

 

CUM ?

 

CU FRICA ASA CUM SUNTEM OBISNUITI

 

DECI CEVA DATE DESPRE SOFER...................................

 

SA NU UIT

 

IN POZE ARATA CA LINIA DUBLA ERA DISCONTINUA

 

CINE E DE VINA........................

 

MOTOCICLISTUL CA NU A PASTRAT DIST REGULAMENTARA

CONSERVARUL CA NU A SEMNALIZAT DIN TIMP

CONSERVARUL CA NU S.A ASIGURAT

 

 

SUNT SANSE MARI SA SCAPE OK DACA SE SCOTE LA DOSSAR CA EL/CONSERVARUL A VRUT SA VIREZE PE ZONA UNDE BANDA DUBLA ESTE DISCONTINUA IAR MOTO VENEA DIN SPATE SI NU A PASTRAT DIST REGULAMENTARA

 

ATENTIE DECI

 

 

la cat de bine cunosc familia lui Adrian ... sigur se va face dreptate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SA NU UIT

IN POZE ARATA CA LINIA DUBLA ERA DISCONTINUA

CINE E DE VINA........................

MOTOCICLISTUL CA NU A PASTRAT DIST REGULAMENTARA

CONSERVARUL CA NU A SEMNALIZAT DIN TIMP

CONSERVARUL CA NU S.A ASIGURAT

SUNT SANSE MARI SA SCAPE OK DACA SE SCOTE LA DOSSAR CA EL/CONSERVARUL A VRUT SA VIREZE PE ZONA UNDE BANDA DUBLA ESTE DISCONTINUA IAR MOTO VENEA DIN SPATE SI NU A PASTRAT DIST REGULAMENTARA

ATENTIE DECI

e discontinua probabil numai pentru ca exista acea strduta in lateral, pentru ca cei care ies sau intra pe ea sa poata face stanga. de distanta regulamentara nici nu se pune problema, motociclistul era pe alta banda, nu era pe aceeasi banda cu masina.

si pentru ca tot a venit vorba de acea linie dubla continua care e discontinua doar cat latimea unei strazi perpendiculare pentru ca masinile care ies sa poata face stanga.. nu cred ca intoarcerea este legala acolo chiar daca linia este discontinua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am crezut ca daca suntem putini o sa ne fereasca dumnezeu de accidente mortale in buzau dar acum ............ :kali:

de la o vreme intalnesc tot mai des soferi care schimba directia fara sa se asigure si am inceput sa fiu panicat mai tot timpul cand am masina in fata. chiar ieri mi-a iesit o soferita proasta in fata si nici macar nu a schitat franarea acolo unde avea semnul stop. ce sa mai franeze sa se asigure si apoi sa bage in viteza si sa plece a intrat direct cu gandul la o incadrare corecta in banda nicidecum la cedarea prioritatii.

VINA ESTE IN TOTALITATE A POLITIEI PT CA DA PERMISE LA OAMENI CARE NU VAD BINE , CARE AU PROBLEME MEDICALE ,CARE AU PROBLEME DE CONCENTRARE, MAI NOU AM AUZIT CA INCERCA UNII SA IA PERMIS CARE NICI NU STIU BINE SA SCRIE SI SA CITEASCA SI INVATA TESTELE PE DEASUPRA CA PE POEZII.

CE CREDETI CA VEDE UN SOFER CARE ARE PROBLEME DE VEDERE IN OGLINDA RETROVIZOARE?

ce prioritate credeti voi ca va da unul care a luat permisul cu raspunsuri la nimereala si nu bazate pe logica?

degeaba ne inteleg soferii ca avem probleme si murim pe capete pt ca multi dintre ei nu vad la 50 m.

saracu. RIP :kali: DACA AVEA MASINA TRAIA SI POATE MUREA ALA CAR IA INTORS IN FATA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

accidentul asta e similar cu al lui frate-miu de acum o luna.

Consorvar coboara urechea podului si vrea sa intoarca peste sensul motoristului.

frate-miu a scapat doar cu-n cot belit si-o glezna-ntoarsa ca a lovit masina in partea din fata si zburat peste ghidon-tumba in parbrizul masinii si jos.

 

aveti grija la poduri, se pare ca idiotii astia nu mai tin cont de locurile pe unde se coboara de pe pod

Editat de ..IcemaN..
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e bine ca nu au mai existat si de data asta indivizi care sa spuna:"asa merita domne ca mergea cu 200" si nu iese iar circ.Cat despre daune, eu nu vad mare lucru, nici la mobra si nici la masina, nu vreau sa fac afirmatii aiurea dar sunt de parere ca daca motociclistul purta o casca fullface si un echipament decent NU murea.Asa cred eu si chiar nu am nevoie de contraziceri.Jegu' ala cu bora parca. nu realizeaza ce a facut.Nu stiu voi cum faceti cand vedeti o masina care merge suspect de incet dar eu incetinesc (in 90% din cazuri) pana cand vad ca e ok sa trec si ca m-a vazut boul/vaca.Traim intr-o tara in care exista pericolul sa mori si daca te duci pana la paine cu motorul mergand regulamentar, numai azi am mers cam o ora si vreo 3 au vrut sa se urce pe mine: unu care a schimbat banda si dupa ce l-am claxonat a inceput un joc stanga-dreapta doar doar ma sperie,altu' la un semafor sa faca el dreapta si inca o faza si cea mai cretina: dupa ce s-a ridicat bariera la o intersectie de cale ferata, plec de pe loc, coloana pe sensul celalalt, viteza cam 30 km/h, zaresc din fata un opel pe contrasens, claxonez, vad ca nu are de gand sa intre in coloana, ma dau in dreapta si tot ea ma injura.Fazele astea ma lasa fara cuvinte si ma fac sa imi dau seama ca jucam ruleta ruseasca in fiecare zi pe hartoapele tarii.Rip si condoleante familiei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu
e bine ca nu au mai existat si de data asta indivizi care sa spuna:"asa merita domne ca mergea cu 200" si nu iese iar circ.Cat despre daune, eu nu vad mare lucru, nici la mobra si nici la masina, nu vreau sa fac afirmatii aiurea dar sunt de parere ca daca motociclistul purta o casca fullface si un echipament decent NU murea.Asa cred eu si chiar nu am nevoie de contraziceri.Jegu' ala cu bora parca. nu realizeaza ce a facut.Nu stiu voi cum faceti cand vedeti o masina care merge suspect de incet dar eu incetinesc (in 90% din cazuri) pana cand vad ca e ok sa trec si ca m-a vazut boul/vaca.Traim intr-o tara in care exista pericolul sa mori si daca te duci pana la paine cu motorul mergand regulamentar, numai azi am mers cam o ora si vreo 3 au vrut sa se urce pe mine: unu care a schimbat banda si dupa ce l-am claxonat a inceput un joc stanga-dreapta doar doar ma sperie,altu' la un semafor sa faca el dreapta si inca o faza si cea mai cretina: dupa ce s-a ridicat bariera la o intersectie de cale ferata, plec de pe loc, coloana pe sensul celalalt, viteza cam 30 km/h, zaresc din fata un opel pe contrasens, claxonez, vad ca nu are de gand sa intre in coloana, ma dau in dreapta si tot ea ma injura.Fazele astea ma lasa fara cuvinte si ma fac sa imi dau seama ca jucam ruleta ruseasca in fiecare zi pe hartoapele tarii.Rip si condoleante familiei!

 

Chestii de genul asta patesc si eu, cat de curand bat pe cineva, presimt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:kali: ..pacat......sper sa se faca dreptate avand in vedere profesia motociclistului, zic asta ca in majoritatea cazurilor militia nu_si face treaba din cauza sistemului..in romania functioneaza puterea banului , si cum 71% dintre politistii de circulatie is coruptii va dati seama..condoleante ""
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la ce va referiti cand spuneti "a cobori de pe pod"? un pod este defapt un drum construit peste o apa sua un alt drum sau etc. ... cum dumnezeu poti sa cobori de pe pod???

 

Sunt bretele pt urcat si pt coborat de pe pod si stiam ca in general,in apropierea unui pod,drumul de sub el are pe mijloc banda continua,deci EVIDENT nu se poate intoarce,dar se pare ca unii sunt prea prosti pentru a conduce o masina cum ar fi spre exemplu acest domn cu minunata lui Bora.

RIP :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sie eu sper sa se faca dreptate,dar depinde de noi toti si cat tam-tam facem pe aceste evenimente.Presupun ca o data cu trecerea timpului se vor incerca tot felul de tactici ca vinovatul sa scape,dar atata timp cat noi suntem uniti si facem valva la presa,televiziune ..etc trebuiesc luate masuri inevitabil daca nu la dreq cu tara asta imputita si cu civilizatia de 2 bani care predomina ...emigrez.Inebunesc sa tot va prosti cum ii doare'n cot si curma vieti nevinovate,ma doare sa stiu ca fiecare tembel are posibilitatea sa aiba permis indiferent ca e retardat,analfabet,sau inapt medical ptentru a iesi in trafic.Ma ingrozesc cand constat ca suntem in 2008 si inca se mai cumpara permise la discretie.Rusine!!

 

R.I.P :kali: :kali: si sincere condoleante faliliei

Editat de exores
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:kali:

Ar fii ceva...si totusi ceva tre sa facem...eu unu nu am chef sa aud sau sa vad prieteni zdreliti, sau mai rau, chia reu s-o patesc...

tre sa ne unim fortele si sa organizam marsuri in fiecare oras...

WE MUST DO SOMETHING...UNTIL THERE'S TOO LATE...

Ai perfecta dreptate Thomas, trebuie sa facem ceva....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce ma surprinde este ca in prima poza soferul masinii(nenea cu maieu rosu), ca asa pare...nu este deloc afectat desi a omorat pe cineva si probabil va avea dosar penal. Cam trist...

 

R.I.P.

 

Ma surprinde ca esti surprins!In Romania pentru ucidere(omor,crima) a unei persoane in accident auto NU SE FACE PUSCARIE!De aceea il durea in basca pe criminal.Desi am mai spus-o o sa mai spun inca o data:

Legile au fost facute prost pentru ai proteja pe smecheri (politisti,politicieni,judecatori,bogati,fii si fiice de bani gata,etc) sa nu faca puscarie.Partea si mai proasta este ca s-a ajuns ca oricine sa beneficieze de aceste legi (este cinic dar adevarat).

Concluzia mea:

Daca ti-a fost omorat cineva de un sange cu tine si te doare ca EL s-a dus ,iar criminalul va ramane liber si va scapa de pedeapsa,i-ai capul.Altfel este doar lasitate mascata sub forma de plansete si suferinta.

Singe pentru singe.Restul este vrajeala.

 

Sa-i fie tarana usoara.Dumnezeu sa-l odihneasca :kali: :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de parere ca nici o campanie ce priveste siguranta motociclistilor in trafic nu va avea rezultatul scontat deoarece Romania este plina de inculti, snobi, parveniti samd. Exemplu accidentul de fata, taranul ala s-a trezit la volanul unui VW si probabil credea ca e stapanul soselelor. Este vorba de un procent prea mare ca sa putem simti o schimbare, poate doar dupa cateva generatii. Desigur ca trebuie sa facem ceva, sunt doar dezamagit insa de tristul adevar.

 

Nu mai spun ce imagine au motoristii in ochii soferilor auto.. suntem urati, blamati, cum de am indraznit noi pe 2 roti sa ii depasim pe ei, sa ne strecuram printre masini.. Si eu am patit destule desi nu am permisul de foarte mult timp, ultima patanie implicand un Logan pe banda a doua inainte sensul giratoriu Marasti in Cluj, incadrat sa mearga inainte insa cu ceva masini asteptand deja sa intre in sens, iar eu pe banda intai voiam sa fac dreapta, cand imbecilul iese din coloana si imi intra exact in fata, norocul meu ca nu aveam viteza, am infipt mana in claxon si am tras dreapta pana in marginea bordurii. Il evit, opresc langa geamul lui si ii strig vreo doua asa de masa, iar nesimtitu, extrem de mirat, ma intreaba de ce il injur!!! WTF? Daca as fi fost cu 2m mai aproape nu l-as fi putut evita desi nu aveam mai mult de 40 km/h.

 

Pe de alta parte soferii nu se respecta intre ei daramite sa fim respectati noi. Bineinteles ca astfel de specimene sunt de gasit si pe 2 roti nu doar in conserva, asadar singurul lucru ce il putem face este sa fim excesiv de precauti, insa nici asta nu garanteaza ca vei cobori pe picioarele tale de pe motor.

 

Chiar ma intrebam, nu de mult, cum de in Buzau nu am avut parte de accidente mortale de motocicleta precum s-au tot inamplat in alte orase. Unul din raspunsuri era faptul ca Politia Buzau este destul de generoasa cu amenzile, din pacate este la fel si cu permisele auto si nu este un caz izolat.

 

Vazand imaginile cu accidentul am ramas socat.. urmele impactului nu sunt foarte mari, motorul nu este excesiv de sifonat.. au trecut altii prin accidente mai grele si au scapat, cum de baiatul asta a avut o asa nesansa nu pot sa inteleg. Mare pacat..

 

Norsemann, ocupa-te ca accidentul asta sa nu treaca neobservat sau sa fie prezentat de media locala ca ceva neinsemnat, imi pare rau ca nu sunt in Buzau momentan insa sper ca voi, cei de acolo sa faceti ceva mai ales ca sunt cativa ce lucreaza in presa. Marsuri prin oras, poate o sponsorizare si ceva tricouri cu mesaje de educatie rutiera, cereri pe langa Primarie de pancarde in atentia soferilor auto (precum cea din imaginea atasata).. idei sunt sigur ca sunt, sa facem ceva deci. Promit ca si eu ma voi implica dupa ce voi reveni in oras.

 

RIP Adrian Zevedei :kali:

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l odihneasca si boului cu Bora cat mai multa sanatate sa aiba la ce se gandi o viata intreaga.

durerea cea mai mare e ca pare genul de om pe care-l doare in c*r si nu il mustra constiinta.sper ca ai spus la misto faza cu ganditul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP motociclistului :kali:

Si nu il mai faceti bou pe conservar :kali: , ca jigniti bietele animale.

 

Problema in romania e ca nici macar legislatia asta de cacao nu se aplica.

In plus legea e prea blanda.

Sa fim seriosi, daca o amenda ar fi 30 de e in germania, probabil ca si nemtii ar incalca legea.

Dsiciplina in trafic nu se face cu vorba buna, constientizarea motociclistilor in trafic (ha, de parca i-ar pasa cuiva), ci cu forta, sa-l usture la buzunar, sau in alta parte prin puscarii daca a omorat un om nevinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat in Romania o sa existe mai multi inculti decat sosele bune, nu scapam de asemenea accidente, adica ... vor fii mereu :kali: cand citesti aici te intrebi: oare care urmeaza? eu, tu, baiatu cu chopper pe care l-am salutat aseara, sau scuteristul care ne saluta si ar vrea sa aiba si el un motor pe viitor, si un incult ii rapeste visul? Gandire de ckt, o tara de ckt. :kali: RIP :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...