Sari la conținut

Accident Dn - Pod Mioritza


micutza_ninja
 Share

Postări Recomandate

Pe mine sincer, nu ma mai mira absolut nimic, astia s-au comportat aici, ca cei care din neatentie dau peste un caine, opresc, realizeaza ca animalu le-a facut zob spoileru+radiatoru(eventual climatizarea) si in loc sa traga lesu animalului de pe sosea, il lasa acolo, sa mai treaca inca dubluTz masini peste el, pana ajunge un pate cu blana. Scuze de off dar nu m-am putut abtine. Am vazut la stiri (Realitatea), pacat, inconstient parinte sa-si ia copilu in spate fara echipament, inconstienta totala sa te apuci sa faci astfel de manevre cu propriul copil in spate, neatentia/neasigurarea soferului... pacat.

 

p.s. Atentie mare dragi camarazi, sunt multi inconstienti pe drumurile noastre. Grija mare si sanatate. RIP motocciclistului, sanatate fetei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 172
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

asa cum am spus

canD am ajuns si am vazut corpul pe strada m.am luat de politisti

singurul lucru pe care l.au gasit la indemana erau acei saci de la masina de urban trasa in benzinarie

am cautat si alta solutie dar nu avea nimeni NIMIC

nu m.au lasat sa merg s.ai pun ci au fost ei cu cei de la urban

si pe cameramanul de la prima nu l.au lasat pe carosabil

 

cei de pe salvare cred ca puteau lasa un ceraceaf ce naiba

 

 

bine zisa faza cu cainele lovit

 

EXACT ASTA REFECTA ATENTIA PE CARE O PRIMIM IN TRAFIC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DAR EU NU-MI EXPLIC CUM A MURIT FRATE......CRED K NR DE KM LA ORA ERA MARICEL(la unul dintre ei)......

d-aia merge si trotuarul......aveti idee ce casca avea???? tare curios sunt.....cat despre ce sofer era, ma gnd k la 40 de ani?!?!?....cam sti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumneze sa il ierte ! Astfel de momente ne aduc aminte cat de scurta este viata si cat de des "fentam" moartea in fiecare zi, fie ca mergem pe scuter sau motocicleta. Incep sa cred ca traim undeva intre noroc, greselile noastre, ale altora si ghinion.

 

Ne indreptam (eu + Zouza) si Clau pushu(prima zi ei in trafic) inspre padura Baneasa cand vad super trafic. o coloana imensa. se intrezareau luminile girofare ale masinii de politie din mujlocul drumului.

 

O Aprilia Mana pe jos (nu foarte avariata) si o persoana in varsta negru la fata, nemiscat. Am hotarat sa oprim dupa Petrom.

 

Am tras repede cateva poze si apoi am incercat sa aflu ce s-a intamplat. Cativa motociclisti pe margine, inmarmuriti. Chiar am incercat sa schimb cateva vorbe cu unul dintre ei, dar tacere.

Omul parea in varsta.40-55ani. era singur. dar doua casti Momo Design. Din cunostintele mele sunt de calitate, casti lucrate manual, f frumos finisate, nu as spune ca sunt chiar ieftine. Echipament zero. tricou , pantaloni scurti, tenesi.

 

Unii zic ca era vorba de fiica lui, altii de sotia lui. Oricum ar fi, astazi s-a intamplat inca o tragedie. Din punctul meu de vedere, poate nu si din pct de vedere al legii, AICI NU A FOST culpa comuna. Daca motociclistul circula PE dubla linie continua, cu viteza redusa, cred ca avea tot dreptul sa beneficieze de avantajele motocicletei (dimensiunile reduse). Si nu sa stea in coloana cu toate masinile.

Eu unu incerc sa evit astfel de "depasiri de coloana", merg pe linia discontinua ce desparte banda 1 si 2.

 

Daca pozele sunt considerate prea "hard" , spuneti-mi si le scot.

 

Offtopic : tre sa mai dau o tura si pe la Biserica ca nu se mai poate.Ne asteapta vremuri grele

 

 

Eu am stat prin zona cam jumatate de ora. Si mie mi s-a parut ca l-au lasat cam mult acolo. Mentionez ca o duba a IML-ului era ACOLO. au mai facut nu stiu ce masuratori, declaratii , hartoage si intr-un final l-au luat.

post-5881-1214754634_thumb.jpg

post-5881-1214754643_thumb.jpg

post-5881-1214754731_thumb.jpg

post-5881-1214754736_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeul sa-l odihneasca in pace!

 

Trist si adevarat, dar in romania este posibil (fotografie efectuata dupa ce au plecat cei de la smurd, care puteau sa aiba in dotare ceva pentru acoperit victimele decedate):

 

post-33842-1214750157_thumb.jpg

 

Doamne,tot citeam eu posturile motoristilor care spuneau ca a fost lasat chiar ca un caine,dar pana am vazut poza nu credeam ca a fost lasat chiar in halul asta!nesimtiti ordinari,0 respect pentru un om,fie ca a gresit fie ca nu,dar nu omorase pe nimeni,decat poate pe el insusi.

 

Dumneze sa il ierte ! Astfel de momente ne aduc aminte cat de scurta este viata si cat de des "fentam" moartea in fiecare zi, fie ca mergem pe scuter sau motocicleta. Incep sa cred ca traim undeva intre noroc, greselile noastre, ale altora si ghinion.

 

Ne indreptam (eu + Zouza) si Clau pushu(prima zi ei in trafic) inspre padura Baneasa cand vad super trafic. o coloana imensa. se intrezareau luminile girofare ale masinii de politie din mujlocul drumului.

 

O Aprilia Mana pe jos (nu foarte avariata) si o persoana in varsta negru la fata, nemiscat. Am hotarat sa oprim dupa Petrom.

 

Am tras repede cateva poze si apoi am incercat sa aflu ce s-a intamplat. Cativa motociclisti pe margine, inmarmuriti. Chiar am incercat sa schimb cateva vorbe cu unul dintre ei, dar tacere.

Omul parea in varsta.40-55ani. era singur. dar doua casti Momo Design. Din cunostintele mele sunt de calitate, casti lucrate manual, f frumos finisate, nu as spune ca sunt chiar ieftine. Echipament zero. tricou , pantaloni scurti, tenesi.

 

Unii zic ca era vorba de fiica lui, altii de sotia lui. Oricum ar fi, astazi s-a intamplat inca o tragedie. Din punctul meu de vedere, poate nu si din pct de vedere al legii, AICI NU A FOST culpa comuna. Daca motociclistul circula PE dubla linie continua, cu viteza redusa, cred ca avea tot dreptul sa beneficieze de avantajele motocicletei (dimensiunile reduse). Si nu sa stea in coloana cu toate masinile.

Eu unu incerc sa evit astfel de "depasiri de coloana", merg pe linia discontinua ce desparte banda 1 si 2.

 

Daca pozele sunt considerate prea "hard" , spuneti-mi si le scot.

 

Offtopic : tre sa mai dau o tura si pe la Biserica ca nu se mai poate.Ne asteapta vremuri grele

 

 

Eu am stat prin zona cam jumatate de ora. Si mie mi s-a parut ca l-au lasat cam mult acolo. Mentionez ca o duba a IML-ului era ACOLO. au mai facut nu stiu ce masuratori, declaratii , hartoage si intr-un final l-au luat.

 

 

Apropo de ultimele poze,poate gresesc sau nu,dar pentru baiatul care lucreaza la prima tocmai m-a apucat scarba.O fi meseria lui,dar cand l-am vazut in ultima poza cu cata "pasiune" filma mortul...parca filma la holiwood.ma ocup si eu cu filmari,pentru ocazii multe si diverse si stiu cum e sa filmezi profesionist,dar totusi era vorba de un MORT!

Daca gresesc cu opinia mea,va rog contraziceti-ma.

 

Si sa nu uit,R.I.P pentru motociclist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salve.am fost pana la aeroport. cand m-am dus era f aglomerat in zona respectiva, cand m-am intors era un accident. mi-a povestit un tip cu un fezeu ce s-a petrecut, am tras pe dreapta la vreo 50-100 de m, am fumat 2-3 tigari+cca. 20 de flegme,(bagi si-o lacrima ca esti om si l-ai vz intins acolo)....m-am urcat pe sa si am aj acasa. am consumat o duminica amara cruda, da cam reala.

p.s. am scris aici pt. ca l-am vazut intins, initail n-am rut sa ma uit (ma ascundeam sub parbriz si treceam, aia era)...motoru mi-a atras atentia...:kali:

HAI SA AVEM ATENTIE SI INAINTE DE D-ASTEA!!!!!!!!!!!

D-ZEU SA-L IERTE........SI MULTA SANATATE FETEI!!!!!!!!!!

.....20 de flegme???ce chestie ....

 

Dumnezeul sa-l odihneasca in pace!

 

Trist si adevarat, dar in romania este posibil (fotografie efectuata dupa ce au plecat cei de la smurd, care puteau sa aiba in dotare ceva pentru acoperit victimele decedate):

 

post-33842-1214750157_thumb.jpg

bai, ce nenorociti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12:41 PM'[/b] post='1295268']

Tocmai am trecut pe DN 1 iar pe sensul de mers dinspre Baneasa spre Fantana Miorita pana in pod (unde e benzinaria Petrom) un motor rosu de viteza, B 87 NOM era cazut,cu un baiat si o fata tineri, care erau intinsi pe jos si nu mai miscau. Nu aveau decat casca in rest nimic care sa-i protejeze, nu era nici politie nici salvare decat 3-4 persoane langa ei care nu stiau ce sa faca.

Era o masina trasa pe lateral care era harjaita dar impactul nu stiu cu ce l-au avut pentru ca erau cazuti pe axul drumului care desparte sensurile de mers.

 

02:18 PM'[/b] post='1295438']

Am trecut acum 20 minute pe acolo, dar am vazut intins pe asfalt un barbat destul de corpolent, 45-50 ani. N-am apucat sa vad motorul, parca nu era de viteza. Era si Politia, dar nu ambulanta. E ciudat, caci accidentul se petrecuse de putin timp. Cu 1-2 ore inainte (dupa primul post din topic) trecusem tot pe acolo si am vazut nimic. O fi acelasi accident sau altul?

Dumnzeu sa-i odihneasca in pace!

 

Inseamna ca este vorba despre un alt accident, pentru ca eu la ora la care am scris ajunsesem acasa iar accidentul sa produs cu cel putin 10 min. inainte sa ajung eu sa scriu .

 

bai, ce nenorociti...

Nenorociti e putin spus.Acolo nu este o zona populata,doar benzinaria si ceva CD...dar nici cu cei prezenti nu imi este rusine.

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e foarte trist cand moare un motociclist ....

 

dar si mai trist cand moare unul tanar....

 

macar motociclistul asta si`a trait viata poti sa zici ... avea 60 de ani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e foarte trist cand moare un motociclist ....

 

dar si mai trist cand moare unul tanar....

 

macar motociclistul asta si`a trait viata poti sa zici ... avea 60 de ani

 

si daca cineva are 60 de ani trebe sa moara???? :kali: :kali:

 

jenibil e modul in care se misca autoritatile....putea sa fie tatal oricarui dintre noi....mi-e greu sa intleg de ce l-au lasat acolo in mijlocul soselei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da frate si daca avea 60 ce? putea sa aiba si 100 de ani si 400 km/h. de ce POOL@ mea intorcea MU1STU' ala ci opelu acolo???? era vre'un legionar? si i-a zis ma-sa ca daca il depaseste unu are voie sa il omoare?

 

 

 

orice a gresit acel om a platit de 100 de ori mai mult. viteza lui era de maxim 50 la ora. eu in fiecare zi trec p-acolo si stiu cum e .... nu intru pe contrasens dar asta nue mare diferenta .....

 

da frate si daca avea 60 ce? putea sa aiba si 100 de ani si 400 km/h. de ce POOL@ mea intorcea MU1STU' ala ci opelu acolo???? era vre'un legionar? si i-a zis ma-sa ca daca il depaseste unu are voie sa il omoare?

 

 

 

orice a gresit acel om a platit de 100 de ori mai mult. viteza lui era de maxim 50 la ora. eu in fiecare zi trec p-acolo si stiu cum e .... nu intru pe contrasens dar asta nu e mare diferenta .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...viteza lui era de maxim 50 la ora. eu in fiecare zi trec p-acolo si stiu cum e .... nu intru pe contrasens dar asta nue mare diferenta .....

 

Poate nici atat,motorul este in forma foarte buna si furca este foarte putin indoita.Mai mult ca sigur ala cu Opelul i-a intors din scurt cu demaraj.Am vazut manevra asta foarte des cand conservarii asteapta mult si se gandesc la alt traseu ocolitor.Eu insumi am facut manevra asta dar asigurandu-ma temeinic inainte.

 

Cand depasesti coloana pe contrasens (liber) ai tendinta s-o frigi mai tare decat daca mergi printre benzi si atunci si riscul devine mai mare in astfel de cazuri.Mai bine iti iei o tavaleala ca te inghesuie unu',o portiera in nas , un os, doua rupte decat sa patesti o faza din asta.

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uitati-va un pic la poza asta :

AccidentPodCFRBaneasa009.jpg

 

Recunosc nu am vazut prea multe accidente la viata mea. Dar din cat de putin avariata este motoreta, eu zic ca avea maxim 40-50kmh.

 

Dupa parerea mea, vina 100% o are soferul care nu s-a asigurat. In functie de situatii, sunt adeptul solutiei "an eye for an eye".

Editat de tuningboy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un accident banal cu urmari dezastruoase...

nu e bine sa depasesti pe stanga (pe linia continua) nici pe dreapta pe langa bordura...

si mai ales sa nu ai viteza mare in raport cu coloana pe car o depasesti...

RIP...

FOLOSITI CASCA INTEGRALA

Editat de stilgar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sinistru ... atata timp sa-l lase pe asfalt. Si pe langa asta si neacoperit. Mi se face scarba de autoritati :kali:

 

 

 

 

In zona aia nu sunt strazi si majoritatea motociclistilor o iau pe contrasens. Cu greu te poti strecura printre masini pt ca soferii nu prea tin banda si coada este absolut infernala. Ii inteleg motivatia si imi pare rau pt ceea ce a patit. Recunosc, eu foarte des fac aceeasi manevra.

(...)

 

Exagerezi. Serios. Te poti strecura bine printre masini acolo, benz ile sunt late si nu stau soferii oglinda in oglinda. Am facut strecurari pe acolo de f multe ori ca lucrez in zona si constant fac dus-intors pe acolo ca ma duc la masa in Ikea. Si ma pot strecura, in ciuda faptului ca am ghidon touring care-i mai lat decat oglinzile.

Te poti strecura si acum de cand au inceput lucrarile alea din fata de la Antena.

Dar de ce a luat-o pe linia dubla, ramane un mister pt mine ... mai ales ca anvelopele nu stau bine pe marcajele alea rutiere, aderenta proasta. Ori i s-a parut greu sa se strecoare cu pasager in spate. Ori se grabea.

Cert e ca a lasat garda jos. Mare pacat. :kali: Dzeu sa-l odihneasca.

 

Tare cred ca a fost ceva la nivel de coloana/gat. Presupun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doamne ce oameni, sa-l lasi zacand in soarele ala si cu masinile trecand pe langa el, o imagine mai sinistra nici ca poate exista...ce inseamna nepasarea, cat te face as aceva sa urasti tot ce inseamna autoritate in tara asta...sa-i fie tarana usoara...poate daca purta casca integrala scapa, dar poate ca a facut stop, cine stie...sanatate fetei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana sa-mi iau motor,intorceam ca idiotul peste linia continua pe principiul ca nu vine nimeni din spate "doar e linie continua" (deci are o scuza conservarul), ca motociclist nu ies pe contrasens sa depasesc decat daca am contact vizual (intalnesc in oglida privirea soferului) cu soferul masinii pe care vreau sa o depasesc+plus imi imaginez ca acesta o sa faca intentionat vreun gest spre mine sa ma sperie (nu sunt paranoic dar mi s-a intamplat si vreau sa ajung acasa mereu) si imi iau rezerve la depasire,verific contrasensul ca sa am loc sa degajez in caz de ceva.Deci imi ia ceva vreme si de obicei nu ma bag.Iar viata si-a pierdut-o parerea mea din cauza lipsei echipamentului,si ma refer la casca open-face!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rip tatalui si sanatate fetei. au trecut ai mei la 2 min dupa accident pe acolo si acum mama e sub stare de soc(cand a ajuns la locul accidentului m-a sunat diperata plangand crezand ca eram eu), a zis ca nu vrea ca intr-o zi sa primeasca un telefon ca i-a murit fiul. am inteles ca a fost vina amandurora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am fost la o tura pana la Sacele pe Cheia, primul meu drum in afara Bucurestiului... am depasit in mod frecvent pe linie continua, dar, cel mai grav, era sa ma faca unu' zob cand depaseam regulamentar. a iesit din coloana (cu o saracie de Dacie 1300 tunata si cu geamuri negre) direct, fara semnal, fara se se asigure... am franat blana si am reusit sa ma opres la juma de metru de el, credeam ca o sa aterizez in sant... dar am avut noroc. totusi azi am invatat o lectie importanta: garda sus intotdeauna - nu numai tu poti face manevre neregulamentare.

 

imi pare rau ca un om cu o asa experienta de viata s-a stins din intr-un accident pur si simplu banal. rusine si sistemului din romanica, ce lasa oameni morti pe strada, de parc am fi in jungla, nu intr-o capitala cu legi europene.

 

eu chiar si pe caldurile astea tot nu renunt la geaca de piele si genunchere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat la aceasta stire prezentata pe toate canalele TV si dupa parerea mea, soferul Opel-ului nu prea constientiza fapta facuta, frate ai omorat un OM , nu stiu cum o sa poti inchide ochii noaptea !

:jump: R.I.P. :P

Editat de micutza_ninja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat la aceasta stire prezentata pe toate canalele TV si dupa parerea mea, soferul Opel-ului nu prea constientiza fapta facuta, frate ai omorat un OM , nu stiu cum o sa poti inchide ochii noaptea !

:jump: R.I.P. :P

foarte simplu chiar...va considera mereu ca nu a fost vina lui si ca nu mai putea face nimic...f putini isi constientizeaza vina, e mai simplu sa dai vina pe cel mort si sa te minti toata viata ca tu ai fost corect, insa raul facut ti se v intoarce cu varf si indesat cand nici nu te astepti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand moare un om, mai conteaza daca soferu recunoaste sau nu ca a gresit?

si daca recunoaste ca a gresit, pe acel om, Dumnezeu sa-l ierte, nu-l mai poate ajuta cu nimic.

acel om din pacate nu mai este printre noi.

 

ce ma socat pe mine,e nepasarea autoritatilor, cum au putut sa-l lase sa zaca atata timp.

nu-mi vine sa cred cum dupa aproape doua ore dupa ce i-am vazut intinsi pe asfalt, omul acela inca era acolo.

asta e cea mai mare problema, si una care nu va fi rezolvata prea curand.

 

nepasarea autoritatilor

 

 

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...