Sari la conținut

Accident Pitesti


Tafy
 Share

Postări Recomandate

Am vazut acum la stiri (Pro Tv) un accident cu o motocicleta galbena,pe care erau doi barbati in varsta de 26 respectiv 30 de ani.cel de 26 era cel care o conducea ,avea motocicleta de 4 zile dar nu avea carnet.din pacata baiatul de 26 de ani a murit la spital.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Da.... si eu am vazut..... fara permis si cu copil de 1 an acasa.....

Dumnezeu sa-l ierte...

 

nuu..cel care avea copil de un an acasa era cel de 30 de ani,a supravietuit ..baiatul de 26 de ani a murit,cel care era pompier in Campu-Lung

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un mos tot dadea din gura : " aveau viteza extraordinar de mareee" :|

cica ar fii calcat pe o piatra,au sarit intr`o masina si din masina intr`o bordura..cel putin asa ziceau la stiri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat de el......acu deja e prea tarziu pentru el ca sa traga o concluzie folositoare din asta...unii si-o fac cu mana lor...RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cata inconstienta!!:jump:

 

si te gandesti ca daca nu cumva tu mergeai pe drum linistit in treaba ta si vine unul din asta care e viteaz si n-are nevoie de carnet ca el e buuuun si..intra in tine si te omora sau te lasa varza pe viata.. :jump:

 

:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti aici detalii:

/index.php?showtopic=234178

Despre viteza... intre intersectie si locul cazaturii sunt 30 metri... s-au dus taras vreo 15 metri... sa tot fi avut un pic de viteza dar lovitura a provenit din cauza faptului ca s-au tinut de motor...

R.I.P. Cosmin :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Un pompier inconstient calare pe o motocicleta si-a pierdut viata", asa trebuia sa intituleze protv-ul stirea. Faptul ca a murit la ghidonul unei motociclete nu il face catusi de putin motociclist. Dumnezeu sa-l ierte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce Doamne iarta-ma cauta pe motor fara carnet si a mai si luat pe cineva "sa-l plimbe" !!!! L-a plimbat de nu a mai putut !!

Nu o fi mai simplu sa o puna de o ruleta ruseasca ???

Si nu poti sa zici ca erau "pusti fara minte" , care nu au discernamant si responsabilitate.

Imi pare rau sa o zic, dar daca a cautat-o, din pacate a gasit-o !

Condoleante si odihna vesnica !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ma iertati , va rog , insa nu stiu de ce pt tipul de 26 de ani care a condus motoreta nu simt nimc. Pentru familia care este sfasiata de durere ...... imi pare foarte rau. Totusi la 26 ani, casatorit, cred ca ai maturitatea necesara de a face deosebirea intre bine si rau. Ce sa mai zic de celalalt de 30 de ani? Alt inconstient care se urca pe o mobra sport , isi incredinteaza viata in mainile unuia care nici nu are permis si nici nu stie sa-si tina echilibrul pe motoreta. Nici pt el nu simt nimic! Un alt mare cocalar! Sincer va spun, pe mine cand ma saluta un asa zis motociclist si-l vad pe mobra in poponeata gol ii raspund la salut cu degetul corespunzator!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul avea B-ul, implicit cunostea regulile de circulatie, si probabil ca era in stare sa faca poligonul.

 

Si cum permisul pt A nu inseamna absolut nimic altceva, se poate considera ca omul avea si A-ul. Simplu.

 

Si jur ca nu inteleg de unde atitudinea asta critica "nu are permis, e cocalar, e idiot, n-am vreme sa pierd cu idioti care mor pe strazi". De parca noi am fi perfecti! De parca noi n-am fost niciodata in situatia in care DOAR SOARTA a hotarat ca acuma sa stam si sa tastam post-uri critice, in loc sa fim intr-o lume ... se zice ca mai buna.

 

Eu unul admit, chestii stupide, inconstiente am facut si eu (imediat dupa ce mi-am luat A-ul). Si daca de noi a avut grija cineva de sus, si de bietul om nu, asta inseamna ca noi suntem mai buni, mai destepti, mai grozavi, si el e un "inconstient idiot", care nici nu poate fi catalogat ca face parte din casta selecta, exclusivista si extrem de onorabila a MOTOCICLISTILOR?

 

Si, in definitiv, ce rol are sa scrii un post in care te rezumi la a spune ca ala e prost, inconstient? In mod cert nu unul educativ, concluziile le trage fiecare din simpla prezentare a faptelor, nu din comentarii.

 

Sau poate fiecare dintre noi isi recunoaste in asemenea cazuri inconstienta (intr-o mai mare sau mai mica masura, pt ca fara o mica doza de incostienta, am fi fost motociclisti?), si vrea sa-si alunge gandurile negre prin declaratii publice "oohooohoooo, asta a murit pt ca-i idiot, inconstient, eu nu fac chestii d-astea, deci, poate, n-o sa patesc nimica".

 

A fost un om pe care nu-l cunoastem, nu putem presupune nimic despre el. Poate a fost mai bun ca multi de pe acest forum. Poate nu. Dar pana una alta, a fost un om, care in nici un caz nu merita sa fie tratat asa de catre niste MOTOCICLISTI care, in mod evident, tind catre perfectiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul admit, chestii stupide, inconstiente am facut si eu (imediat dupa ce mi-am luat A-ul). Si daca de noi a avut grija cineva de sus, si de bietul om nu, asta inseamna ca noi suntem mai buni, mai destepti, mai grozavi, si el e un "inconstient idiot", care nici nu poate fi catalogat ca face parte din casta selecta, exclusivista si extrem de onorabila a MOTOCICLISTILOR?

 

Si, in definitiv, ce rol are sa scrii un post in care te rezumi la a spune ca ala e prost, inconstient? In mod cert nu unul educativ, concluziile le trage fiecare din simpla prezentare a faptelor, nu din comentarii.

 

Tu ca si noi am fost in unele momente idioti. Asta inseamna ca e bine sa fii idiot?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu ca si noi am fost in unele momente idioti. Asta inseamna ca e bine sa fii idiot?

 

Depinde la ce te referi. Pot sa-ti dau multe exemple din diferite domenii in care da, e bine sa fii "idiot". :bigstar:

 

In cazul de fata, insa, n-a fost.

 

Dar nu din comentarii de genul celor anterioare se face distinctia asta, intre bine si rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu a zis ca e ok sa mai faci niste fapte idioate. Cred ca toti stim ce s-a gandit omul inainte sa se urce; "Hai frate ca merg un pic, n-am carnet deci nu ma duc pe centru sa ma afisez si fara casca, merg un pic pe aici prin cartier." Dupa razboi multi viteji se arata. Adica daca omu' cadea isi rupea un picior, venea si posta aici, toata lumea zicea bine frate ca n-ai patit mai rau, sa-ti fie invatatura de minte alta data. Daca a murit, al dracu' de inconstient sa se duca, sa faca, sa dreaga. Daca toti am avea minte, nu s-ar mai intampla nimic in lumea asta, am suprapopula lumea asta si n-ar exista niciun sport extrem etc. Insanatosire grabnica omului care a avut noroc mai mult decat celalalt si putere familiei ghinionistului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu a zis ca e ok sa mai faci niste fapte idioate.

 

cum am putea sa zicem asa ceva? cand va creste fii-mea sa-i zic: mama, este ok sa mai faci niste fapte idioate, cum ar fi sa meri fara permis, fara casca, sa mai iei si pasager. s-ar putea sa mori, da' ce chilu meu, asta sa fie toata problema...

 

gizas... :bigstar:

Editat de Merenptah
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea, nu ai permis, nu ai ce cauta pe motor. Si eu am b-ul de 7 ani. M-as descurca cu un autocar.......ce ar fi sa iau niste oameni la o plimbare? Pana la urma daca am B-ul, stiu legislatia si m-as descurca cu el, de ce sa nu consider ca am si D-ul. Pana la urma e doar o masina mai mare. Ar trebui sa infunde puscaria pompierul motorizat. Au ajuns toti idiotii sa isi ia motoare si acum isi omoara prietenii cu ele. Nu vi se pare similar cu accidentul de Snagov? Mie da. Un inconstient si nimic mai mult......Macar daca nu ar lua viata altora...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul avea B-ul, implicit cunostea regulile de circulatie, si probabil ca era in stare sa faca poligonul.

 

Si cum permisul pt A nu inseamna absolut nimic altceva, se poate considera ca omul avea si A-ul. Simplu.

 

Si jur ca nu inteleg de unde atitudinea asta critica "nu are permis, e cocalar, e idiot, n-am vreme sa pierd cu idioti care mor pe strazi". De parca noi am fi perfecti! De parca noi n-am fost niciodata in situatia in care DOAR SOARTA a hotarat ca acuma sa stam si sa tastam post-uri critice, in loc sa fim intr-o lume ... se zice ca mai buna.

 

 

Dupa tine ar trebui ca toata lumea care are categoria B sa se urce pe motoare si sa inceapa sa mearga ,ca sunt in stare sa faca poligonul ??? :bigstar:

 

As enumera aici o carca de motive din care ar rezulta ca a fost idiot,inconstient,neatent etc si chiar nu vad urme de compasiune decat pentru familia lui si a celuilalt accidentat.Din punctul meu de vedere a gasit exact ce a cautat.Incearca sa faci diferenta intre soarta,bulan,etc si sa o cauti cu lumanarea ....bine ca nu a murit pasagerul.

Editat de BrokenWind
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea, nu ai permis, nu ai ce cauta pe motor. Si eu am b-ul de 7 ani. M-as descurca cu un autocar.......ce ar fi sa iau niste oameni la o plimbare? Pana la urma daca am B-ul, stiu legislatia si m-as descurca cu el, de ce sa nu consider ca am si D-ul. Pana la urma e doar o masina mai mare. Ar trebui sa infunde puscaria pompierul motorizat. Au ajuns toti idiotii sa isi ia motoare si acum isi omoara prietenii cu ele. Nu vi se pare similar cu accidentul de Snagov? Mie da. Un inconstient si nimic mai mult......Macar daca nu ar lua viata altora...

 

dca tu te descurci cu autobuzul cum te lauzi ca ai B-ul eo o dau dreaq de motocicleta.....intradevar nu e corect ce a facut ce daca avea B-ul...nare A-ul nici in clin nici in maneca cu restul categoriilor.. dar totusi nu inteleg ce are deaface ce a facut el cu meseria lui, conta daca era zugrav?atunci km ii spuneai zugrav motorizat?....putea foarte cine sa fie si cismar...a gresit si pt asta a platit..bine ca suntem noi restu constienti...pt el atat ia fost sa fie si nimik mai mult....dumnezeu sa il ierte cat despre cel ranit..nu putem decat sa ii uram insanatosire cat mai grabnica

Editat de scamosu_gl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dca tu te descurci cu autobuzul cum te lauzi ca ai B-ul eo o dau dreaq de motocicleta.....intradevar nu e corect ce a facut ce daca avea B-ul...nare A-ul nici in clin nici in maneca cu restul categoriilor.. dar totusi nu inteleg ce are deaface ce a facut el cu meseria lui, conta daca era zugrav?atunci km ii spuneai zugrav motorizat?....putea foarte cine sa fie si cismar...a gresit si pt asta a platit..bine ca suntem noi restu constienti...pt el atat ia fost sa fie si nimik mai mult....dumnezeu sa il ierte cat despre cel ranit..nu putem decat sa ii uram insanatosire cat mai grabnica

 

 

E adevarat, nu are nici o treaba meseria lui cu ceea ce s-a intamplat. Am folosit expresia doar pentru a face diferenta intre cei doi. Se pare ca oricum am inteles gresit si ca nu el conducea, lucru pentru care imi cer scuze. Despre partea cu B-ul, nu a fost nici o intentie de a ma lauda, ci doar de a combate ceea ce a spus cineva mai devreme; a fost comparatia care mi-a venit in cap la momentul respectiv. A-ul il am de 9-ani asa ca nu m-as lauda in nici un caz cu B-ul pe care nici nu prea il folosesc. E trist sa auzi despre asemenea evenimente, este pacat cand cineva plateste pretul suprem, dar asta nu il face mai putin vinovat. Cu atat mai mult este pacat cand cineva face greseala si o alta persoana plateste pretul.

Asfalt uscat tuturor si condoleante familiei tanarului decedat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum am putea sa zicem asa ceva? cand va creste fii-mea sa-i zic: mama, este ok sa mai faci niste fapte idioate, cum ar fi sa meri fara permis, fara casca, sa mai iei si pasager. s-ar putea sa mori, da' ce chilu meu, asta sa fie toata problema...

 

gizas... :bigstar:

 

Si esti sigura daca ii vei spune asa, sigur asa va face...sau nu am inteles eu reply-ul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul avea B-ul, implicit cunostea regulile de circulatie, si probabil ca era in stare sa faca poligonul.

 

Si cum permisul pt A nu inseamna absolut nimic altceva, se poate considera ca omul avea si A-ul. Simplu.

 

Si jur ca nu inteleg de unde atitudinea asta critica "nu are permis, e cocalar, e idiot, n-am vreme sa pierd cu idioti care mor pe strazi". De parca noi am fi perfecti! De parca noi n-am fost niciodata in situatia in care DOAR SOARTA a hotarat ca acuma sa stam si sa tastam post-uri critice, in loc sa fim intr-o lume ... se zice ca mai buna.

 

Eu unul admit, chestii stupide, inconstiente am facut si eu (imediat dupa ce mi-am luat A-ul). Si daca de noi a avut grija cineva de sus, si de bietul om nu, asta inseamna ca noi suntem mai buni, mai destepti, mai grozavi, si el e un "inconstient idiot", care nici nu poate fi catalogat ca face parte din casta selecta, exclusivista si extrem de onorabila a MOTOCICLISTILOR?

 

Si, in definitiv, ce rol are sa scrii un post in care te rezumi la a spune ca ala e prost, inconstient? In mod cert nu unul educativ, concluziile le trage fiecare din simpla prezentare a faptelor, nu din comentarii.

 

Sau poate fiecare dintre noi isi recunoaste in asemenea cazuri inconstienta (intr-o mai mare sau mai mica masura, pt ca fara o mica doza de incostienta, am fi fost motociclisti?), si vrea sa-si alunge gandurile negre prin declaratii publice "oohooohoooo, asta a murit pt ca-i idiot, inconstient, eu nu fac chestii d-astea, deci, poate, n-o sa patesc nimica".

 

A fost un om pe care nu-l cunoastem, nu putem presupune nimic despre el. Poate a fost mai bun ca multi de pe acest forum. Poate nu. Dar pana una alta, a fost un om, care in nici un caz nu merita sa fie tratat asa de catre niste MOTOCICLISTI care, in mod evident, tind catre perfectiune.

Frumos post,sublim,educativ,si total aiurea.Daca ala se infigea in tine si o pateai cred ca erai altfel "conectat" la eveniment!!Deci puLifricii astea de se suie pe motor cu gandul la ce or sa aibe la asternut(cei care le iau din alte considerente au achizitionat echipamentul inainte)nu merita decat bate in gura si suturi in poponeata.Mi-e sila deja de frustratii care descopera motorul si se omoara pe capete.Tot ce imi doresc nu poate fi decat sa nu le stau in cale eu,familia prietenii si cunoscutii mei.Si nici macar tu!:bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa tine ar trebui ca toata lumea care are categoria B sa se urce pe motoare si sa inceapa sa mearga ,ca sunt in stare sa faca poligonul ??? :bigstar:

 

Exact! Sa recapitulam ce inseamna examenul pt A :

 

-legislatie

- ture de poligon cu o moto care abia se misca, de ii tii ghidonul la 30 de grade ca sa mearga drept

-dupa maxim o ora (timp total de condus moto prin poligon) instructorul vine si zice ca nu mai are rost, esti pregatit

-dai examenul, si primesti plasticul in mana pe care scrie, mare si lat, "A".

 

Imi explici te rog care este diferenta intre un om cu B (sau orice alta categorie) care stie sa miste o moto printr-un poligon si un incepator cu A-ul in mana?

 

Pt ca in aprecierile "comunitatii motocicliste din Romania", unul fara A este idiot inconstient cocalar si prost, iar unul cu A este un incepator ghinionist.

 

Frumos post,sublim,educativ,si total aiurea.Daca ala se infigea in tine si o pateai cred ca erai altfel "conectat" la eveniment!!Deci puLifricii astea de se suie pe motor cu gandul la ce or sa aibe la asternut(cei care le iau din alte considerente au achizitionat echipamentul inainte)nu merita decat bate in gura si suturi in poponeata.Mi-e sila deja de frustratii care descopera motorul si se omoara pe capete.Tot ce imi doresc nu poate fi decat sa nu le stau in cale eu,familia prietenii si cunoscutii mei.Si nici macar tu!:crack:

 

Absolut de acord.

 

Nu sunt avocatul nimanui aici, omul a gresit, asta e evident. Dar unii sunt prea virulenti, era inconstient, nu avea permis!!!! So what? Tocmai spuneam, permisul respectiv mi se pare complet irelevant (tocmai datorita mascaradei de examen prin care-l obtii).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...