Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

M.am hotarat sa vand d3100 si sa.mi iau ceva mai spre profi si m.am oprit la 2 modele, D200 si D2x/D2xs ...sau ar mai fi d90. Ce ziceti? Nu exclud nici Canon, doar sa intre in suma asta.

Cu ce te limiteaza d3100 ? Camerele la care te gandeai stii ca au vreo 8-9 ani de cand au fost lansate, nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai am zis asa un 1200 ron, pachet in care intra geanta Lowepro adventura 160, filtru uv si cpl, 18-55, neckstrap, acu, incarcator si body.

 

 

Stiu ca.s vechi, dar ma incanta butoanele dedicate,faptul ca.s mai mari, deci grip mai bun, displayul lateral, in-body focus motor si alte cateva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@crazy-devil daaaa ... ia telezoomul ăla chinezesc ... e p i z d ă

 

Şi-a pierdut destulă lume timpul pe aici să-ţi răspundă şi ai ajuns la o concluzie pe măsură :)

atitudine de doi lei. am intrebat, si daca vrei raspunzi civilizat, daca nu..... ignora ca nu plange nimeni pentru asta.

 

Apropo.. dar ce fel de wild life ai vrea sa faci in viitorul apropiat?

 

Si am o vaga impresie ca are niste aberatii cromatice mai mari decat ce apare acolo in poze.

tot ce tine de wildlife. pasari, animale, glu glu glu, bau bau...

 

Să pozeze iepuri pe cîmp în timp ce conduce un tractor ? Cu o mînă pe volan şi cu una face focus manual. Hai să fim serioşi ...

aceiasi atitudine.... nimic de obiectat, doar de comentat.

 

Pentru wildlife si un 300mm pe format redus mi s-a parut de multe ori prea scurt.

Ma rog, vorbim si noi ca sa nu tacem.

tocmai de aia intrebam pt ca vazusem pe ala cu 400mm care parea relativ ok, doar ca eram in dubii legat de calitatea chinezeasca, low cost.

 

Atunci schimba tactica si camufleaza-te mai bine undeva mai aproape de subiect ca sa compensezi focala.

De ex, in primavara puteam fotografia caprioare si si iepuri cu telefonul care avea 4X. de multe ori, puteam sa ma apropii foarte bine de ele incat sa fac poza cat de cat clara. bineinteles ca tactica va fi "camuflajul"

 

Ala e zoom? Ca din scurta privire aruncata arata a fix. Restul au completat colegii. Nu faci wildlife cu asa ceva. Nici din tractor nici de pe trepied

Spunea ceva de 15-30X daca nu ma insel. (din ce-am vazut)

 

Pentru muritori raman fixele deschise, mai accesibile, si apoi jonglezi din crop un pic.

m-am gandit si la asta.

 

ideia e sa am ceva doar pt fotografii la distanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici din tractor nici de pe trepied

 

De pe trepied sa stii ca poti face wildlife. Evident nu cu un cap panoramic sau cu bila ci cu asa cev care iti permite si miscarea aparatului dupa cioara zburatoare

wemberley_tripod%20_ead%20.jpg

 

 

Poti incepe cu 70-200/f2.8 ca sa-ti faci idee de preturi.

La focala asta mai trebuie adaugat un teleconvertor altfel, tot mai aproape de urs trebuie sa mearga :)

 

 

M.am hotarat sa vand d3100 si sa.mi iau ceva mai spre profi si m.am oprit la 2 modele, D200 si D2x/D2xs ...sau ar mai fi d90.

D90 il gasesti mai usor in stare mai buna.

 

 

ideia e sa am ceva doar pt fotografii la distanta.

Pt fotografia la distanta costurile sunt destul de mari. DC?

 

1. Obiectivele cu focale mari sunt foarte scumpe daca sunt luminoase (uber fucking scumpe daca sunt noi).

2. Pentru wildlife la focale mari ai nevoie de timp scurt de expunere. Pt iepuri in mijlocul lanului nu-i problema dar cand mergi in padure unde sa zicem ca dai de adevaratul wildlife, lumina e slaba. Din cauza asta trebuie ori sa ai un obiectiv mai luminos, ori sa ai aparat care duce bine la ISO mare. ISO mare iti trebuie nu doar pentru a compensa luminozitatea ci si din cauza punctului 3

3. Majoritatea fotografiilor wildlife care au un subiect rapid, sunt facute la timpi de expunere foarte mici. 1/1000 -1/2500 sau chiar mai scurti. La focale mari deja tremuratul mainii este mai evident si de aceea daca vrei sharpness iti trebuie si viteza mica de declansare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia cu cauta pe google parca incepe sa apara din ce in ce mai des pe forum-uri. Pai la dracu pt ce mai e forum daca putem sa gasim totul pe gogle?

Google iti da rezultate din forumuri. Asa ca in loc sa intrebi ce s-a intrebat deja pe jde forumuri, in jde limbi, probabil de mai multe ori chiar pe forumul asta, foloseste Google. Intreaba doar daca nu s-a intrebat deja.

Oricum, documentarea trebuie sa inceapa inainte de a-ti cumpara aparatul foto. Altfel cum stii criteriile dupa care il alegi?

Le ceri prea mult. Ideal e sa il ajute un cunoscut. Sau googleuieste macar "recomandare dslr incepator". Sau isi ia un entry level gen 1100D si dupa 1-2 ani il da fara sa piarda foarte mult si-si ia ce i se potriveste. Daca in 1-2 ani nu a inteles manualul la perfectie, inseamna ca e ori prea prost ori prea puturos, caz in care recomand intoarcerea la sapuniere cu mod Auto, P, Portret, Sport si Night, cam tot ce necesita un "fotograf" ce habar n-are de DOF, si alaturarea la echipa nationala "DSLR sux". Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit d200 mai ieftin decat d90, asta si faptul ca e weather sealed l.a introdus in lista. Ce.mi mai face cu ochiul e canon 1d mk2 care iarasi e accesibil ca pret

 

Foloseac obiective manuale, pe m42, iar posibilitatea de a introduce valoare aperturii manual e un lucru imposibil pe 3100, dar pe care mi.l doresc. D2x/xs mi.a atras atentia pentru ca am vazut ca e folosit inca de fotografi profi in studio.

 

Foloseac obiective manuale, pe m42, iar posibilitatea de a introduce valoare aperturii manual e un lucru imposibil pe 3100, dar pe care mi.l doresc. D2x/xs mi.a atras atentia pentru ca am vazut ca e folosit inca de fotografi profi in studio.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot stau si ma intreb ce naiba de monitoare aveti acasa de va afiseaza poza la rezolutia la care o puneti pe forum :)))

 

Sau la voi da resize si la mine nu?

adica iti apare poza mare cand dai click pe ea? eu obisnuiesc sa iau poza si sa o deschid in "new tab"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate sobolanul e neclar. ;)

daca nu ma insel, a focaliat pe copac? parca se vede mai clar copacul.

 

Da... trebuie sa caut sobolanu cu coada stufoasa in colturile monitorului :)

deschide-l in tab nou. i-al cu mouse-ul si tragel in fereastra noua. eu asa fac. alta solutie nu am pe laptop.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 instantanee fara prea multa bataie de cap.

post-59565-0-66442100-1374433273_thumb.jpg

Editat de Kali
Pozele care reprezinta copii nu se pot afisa decat cu acordul parintilor sau tutorilor legali. Indiferent daca se incadreaza la arta sau nu. Cu atat mai mult cand este vorba despre nuditate.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am nevoie de mai mult de 200mm pt mai multe :D

 

 

pustiul i-o arata copilei.

nu e prima data cand pui poze cu copii in cucu gol. esti pedofil or something?

 

pe de alta parte, daca tu, uitandu-te la ce au postati ceilalti colegi pana acum, consideri ca locul pozelor tale e aici pe forum, atunci ma tem ca toate sfaturile din lume nu te ajuta cu nimic... n-ai nici o treaba cu fotografia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hopaaa, s-a deschis vernisaj de fotografie pe motociclism.ro si restul amatorilor nu au primit invitatie???? Cata rautate...

tu ai vazut macar pozele alea doua inainte sa te grabesti cu reply-ul?

e topic de pasionati de foto. nu de pedofili sau mai stiu eu ce...

daca dupa cate sfaturi a cerut referitor la blituri, focale, obiective, etc, asta e ce i-a iesit, e tragic. pentru ce-ti sa-ti trebuiasca 300-400mm? sa-i pozezi mai bine cucu la saracu copil?

si nu intelegi corelatia intre verinisaj si motociclism.ro?!!!!? ce treaba are? daca suntem motociclisti nu putem poza calumea?

e un topic pentru fotografii, unde fiecare posteaza fotografiile cu care se mandreste. nu instantanee cu copii in cucu gol.

si au fost pana acum foarte multe fotografii extraordinare, de mai mare dragu sa-ti clatesti ochii. fotografii muncite si nu declansari intamplatoare.

e o placere sa intru si sa admir unele forografii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...