Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Hai sa va fac un cadou :D

Daca vreti CaptureOne 6 legal (este gen Lightroom), intrati aici , bagati-l in cos, faceti-va cont si la checkout folositi codul DCM2013. Pababim babum, aveti una bucata sofware de editare licentiat moka :)

@Cap0ne, sa-ti traiasca familia :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

In privinta procesarii . . . trebuie sa recunosc , acum , ca nu stiam mai nimic . Dupa ce mi-am scapat dejetele prin GIMP , am constatat ca editarea este a doua arta dupa fotografie . Este un program cu multe posibilitati de editare , cu optiuni noi si foarte noi ptr mine . Acum incepe sa se lumineze ulita si la mine-n sat . Multumesc inca odata ptr sfaturi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sarful e clarul in poza, e o adaptare bastarda a cuvantului "sharp". Nu stiu etimologia completa.

 

Sarf vine de la cuvantul german Scharf, ce inseamna clar. Pe vremuri vechi (cand majoritatea trageau cu Leica, Pentacon, Zeiss samd) s-a incetatenit expresia "a face scharf-ul", echivalenta cu "a pune la punct" sau comodul, dar imbecilul, "a focusa". Dar asta e de pe vremea cand tehnica de varf venea din Germania...

 

La ora actuala, dat fiind predominanta limbii engleze in uneltele fotografice, termenul nu mai este folosit decat de doua categorii:

1) fotografii batrani, care au prins epoca aparatelor germane

2) pozografii care vor sa se dea rotunzi prin cunostintele (incomplete) si sa impresioneze prin limbaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha! Deci colegii mei de la Video il folosesc din motivul 2, pentru ca nu sunt prea batrani :D

Si eu m-am intrebat o vreme de unde vine, pana cand la limba germana am ajuns la alimente si am aflat ca scharf inseamna si "iute", moment in care mi-am dat seama ca vine din germana.

 

 

La ora actuala, dat fiind predominanta limbii engleze in uneltele fotografice, termenul nu mai este folosit decat de doua categorii:

1) fotografii batrani, care au prins epoca aparatelor germane

2) pozografii care vor sa se dea rotunzi prin cunostintele (incomplete) si sa impresioneze prin limbaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In privinta procesarii . . . trebuie sa recunosc , acum , ca nu stiam mai nimic . Dupa ce mi-am scapat dejetele prin GIMP , am constatat ca editarea este a doua arta dupa fotografie . Este un program cu multe posibilitati de editare , cu optiuni noi si foarte noi ptr mine . Acum incepe sa se lumineze ulita si la mine-n sat . Multumesc inca odata ptr sfaturi .

acum am dat de ea pe FB... ti se potriveste in postura asta :lol:

 

546871_579968052047005_1494477602_n.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E pacat sa nu profitam de avantajele tehnologiei, atata timp cat folosim aparate foto digitale.

Prin procesare se pot face, in primul rand, corectii. Daca ai incadrat prost sau ai facut setari incorecte la fotografiere, mai ai o sansa sa indrepti lucrurile. Pe de alta parte, intervalul dinamic pe care il poate reda un aparat foto digital este limitat, insa acesta poate fi extins prin procesare (se pot recupera detalii din umbre sau zone supraexpuse ori se poate aplica tehnica HDR).

In al doilea rand, imaginile se pot procesa pentru efecte artistice.

Fuga asta de procesare mi se pare la fel de neintemeiata ca si evitarea folosirii Live View-ului (fie la fotografiere, fie la vizualizarea cadrelor). Daca tot ai mijloace, de ce sa nu te folosesti de ele?

Parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa va fac un cadou :D

Daca vreti CaptureOne 6 legal (este gen Lightroom), intrati aici , bagati-l in cos, faceti-va cont si la checkout folositi codul DCM2013. Pababim babum, aveti una bucata sofware de editare licentiat moka :)

 

Merci Capone :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Live View" iti reduce din facilitatile legate de focus! Acesta a fost unul dintre motive pentru care eu am ales SLT (sony) ....

Eu am tras niste cadre cu LiveView si focus manual imposibile altfel. Ai functia de marire si in ciuda extrapolarii tot iti iese sarful unde vrei tu mai bine decat ii iese aparatului. Aici vorbesc de dof ingust cu apertura 2.8 sau mai mica.

post-68793-0-66172600-1374612364_thumb.jpg

Editat de klux
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte intortocheate sunt caile domnului . Sunt cateva poze peste care as trece cu vederea fara sa ma opresc o clipa asupra lor . Probabil pretul a fost influentat in unele cazuri de numele artistului , de vechimea pozei , de mesajul transmis , etc . De asemenea , cred ca in marea lor parte sunt facute pe film . Nu am developat in viata mea o poza , cu mana mea . Am vazut procedeul dar nu am participat . La aparatele pe care le-am avut pe film , duceam rolele la ateliere de developat . Mie imi place foarte mult 4 , 5 si 8 . O zi faina .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Ma lamureste si pe mine cineva ce este atat de valoros in poza 1 :moron:

 

S-au purtat si ras-purtat discutii vis a vis de acea fotografie. Atat pe internet, dar nu numai...

 

Pana la urma se reduce la valoarea artistica vs. valorea sa ca bun pt care se poate licita. E ca un fel de 'currency' intre oamenii snobi si bogati.

 

Cred ca 95 % din fotografiile de la National Geographic depasesc (din punctul meu umil de vedere) aceasta fotografie (la ceea ce tine de aspectele fotografice)..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...