Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Puneti-le pe feisbuc sau pe National Geographic, sa fie admirate de un public mai larg. ;)



Gandac de apa

 

On-topic: Nici gandacul nu-i clar. ;)

Probleme cu obiectivele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Probleme cu obiectivele?

Da, am facut greseala sa bag banii intr-un Tamron :(

 

M-a pacalit cu stabilizarea lui si inca o face ca ma trezesc ca trag cu shutter speed mult sub ce trebuie si ies dume din astea. Gandacii de apa mai au o lentila suplimentara ce ingreuneaza si aia treaba, geamul si apa din acvariu.

post-68793-0-71256800-1374496666_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mergea un healing brush pe frunte. pacat de domnisoara ca-i frumoasa.

Problema este ca nu am nici un program de post procesare in afara de View NX2 care a venit la pachet cu aparatul . Ce poti sa-mi sugerezi ? Multumesc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai firma? Vrei sa-l folosesti in scopuri comerciale? Sau de ce vrei sa-l achizitionezi? Sau crezi ca cei de la adobe ii cauta pe forumistii entry level care proceseaza niste poze for fun? :)

Editat de Ekosekthor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia si tu la mina pozele postate de C.D. (sint ceva) si spune-mi pe care dintre ele ai simti tu nevoia sa o postezi pe un topic cu si despre fotografie, asa, fara sa-ti fie rusine cu ele ?

 

Subiectul acelei poze e un cort turcoaz, nud. Din pacate, a taiat putin din el si nu i-a lasat loc sa respire.

este dreptul meu sa postez ce vreau, atata timp cat se pastreaza tema topicului. . ce ai vrea sa pun? videoclipuri, muzica...

nu sunt fotograf expert, ci doar un simplu incepator care abia descopera taina fotografiei cu o camera mai desteapta... asta inseamna ca nu am loc si eu aici? ca orice incepator, foarte rar prind un cadru mai bun, si de aceia postez ce cred eu ca am scos mai bine. sunt multi peste nivelul tau cat si al celorlalti de aici, dar spre deosebire de tine nu comenteaza, ci au venit cu recomandari constructive, care m-au ajutat.

 

cat despre sbiectul acelei poze, te-am rugat ca inainte de a da reply, sa citesti despre ce se vorbeste. respectiva poza era doar strict demonstrativa, legat de ceea ce vorbeam cu el.

 

 

 

cand stai tot timpul printre vaci, te excita fiecare sfarc, probabil. dar tii pozele alea pentru tine, pentru momentele cand esti singur.

in sfarsit ai dat totul din tine. cred ca este comentariul ce-l mai prost si lipsit de gandire, pe care l-am putut citi.

 

 

 

am sa ma opresc aici doar de dragul de a nu ajunge nicaieri... am rugamintea ca pe viitor comentariile sa fie facute strict la fotografie si mai putin la subiectul din fotografie.

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai firma? Vrei sa-l folosesti in scopuri comerciale? Sau de ce vrei sa-l achizitionezi? Sau crezi ca cei de la adobe ii cauta pe forumistii entry level care proceseaza niste poze for fun? :)

Nu , nu am firma dar ptr 34 euro nu ma tenta ideea de a " inchiria " programul :)

 

Gimp e gratis

 

Corel AfterShot e ieftin si face si procesare RAW

Am luat GIMP , am sa vad pe unde-mi prind urechile . Multumesc

 

uita de acdsee. photoshop e sfant. mai folosesc si adobe lightroom...

Multumesc din nou ptr sfaturi :)

 

O seara faina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man - dacă pozezi RAW ai nevoie de Photoshop / Lightroom / Capture NX / DXO sau Corel AfterShot ca să "developezi" RAW-ul și să faci corecții importante.

 

Pentru alte procesări merge să lucrezi și cu GIMP, dar Gimp nu știe să facă partea asta. Eu am tatonat puțin partea asta căutînd o soluție ieftină și care să meargă sub Linux. Dintre cele de mai sus, AfterShot merge sub Linux și nu e prea scump. Cum au zis și colegii mai sus, dacă lucrezi sub Win și faci pentru tine acasă, Photoshop este sfînt. :D



sunt multi peste nivelul tau cat si al celorlalti de aici, dar spre deosebire de tine nu comenteaza, ci au venit cu recomandari constructive, care m-au ajutat.

 

Gata boss, nu mai comentez nimic legat de pozele tale. Am fost ispitit să-ți citesc postările și o vreme chiar ți-am răspuns constructiv, dar am obosit. Revenim la ignore :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arthur, tu vrei sa inveti editare foto sau doar sa-ti cumperi un program cu care sa te joci?

 

Mi se pare ca refuzi sa faci un pas inainte din incapatanarea de a avea programul luat cu licenta... ceea ce mi se pare o prostie. Daca tot vrei sa editezi poze, nu te prostii si pune mana pe un program serios ca photoshop sau macar lightroom. ASta presupunand ca nici nu se pune problema ca ai vrea sa editezi jpeg-ul in loc de NEF (raw)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din colectia de vara 2013 . . . attachicon.gif_DSC7980.JPG . O zi placuta la toata lumea :)

 

Nu pot sa remarc ambiguitatea existentiala dintre puful de pe fata domnisoarei, tenul galben palid si carnatii din partea stanga a imaginii.

 

(in traducere libera: e prost incadrata, prost luminata si prost editata... e un SHIFT+DEL pentru mine).

 

Legat de editare:

O masina virtuala cu Windows si trial de Adobe LightRoom 4.4. La 30 de zile stergi masina, incarci o copie fresh si instalezi LR-ul.

Pentru JPEG-uri (ca ACR-ul din el e vechi si nu mai suporta camere noi), Photoshop CS2 a fost scapat de Adobe cu chei free (au dezactivat serverele de Licenta pentru el).

 

Si ca sa nu scriu degeaba, doua imagini gandite special pentru print (arata fenomenal pe un A4 mat):

 

Detalii: Nikon D300+85mm f1.8D la f5.6 respectiv f2.8, filtru Vari-ND pe la vreo 10 stopuri si timp de expunere 5 respectiv 3 secunde.

post-71849-0-45089300-1374518764_thumb.jpg

post-71849-0-12903600-1374518765_thumb.jpg

Editat de StefanSC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din incapatanarea de a avea programul luat cu licenta...

Hai sa va fac un cadou :D

Daca vreti CaptureOne 6 legal (este gen Lightroom), intrati aici , bagati-l in cos, faceti-va cont si la checkout folositi codul DCM2013. Pababim babum, aveti una bucata sofware de editare licentiat moka :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa remarc ambiguitatea existentiala dintre puful de pe fata domnisoarei, tenul galben palid si carnatii din partea stanga a imaginii.

 

(in traducere libera: e prost incadrata, prost luminata si prost editata... e un SHIFT+DEL pentru mine).

 

Legat de editare:

O masina virtuala cu Windows si trial de Adobe LightRoom 4.4. La 30 de zile stergi masina, incarci o copie fresh si instalezi LR-ul.

Pentru JPEG-uri (ca ACR-ul din el e vechi si nu mai suporta camere noi), Photoshop CS2 a fost scapat de Adobe cu chei free (au dezactivat serverele de Licenta pentru el).

 

Si ca sa nu scriu degeaba, doua imagini gandite special pentru print (arata fenomenal pe un A4 mat):

 

Detalii: Nikon D300+85mm f1.8D la f5.6 respectiv f2.8, filtru Vari-ND pe la vreo 10 stopuri si timp de expunere 5 respectiv 3 secunde.

Demoralizat complet . Am bagat la cap si ptr ca nu pot sa stau fara replica : superbe pozele . Intr-adevar , aici se vede unde este diferenta dintre amator si profesionist . Va multumesc ptr raspunsul promt si la subiect si daca-mi permiteti o intrebare , la poza a doua : ati lasat intentionat in cadrul natural , cele doua benzi textile ? Va multumesc ptr amabilitate .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Benzile ca benzile dar sarful ala pe bustean iar restul in blur e mirific. Nu stiu ce vrea sa insemne, nu-mi spune nimic imaginea. Iar prima imi suspenda acele stalagmite in neant fara nicio noima. Abstracta nu poate fi vorba ca deh, is clari coltii aia sau ce-or fi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Am vrut sa te intreb mai demult: ce-i ala "sarf"???

Esarfa, fular... E o prescurtare batraneasca dacă nu mă înşel. e(sarf)a

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...