Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, dar cum?

 

Încă două poze din aceeaÂşi tură:

post-7334-1246529272_thumb.jpgpost-7334-1246529305_thumb.jpg

Toate bune! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-7334-1246527454_thumb.jpg

Cine Âştie cum s-au format aceste urme pe zăpadă?

 

Yeti, intorcându-se acasa pe 3 carari.

 

 

P.S. Era buna initiativa cu concursul foto saptamânal, dar vad ca a lasat-o balta initiatorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yeti, intorcându-se acasa pe 3 carari.

 

 

P.S. Era buna initiativa cu concursul foto saptamânal, dar vad ca a lasat-o balta initiatorul.

 

N-am lasat-o balta, dar vad ca nu prea a parut lumea prea interesata, au aparut polemici, discutii pe langa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este poteca, alea au fost urme de pasi, zapada in locul ala s-a batatorit sub bocanci, iar pe langa ele a spulberat-o vantul :P

What do I win? :rose:

Felicitări!

EÂşti foarte aproape de adevăr, doar că urmele nu-s de bocanci, ci de capră neagră. ÂŞi nu erau în potecă; fiind iarnă, poteca de vară urcă în serpentine, iarna se urcă pe linia de cea mai mare pantă. Oricum, procesul producerii e acelaÂşi Âşi dacă erau urme de bocanci Âşi dacă erau urme de capră.

Ce-ai cîÂştigat? O invitație la o tură de iarnă, dacă te pasionează. ÂŞi aprecierea mea, pentru că nu mulți Âşi-au dat seama ce reprezintă poza.

Toate bune! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitări!

EÂşti foarte aproape de adevăr, doar că urmele nu-s de bocanci, ci de capră neagră. ÂŞi nu erau în potecă; fiind iarnă, poteca de vară urcă în serpentine, iarna se urcă pe linia de cea mai mare pantă. Oricum, procesul producerii e acelaÂşi Âşi dacă erau urme de bocanci Âşi dacă erau urme de capră.

Ce-ai cîÂştigat? O invitație la o tură de iarnă, dacă te pasionează. ÂŞi aprecierea mea, pentru că nu mulți Âşi-au dat seama ce reprezintă poza.

Toate bune! :D

 

 

Cicloburu: multam, s-ar putea sa "dau curs" invitatiei tale, n-am mai mers pe munte cam de multa vreme si tare-mi lipseste.

Sa ne-auzim cu bine ! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce activitate redusa pe coltu' asta. Ma asteptam la ceva critica constructiva, dar nici macar un cuvant. In fine, sa incep eu poate o sa imi urmeze cineva exemplul si invie topicul acesta.

 

apusu soarelui la motorock 2009 Pecica - AR

 

Presupun ca peisajul era mult mai spectaculos prin ochii tai. Dar in imagini nu este tocmai ceva ce sa iti taie respiratia. Daca prindeai ceva mai mult din cer si o treime din planul terestru deja era altceva pentru ca orizonrul parea sa fie "inghitit" de nori.

O idee de fotografie in cazul acesta ar fi o panorama. Tragi 3 cadre, chiar si din mana, dar cu grija mare ca sa fie aproximativ pe acelasi plan cu orizontul si apoi le lipesti cu un progam de facut panorme gen Autostitch.

 

Da, dar cum?

 

Încă două poze din aceeaÂşi tură:

post-7334-1246529272_thumb.jpgpost-7334-1246529305_thumb.jpg

Toate bune! :)

 

Imi plac cadrele tale. Poate putin cam intunecata padurea. Dupa "noise" as zice ca is facute pe film :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

 

Imi plac cadrele tale. Poate putin cam intunecata padurea. Dupa "noise" as zice ca is facute pe film :)

 

Da, sînt pe film, un film slabuț aÂş zice, plus că nici scanul nu e de excepție. Dar au o intensitate aparte pentru mine. Încă n-am reuÂşit să fac trecerea pe digital, plus că de vreo doi trei ani simt că-mi lipseÂşte ceva: inspirație, dorință... Mai vedem, ies eu din pasa asta!

Toate bune! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, sînt pe film, un film slabuț aÂş zice, plus că nici scanul nu e de excepție. Dar au o intensitate aparte pentru mine. Încă n-am reuÂşit să fac trecerea pe digital, plus că de vreo doi trei ani simt că-mi lipseÂşte ceva: inspirație, dorință... Mai vedem, ies eu din pasa asta!

Toate bune! :)

Lasa, am iesit eu din pasa si am tras aseara un film fain, lomo, la X-Fighters si mai ales la Santana(unde m-am riscat sa bag cu mine ditai obiectivul) si i-a spart langa Paw apoi masina amicului si m-a lasat fara toata trusa foto, Zenitul, doua obiective, chestiile de curatat lentilele, si o coaja amarata de geaca de blugi la fel de batrana ca aparatu :D Geamul costa mai mult ca trusa mea, dar era buna, aparatu ala facea poze faine si alt Zenit negru cu exponometru, canci :) Ar fi iesit un fim fain, avand in vedere ca era un OR-WO color expirat in 93 si pastrat bine

 

PS: ce mi-a mai ramas, singurele poze facute cu obiectivul de la tine sunt din vama de 1 mai, o sa le postez cand developez :D

 

Dar bag filmu alb negru in Tlr si reincep...

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da stiu, se vede cand fotografiez la F mare :laugh:

 

 

l-am luat deja prafuit, nou, mor de oftica pt ca nu prea am incredere in curatatorii de senzori

 

De ce?

Ii foarte simplu: iti cumperi o "para" de la F64, dai jos obiectivu si din meniul aparatului selectezi ca oglinda sa fie blocata sus. Dupa, cu para faci un curent puternic de aer pe filtrul senzorului(pe care sta particula de praf) tinand aparatul cu fata in jos(gravitatia ajuta putin) si o sa iti iasa praful din aparat. Cam la 2 luni ajunge praf si in aparatul meu si repet procedura. Chiar nu are ce sa se intample rau din cauza ca nu atingi filtrul aparatului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu sa ii ridic oglinda :laugh: para am (bombita)

 

 

le

 

am gasit am pufait, bag un test la f22 sa vedem ce mai apare

Testeaza asa... pune obiectivul pe cea mai deschisa diafragma (1.8, 2.8 sau cea mai deschisa la obiectiv), pune aparatul pe manual focus, defocalizeaza maxim, te uiti la un perete alb si declansezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai e prea bine ce ai tu acolo!

 

Daca trag la F22 la mine zici ca.. ninge :laugh: Asta inseamna DSLR. Plus ca la ca obiective am eu, imi intra praf intr-o veselie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...