Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Imi vand kitul foto.

Nikon D80 - aprox. 20.600 cadre trase conform Opanda Exif. (cumparat de nou de la f64)

grip Hahnel cu inca o baterie (cumparat de nou de la f64)

Obiective: Nikkor 18-70 f3.5-4.5

Nikkor 50 mm f1.8 (cumparat de nou de la f64)

Nikkor 28-80 f3.5-5.6

Blitz Nikon SB600 cu 4 acumulatori Sanyo de 2700 miliamperi si incarcator Energizer (timp de incarcare a acumulatorilor: aproximativ 12 ore) (cumparat de nou de la f64) - blitzul vine insotit si de un bounce pe care l-am achizitionat de curand

3 carduri SD: 2 carduri de 2gb + 1 card de 1Gb

 

Pret kit: 3.300 ron + bonus: rucsac foto Tamrac (link) in care intra si un laptop de 17"

 

Nu sunt interesat de schimburi. Teoretic ar trebui sa am si cutiile de la produse si facturile, practic trebuie sa fac curat sa le gasesc.

 

Si ceva poze cu ce e de vanzare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cand n-am mai intrat pe forum, multa vreme a trecut.

 

Pentru cel care voia sa-si ia D5000 cu 18-55, lens-kit un singur sfat am sa-i dau: Ia-l cu incredere ca nu gresesti. Uita-te ce poze face Sub_Influentza cu prostia aia de obiectiv cum o numesc toti. Tine de fotograf, nu de aparat cat de bune ies pozele. Domnu' profesionist din 2006 cu fotografiile stie ce vorbeste. Da' cand vorbim de film. Si cand vorbim de profesionisti. D5000 cu 18-55VR si 55-200VR pot face din tine un super-fotograf de peisaje. Daca mergi la evenimente, portrete, macro, etc. e alta poveste. Acolo vorbim de f/2.8 sau mai putin, vorbim de D3X, de tunuri de sute de milioane si alte treimi de aur.

 

Pentru nenea care face pozele excelente, da' nu prea le are cu motociclismul, fiind incepator pe motocicleta: pozele de tip panorama 3d se fac numai cu obiective grand-angulare, preferabil fisheye. Motivul: focala mica (gen 10-15mm) are o deschidere foarte mare a unghiului si poate cuprinde cat mai mult din subiect. Faci 8-10 poze, le bagi in software, ala calculeaza treaba si gata. Asta ca sa poata si angajatu' de la agentia imobiliara sa faca niste poze pe care sa si le puna pe site in 3D Panorama. Am vazut si panorame cu obiectiv de 300mm, da' era alta poveste. Acolo se tinea mult la calitate fotografiei, a rezolutiei inalte, etc. Si de obicei erau peisaje. Panorame care are au avut nevoie de 100 sau chiar 200 de fotografii pentru realizare.

 

Capul de trepied pentru panorame 3D -> http://www.f64.ro/nodal-ninja-5-stand-alon...ic-trepied.html costa o caruta de bani din pacate. Mai multe explicatii gasiti aici -> http://www.fotomagazin.ro/forum/viewtopic....1552c36c228d018 :goodposting:

 

Nenea cu ISO... domne! sa ne intelegem. ISO e de cand au facut astia pelicula argentica. ISO nu tine de numarul de kilometrii. :blink: ISO (ASA sau DIN) este viteza filmului si se traduce astfel: pe foaia de celuloid este pusa bromura de argint, care este sensibila la lumina. Toata combinatia asta se baga in tubulete ferite de lumina, temperaturi ridicate si conditii umede. Se introduce in film si se impresioneaza nenorocita de foaia de celuloid. Cu lumina. Prin arderea bromurei de argint. Acum, toti ati vazut un film foto. Sau cei care cumparau de la studio filme foto, aveau in general doua optiuni: de 200 sau de 400. Unele erau pentru peisaje (200), altele pentru familie (400). Motivul: granulatie scazuta la ISO 200, perfecta pentru un peisaj, sa iasa poza lacrima, gigea si sa te uiti la ea ca prostu' vreo 2 ore. Da' aveai un timp de iexpunere mai mic si se impresiona mai greu. Bestia. Da' luai ISO 400 pentru familie. Ca era plodu' ala mic care nu statea nici de-al naibii! Si-ti ziceau asa "vrei sa-l prinzi pe ala micu'? ia-l pe asta" De ce? ISO 400 are mai multa bromura de argint decat ISO 200 si atunci se impresiona mai usor. Adica lua foc nenorocita aia de bromura de argint si imprima pe foaia de celuloid zonele intunecate. Acum e zgomot de imagine. Da' tot granulatie se numeste. Si aparatele foto digitale emuleaza granulatia. Respecta fotografia clasica. ISO 1600 o sa aiba granulatie "garla".

 

Mai multe detalii aici -> http://en.wikipedia.org/wiki/Film_speed

 

Spor si lumina buna!

 

Sper ca n-am deranjat pe nimeni cu postul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cand n-am mai intrat pe forum, multa vreme a trecut.

 

Pentru cel care voia sa-si ia D5000 cu 18-55, lens-kit un singur sfat am sa-i dau: Ia-l cu incredere ca nu gresesti. Uita-te ce poze face Sub_Influentza cu prostia aia de obiectiv cum o numesc toti. Tine de fotograf, nu de aparat cat de bune ies pozele. Domnu' profesionist din 2006 cu fotografiile stie ce vorbeste. Da' cand vorbim de film. Si cand vorbim de profesionisti. D5000 cu 18-55VR si 55-200VR pot face din tine un super-fotograf de peisaje. Daca mergi la evenimente, portrete, macro, etc. e alta poveste. Acolo vorbim de f/2.8 sau mai putin, vorbim de D3X, de tunuri de sute de milioane si alte treimi de aur.

 

Pentru nenea care face pozele excelente, da' nu prea le are cu motociclismul, fiind incepator pe motocicleta: pozele de tip panorama 3d se fac numai cu obiective grand-angulare, preferabil fisheye. Motivul: focala mica (gen 10-15mm) are o deschidere foarte mare a unghiului si poate cuprinde cat mai mult din subiect. Faci 8-10 poze, le bagi in software, ala calculeaza treaba si gata. Asta ca sa poata si angajatu' de la agentia imobiliara sa faca niste poze pe care sa si le puna pe site in 3D Panorama. Am vazut si panorame cu obiectiv de 300mm, da' era alta poveste. Acolo se tinea mult la calitate fotografiei, a rezolutiei inalte, etc. Si de obicei erau peisaje. Panorame care are au avut nevoie de 100 sau chiar 200 de fotografii pentru realizare.

 

Capul de trepied pentru panorame 3D -> http://www.f64.ro/nodal-ninja-5-stand-alon...ic-trepied.html costa o caruta de bani din pacate. Mai multe explicatii gasiti aici -> http://www.fotomagazin.ro/forum/viewtopic....1552c36c228d018 :goodposting:

 

Nenea cu ISO... domne! sa ne intelegem. ISO e de cand au facut astia pelicula argentica. ISO nu tine de numarul de kilometrii. :blink: ISO (ASA sau DIN) este viteza filmului si se traduce astfel: pe foaia de celuloid este pusa bromura de argint, care este sensibila la lumina. Toata combinatia asta se baga in tubulete ferite de lumina, temperaturi ridicate si conditii umede. Se introduce in film si se impresioneaza nenorocita de foaia de celuloid. Cu lumina. Prin arderea bromurei de argint. Acum, toti ati vazut un film foto. Sau cei care cumparau de la studio filme foto, aveau in general doua optiuni: de 200 sau de 400. Unele erau pentru peisaje (200), altele pentru familie (400). Motivul: granulatie scazuta la ISO 200, perfecta pentru un peisaj, sa iasa poza lacrima, gigea si sa te uiti la ea ca prostu' vreo 2 ore. Da' aveai un timp de iexpunere mai mic si se impresiona mai greu. Bestia. Da' luai ISO 400 pentru familie. Ca era plodu' ala mic care nu statea nici de-al naibii! Si-ti ziceau asa "vrei sa-l prinzi pe ala micu'? ia-l pe asta" De ce? ISO 400 are mai multa bromura de argint decat ISO 200 si atunci se impresiona mai usor. Adica lua foc nenorocita aia de bromura de argint si imprima pe foaia de celuloid zonele intunecate. Acum e zgomot de imagine. Da' tot granulatie se numeste. Si aparatele foto digitale emuleaza granulatia. Respecta fotografia clasica. ISO 1600 o sa aiba granulatie "garla".

 

Mai multe detalii aici -> http://en.wikipedia.org/wiki/Film_speed

 

Spor si lumina buna!

 

Sper ca n-am deranjat pe nimeni cu postul meu.

 

Multumesc descrierea:P cu filmul stiam treaba ca aveam si eu Zenit si Smena, si developam noi pozele... ehh vremuri frumoase.

 

Decizia finala oricum ramane d5000 ori cu doua obiective 18-55 si 55-200, ori cu 18-105. La asta mai astept pareri.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum ziceam, ar fi mai bine sa mutam discutiile despre obiective si aparate pe topicul frate intitulat "DSLR ideal"(tot in sectiunea timp liber si tot "sticky"). Asa aici putem sa vedem rezultate fotografice si sa ne ajutam cu sfaturi privind tehnica si procesarea, iar acolo sa povestim despre "jucariile" pe care le avem si pe care ni le dorim in domeniul acesta. :goodposting:

Editat de Schumy CJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@infopasscom

 

Uita-te ce poze face Sub_Influentza cu prostia aia de obiectiv cum o numesc toti.

 

Ai uitat sa precizezi ca Sub_Influentza trage raw si mai stie sa butoneze si photoshopul deci are cum sa compenseze handicapul 18-55-ului. Pe langa asta 18-55-ul nu are bokeh, are "viermisori" in timp ce 18-70 are bokeh.

 

Atata timp cat vrei sa faci peisaje cu 18-55-ul este ok si are si sharpness bun dar 18-70-ul il depaseste din mai multe puncte de vedere.

 

@SubInfluentza

 

Pozele tale ma fac sa scutur de praf 18-55-u si sa ies la pozat cat mai repede :goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc descrierea:P cu filmul stiam treaba ca aveam si eu Zenit si Smena, si developam noi pozele... ehh vremuri frumoase.

 

Decizia finala oricum ramane d5000 ori cu doua obiective 18-55 si 55-200, ori cu 18-105. La asta mai astept pareri.

 

Bafta!

 

Si eu as merge pe varianta cu 18-105. Din comoditate. Nu am zoom-ul lui 55-200, da' intre 105mm si 200mm diferenta e la un crop distanta. Adica mai decupez putin, mai tai pe ici, pe colo si fac si 200mm si 105. :goodposting: Glumeam. Da' daca ma duc la mare, munte si-n orice imprejurare de distractie, factorul fun in a cara o geanta cat mai mare in care sa ai 2-3(zeci) de obiective de obicei lipseste. Mai sunt si aia care se dau mare cu "uite cate am eu, desi folosesc numai unul" (in mod constant).

 

Pacatele lui 18-105 tin mai degraba de constructie: Nu are VR2 (mod Active pe stabilizator, care te ajuta la fotografiile de actiune tip panning) si constructia slaba din plastic (daca tot freci montura de plastic a obiectivului in montura de fier a aparatului faci niste santuri in el care foarte repede o sa duca la obiectivul la service), iar daca l-ai scapat pe jos, se sparge mai repede decat unul cu montura de fier (statistici, nu cred niciuna). Nu are garnitura de cauciuc pentru fotografii de ploi si tunete si mai e si aspirator de praf din cauza zoom-ului. Da' cam orice zoom e aspirator de praf, asa ca oricum ar fi, aici pierzi lupta.

 

Da' macar nu schimbi obiectivele intre ele ca pe sosete. "uaaa... voiam sa fac peisaj... uaaa... voiam sa-mi apropie... uaaa...". Ai la discretie o plaja focala lunga si foarte uzuala. Vezi ca pana la sfarsitul lui decembrie au o oferta interesanta pe camera asta. De la Nikon citire: Nikon D5000 + card + baterie + geanta + 18-105 + telecomanda si animalele astea de la marketing au pus pretul exact in suma in care vrei tu sa te incadrezi: 3000 lei. Cauta in magazine.

 

Spor si lumina buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La fel si cu 24-120 3.5-5.6VR :goodposting:

 

Sanse sa se intample ceva cu un aparat sunt mai mari la un aparat scos acum, la incept de serie (pot aparea probleme cu sfturi, piese care nu sunt cmpatibile samd) decat la unul care a iesit deja din productie. Din cate tin eu minte, anul trecut inca se vindea D80 nou prin magazine, asa ca nah...

 

CBR 125 nou sau 600RR second? :blink:

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de oferta, chiar tentant, dar d80 e deja scos din fabricatie, si nu vreau sa pateasca ceva... Mersi inca o data!

 

Pfff... la banii aia chiar merita. Chiar daca este scos din fabriactie, problema care poate sa apara la el din cauza uzurii ar fi oglinda... care se repara relativ ieftin. Si mai gandeste-te ca la pachetu asta ai 18-70-u, grip si Sb600!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Asta inseamna ca de kit-ul ala poti trage lejer inca 3 ani si s aai acoperire mare pt multe situatii.

 

Sb600 nu e o pocnitoare de blitz cum sunt nissin-urile sau altele pe la 2-300ron. Intr-o incapere il pui sa dea bounce in tavan si sa vezi atunci cum arata poza cand subiectul este luminat uniform. Pe langa asta, se poate folosi ca slave, sa-l declansezi cand nu este pe aparat. Deci daca te apuca nebuniile cu pozatu in studio, poti lejer sa pui sb-ul pe un suport si cu un softbox in fata.

 

Grip-ul ala ia 2 baterii de D80 sau 6 acumulatori AAA. ASta inseamna ca daca esti intr-o excursie pe munte si nu ai icnarcatorul de la aparat poti pune baterii normale si fotografiezi in continuare.

 

+ ca mai ai deja 3 carduri, 50-ul si acumulatorii pt blitz.

 

PS: Nu-l stiu pe Metal Heart deci sa nu se inteleaga ca incerc sa fac reclama dar in acel kit ai cam tot ce iti trebuie intr-o vacanta si chiar mai mult.

Editat de Ekosekthor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puteti sa aruncati cu pietre daca vreti. Cum am inceput eu discutiile, am zis ca am patit de foarte multe ori cu chestii second. Si daca patesc cu asta, niciunul nu mi-l da a lui. Suma pentru familia mea este una destul de mare. Deci e o investitie destul de mare. Mai bine investesc inca 1000 si iau d90 ca sa va linistesc :goodposting:

 

No offense Metal Heart, chiar ai un set de laudat, am verificat preturile separat si depasaste muuult pretul tau. Eu iti doresc succes la vanzare.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci!

Da, daca l-as vinde pe bucati probabil as lua mai mult, dar nu asta ma interesaza acum... ma intereseaza sa-l vand si sa scot banii de care am nevoie. Daca intre timp rezolv problema financiara, il pastrez in continuare si in timp o sa-i mai adaug un 70-300VR.

 

Ca tot ai adus vorba, vezi ca in bugetul sunt sanse mari sa prinzi un D90+18-105VR la sh si inca in garantie cel putin un an.

http://www.foto-magazin.ro/fotomarket-vanzari.php

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca este scos din fabriactie, problema care poate sa apara la el din cauza uzurii ar fi oglinda... care se repara relativ ieftin.

 

 

O sa zici ca am ceva cu tine... dar nu. Doar vreau sa fac lumina. "Oglinda" face parte dintr-un sistem numit "obturator" sau "shutter" in engleza. In general ele sunt garantate de producator (chestii pe hartie, nu e o treaba practica), in functie de model (incepator, avansati, profesionisti) cam in felul asta:

 

SLR incepator - 50.000+ cadre

 

SLR avansat - 100.000+ cadre

 

SLR profesional - 150.000+ cadre

 

Iar obturatorul de schimbat relativ ieftin e relativ fata de modelul aparatului pe care-l ai. Cu cat e mai profi, cu atat e mai scump (doh!).

 

Dar cel mai ieftin obturator de Nikon e la 4-500 lei. Nu stiu daca include si manopera.

 

Da' la ce vinde Metalheart cu 20.000 cadre, te mai tine mult si bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa zici ca am ceva cu tine... dar nu. Doar vreau sa fac lumina. "Oglinda" face parte dintr-un sistem numit "obturator" sau "shutter" in engleza.

 

Nu zic, pentru ca ai complectat ce am omis sa spun eu. Totusi 100e este destul de acceptabil avand in vedere ca unele componente electronice daca se defecteaza pot costa mai mult. Ziceam de shutter ca aia e de-obicei prima piesa care se duce din cauza uzurii. In fine, nu mai fac offtopic :)

 

intre timp pun si cateva poze de strada

 

dsc9767o.jpg

 

dsc3298j.jpg

 

dsc2900b.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa zici ca am ceva cu tine... dar nu. Doar vreau sa fac lumina. "Oglinda" face parte dintr-un sistem numit "obturator" sau "shutter" in engleza. In general ele sunt garantate de producator (chestii pe hartie, nu e o treaba practica), in functie de model (incepator, avansati, profesionisti) cam in felul asta:

 

SLR incepator - 50.000+ cadre

 

SLR avansat - 100.000+ cadre

 

SLR profesional - 150.000+ cadre

 

Iar obturatorul de schimbat relativ ieftin e relativ fata de modelul aparatului pe care-l ai. Cu cat e mai profi, cu atat e mai scump (doh!).

 

Dar cel mai ieftin obturator de Nikon e la 4-500 lei. Nu stiu daca include si manopera.

 

Da' la ce vinde Metalheart cu 20.000 cadre, te mai tine mult si bine.

 

corect,

in practica :

20D 270.000 obturator schimbat.

mkIII 420.000 inca merge

ambele camere au fost muncite fara mila.

asa ca sh la 20.000 e parfum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...