Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

din pacate nu am reusit, spre rusinea mea, sa postez nimic aici.

am aruncat un ochi peste ultima pagina si am remarcat iar vesnica discutie despre prelucrat sau nu.

 

acum daca e vorba doar de mine as fi zis ca accept o poza prelucrata in limita in care, pe vremuri, puteai sa faci acest lucru si in studio cand scoteai de pe film pe hartie. si acolo se puteau face mult lucruri, aproape tot ce se face si azi cu photoshopul dar iti trebuia o experienta vasta si o mana de artist. sa nu uitam ca photoshopul s-a inspirat din nevoia fotografilor de a putea developa imaginea digitala.

 

pana nu demult, cum ziceam, eram destul de ingust la minte si ma chinuiam sa scot pozele bune direct din aparat. asta nu era un lucru rau caci m-a facut sa caut sa fac fotografia cat mai buna de la inceput, dar poza respectiva se poate prelucra fara mustrari de constiinta pe calculator.

 

eu zic ca ce-a mai buna prelucrare sau efect, trucaj, este atunci cand nu ne dam seama ca e acolo.

 

mintea mi-a fost deschisa cand am participat la un workshop de foto tinut de dl. Dinu Lazar, un mare fotograf roman. Dl. Lazar ne-a zis pe scurt ca daca nu prelucram noi o sa o faca altii si iar foarte adevarat este ca lumina impresioneaza CCD-ul sau CMOS-ul mult mai altfel decat o facea pe banda de celuloid. prin diferenta asta rezultand o postprelucrare a fotografiei, care de fapt e o insiruire de 0 si 1.

 

sfatul meu este sa prelucrati fara a denatura realitatea (cu exeptia cazurilor in care doriti in mod vizibil sa o faceti), daca aveti posibilitatea fotografiati cat mai corect si in RAW pentru a folosi calculatorul la developare si nu procesorul de 2 lei al aparatului.

 

pace!

 

Descrie-ne si noua un workshop cu un fotograf de talia lui Dinu Lazar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hehehe,

 

tema a fost "portretul" si a inceput prin a ne invata sa privim tablouri cu portrete apoi fotografii cu portrete inca cateva notiuni tehnice, sectiunea de discutii apoi lucrul individual in studio sau in curtea imobilului cu 2 manechine o actrita si un actor.

 

ceea ce am observat este ca DL nu ne-a impus nimik, ne-a explicat cateva reguli de baza pentru a putea sa le respectam sau incalcam cu sens.

 

cei care au studiat arte vizuale sunt muuult mai departe decat cei care se apuca direct de foto.

 

DL prelucreaza pe calc totul in tot felu de programe comune, majoritatea mici si dedicate, freeware dar si photoshop. este un tip deschis care pune mare accent pe fotografie ca parte artistica si mesaj urmand ca imbunatatirea tehnica sa se faca prin post procesare.

 

Mie mi-a placut la el ca a ramas artist si face arta nu bani. Partea finaciara vine prin faptul ca e renumit dar nu e genu care sa fie sclavul clientului.

 

De foarte mult timp doream sa-l cunosc si acesta a fost un bun prilej. Am discutat multe si am gasit puncte comune si puncte la care visez dar nu voi ajunge.

 

M-am ferit sa critic lucrarile prezentate aici ca sa nu ziceti ca ma dau mare fotograf. De obicei critic obiectiv pentru ca, cel care prezinte lucrarea sa invete ceva. Asta de obicei starneste polemici care incarca degeaba forumul.

 

Evaluarea unei lucrari se face pe 3 criterii: idee, realizare tehnica si realizare artistica. (sper sa nu ma insel)

 

Pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

UIte cum vad eu fotografia ta:

Ceatza e bine sa fie alba iar iarba cat mai verde (totul in limite naturale)

Incadrarea e foarte frumoasa,dar parca lipseste omul care sa impinga bicicleta de coarne...

 

Din pacate eu am un LCD de tot rahatul asa ca sper sa se vada ok...

 

--- Mesaj completat în 29 Jan 2008 00:17 -------------
Iata ce am gasit de curand si va recomand ( cei care aveti canon softul vine in cutia cu aparatul)

 

http://www.usa.canon.com/content/dpp2/index.html

post-12757-1201554054_thumb.jpg

Editat de Barbarossa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tiK superba poza, incearca sa faci iarba mai verde fara sa umbli la ceata. ceva de genul cum a facut barbarossa dar partea de sus cu muntele si ceata e prea albastra.

bafta

la multi ani wan ted :bigstar: :bigstar:

 

am pus acum link pe site-ul meu cu trimitere catre motociclism.ro :bigstar:

Editat de unforg1ven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, poate ar trebui muntele ala sa fie mai putin albastru...

 

daca vreti prelucrare grafica sa nu va luati LCD inca, asteptati noua generatie care va veni cu un al tip de panel si va oferi culori mai aproape de realitate.

 

eu una am citi pe net ca poate porcaria asta de monitor si alta e realitatea, char si cu spyder de calibrare e foarte slab la partea de tranzitii de culoare (degradeuri)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Caine

 

poate nu sunt cele mai frumoase fotografii cu motoare, dar pentru mine cele mai frumoase din drumetiile cu motoare: www.advrider.com

in fiecare dimineatza, daca imi permite timpul, cand imi beau cafeaua stau si privesc acest slideshow superb.

 

@all

 

National Geografic ne face cadoul calendarul pe 2008 in format electronic:

http://www.natgeo.ro/calendar-national-geo...-2008/?axid=611

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit pe-aici adresa unui site cu cele mai bune poze cu motoare din 2007 dar nu mai stiu cum se numea.Cine poate sa ma ajute si pe mine :bigstar: Va multumesc anticipat :bigstar:

 

paulcanibal are dreptate.

asta e site-ul cu trimitere fotografiile din 2007

http://www.bikepics.com/2007/photo-of-the-year.asp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lebedele sunt faine, as incerca sa iau cadrele mai largi si eventual sa fac un crop ulterior acolo unde e nevoie.

la obiecte in miscare, mai ales cu miscari imprevizibile fotografiati cu un camp de claritate mai generos, pentru a nu iesi din focus, iar cadrajul mai larg.

 

parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate zici si modelul de card :bigstar:

 

o fotografie facuta acum cateva seri cu 70-300mm is usm si un teleconvertor de 3x

enjoy :bigstar:

 

cred ca mai multe a stricat 3x-ul, decat sa faca mai bine ...

 

<small>--- Mesaj completat în 02 Feb 2008 08:48 -------------</small><br/>

Foto facuta cu timp de expunere 1/3, f/5 si iso 400.

Am facut cam 20 de cadre pana sa-mi iasa asa :bigstar:

 

f 5 , pacat , poate un trepied ar fi ajutat, chiar si improvizat :bigstar:

 

 

 

<small>--- Mesaj completat în 02 Feb 2008 09:02 -------------</small><br/>

27.01.2008 - City View again

 

csc1347rd8.jpg

 

csc1345nu0.jpg

PS. Neavand timp de iesit la pozat am indreptat aparatul spre fereastra, asa se vede orasul de la fereastra mea.

 

he he , de undeva din dreapta, pe marginea lacului, o sa ma vezi pe mine trecand, in fiecare dimineata pe la 7 fara un sfert :bigstar:

Editat de stifferu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca mai multe a stricat 3x-ul, decat sa faca mai bine ...

 

<small>--- Mesaj completat în 02 Feb 2008 08:48 -------------</small><br/>

 

f 5 , pacat , poate un trepied ar fi ajutat, chiar si improvizat :kiss:

<small>--- Mesaj completat în 02 Feb 2008 09:02 -------------</small><br/>

 

 

am mai explicat mai devreme ce si cum legat de f5 si trepied. era cancer afara, nu aveam obiectiv si nici din ce sa improvizez, a fost ceva spontan, nu aveam decat un obiectiv de 3lei la mine, plecasem la munte sa-i fac rodajul la masina, abia imi venise :D . nu plecasem cu idea sa fac poze si nu eram echipat de asa ceva.

 

in ce priveste 3x-ul chiar nu inteleg, cu ce a stricat???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...