Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

fratilor scalati si voi poza la o dimesine rezonabila cand o puneti aici.

daca e asa mare da tot aliniamentul peste cap si in plus o vedem pe bucatzele

va recomand iar daca tot e poza generoasa la dimensiuni sa incercati si un decupaj (crop) pentru a pune in evidenta ceea ce ati vrut sa fotografiati (vezi exemplu cu veveru din centru si cel de jos care nu isi mai are rostul acolo in poza)

alta remarca, faina poza aia cu pescarusul cu aripile deschise deasupra marii dar iar tre decupata ca sa ramana el, cerul si marea (pe nevasta-sa rade-o :laugh: )

cainele ala pe veranda in poza aia virata ushor in galben era superb daca avea limba afara ca si cum ii era cald...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

il am de cateva zile in bookmark.. omul e foarte tare! sunt curios pe la ce ziar scrie, de refuleaza in halul asta! nu m-ar mira sa fie vre-un redactor de pe la libertatea care scrie numai tampenii despre becali si simona senzula si refuleaza apoi pe blog =))

 

later edit:

 

cred ca am avut dreptate

 

http://piticigratis.blogspot.com/2008/03/d...ui-tabloid.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se vinde kodak junior http://www.okazii.ro/catalog/15553839/koda...r-din-1940.html :friends: pt colectionari. necesita cu siguranta o reconditionare. Cred ca e complet in proportie de 90-95%. Fabricat prin 1940. 100 de euro! poate fi vzt de sarbatori in campulung mold sau in cj napoca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baiatu ala de la pitici gratis sufera

sunt multi care sufera din diverse motive

dupa mine daca reusesti sa fi multumit cu ce ai ai descoperit secetul existentei, unii ar zice ca e plafonare, dar asta nu are de-a face cu existenta.

ma rog, intram in filozofie si asta se discuta la bere sau vin fiert.

faptul ca fotografia nu e arta e discutabil tot la bere. pe scurt un fotograf trebuie sa creeze intr-o scena reala pe cand un pictor poate creea si ajutat de imaginatie. nu discutam despre photoshopie. de acord cu unele finisaje in photoshop atata vreme cat ele nu sunt iritante. ma repet spunandu-va ca cel mai bun trucaj e cel care trece neobservat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alooo, tot e iarna sa stam pe net, luati si voi si cititi despre incadrari si cum se fac pozele, diafragma, timp de expunere, iso, etc.

mai ales despre subiectul intr-o fotografie, fotografia de peisaj.

prelucrari pe calc etc.

daca insiram poze aici de-a valma nu facem nimik doar zicem, moama ca mijto a nins acolo, e o poza informativa.

pe de alta parte cultivati-va ochiul cu fotografii renumite, situri de fotografi etc.

unii de aici fac poze misto, altii incearca si se vede ca vor sa faca fotografie, in fine, cativa insira poze.

putem discuta pe o fotografie ce e bine si ce e rau cum o vedem, eventual editata de fiecare in viziunea lui.

ma rog poate vorbesc prea mult...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alooo, tot e iarna sa stam pe net, luati si voi si cititi despre incadrari si cum se fac pozele, diafragma, timp de expunere, iso, etc.

mai ales despre subiectul intr-o fotografie, fotografia de peisaj.

prelucrari pe calc etc.

daca insiram poze aici de-a valma nu facem nimik doar zicem, moama ca mijto a nins acolo, e o poza informativa.

pe de alta parte cultivati-va ochiul cu fotografii renumite, situri de fotografi etc.

unii de aici fac poze misto, altii incearca si se vede ca vor sa faca fotografie, in fine, cativa insira poze.

putem discuta pe o fotografie ce e bine si ce e rau cum o vedem, eventual editata de fiecare in viziunea lui.

ma rog poate vorbesc prea mult...

 

iti dau dreptate, dar asta nu e un forum foto...

e doar un topic dedicat pasionatilor de fotografie de pe acilea... poate multi "dintre" nu au habar de fotografie, doar le place sa "pozeze", si e ceva pentru ochiul lor.

acum daca lumea posteaza si poze banale facute in gradina din spatele blocului, sa nu le dam cu diafragma in cap...

unii poate vor sa invete ceva din critici/sfaturi... altii poate vor sa ramana doar la pozele din spatele ochiului lor.

mda, oricum nu poti da sfaturi sau critici "pozelor de bloc"

 

... tu poate vorbesti prea mult, eu poate sunt prea beat in momentul asta... :P

 

Respect! :friends:

Editat de Philip_HD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu toti avem ochi,maini si DSLR-uri cu obiective de juma' de metru sa putem face poze la care sa poata sa arunce un ochi si profesionistii, dar asta nu inseamna ca nu putem posta poze pe un site despre motociclete.

Nu toti avem motociclete de 10.000 euro dar putem sa mergem cu rablele noastre de 1.000 euro in tot felul de calatorii sau?????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu a cerut nimeni DSRL, nici obiective scumpe. Poti face poze interesante chiar si cu un telefon!

Dar ar fi pacat sa transformam acest topic intr-un depozit de poze banale.

 

@spd: daca ai o rabla de 1000€, te plimbi cu ea pe unde vrei tu. Dar nu o arati la toata lumea zicand "uitati-va, fratilor, ce motor misto am". (asta daca ai cat de cat simtul ridicolului).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu a cerut nimeni DSRL, nici obiective scumpe. Poti face poze interesante chiar si cu un telefon!

Dar ar fi pacat sa transformam acest topic intr-un depozit de poze banale.

 

@spd: daca ai o rabla de 1000€, te plimbi cu ea pe unde vrei tu. Dar nu o arati la toata lumea zicand "uitati-va, fratilor, ce motor misto am". (asta daca ai cat de cat simtul ridicolului).

 

Corect,dar si astia nestiutori ca si mine,cer cateva informatii,pun cateva poze si mai invata ceva.Nu cred ca poti sa faci poze bune doar citind cateva tutoriale,trebuie sa vezi o gramada de poze si sa asculti mai multe sfaturi ca sa reusesti sa faci o poza cat de cat,din acest motiv cred ca orice discutie este binevenita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect,dar si astia nestiutori ca si mine,cer cateva informatii,pun cateva poze si mai invata ceva.Nu cred ca poti sa faci poze bune doar citind cateva tutoriale,trebuie sa vezi o gramada de poze si sa asculti mai multe sfaturi ca sa reusesti sa faci o poza cat de cat,din acest motiv cred ca orice discutie este binevenita.

 

asta incerc sa spun si eu.

nu e bine sa va sintiti stanjeniti de aparatura si motive precum ochi si mana.

talentul vine din muncasi dorinta de a evolua, doar la genii proportia de talent innascuta e mai mare, aici nu e cazul...

e mai bine sa iti dai la gunoi aparatul mediocru si sa iei un "DSLR" cand o sa simti tu ca ai nevoie de DSLR, doar ca sa vada lumea ca ai scula. e valabil si la mobre.

eu am mobra de 10 000 dar am ajuns la ea de la un dominator, apoi transalp si in final gs.

si la aparat am ajuns tot prin evolutie, plecand de la smena, vilia, zorki, apoi revelatia care s-a numit zenit, practica, olympus compact, canon rebel (pe film), canon 300D, 10D, 20D, 40D si cred ca peste 40D nu o sa-mi mai iau nimik caci duce peste ce pot eu, la fal ca si mobra.

interesant nu? mai ales ca mergand de jos n sus iti doresti anumite lucruri de la viitoarea achizitie si te bucuri de ea.

ma gandesc ce plictisitor ar fi fost sa-mi fi luat direct DSLR si GS... cred ca nu le pretuiam cum se cuvine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca in ultimele 3 luni nu am mai avut aparat foto, azi mi-am cumparat din nou unul. Am trecut insa la 8 MP Olympus FE20. Din pacate nu am bani de un DSLR. Dar ma multumesc cu ce am. Asa ca in ultimele ore de cand am ajuns acasa m-am jucat cu aparatul pana i-am descarcat de tot bateria :laugh: Ete si 2 mici pozutze :) ...tre sa imi recapat mica indemanare.

Abia astept sa pozez peisaje, and staff again!

post-7727-1228321462_thumb.jpg

Editat de ravenitza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ktm? :laugh:

 

 

am trecut si eu pe un DSLR SH, EOS 300D-ul

 

 

acum tre sa citesc, citesc, citesc.....hm sau.... poate las talentul si valoarea din mine sa descopere :) ce au descoperit altii inaintea mea :P

 

 

va prezint fotomodelul meu :crack:

post-5912-1228322011_thumb.jpg

Editat de Donnie Darko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...