Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

... si mi-e putin greu

 

ok then :laugh:

... putin cate putin, macar mai ia din efectele speciale si... vedem noi operele

 

Si acuma cateva poze si de la mine de la Castelul Corvinestilor din Hunedoara

 

#1

Editat de Philip_HD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh: Mersi Viktora$h

 

Si acuma cateva poze si din Delta Dunarii mai exact din Sulina si Periprava

Vizionare placuta si sper sa va placa :laugh:

 

 

Ai cateva care sunt "strambe" si nu e nimc in poza care sa echilibreze inclinarea camerei. Daca nu poti sa le iei drept din diverse motive, incearca macar sa faci un crop si o indreptare in Photoshop sau alt program (de exemplu, in IrfanView se pot indrepta foarte usor, la fel de usor ca in Photoshop).

 

Exemplu:

post-10458-1233557994_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok then :laugh:

... putin cate putin, macar mai ia din efectele speciale si... vedem noi operele

Pozele originale, nu au efecte...

 

Izabela seria a 2 a de poze sunt mai reusite, parerea mea. A doua poza imi place extrem de mult!

 

O poza mai normala... :laugh:

post-7727-1233592325_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai cateva care sunt "strambe" si nu e nimc in poza care sa echilibreze inclinarea camerei. Daca nu poti sa le iei drept din diverse motive, incearca macar sa faci un crop si o indreptare in Photoshop sau alt program (de exemplu, in IrfanView se pot indrepta foarte usor, la fel de usor ca in Photoshop).

 

Stiu ca sunt strambe nu sunt profesionista dar am vrut sa le las originale, nu sunt deloc modificate !

Stiu sa si modific poze dar nu prea imi place :blink:

Am sa mai pun cateva poze unele strambe :crack: altele ok ... asta e

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rasarit Vama Veche august 2008

 

Anna, permite-mi o usoara critica, sper eu, constructiva... Incearca sa ai linia orizontului cit mai orizontala, iar soarele aseaza-l in stinga imaginii la rasarit si in dreapta la apus. Ideea e ca, chiar daca tu stii, dar nu specifici ce e pozat, privitorul nu stie. Acum ai specificat, e drept, dar ca sa stii pe viitor!

Toate bune! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Critica constructiva va rog :crack:

 

post-6807-1233403115_thumb.jpgpost-6807-1233403162_thumb.jpg

post-6807-1233403226_thumb.jpg

 

Esti perfecta! si pozele, dar ai o scama pe senzor.

Pun pariu ca de o asemenea expresie de agatat, nu ai mai avut parte! Sper ca sti de gluma, mai ales ca vine de la Mos Craciun :blink: (vezi imaginea din stanga)

Acuma, serios si constructiv: curata senzorul! nu stiu ce am azi, cred ca am tras curent de la vantul din portofel si nu mi-a ramas decat umorul.

Acuma chiar serios: incearca un timp de expunere mai lung, sa se vada doar rotile in miscare. Pe de alta parte bulgarii de pamant aruncati arata fain daca sant "inghetati", daca exista. Imi plac culorile si dynamic range-ul e destul de bun la aparatul tau, care e, lasama sa ghicesc, d60, sau chiar d80? Lasa ca ma uit dupa ce termin de scris. Cu compozitia ai ceva probleme. E un pic cam gatauita cu toate ca motoreta are ceva spatiu de desfasurare in directia de mers. As fi mers pe o forma mai dreptunghiulara, nu asa aproape de patrat. Joacate in photoshop, sau ce o fi, pe o poza incadrata mai larg, dar mai intreaba si pe altii, singura s-ar putea sa-ti "imbacsesti " ochii de poza aia si sa nu mai realizezi cum e bine. Compozitia e un lucru pe care multi fotografi, chiar cu pretentii, o ignora sau nu o considera importanta, cum nu-mi plac mie poeziile (pt ca nu imi bat capul sa le inteleg).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ghicit, am ghicit! :crack: D80 nia nia nianiana!

Cat despre poza lu' Ravenitza cu nudul prelucrat, cred ca are un singur cusur: mainile domle! trebuia sa le tina intinse pe langa corp, palmele spre interior privirea inainte si pieptul... ca orce ostean al patriei, scos in fata.

Bad boy! stiu, dar na, citeste postul de mai sus, vantul e de vina :blink:

si acuma dragi tovarasi sa vedeti ce posete in cap si buji in viziera o sa-mi iau:

poza tinde spre kitsch. au, au, nu mai da :blink: Stai! ca nu am zic ca e, doar ca tinde. La fel era si cu pozele vechi albnegru, colorate ulterior, daca se poate strident. Daca folosesti un efect din fotoslop sau ce o fi, gandeste-te la ce vrei sa expimi, nu il folosi gratuit. Dar si mai bine, deloc. Inceacra sa faci poze bune cu ajutorul aparatului, asta daca nu te apuci de fashion, unde concurenta te va da de pamant daca nu pui mana si pe mous.

Sper ca nu mai esti suparata pe mine :)

 

Acum am observat si eu scama respectiva . Compozitia e mai greu de realizat la sporturile de actiune, mai ales ca de vreo putina vreme au inceput sa ma pasioneze, dar mai incercam :D

Asta cam asa e. Pana te inveti sa anticipezi, ia cadre mai largi si decupezi acasa. Bineinteles in detrimentul rezolutiei, dar la 10 Mp, cred ca nu e o problema. Io mai faceam o smekerie, cand aveam un aparat mai lenes, focalizam inainte unde urma sa vine subectu' HEI, nici macar un bravo ca ti-am ghicit camera? Daca vrei sa sti am scris doar d80 din prima, dar din cauza zgomotului, am zis si d60.

Ai grija cu scama, stiu tu, nu cu pensula sau de astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai au fost cadre mai largi, da asa mi s-a parut okay sa le cropuiesc pana la urma. Si scria in Exif ce camera e, puteai afla nu era chiar de bravo :blink: .

O sa ma duc la f64 sa-mi iau ceva solutie de curatat senzorul, desi nu prea cred ca e de la senzor, e posibil sa fie de la obiectiv . Am mai avut acu vreo 2 luni problema asta, da am schimbat body-ul intre timp. O sa ma uit maine mai atent :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai au fost cadre mai largi, da asa mi s-a parut okay sa le cropuiesc pana la urma. Si scria in Exif ce camera e, puteai afla nu era chiar de bravo :blink: .

O sa ma duc la f64 sa-mi iau ceva solutie de curatat senzorul, desi nu prea cred ca e de la senzor, e posibil sa fie de la obiectiv . Am mai avut acu vreo 2 luni problema asta, da am schimbat body-ul intre timp. O sa ma uit maine mai atent :blink:

Daca ai luat cadre mai largi e foarte bine, urmeaza sa mai studiezi compozitia. Fara ironie. Te pot ajuta pretenii care au studiat arte plastice. In final totusi tu decizi, compozitia te va ajuta sa exprimi mai bine ce ai de spus.

Nu m-am uitat la parametrii pozei, dar nu am cum sa dovedesc, trebuie sa ma crezi, stiu ca e greu, in zilele astea :crack:

Scama e de pe senzor, de aia se vede mai ales la diafrgama mare, cu cat mai mare cu atit mai clara e scama. Incearca sa faci o poza in tavan cu F32 sau cat are obiectivul. Sa nu te sperii ca ai sa descoperi si alte scame. Asta e solutia ideala: http://www.f64studio.ro/det.php?id=459&pid=5625 ,dar daca nu faci poze in Sahara merge la fel de bine si cu un fel de pompita, ca aia de copii mici, nimic mai mult. Numa ca magarii nu vand din aia ca e vrreo 10 - 20 de lei si nu-si mai vand aspiratoarele. In orce caz, evita sa atingi senzorul cu ceva, fie si ceva special facut sa curete senzorul. Asta se face la peioade mari de timp si in cazul in care alte metode nu dau rezultate. Mie nici macar filtrul de pe obiectiv nu-mi place sa-l frec cu servetele speciale, dar na, mai fac poze cand ploua, ninge, si-mi raman pete.

Toate cele bune si poze faine in continuare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Asta e solutia ideala: http://www.f64studio.ro/det.php?id=459&pid=5625 ,dar daca nu faci poze in Sahara merge la fel de bine si cu un fel de pompita, ca aia de copii mici, nimic mai mult. Numa ca magarii nu vand din aia ca e vrreo 10 - 20 de lei si nu-si mai vand aspiratoarele. In orce caz, evita sa atingi senzorul cu ceva, fie si ceva special facut sa curete senzorul. ...

 

ba au :crack: :

 

http://www.f64studio.ro/det.php?id=458&pid=1835

http://www.f64studio.ro/det.php?id=458&pid=6031

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anna, permite-mi o usoara critica, sper eu, constructiva... Incearca sa ai linia orizontului cit mai orizontala, iar soarele aseaza-l in stinga imaginii la rasarit si in dreapta la apus. Ideea e ca, chiar daca tu stii, dar nu specifici ce e pozat, privitorul nu stie. Acum ai specificat, e drept, dar ca sa stii pe viitor!

Toate bune! :crack:

 

right !!!

 

 

iata si un meduzoi bulgar

post-39484-1233817265_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poze mai vechi de prin Pc, m-am gandit sa la aranjez putin:

 

1,4 si 5 is reusite

2 nu imi exprima nimica

3 abordare clasica(centrat si cu orizontul la jumatete, totul ii mult prea simetric), nimic special

Editat de Schumy CJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...