Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Na Ravenitzoo:

Portretul imi place. Nu e unul cu pretentii, dar e simplu si frumos. As fi "lipit" buzele in fotoslop pentru ca nu e bine niciodata sa lasi lucrurile intre, e valabil si la compozitie: nu e nici centrala nici suficient de necentrala ;-) Chiar daca domshoara priveste spre aparat, e bine sa aiba mai mult spatiu in directia fetei, mai ales ca e si mana acolo, care umple poza. Imi place atitudinea modelului. Defapt asta e cea mai mare smekerie la portret: sa intercationezi cu modelul, sa-l faci sa arata ce e el, ce vrea sa fie. Asta poti sa o faci fie la noroc, prinzi un instantaneu sau pur si simplu sa-l cunosti suficient sa se deschida. Moamaaaa! ce filosofii mai scot! A, si nu in ultimul rand imi place ca e A/N ceea ce ajuta mult la portret. Culorile de multe ori te distrag de la idee. Fotografia A/N e un prim pas spre abstractizare care e, dupa mine incercarea, dar mai bine ma las, de definitii; sa o descopere fiecare ;-) a, si ai avut noroc. Cu blitul de pe aparat iti ies umbre urate, suprafete supraexpuse si alte bucurii. Daca ai studiat, si nu ti-a iesit din prima, bravo tie. Incearca sa pui o simpla foaie de hartie alba in fata blitzului, ai sa inmoi lumina, dar scade puterea blitzului si trebuie sa fi mai aproape de subiect.

Asa, critic foto trebuia sa ma fac.

Alea de prin Tg Jiu si Sibiu, Brasov sau ce alt oras care defapt se termina in stadt sin faine, prima chiar foarte faina. Are un aer fain, dar la compozitie, iarasi mai trebuie umblat: turla bisericii e chiar la marginea imaginii, ceea ce creaza tensiune. Stalpul ala are un rol bun acolo; piata e prea intunecata.

Tantiilea alea doua is faine, un instantaneu reusit, dar iara compozitia... dar fiind instantaneu te iert.

Masa linistita, e si ea faina, dar nu-mi place :crack: Am fost si io pe acolo si nicicum nu m-am impacat cu salciilea alea, desi in realitate merg, probabil nu am gasit io un unghi bun. A stiu ce nu-mi place, balustrada aia ritmica, ca o scara, strica toata poezia. Ultimele doua au si ele acelasi aer fain de demult, chiar si cu bariera aia automata. Compozitional nu sant iesite din comul, dar totusi bune. Nu-mi plac mie formele patrate, mult mai fain e formatul filmului, dar e un pic mai complicat. Io am inceput pe film si stapaneam formatul ala, apoi am trecut la digital, care le avea pe amandoua, dar io nataraul am folosit 3/4 in ideea ca le cropui io acasa. Cu timpul mi-am pierdut notiuni sau cum sa zic, ma invatasem cu proportia asta si mi-am luat-o cand incercam sa tiparesc un 30x45, dar asta e un alt subiect, de multe pagini, sau poate carti. Sfatul meu, nu pentru tine, in general: compoziti e ceva ce nu se cumpara si nici un D3x, y, sau z nu o sa te ajute cu nimic. Adica, ar fi o chestie: iti iei un aparat de 24Mp, tragi poze aiurea si acasa le tai cum e mai bine, dar cand le tai tot compozitie faci, asa ca nu poti scapa, dar, na, te mai ajuta un pic.

Na, hai sa mi s-a uscat gatul, dai o bere? sper ca intelegi ca o bere nu insemna 1 (unu) beri. Vorba lu fratemeu, om cinstit, la casa lui: ma duc sa beau niste bere

Hai noroc!

 

 

Ei, sa nu uit: multzam legionarului pt coretia si likul de la F64. Imi cer scuze in mod oficial fata de echipa, nu sant deloc magari, au un site bine organizat cu de toate. Pt iertarea pacatelor promit sa le mai fac reclama de inca 3 (trei) ori.

Hic, a, noroc

Asfalt uscat, dar nu cum e pe aici: -10 grade

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Incearca sa pui o simpla foaie de hartie alba in fata blitzului, ai sa inmoi lumina, dar scade puterea blitzului si trebuie sa fi mai aproape de subiect...

 

http://www.f64.ro/det.php?id=238&pid=6820

http://www.f64.ro/det.php?id=238&pid=3717

 

Dadusem peste ele acu vreo luna si ma gandeam serios sa imi iau unu din astea. As mai adauga faptul ca scaderea puterii blitz-ului prin folosirea unei coli de hartie poate fi compensata la DSLR-uri prin marirea puterii blitz-ului. Eu chiar mi-am setat butonul SET sa acceseze direct aceasta optiune, ca mi se pare mai importanta decat schimbarea modului de fotografiere (monocrom, normal, portret, etc), ca astea le pot face ulterior din Photoshop.

 

TaviS, intr-adevar, constructive critici. Am bagat si eu la cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TaviS, multumesc enorm de mult pt critici! Dau cate beri vrei tu cu cea mai mare placere.

Intradevar ai punctat ceea ce imi displace si mie uneori: compozitia. Din pacate nu prea cunosc aceste mici "reguli", am mai citit eu tutoriale de fotografie insa nu acelasi lucru cand ai un mic profesor...Eu le fac dupa ochi si atat.

Merci mult! :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am vazut si eu topicul asta. Am zis vin si eu cu cateva poze care mi se par mie mai reusite. In general nu stau prea mult la compozitie, imi plac mai mult instantaneele, poze fara pregatire.

Uite cateva de duminica trecuta. O sa mai caut si poze mai vechi, cand o sa apuc.

post-41145-1233914822_thumb.jpg

post-41145-1233914827_thumb.jpg

post-41145-1233914830_thumb.jpg

post-41145-1233914834_thumb.jpg

post-41145-1233914838_thumb.jpg

post-41145-1233914841_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O poza foarte tare. Se vede mana...

 

@FanFane:

A 5-a poza avea potential cu privelistea aia din stanga.

In rest nu au nimica special, poza cu banca nu stiu ce vrea sa exprima deoarece fundalul iti distrage atentia(trebuia un F mai mic), poza cu zapada la fel nu vad idea(poate era mai bine daca era macro pe cristalele de zapada) si mai ii si supraexpusa, cainele era un subiect bun dar incadrarea nu il prea ajuta fiind prea centrala si umbra lui taiata pt mine cel putin e deranjanta, in a 4-a imagine vad ca ii folosita regula treimilor(apa ii la o treime), dar totusi incorect deoarece varfurile copacilor impart fotografi in 2 jumatati si ultima fotografie biserica ii acoperita de crengi, nu imi place.

Sper ca nu ii cu suparare, dar asta ii parerea mea.

Editat de Schumy CJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Na Ravenitzoo:

Portretul imi place. Nu e unul cu pretentii, dar e simplu si frumos. As fi "lipit" buzele in fotoslop pentru ca nu e bine niciodata sa lasi lucrurile intre, e valabil si la compozitie: nu e nici centrala nici suficient de necentrala ;-) Chiar daca domshoara priveste spre aparat, e bine sa aiba mai mult spatiu in directia fetei, mai ales ca e si mana acolo, care umple poza. Imi place atitudinea modelului. Defapt asta e cea mai mare smekerie la portret: sa intercationezi cu modelul, sa-l faci sa arata ce e el, ce vrea sa fie. Asta poti sa o faci fie la noroc, prinzi un instantaneu sau pur si simplu sa-l cunosti suficient sa se deschida.

"Modelul" apreciaza parerea si observatiile :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@FanFane:

A 5-a poza avea potential cu privelistea aia din stanga.

In rest nu au nimica special, poza cu banca nu stiu ce vrea sa exprima deoarece fundalul iti distrage atentia(trebuia un F mai mic), poza cu zapada la fel nu vad idea(poate era mai bine daca era macro pe cristalele de zapada) si mai ii si supraexpusa, cainele era un subiect bun dar incadrarea nu il prea ajuta fiind prea centrala si umbra lui taiata pt mine cel putin e deranjanta, in a 4-a imagine vad ca ii folosita regula treimilor(apa ii la o treime), dar totusi incorect deoarece varfurile copacilor impart fotografi in 2 jumatati si ultima fotografie biserica ii acoperita de crengi, nu imi place.

Sper ca nu ii cu suparare, dar asta ii parerea mea.

Mersi de comentarii. Nu-i cu suparare, chiar pt parerile altora le-am pus aici. Omul invata din greseli. Si primul pas e sa-ti vezi greselile.

 

Banca aia mi-a placut foarte mult, dar nu am stiut cum sa o prind, din ce unghi si nici nu m-am gandit sa incerc cu F mai mic.

 

Acum ca m-am uitat mai bine la poza cu zapada, cred ca ar fi aratat mai bine doar un crop. Macro era si ideea mea, doar ca am incercat sa prind si un pic din context, frunzele, tufisul... si se pare ca n-a mai iesit mare lucru.

 

Iar la umbra cainelui chiar nu m-am gandit. Ai putea sa-mi zici, in conditiile date de iluminare si de pozitia cainelui, cam ce incadrare ar fi fost mai reusita ? Cainele nu a stat pe loc prea mult, deci nu aveam timp sa ma misc eu stanga dreapta. Doar sa fi ales o alta incadrare.

Multam !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ummm foarte frumusele pozele dar sunt foarte curioasa cum ai facut culorile sa fie asa puternice, adica ce efect de editare ai folosit? asta daca imi poti spune...

 

Ia-ti un filtru de polarizare circulara... Pe langa indepartarea reflexiilor iti va mari contrastul si satura culorile :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

old ones

 

si inca unele pe care din pacate nu le mai am in formatul full :cheers:

 

Is faine cateva poze dintre ele.

Primele 2 poze pe langa ca nu au subiect si is total neexpresive mai is facute si cu telefonul mobil.

 

Ii un loc de postat fotografii atat de fotografii amatori cat si de cei profesionisti, dar totusi sa mentinem topicul in anumite limite. Pozele care is facute cu telefonul, care is supraexpuse sau subexpuse astfel incat abia se intelege ceva sau care nu au subiect si nu exprima nimica ar fi mai bine sa nu fie postate totusi, ii risipa de spatiu pe server si in plus abate topicul de la subiectul initial: Pasionati de FOTO, nu "am o poza si vreau sa o pun si eu asa chiar daca nu ii nimica".

Sper ca nu am jignit pe nimeni, dar mi-ar placea un topic la subiect si nu care o i-a razna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ii un loc de postat fotografii atat de fotografii amatori cat si de cei profesionisti, dar totusi sa mentinem topicul in anumite limite. Pozele care is facute cu telefonul, care is supraexpuse sau subexpuse astfel incat abia se intelege ceva sau care nu au subiect si nu exprima nimica ar fi mai bine sa nu fie postate totusi, ii risipa de spatiu pe server si in plus abate topicul de la subiectul initial: Pasionati de FOTO, nu "am o poza si vreau sa o pun si eu asa chiar daca nu ii nimica".

Sper ca nu am jignit pe nimeni, dar mi-ar placea un topic la subiect si nu care o i-a razna.

ciudat ca zici asta. mie chiar mi-a placut cum curgea apa si vazand poza aia imi inspira anumite amintiri, si ma face sa ma simt iar aproape de natura si departe de asfaltul asta plin de cocalari.

faptul ca aveam doar telu la mine cand am facut pozele asta e ... se mai intampla.

si o chestie asa un pic offtopic: cand se da o nota de aia exista mai multzi in juriu, pentru ca fiecare are anumite gusturi. daca tzie nu itzi exprima nimic altora poate da.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie chiar mi-a placut cum curgea apa si vazand poza aia imi inspira anumite amintiri, si ma face sa ma simt iar aproape de natura si departe de asfaltul asta plin de cocalari.

Cred ce spui aici.Si intr-adevar conteaza mai putin faptul ca e facuta cu telefonul(sunt,cu ceva mai in urma,fotografii faine facute cu telefonul).Dar fotografia trebuie sa dea aceeasi stare celor care o privesc.Iar asta nu o poti face doar punand aparatul la ochi si declansand.Fotografia se invata incet,in timp,si un lucru important este sa fii tu insuti un critic dur(cred ca 80% dintre fotografiile pe care le face un amator sunt proaste,dar daca stie sa renunte la ele sau sa nu le arate nimanui,poate fi considerat un fotograf bun).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filtrul de polarizare nu are efecte ca in pozele de care zice ravenitza, doar iti mareste usor contrastul. Pozele respective sunt lucrate in ps din cate imi dau eu seama. Daca totusi sunt din aparat+ filtre and stuff, sunt si eu curioasa. Dar ma indoiesc totusi

Ia-ti un filtru de polarizare circulara... Pe langa indepartarea reflexiilor iti va mari contrastul si satura culorile :cheers:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ciudat ca zici asta. mie chiar mi-a placut cum curgea apa si vazand poza aia imi inspira anumite amintiri, si ma face sa ma simt iar aproape de natura si departe de asfaltul asta plin de cocalari.

faptul ca aveam doar telu la mine cand am facut pozele asta e ... se mai intampla.

si o chestie asa un pic offtopic: cand se da o nota de aia exista mai multzi in juriu, pentru ca fiecare are anumite gusturi. daca tzie nu itzi exprima nimic altora poate da.

 

Eu nu ti-am dat o nota si nici nu te-am pus la zid sa te impusc. Ti-am recomandat doar faptul ca o fotografie buna de postat trebuie sa fie expresiva si pentru restul celor care o privesc. Faptul ca tu ai fost acolo si sti mai bine cum arata locul si ce iti exprima ii ceva subiectiv, restul celor care privesc poza vad doar un unghi prost ales si ochii lor cauta un punct de interes pe fotografie si nu gasesc nimica, adica nu exista subiect. Ca fotografia sa fie si reusita mai trebuie sa fie si expresiva, dar aia ii alta poveste.

Un sfat pentru cele 2 poze de care am zis. Pe langa faptul ca telefon are o rezolutie slabuta, si cromatica o strica destul de tare de aceea nu ii prea recomandat. La prima poza trebuia sa prinzi cum apa curge peste acel prag(de la nivelul ei) si marginile fotografiei sa fie malurile. In a 2-a fotografie nu trebuia sa fi taiat raul si sa il fi prins putin mai larg(mai faceai un pas, 2 in spate).

Sper ca nu te-ai suparat pentru sfaturi si ce am zis. :cheers:

 

Eu zic ca sunt poze HDR.

 

Dupa cum arata ii HDR.

@sabyn23: pacat ca nu ai micsorat pozele si doar le-ai scazut din calitate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filtrul de polarizare nu are efecte ca in pozele de care zice ravenitza, doar iti mareste usor contrastul. Pozele respective sunt lucrate in ps din cate imi dau eu seama. Daca totusi sunt din aparat+ filtre and stuff, sunt si eu curioasa. Dar ma indoiesc totusi

 

 

Ok, nu zic ca n'ar fi si Photoshop sau alta duda dar filtru de polarizare ajuta si la saturarea culorilor... imi pare rau ca n-ai aflat inca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis sa nu mai repet inca o data ce ai zis tu ca face un filtru de polarizare. De la o usoara saturatie a culorilor pana la imaginile respective....e drum de photoshop. Daca ai fi folosit vreun filtru de polarizare ai fi stiut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis sa nu mai repet inca o data ce ai zis tu ca face un filtru de polarizare. De la o usoara saturatie a culorilor pana la imaginile respective....e drum de photoshop. Daca ai fi folosit vreun filtru de polarizare ai fi stiut.

 

 

Are you for real?!?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...