Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Din pacate BlackLord nu am folosit niciodata un filtru de polarizare, nu am la ce :cheers: Nu stiu ce efect da sau cum si in ce fel trebuie folosit. Insa au mai fost cateva fotografii si mai in urma, in care culorile sunt foarte puternice, dar se vede cu ochiul liber ca e un efect de editare. De aceea am curiozitatea de a afla cum poti ajunge la astfel de culori, pentru ca imi plac foarte mult...iar mie nu imi ies.

Merci oricum !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din pacate BlackLord nu am folosit niciodata un filtru de polarizare, nu am la ce :cheers: Nu stiu ce efect da sau cum si in ce fel trebuie folosit. Insa au mai fost cateva fotografii si mai in urma, in care culorile sunt foarte puternice, dar se vede cu ochiul liber ca e un efect de editare. De aceea am curiozitatea de a afla cum poti ajunge la astfel de culori, pentru ca imi plac foarte mult...iar mie nu imi ies.

Merci oricum !

 

Ca sa-ti zic pe calea cea simpla: in principu aceeasi poza se trage cu expuneri diferite de 1-2-3 stopuri. Apoi iei cele doua sau trei variante si le prelucrezi (Photomatrix parca se numeste programul) si le "mixezi". E recomandabil sa tragi in RAW pentru ca poza suporta prelucrari mai agresive si fortate. Apoi save as .jpg, .tif, .eps sau orice altceva ai nevoie.

 

Have fun!

http://en.wikipedia.org/wiki/HDR_photo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa-ti zic pe calea cea simpla: in principu aceeasi poza se trage cu expuneri diferite de 1-2-3 stopuri. Apoi iei cele doua sau trei variante si le prelucrezi (Photomatrix parca se numeste programul) si le "mixezi". E recomandabil sa tragi in RAW pentru ca poza suporta prelucrari mai agresive si fortate. Apoi save as .jpg, .tif, .eps sau orice altceva ai nevoie.

 

Have fun!

http://en.wikipedia.org/wiki/HDR_photo

Super, am sa incerc si eu...o sa imi ia ceva timp pana imi va iesi dar invat.

Merci mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce mă miră în toată povestea asta e că până acu am văzut zeci de hdr-uri pe topicul ăsta Âşi toată lumea părea a Âşti ce înseamnă. Hellrider (sper că am scris corect) a pus unele care mie mi-au plăcut foarte mult.

Editat de gunix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insa au mai fost cateva fotografii si mai in urma, in care culorile sunt foarte puternice, dar se vede cu ochiul liber ca e un efect de editare. De aceea am curiozitatea de a afla cum poti ajunge la astfel de culori, pentru ca imi plac foarte mult...iar mie nu imi ies.

 

 

Exista un plug-in pentru Photoshop, numit Topaz Adjust de la Topaz Labs cu care poti obtine foarte usor un efect pseudo-HDR, ca in pozele la care te referi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Photoshop CS3 are inclusa aceasta posibilitate: File -> Automate -> merge to HDR

 

 

"merge to HDR" este cu totul altceva. Functia asta combina mai multe cadre cu expuneri diferite si produce o imagine HDR adevarata, cum explica cineva mai sus. Aceasta imagine HDR trebuie "tone mapped" apoi, ca sa arate bine. Se gasesc tutoriale pe web.

 

 

 

"Topaz Adjust" este doar un filtru, un plug-in, care lucreaza cu o singura imagine, si care iti permite sa ajustezi expunerea in mod adaptativ, adica partile prea luminoase din imagine le intuneca, partile subexpuse le deschide, si accentueaza detaliile si culoarea. Rezultatul seamana a HDR, dar nu e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista un plug-in pentru Photoshop, numit Topaz Adjust de la Topaz Labs cu care poti obtine foarte usor un efect pseudo-HDR, ca in pozele la care te referi.

Multumesc mult. Eu insa nu folosesc Photoshop, ci ceva mai usor insa am sa imi instalez spercial pt acest efect!

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wan Ted, foarte tare pluginul ala. Habar nu aveam de el. Tre' sa-ti dau o bere! Pacat ca nu am gazit un crack calumea pentru Mac si mi-am bagat doar varianta trial. Acasa o sa incerc pe PC sa vedem daca gasesc o versiune crackuita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult. Eu insa nu folosesc Photoshop, ci ceva mai usor insa am sa imi instalez spercial pt acest efect!

:cheers:

 

OFF-TOPIC: Asa am zis si eu la inceput: ca Photoshop-ul e greu, dar "mi-am luat inima in dinti" si l-am instalat, apoi am inceput sa ma uit la tutorialele de la Lynda.com, cele din seria Photoshop one-on-one. Momentan am facut o pauza, din cauza sesiunii. Sincer, daca stii ce sa faci, cu ce sa faci, e chiar un soft usor de folosit. Plus ca poti gasi o gramada de tutoriale pe net despre cum sa faci diverse chestii. Sigla din semnatura mea e facuta de mine, urmand un tutorial si apoi combinand cu alte chestii aflate dintr-un alt tutorial. Asta in conditiile in care cunostintele mele despre Photoshop sunt destul de reduse. Daca vrei, iti pun eu pe un ftp "cursurile" de la Lynda.com.

 

Wan Ted, foarte tare pluginul ala. Habar nu aveam de el. Tre' sa-ti dau o bere! Pacat ca nu am gazit un crack calumea pentru Mac si mi-am bagat doar varianta trial. Acasa o sa incerc pe PC sa vedem daca gasesc o versiune crackuita.

 

check PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OFF-TOPIC: Asa am zis si eu la inceput: ca Photoshop-ul e greu, dar "mi-am luat inima in dinti" si l-am instalat, apoi am inceput sa ma uit la tutorialele de la Lynda.com, cele din seria Photoshop one-on-one. Momentan am facut o pauza, din cauza sesiunii. Sincer, daca stii ce sa faci, cu ce sa faci, e chiar un soft usor de folosit. Plus ca poti gasi o gramada de tutoriale pe net despre cum sa faci diverse chestii. Sigla din semnatura mea e facuta de mine, urmand un tutorial si apoi combinand cu alte chestii aflate dintr-un alt tutorial. Asta in conditiile in care cunostintele mele despre Photoshop sunt destul de reduse. Daca vrei, iti pun eu pe un ftp "cursurile" de la Lynda.com.

 

 

 

check PM

Eu nu l-am instalat pentru ca nu credeam ca e atat de necesar, in plus PCul meu nu prea il suporta, e cam slab...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu l-am instalat pentru ca nu credeam ca e atat de necesar, in plus PCul meu nu prea il suporta, e cam slab...

 

Poti instala un kit de PS mai vechi, nu neaparat ultima versiune. Un PS6 nu-ti mananca atat de mult din resurse si ai destule scule pe acolo sa-ti faci de cap cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ummm foarte frumusele pozele dar sunt foarte curioasa cum ai facut culorile sa fie asa puternice, adica ce efect de editare ai folosit? asta daca imi poti spune...

 

Nu e nici un secret. Cu toata placerea...  http://www.hdrsoft.com/   :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wan Ted, foarte tare pluginul ala. Habar nu aveam de el. Tre' sa-ti dau o bere! Pacat ca nu am gazit un crack calumea pentru Mac si mi-am bagat doar varianta trial. Acasa o sa incerc pe PC sa vedem daca gasesc o versiune crackuita.

Nu se pot face ceva ajustari?In exemplul ta mi se pare ca este putin cam dur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se pot face ceva ajustari?In exemplul ta mi se pare ca este putin cam dur.

 

Ba da, si inca se mai putea forta. Ideea e ca am deschis prima poza care am avut-o la indemana, am bagat pluginul si m-am jucat un pic prin el, si ala a fost rezultatul. Evident ca ai o gama variata de optiuni, mai soft sau mai hard. O astfel de prelucrare eu cred ca nu se preteaza la poze cu oameni sau obiecte, ci da mult mai bine pe peisaje, desi vad ca baietului din linkul de mai jos ii ies destul de bine.

 

http://obosila.blogspot.com/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu imi place filtru ala pt PS. Decat sa fortezi culorile unei poze si sa strici calitatea, mai bine mai tragi inca 2 cadre pe langa cel la 0EV, unul la -1EV si unul +1EV si daca nu ai trepied folosesti ceva de care din jur pe care sa il poti tine nemiscat. Dupa fie folosesti PS, fie Photomatix pentru a le converti si vei obtine o imagine mult mai buna calitativ si cu o cromatica mai placuta(bine inteles ca si aici setezi tu multe lucruri si le poti forta, dar poti obtine un efect bun mult mai simplu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...