Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Cu ce te-ar ajuta sa vezi poze de-ale mele ? Chestiunea e simpla, daca simti ca am dreptate pe undeva, ajustezi procesul de fabricatie in consecinta, daca nu, imi ignori postul. Vorba aia, 1000 de cuvinte fac cit o fotografie :D

 

Primul pas spre o fotografie personala buna e simplu, si nu implica aparatul. Te uiti la un milion de poze ale altora, pina incepe sa functioneze automat filtrul estetic, si poti sa elimini fara nici o ezitare pozele proaste si sa le recunosti pe cele bune. Al doilea e mai putin simplu si implica aia 99% de transpiratie la locul faptei.

 

Singurul motiv pentru care am intrat sa postez a fost faptul ca mi s-a parut ca ai o atitudine in care aruncai cu pietre in conditiile in care si tu pacatuiai :D

 

Daca am perceput gresit atitudinea ta, regret. Eventualele clarificari le propun altadata, deja am vorbit prea mult.

 

Toate cele bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Motivul pt care te-ai luat de mine nu e intemeiat, dupa cum am explicat in mesajele anterioare.

Eu cel putin incerc tehnici noi si repet, am autocritica, de aia nu postez orice scot din aparat. E normal sa mai trebuiasca modificate, sunt totusi la inceput in fotografie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cuvinte in van, asta fiindca sunt unele persoane care posteaza tot felul de nimicuri si sunt ridicate in slavi de zici ca sunt The Next Jesus. Hekate chiar pune treburi bunicele, unele imi plac si sincer, se observa o evolutie, deci... e de bine :D. Cat despre atitudini... toti avem :D. Nici eu nu pun poze aci, am pus in alte parti ale forumului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@alx31: Îmi place cum a ieÂşit prima poză, cea cu păianjenul. Ce obiectiv ai folosit Âşi ce cameră ai?

 

din pacate nu am camera pro' cu obiectiv detasabil. camera e un fujifilm s8000, dar isi face treaba bine pentru un amator ca mine.

intr-adevar si mie mi-a placut cum mi-a iesit poza cu paianjenul. a fost practic prima poza facuta cu aparatul dupa ce l-am luat. dar intrebarea e: a doua poza nu ti-a placut sau e prea banala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D Ce se cearta lumea pe "pozele" mele... Da, nu au deloc potential, nici macar aia cu "catelul". Nici macar nu am nevoie de critici, ca stiu ca sunt absolut banale, dar daca te uiti, peste 50% din pozele puse aici sunt banale. Imi cer scuze daca v-a zgariat pe retina banalitatile astea de poze ale mele (nu, nu e la misto, chiar stiu ca sunt banale, sunt niste macro-uri amarate facute cu obiectivul standard, nu reprezinta decat cateva fragmente de primavara). Promit sa nu mai pun decat poze "artistice". Gizas, cate orgolii... Si ptr ce? Putini sunt aici care fac cu adevarat fotografii...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: Ce se cearta lumea pe "pozele" mele... Da, nu au deloc potential, nici macar aia cu "catelul". Nici macar nu am nevoie de critici, ca stiu ca sunt absolut banale, dar daca te uiti, peste 50% din pozele puse aici sunt banale. Imi cer scuze daca v-a zgariat pe retina banalitatile astea de poze ale mele (nu, nu e la misto, chiar stiu ca sunt banale, sunt niste macro-uri amarate facute cu obiectivul standard, nu reprezinta decat cateva fragmente de primavara). Promit sa nu mai pun decat poze "artistice". Gizas, cate orgolii... Si ptr ce? Putini sunt aici care fac cu adevarat fotografii...

:D :D Nici pozele mele nu se ridica la "potentialul" unora, asa ca subiecte de foto in continuare si ... have fun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D Ce se cearta lumea pe "pozele" mele... Da, nu au deloc potential, nici macar aia cu "catelul". Nici macar nu am nevoie de critici, ca stiu ca sunt absolut banale, dar daca te uiti, peste 50% din pozele puse aici sunt banale. Imi cer scuze daca v-a zgariat pe retina banalitatile astea de poze ale mele (nu, nu e la misto, chiar stiu ca sunt banale, sunt niste macro-uri amarate facute cu obiectivul standard, nu reprezinta decat cateva fragmente de primavara). Promit sa nu mai pun decat poze "artistice". Gizas, cate orgolii... Si ptr ce? Putini sunt aici care fac cu adevarat fotografii...

 

Nu era cearta legata in mod special de pozele tale,erau doar un exemplu. Atata timp cat topicul este "pasionati de foto" consider ca ar trebui putina auto cenzura inainte sa postezi aici. Mai ales ca esti constient ca sunt banale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt multi talentati in ale fotografiei pe forumul asta, si ii respect pentru ca posteaza doar fotografii. In rest, declansari aiurea ale aparatului, si toata lumea vine cu scuza "sunt incepator, photoshopul e inca un mister pentru mine" ... pai mai intai invata sa folosesti astea, citeste cate ceva si apoi vino cu incercari de fotografii si explica ce ai vrut sa faci si ce ti-a iesit, abia apoi o sa primesti explicatii unde ai gresit sau unde mai ai de lucrat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ce te-ar ajuta sa vezi poze de-ale mele ? Chestiunea e simpla, daca simti ca am dreptate pe undeva, ajustezi procesul de fabricatie in consecinta, daca nu, imi ignori postul. Vorba aia, 1000 de cuvinte fac cit o fotografie :D

 

moaaa artizdule!

post-2419-1238745049_thumb.jpgpost-2419-1238745065_thumb.jpgpost-2419-1238745089_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sint bre artizd. Sint poze utilitare cu care n-am scos ochii nimanui. O poza ori e buna, ori e proasta, alea gri sint tot proaste. Daca e sa ne c@cam pe noi in tot forumul asta sint doar 2-3 care fac poze bune consecvent, iar eu nu fac parte dintre aia. Restul intra la categoria "fotografi de duminica", ceea ce nu ne califica in nici un caz sa criticam pe altcineva in afara de noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sint bre artizd. Sint poze utilitare cu care n-am scos ochii nimanui. O poza ori e buna, ori e proasta, alea gri sint tot proaste. Daca e sa ne c@cam pe noi in tot forumul asta sint doar 2-3 care fac poze bune consecvent, iar eu nu fac parte dintre aia. Restul intra la categoria "fotografi de duminica", ceea ce nu ne califica in nici un caz sa criticam pe altcineva in afara de noi.

 

Si atunci care ii problema? si eu visez sa fac fotografii ca si @samolapraga, @bizoo_n sau piccolino...poate dupa extrem de multa munca o sa ajung si eu pe o alta treapta a fotografiei, dar pana atunci sa sterg fiecare poza care o fac?

Recomand sa se pastreze o critica obiectiva pe topicul acesta. In modul acesta usor, usor fiecare va retine cel putin cateva idei despre compozitie, cromatica, etc.

 

 

Totusi inainte sa pui o poza pe forum la comentat ii bine sa verifici daca are subiect si ce vrei sa exprimi cu ea.

Aceste lucruri le omite multa lume care incarca poze pe forum. Nefiind la locul unde s-a facut poza, daca aceasta nu are subiect nu ai cum sa exprimi ceva cu ea. Prin subiect se intelege o persoana, un obiect, un animal sau un peisaj deosebit, dar sa nu se inteleaga ca daca faci poza unui copac automat ai subiect si exprimi ceva.

Aici intervine si fundalul in care se afla subiectul si care are un impact major. De obicei ii bine ca acest fundal sa fie relativ degajat deoarece unul prea aglomerat va distrage atentia de la subiect. Si extrem de important: SI NU TAIATI SUBIECTUL !!!

Amplasarea subiectului in cadrul ii iarasi o chestie importanta si este recomandata folosirea regulii treimilor si doar in anumite cazuri centrarea subiectului.

Nici cromatica nu trebuie omisa. Cel mai important lucru este sa aveti setat monitorul corect daca nu totul va fi dat "peste cap".

In rest totul tine de imaginatie.

Cam asta ii recomandarea mea si de obicei aici se greseste din start.

Editat de Schumy CJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate nu am camera pro' cu obiectiv detasabil. camera e un fujifilm s8000, dar isi face treaba bine pentru un amator ca mine.

intr-adevar si mie mi-a placut cum mi-a iesit poza cu paianjenul. a fost practic prima poza facuta cu aparatul dupa ce l-am luat. dar intrebarea e: a doua poza nu ti-a placut sau e prea banala?

A doua poză nu că nu-mi place sau că ar fi prea banală, dar cred că nu trebuia să pui pescărusul(?) chiar în centrul pozei, cred că trebuia poziționat mai într-o parte Âşi să fi ținut cont de "regula treimilor", în felul ăsta cred că atrăgea mai mult atenția.

 

@theBD: Îmi place poza cu tipa din mare, eu zic că e o încadrare destul de reuÂşită.

Editat de Tutankhamon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A doua poză nu că nu-mi place sau că ar fi prea banală, dar cred că nu trebuia să pui pescărusul(?) chiar în centrul pozei, cred că trebuia poziționat mai într-o parte Âşi să fi ținut cont de "regula treimilor", în felul ăsta cred că atrăgea mai mult atenția.

 

 

pai... pescarusul e incentrul pozei... pilonul nu e :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A doua poză nu că nu-mi place sau că ar fi prea banală, dar cred că nu trebuia să pui pescărusul(?) chiar în centrul pozei, cred că trebuia poziționat mai într-o parte Âşi să fi ținut cont de "regula treimilor", în felul ăsta cred că atrăgea mai mult atenția.

 

Era recomandata regula treimilor, incadrare putin mai larga ca sa nu taie din stalp si aparatul era mai bine sa fie tinut pe verticala.

 

pai... pescarusul e incentrul pozei... pilonul nu e :unsure:

 

Pai trebuia incadrat mai larg si dupa pescarusul sa fie in stanga jos de exemplu, asta inseamna regula treimilor. Si stalpul trebuia sa fie doar un "suport" pentru subiectul tau, dar fiind aproape o parte din el nu era bine sa fie "taiat" in partea stanga.

Editat de Schumy CJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea totusi sa invat si din parerile voastre, iar cum nimeni nu a zis nimic de pozele mele din link-uri, mai bine le postez direct aici. Voi pune doar cate 4, sa nu fac postul meu cat China. Vreau doar sa mai zic ca sunt un habarnist in photoshop, asa ca fiecare poza e asa cum a fost facuta, cel mult am umblat la sharp sau un pic la contrast. Un rol important atribui si titlului fotografiei, asa ca luati-l si pe el in seama, saracu' :blink: . Sa inceapa critica! :unsure:

 

...si se facu cerul tzandari

 

sisefacucerultandarijpg.jpg

 

Captiv

 

Captiv.jpg

 

Contemplare

 

Contemplare.jpg

 

Convergenta

 

Convergenta.jpg

Editat de flaviusm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@flaviusm pozele is cu un nivel deasupra mea si nu prea stiu ce sa zic, dar ce pot zice ii asa: prima poza imi place idea, a 2-a mi se pare prea putin expresiva(aici e doar nota de subiectivism), a 3-a imi place foarte mult si nu vad ceva de reprosat si a 4-a...nu stiu ce sa zic.

 

@fram-ursul kevlar: poza ii mult prea "aglomerata", ti se plimba ochii pe imagine si nu se opreste pe nimic, iar fundalul nu se diferenteaza de subiect(nu ii peisaj sa folosesti F asa mare). Ca si cromatica, desaturarea aia nu se potriveste. Fotografiile cu copii ii bine sa fie dinamice, dar in acelasi timp si viu colorate(copiii iti exprima viata, nu monotonie, mister, etc.).

Daca reprezentai fata care era "sus" era altceva. Un pas mai la stanga(ca sa o prinzi complet) si putin zoom pe ea si deja era mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...