Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Era mai interesant daca ai fi focalizat pe ea, iar imaginea din oglinda sa fie blurata (depth of field), pentru o nota de subtilitate. Asa, compozitia imi pare cam haotica. Oricum, nu are impact prea puternic poza.. :)

 

Keep trying, though! :D

 

O incercare de macro cu obiectivul stock.....

 

meh1.jpg

 

 

 

Asa ceva ? (deja ne pregateam sa plecam si nu m-am incadrat bine :))...oricum merci pt parere si sfat :)

post-26723-1239633252_thumb.jpg

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

O incercare de macro cu obiectivul stock.....

 

Asa ceva ? (deja ne pregateam sa plecam si nu m-am incadrat bine :))...oricum merci pt parere si sfat :D

O incercare destul de ok pentru un obiectiv stock, incearca insa ca focusul sa fie pe bug.. e dificil, de multe ori necesita multiple shot-uri (unele chiar focus stacking), dar punctul de interes este gangania. :)

 

Da, asta mi se pare ceva mai reusita, desi daca te-ai fi dat umpiiiiiiiic mai in stanga, ar fi fost mai ok (n-ar mai fi acoperit-o oglinda, si n-ai mai fi fost plasat in "fundul" oglinzii). Parere personala, desigur, gusturile difera.. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O incercare destul de ok pentru un obiectiv stock, incearca insa ca focusul sa fie pe bug.. e dificil, de multe ori necesita multiple shot-uri (unele chiar focus stacking), dar punctul de interes este gangania. :)

 

Da, asta mi se pare ceva mai reusita, desi daca te-ai fi dat umpiiiiiiiic mai in stanga, ar fi fost mai ok (n-ar mai fi acoperit-o oglinda, si n-ai mai fi fost plasat in "fundul" oglinzii). Parere personala, desigur, gusturile difera.. :)

Am incercat cu focusul pe bug dar nu prea am reusit sa pun direct pe ea ...n-a vrut sa stea ca un catel cuminte si nici bomboane n-am avut la mine :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor impatimitilor foto !

 

As avea nevoie de un manual de utilizare pentru un Zenit 12. M-am chinuit pe Google insa fara rezultat, mizez pe voi :)

 

Aparatul e ca in poza:

 

Zenit-12.jpg

 

 

Numai bine ! :D

Uite un link la manualul Zenit TTL.E aproape identic,singura deosebire cred ca este la exponometru(TTL are indicatorul cu ac,iar 12 cu LED-uri).

http://cameras.alfredklomp.com/zenitttl/manual/

Acum am ajuns la postul prin care deja te-a ajutat cineva.

Editat de bachus_21
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De duminica(Cetatea lui Gelu - aproape de Valea Ierii):

 

3433996425_671b095c1c.jpg

 

3434806140_be3c8793f9.jpg

 

3434808916_0d750b048d.jpg

 

Locul foarte frumos, doar ca lumina a fost extrem de proasta: in jur de ora 12 si pe deasupra era si pacla. Fara post procesare arata si mai nasol.

 

Tot stateam si ma uitam la prima poza, o incadrare centrala avantajeaza cetatea pentru ca se vede mult mai bine cum ii pozitionata(izolata) fata de dealurile din jur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, postez aici o intrebare la care am nevoie de un raspuns rapid:

 

Cunoasteti pe cineva care ar putea sa faca servicii de fotograf (eventual si video) la o nunta :wacko: , in data de 23 mai in statiunea 2 mai?

 

Gasitorului reconpensa :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se zice ca fotografia e o meserie curata.

post-10420-1239991092_thumb.jpg

Sa nu mai zic ei de fotografii speologi, care vin cu 2kg mai grei din tura. :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De Ctrl-V am fost la un gratarel, la curtea unui prieten.. am profitat de asta pentru a folosi inelul de inversie (doua exemple, restul AICI)

 

DSC_0754.JPGDSC_0849.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De Ctrl-V am fost la un gratarel, la curtea unui prieten.. am profitat de asta pentru a folosi inelul de inversie (doua exemple, restul AICI)

 

Ai cam avut praf pe senzor...

Imaginea 68 imi place

 

Am pus o galerie noua pe site, DECADENTA. Paragina, decrepitudine, parasire.

 

http://www.vertizontal.ro

 

Foarte frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Elena, uite critica: ZGOMOOOT!! De ce atat de pixelat? E facut la rezolutie f mica, cu mobilu' sau... :D ?

Poza isi mai pierde din calitate cand ii dau adjust contrast si resize...Initial a fost facuta cu 8 megapixel...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poza isi mai pierde din calitate cand ii dau adjust contrast si resize...Initial a fost facuta cu 8 megapixel...

Ai fotografiat pe automat,iar el si-a setat timpul de expunere la 1/500,insa la ISO 400,ceea ce,pentru un aparat ca asta, este deja prea mult.Daca setai pe manual sau prioritate de timp,la ISO 100 si cel mai scurt timp posibil (la scena asta poti folosi si 1/30 ca nu alearga nimeni) nu aveai asa zgomot.In plus,dupa prelucrare,alege o rata de compresie redusa,pentru a nu pierde prea mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Romania, tara membra a Uniunii Europene. Anul 2009. Ziua de Pasti.

 

Ce se intampla in cea de a treia fotografie e super,din pacate din ce in ce mai rar,chiar si la tara.Acolo era forumul si chatul lor. :D

Editat de bachus_21
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Romania, tara membra a Uniunii Europene. Anul 2009. Ziua de Pasti.

 

Ce se intampla in cea de a treia fotografie e super,din pacate din ce in ce mai rar,chiar si la tara.Acolo era forumul si chatul lor. :D

 

 

Si mie imi place fotografia a treia. Doar bidonul de Castrol din fundal e in plus :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...