Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

eu vreau sa stiu ca ceea ce vad intr-o fotografie este arta fotografului, a felului in care isi foloseste ochiul, intuitia si bineinteles instrumentul; sa nu mai vorbim de faptul ca nu s-a adus in discutie, de catre contestatarii mei, faptul ca adevarata valoare a unei fotografii nu rezida in felul in care arata (calitatea imaginii) ci in ceea ce arata si cum arata; e vorba de subiect si compozitie

 

Filosofule, tie probabil iti place sa vezi poza bruta, mie de obicei imi place sa vad ce a vrut fotograful sa transmita, si daca a folosit mai mult sau mai putin Photoshop, dar mesajul e puternic, eu pot trai cu asa ceva. Daca tot vorbim de pictura, nu am cum sa-l aduc in discutie pe Picasso, cred ca intelegi la ce ma refer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

...pana la modificarea de culori, constrast, deformare de perspectiva, lucruri care pe stilul vechi nu se faceau;

Se faceau si pe stilul vechi.

Hai sa fiu mai ingaduitor de data asta: puneti ce vreti voi, dar scrieti sub ele cum si cu ce le-ati modificat; e mai bine asa?

Ar fi chiar instructiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filosofule, tie probabil iti place sa vezi poza bruta, mie de obicei imi place sa vad ce a vrut fotograful sa transmita, si daca a folosit mai mult sau mai putin Photoshop, dar mesajul e puternic, eu pot trai cu asa ceva. Daca tot vorbim de pictura, nu am cum sa-l aduc in discutie pe Picasso, cred ca intelegi la ce ma refer.

 

Daca mesajul e puternic, eu zic ca photoshop iese din discutie, pentru ca el nu transmite nimic in afara zonei superficiale, a spectaculosului (vezi premiile pulitzer care nu au de-a face cu prelucrarea, sa nu-i zic manipulare, dar si comparatia mea cu sanii prelucrati cu silicon); si aici sunt de acord cu tine; si faptul ca se discuta despre asta mi se pare ok, sunt gata sa accept ca nu am dreptate, dar cu argumente

Mesaj completat

Se faceau si pe stilul vechi.

 

Ar fi chiar instructiv.

 

 

Ehe se pare ca cineva stie mai multe, asteptam informatii; ideea mea cred ca ramane totusi: modificarile erau recognoscibile, acceptate sau nu, si catalogate ca atare; astazi nu mai e posibil

Editat de Filosofull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se faceau si pe stilul vechi.

De acord. Am colegi care lcurau in presa de pe vremea cand nu existau calculatoare si povesteau cum decupau pozele cu forfecuta si cum le magareau samd.

 

Ar fi chiar instructiv.

Pentru asta exista exif-ul pozei, cred ca stii la fel de bine. Iar pentru prelucrarile mai "dichisite" banuiesc ca asta tine de talentul si priceperea fiecaruia, oricine are un mic secret in materie de prelucrare, deci.... :peace:

 

Filosoful, sunt curios sa-ti stiu parerea despre astea.

edward aninaru

 

Sau asta - poza bruta vs. modificata.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dau Âşi eu un exemplu! Cînd am scos poza asta pe film, am crezut că o arunc! Nu semăna deloc cu ce văzusem eu acolo. Am încercat să o "readuc" la ce văzuse ochiu' meu. Mi-a ieÂşit mai bună decît speram...

Film post-7334-1274217949_thumb.jpgvs. "levels"post-7334-1274217918_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord. Am colegi care lcurau in presa de pe vremea cand nu existau calculatoare si povesteau cum decupau pozele cu forfecuta si cum le magareau samd.

 

 

Pentru asta exista exif-ul pozei, cred ca stii la fel de bine. Iar pentru prelucrarile mai "dichisite" banuiesc ca asta tine de talentul si priceperea fiecaruia, oricine are un mic secret in materie de prelucrare, deci.... :peace:

 

Filosoful, sunt curios sa-ti stiu parerea despre astea.

edward aninaru

 

Sau asta - poza bruta vs. modificata.

 

mda, as fi mincinos sa spun ca nu imi plac; in primul caz tine si de compozitie, atat de mult incat prelucrarea trece in planul secund; ma intreb cum ar arata fara prelucrare, doar ideea ca atare, nu stiu daca imaginile reale ar afecta-o cu ceva; iar in al doilea exemplu prelucrarea mi se pare naturala in sensul ca mai asteptai, mai mutai subiectul, mai cautai lumina, mai te scremeai din aparat si tot acolo ajungeai; poate ca photoshop nu face decat sa usureze munca unui fotograf, in sensul asta, de a face totul mai comod, mai easy. Dar asta e ideea: cand avem de ales, in fata calculatorului, din mai multe variante, multi nimeresc ce e mai bun, dar cand apesi pe buton esti obligat sa gasesti ceva unic, de multe ori nu mai poti sa repeti, sa retusezi; eu unul gasesc asta fascinant si imi plac fotografiile de genul asta; voi pune si eu in curand cateva fotografii facute asa, la nimereala parca, fara prelucrare, sa vedeti ca se poate; dar trebuie sa accepti si esecul, si lipsa de inspiratie, nu sa pui totul pe calculator si sa prelucrezzi pana devine perfect, indiferent de materialul original; e ca si cum te-ai substitui inspiratiei, destinului, vointei unui zeu al fotografiei (oare o exista asa ceva?). ramane sa mai vorbim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba filozofule, ar trebui sa-ti schimbi nickul ca numai filozof nu esti, din contra as zice.

Ochiul nu vede ca aparatul, are un creier si un suflet si emotie si stare de moment in spate. Aceeasi scena vazuta de 2 insi sau chiar acelasi ins se vede cu totul altfel. Apusul ala frumos pentru unul e trist pentru altul, si banal pentru al treilea.

 

Iar daca crezi ca la abia la photoshop s-a inventat manipularea ca sa scoti in evidenta ce trebuie, esti copil. Fotografia in sine e o manipulare a realitatii. Manipularea incepe cind alegi o diafragma si un timp de expunere si un obiectiv si un anumit film sau ISO. Si un filtru. Tu ai vazut fotografi "adevarati" fara filtre? Pai filtrele-s un alt fel de photoshop.

Dupa aia urmeaza developarea... ghici ce, si acolo tot manipulare se face, de la alegerea hirtiie foto la timpii de stat in bai. O fotografie excelenta poate fi complet distrusa la developare, asa cum o fotografie digitala poate fi distrusa la printare. Si dupa aia se face si retusare propriuzisa, fix ca-n photoshop, numai ca mai "mecanic".

 

Dupa aia manipularea suprema e ca pui o scena 3D intr-o scena 2D pe hirtie si o luminzi cu un neon, asa ca n-ai cum sa vezi ce a vazut lentila lu aparatu. Si a dracu, mai e si alb negru!

 

Ce conteaza e strict rezultatul final. Nu daca pictura a fost facuta in cutit sau pensula si nici ce fel de par era in pensule, cum nici la poezie nu conteaza daca a fost scrisa cu pixul, stiloul, la masina sau in word. Matale confunzi scopul cu mijlocul.

 

 

A, si pentru cultura ta generala: ABSOLUT orice fotografie de profesionist e manipulata. La greu! In primul rind alea de pulizer.

Da io cred ca pur si simplu nu stii ce vorbesti.

Editat de vrajitorul din oz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello!

E adevarat ca nu sunt nici pe departe fotograf, am invatat de curand sa deschid photoshop-ul si nimic mai mult (asa ca nu trageti in mine ca-mi dau cu parerea) dar am observat un anumit aspect legat de pozele de pe aici. Pe tema celor prelucrate mai mult se fac diverse comentarii,sugestii, s.a.m.d. Cele neprelucrate nu prea sunt bagate in seama ceea ce nu cred ca e corect. Pasionat de foto cred ca nu inseamna automat si pasionat de arta prelucrarii ulterioare. E doar o parere.

Sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ma "numai resize"... vrei sa spui ca ai lasat aparatul sa-ti aleaga automat saturatia, contrastul, balansul, sharpening, curves samd. Nu ca "n-are prelucrare", doar ca are una facuta automat de camera. Asta e ca si cum ai fi mindru ca ai facut poze pe modul automat complet.

Cine nu recunoaste ca 99.9% din poze au nevoie de prelucrare ca sa arate decent, n-are treaba cu fotografia. Treaba se impute si mai tare daca vrei print. Acolo e de munca frate, si trebuie cunostiinte si echipament. Colorimetre, spatii de culoare, ehehe.

Editat de vrajitorul din oz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filosofulle, am voie s-o transform in B&W, avand in vedere ca D70s-ul meu nu stie sa traga direct in B&W? :D

 

post-16760-1274254184_thumb.jpg

 

You're arguing semantics. Nu ma bag in discutie, ca-mi omor neuronii degeaba. Faceti ce/cum vreti, mi-e paralel, o sa pun ce FOTOGRAFII ( :laugh: ) vreau, o sa comentez ce imagini vreau, daca imi permite timpul si daca am chef, o sa dau sfaturi pe masura priceperii referitor la aparatura, tehnici, sau postprocesare, si n-o sa ma afecteze absolut deloc ca - WOW!!! exista oameni carora nu le plac pozele mele!! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Propun o tema: se da o fotografie JPG full size neprelucrat (si eventual RAW-ul daca e disponibil), cum iese de pe aparat, iar cine doreste, poate sa o prelucreze si sa posteze aici rezultatul. Prelucrarea in aceasta etapa nu va permite modificari ale structurii compozitionale. Adica fara clone, stamp, heal.

Tema trebuie sa aiba legatura cu spiritul motociclismului, fie ca e vorba de drumetii, plimbari, detalii de motociclete si asa mai departe. Sa vedem ce iese.

 

Evident, participantii sunt de acord sa nu foloseasca fotografiile, chiar si prelucrate, in portofoliul propriu sau in alte scopuri personale sau comerciale fara acordul autorului original.

 

Latura mare a fotografiei finale: 1024 pixeli. Fiecare participant trimite o singura fotografie finala. Termen de lucru 7 zile.

 

Se voteaza intr-un poll aici la care se creeaza dupa expirarea termenului limita. Castigatorul primeste dreptul de a propune urmatoarea fotografie cat si regulile de prelucrare. Daca urmatorul/urmatoarea va dori, poate permite o prelucrare structurala in jurul unei anumite teme. Un participant nu poate castiga trei etape consecutive. Dupa doua castigate consecutiv, una pauza.

 

Aici primul JPG full size 10 MegaPixeli. Am ales-o aceasta tocmai pentru ca o e fotografie destul de soft din aparat, sa vedem ce se poate scoate din ea in conditii de prelucrare. Am lasat-o intoarsa, cum a fost capturata, pentru a nu pierde detalii la rotate. img3407u.jpg

 

Mesaj completat

Si aici prelucrarea mea:

post-40616-1274267987_thumb.jpg

Mesaj completat

Ca sa nu fie confuzii: pe aceeasi fotografie, timp de o saptamana, isi incearca skill-urile cine doreste.

Mesaj completat

N-am apucat sa editez textul:

*se voteaza intr-un poll aici la "Motociclisti in timpul liber", care se creeaza dupa expirarea termenului limita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu propun mai degraba deschiderea unui nou topic ptr acest subiect. Sa lasam topicul asta liber de asa ceva. Eventual mai facem un topic de photoshop-ela funny (remember topicul de pe Urban?), unde sa dam frau liber manipularilor foto mai mult sau mai putin profi (adica se accepta si cu Paint), dar pe teme amuzante: x pune o poza si cine vrea o manipuleaza cum vrea muschiul lui, decent, dar amuzant, apoi y mai pune o poza, samd.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topicul de pe Urban a fost amuzant pentru ca eram "gashk mik".. Aici e mult prea probabil sa se bage in seama zmeii tastaturilor si sa puna "piese" de prost gust.. La partea cu photoshopatul ma bag, daca exista doritori, dar nu cred sa fie..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topicul de pe Urban a fost amuzant pentru ca eram "gashk mik".. Aici e mult prea probabil sa se bage in seama zmeii tastaturilor si sa puna "piese" de prost gust.. La partea cu photoshopatul ma bag, daca exista doritori, dar nu cred sa fie..

 

mda, ai dreptate...

Editat de legionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

filosofule, uite inca o blasfemie, sper sa nu pui crucea pe mine si sa-mi dai foc.

 

consider ca nu mai are rost sa iti raspund la posturi pt. ca esti intr-o singura directie. sper sa nu fii asa in orice faci.

post-43247-1274270613_thumb.jpg

Editat de veics
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Propun o tema: se da o fotografie JPG full size neprelucrat (si eventual RAW-ul daca e disponibil), cum iese de pe aparat, iar cine doreste, poate sa o prelucreze si sa posteze aici rezultatul. Prelucrarea in aceasta etapa nu va permite modificari ale structurii compozitionale. Adica fara clone, stamp, heal.

Tema trebuie sa aiba legatura cu spiritul motociclismului, fie ca e vorba de drumetii, plimbari, detalii de motociclete si asa mai departe. Sa vedem ce iese.

 

Evident, participantii sunt de acord sa nu foloseasca fotografiile, chiar si prelucrate, in portofoliul propriu sau in alte scopuri personale sau comerciale fara acordul autorului original.

 

Latura mare a fotografiei finale: 1024 pixeli. Fiecare participant trimite o singura fotografie finala. Termen de lucru 7 zile.

 

Se voteaza intr-un poll aici la care se creeaza dupa expirarea termenului limita. Castigatorul primeste dreptul de a propune urmatoarea fotografie cat si regulile de prelucrare. Daca urmatorul/urmatoarea va dori, poate permite o prelucrare structurala in jurul unei anumite teme. Un participant nu poate castiga trei etape consecutive. Dupa doua castigate consecutiv, una pauza.

Buna idee, dar ca sa mai si invatam cate ceva, propun ca cel care modifica poza sa spuna ce si cum a facut si sa dea valorile reale ex: contrast +15, vignette 20%, etc. asa descoperim o gramada de chestii si smecherii de care nici nu stiam ca exista in PS.

 

De ex. sa apunem ca la poza modificata de tine, habar nu am cum ai scos nuanta aia si a-si vrea sa obtin si eu asa ceva(de ex. la o alta poza), dar nu stiu cum.

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine nu recunoaste ca 99.9% din poze au nevoie de prelucrare ca sa arate decent, n-are treaba cu fotografia. Treaba se impute si mai tare daca vrei print. Acolo e de munca frate, si trebuie cunostiinte si echipament. Colorimetre, spatii de culoare, ehehe.

 

Eheheeeee, masti pe fiecare bucatica dintr-un burger, scoate albastru/verde din chifla, levels, curbe de culoare etc... asa se vand mancarurile :laugh:

 

Eu de obicei, cand sunt plecat pe vreundeva, trag poza astfel incat sa minimalizez miscarea si zgomotul, abia daca nu-mi place cum iese din AUTO intru in manual si imi setez expunerea/diafragma/contrast etc, mai ales noaptea. in rest: incadratura finala, contrast, sharp, le stabilesc din fotoÂşop.

Am un Canon A710 (fara IS :D )

As vrea ceva intre DSLR si asta pe care-l am acum, poate un Canon S5IS sau SX1, daca nu, merge si un G11.

 

Spor la tragaci!

Mesaj completat

PS: din an in paste mai pun poze/foto aici

http://icemanicky.deviantart.com/gallery/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noul 70-300? :laugh:

 

 

Din pacate nu.

Vroiam sa iau 70-300 dar a venit impozitul la mobra alaturi de o amenda din august si m-a scapat de 400 lei deci am renuntat pe moment si am luat un 55-200 aproape nou.

Is multumit deocamdata. dar cum se strang banii, il voi da si voi lua 70-300 vr si e ultima achizitie pt foto :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...