Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Pai pe 18-55 cred ca ai putea lua un 200 de lei daca il dai cu tot cu filtre iar pe 70-300 cred ca ai putea lua un 450 de lei.

Ideea e ca daca vrei 18-105, poti gasi SH-uri pe la 600 de lei.

Uite, AICI ai 18-105 nou la 900 de lei. Eu am aproape de un an 18-105-ul si sa stii ca sunt tare multumit de el - luat sh si iesit demult din garantie. E un ob foarte bun in conditii de daylight. Am tras si eveniment cu el si a fost ok. In conditii de lumina mai slaba, imediat iti sare in 5.6, tre' sa compensezi calumea din blitz. In rest, ca obiectiv allarounder e numai bun.

 

Uita-te pe AICI ca sa iti faci o idee de preturi. Pe nikonisti.ro sunt un pic cam overrated preturile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ok... mersi de linkuri!

 

Pai at e OK... cam asa ma gandeam si eu la preturi, dar vroiam si opinia altuia sa vad daca sunt preturi reale.

 

at se vand urmatoarele:

- Nikon 18-55 AF-S + filtru UV (digital KIng) + (Hoya) filtru de polarizare, warm si un close-up +3 + o husa pt 4 filtre ...... 200 RON (i-ar prinde bine si o curatenie profi)

 

- Nikon 70-300 1:4-5.6G (nu are VR) + filtru UV (hoya) ......450 RON

 

- apt foto Kodak Z1085 + 2 akkumulatoare + incarcator + 4 GB SDHC + husa Caselogic ................ 450 ron

ca si cateva detalii tehnice:

- 10 MP

- zoom optic x5, lentile Schneider-Kreutznach, stabilizare optica

- filmare HD

- moduri foto: o graoza de scenarii presetate: macro, panoramic, sport, iarna, etc... la care aduagam si modul P si M ca si la apt SLR

- accepta si baterii AA

 

la cerere trimit si imagini captate cu oricare dintre obiectele la vanzare!

predare personala in Timisoara sau plata ramburs (transport si ramburs platit de catre cumparator)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi recomandati un blitz extern bun pentru nivel de amator ? Imi doresc sa aiba functia slave si sa faca fata la situatii obisnuite cum ar fi portret, poze de familie in spatii slab iluminate (prin casa). Nu ma ocup de nunti sau evenimente. Ocazional mai pozez masini pentru prieteni, etc. Dintre SB-urile de la Nikon, care ar fi cel mai ieftin pe care mi l-ati recomanda ? (doresc un buget minim, adica includ si varianta second hand) Nu ma intereseaza avioane, accept si alte marci cu renume mai slab. Multumesc anticipat ! :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am mai jucat de mult...asa ca nu fiti foarte critici :P

Pentru inceput, fa-le downsize!!! :scratch: lasa-le si tu la 1024 pe latura cea mai mare.

 

... de pe la zoo

post-20786-0-91564700-1346606887_thumb.jpg

post-20786-0-40206200-1346606892_thumb.jpg

post-20786-0-14620800-1346606898_thumb.jpg

post-20786-0-62301300-1346606903_thumb.jpg

post-20786-0-98824700-1346606908_thumb.jpg

post-20786-0-65629200-1346606914_thumb.jpg

post-20786-0-60910800-1346606921_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce nu vinzi doar body+18-55 si sa pastrezi zoom-ul daca se potriveste montura?

 

Nu am bugetul necesar sa schimb si body si obiectivul. Vreau un obiectiv universal. Nu sunt profi, imi palce sa fac poze si imi place sa ma distrez cate odata cu posibilitatiile unui DSLR. in aceasi timp vreau un apt cat mai poratbil pt turele lungi moto unde orice cm2 conteaza pt bagaje :)

 

Asa ca daca reusesc sa dau cele 2 obiective + compactu kodak... numai bien am bani pt 18-135 :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am bugetul necesar sa schimb si body si obiectivul. Vreau un obiectiv universal. Nu sunt profi, imi palce sa fac poze si imi place sa ma distrez cate odata cu posibilitatiile unui DSLR. in aceasi timp vreau un apt cat mai poratbil pt turele lungi moto unde orice cm2 conteaza pt bagaje :)

 

Asa ca daca reusesc sa dau cele 2 obiective + compactu kodak... numai bien am bani pt 18-135 :D

Fereste-te de 18-135! 18-105VR e cu mult mai bun, chiar daca in capatul de tele ai cu 30 de mm mai putin. Obiectivul e facut semnificativ mai prost decat 18-105, nu ai stabilizator de imagine, intra praf in el intr-o veselie, iar dupa 100 mm este foarte soft.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fereste-te de 18-135! 18-105VR e cu mult mai bun, chiar daca in capatul de tele ai cu 30 de mm mai putin. Obiectivul e facut semnificativ mai prost decat 18-105, nu ai stabilizator de imagine, intra praf in el intr-o veselie, iar dupa 100 mm este foarte soft.

 

Mda... am scris gresit... pe ce am pus eu ochii era 18-105. Da bine de stiut ca 18-135 nu merita banii :)

Doar ca inca nu am nici o oferta pt obiective...deci posibil sa stau mult si bine pana fac schimbu. :( ...si 18-105 am gasit SH la 850 de ron

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am de vanzare 2 aparate foto. Poate intereseaza pe cineva.

Am primit altul iar astea doua stau degeaba.

EOS1000-le il schimb eventual cu un blitz dedicat Canon.

 

link-uri:

/index.php?/topic/683493-vand-canon-400d-accesorii/

/index.php?/topic/683492-vand-canon-1000d/

 

Imi cer scuze daca am deranjat topicul, sau ceea ce am scris contravine regulilor sau etc, si rog un moderator sa stearga.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai bani de sb ia sb.si la canon e valabil.am vazut un nissin di622 mk I care subexpunea crancen cu un canon.dat cu el direct in subiect fara compensare - sau + era poza intunecata de ziceai ca nu merge blitzul.te obisnuiesti cu el si ii dai + dar daca ai bani de sb ia sb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai bani de sb ia sb.si la canon e valabil.am vazut un nissin di622 mk I care subexpunea crancen cu un canon.dat cu el direct in subiect fara compensare - sau + era poza intunecata de ziceai ca nu merge blitzul.te obisnuiesti cu el si ii dai + dar daca ai bani de sb ia sb.

 

M-am jucat cu nissin-ul respectiv (destul de slabut) si se spune, cel putin in specificatii, ca e sub Metz 50, deci nu prea are relevanta in comparatie. E alta marca, alta marfa, etc. Sunt bani de sb-700, dar metz 50 pare sa ofere peste 90% din ce ofera acesta, la un pret mult mai mic.... N-as cheltui doar ca e brandul nikon, ca sa fiu cu marfa originala in geanta :bounce:.

Editat de SubInfluentza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut un nissin di622 mk I care subexpunea crancen cu un canon.

Au remediat problemele in versiunea actuala, Mark II . Iar la cat costa isi face treaba mai mult decat decent pentru nevoile unui amator ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Acum doua zile s-a furat din Vama Veche un rucsac cu doua Nikon D7000 un set de obiective, un blitz SB 700, mic extern Zoom H1, o camera GoPro Hero HD, si alte accesorii. Am sa revin cu seriile aparatelor. Dati mai departe anuntul va rog. Multumesc! Aparatura apartine lui Cristi Stan, un bun prieten... nu are rost sa s...

pun ca in rucsacul ala se afla singura lui sursa de venit si ca a muncit din greu pentru tot ce era acolo. Nu cred ca va putea sa-si cumpere iar toata aparatura si ar fi mare pacat pentru ca e un videograf foarte talentat si care pune mult suflet in ceea ce face (prea mult, ar spune cei care il cunosc). Sper din suflet sa le recupereze. Cristi... imi pare tare rau..."

 

Ceea ce e scris mai sus a fost postat pe facebook. Cum nu am cont acolo, trebuie doar sa o cred pe cuvant pe cea care mi-a trimis mesajul. Am zis ca poate ajuta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bogdan.... pentru inceput fa-le un downsize. Chia rnu cred ca vrea nimeni sa-ti vada o poza la 15 Mpx sau cat ai tu acolo! Un 1280 pe latura cea mai mare e arhisuficient, mai ales ca aici nu se analizeaza pixelul ci compozitia.

 

La poza cu Vallino ar fi fost ok un crop, o incadrare mai dinamica (la fel pt poza cu Delecour), iar poza cu Marisca e supraexpusa si nu e in clar... Incearca sa folosesti programele de editare foto pentru a corecta greselile aparatului (sharp, contrast, saturatie samd).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...