Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

RTFM adica citeste manualul de utilizare! Sau trage pe zona verde,adica AUTO.Succes!

Altii se dau cu capul de pereti ca poate vor sa lucreze in temperaturi de culoare <2500K si tu te plangi ca nu stii cum sa setezi balansul pe AWB

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@Popescus crede-ma ca am citit manualul, nu ieri am inceput meseria. Pur si simplu ma deranjeaza faptul ca bridge-ul ce am avut a facut fata, trecand la dslr ma complica asta. Am doi copii si nu intotdeanuna ai timp de setari sai masuratori... Tu cum procedezi cand sunt situatii in care trebuie sa faci poza in 2 secunde?

 

@bibi: stiu ca se poate ulterior, dar momentan eu caut sursa problemei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RTFM adica citeste manualul de utilizare! Sau trage pe zona verde,adica AUTO.Succes!

Altii se dau cu capul de pereti ca poate vor sa lucreze in temperaturi de culoare <2500K si tu te plangi ca nu stii cum sa setezi balansul pe AWB

asa-i la noi, in loc sa ajuti omu, il dai cu flit. de ce va purtati asa n-o sa inteleg niciodata. de parca va trage omu de maneca personal si va freaca la cap. daca nu vrei sa-l ajuti, ignora-l, poate il ajuta altcineva.

phoenix, vezi linkul asta http://www.dummies.com/how-to/content/creating-white-balance-presets-on-a-nikon-d3100.html

ar trebui sa reusesti asa.

daca nu te descurci, da-mi pm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bibi: stiu ca se poate ulterior, dar momentan eu caut sursa problemei

 

Eu am un D300, modelul vechi. De doi ani de cînd îl am am tras mereu cu WB pe Auto și rareori a dat rateuri. Oricum trag ( și ) RAW așa că nu mi-am bătut capul prea tare dar am observat că a trebuit să fac extrem de rar corecții de WB. De obicei se zăpăcește cînd am mai multe surse de lumină de temperaturi diferite (ex. bliț dat cu bounce într-un perete colorat și lumină naturală pe fereastră, etc).

 

Descrie problema ta, mai în amănunt ( eventual o poză cu problemă )

Editat de bibi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai probleme in orice sursa de lumina artificiala ? Sau doar la unele ? (gen bec incadescent/neon/etc). Pt ca unele aparate se descurca mai bine in awb cu anumite surse de lumina si mai slab cu altele ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa il stapanesti si folosesti cu placere :) E naspa ca ai facut pasul cu primul dslr. Acum nu te mai poti intoarce la compacta :D

 

Si ce-mi plac (auto)portretele cu ultrawide-ul

 

IMG_5838.jpg

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc.

Urmatorul pas e un 50mm, focala fixa, filtru polarizare, eventual si un flash, insa cu timpul.

 

Am mai tras cateva cadre.

 

post-49786-0-15959700-1363600346_thumb.jpg

 

post-49786-0-31090000-1363600377_thumb.jpg

 

post-49786-0-02845600-1363600388_thumb.jpg

 

post-49786-0-27479400-1363600395_thumb.jpg

 

 

post-49786-0-46271300-1363600519_thumb.jpg

 

 

post-49786-0-82362100-1363600524_thumb.jpg



Sa faci poze frumoase cu el! Frumos a/n ul, ia incearca si sepia. Aia cand faci ca locomotiva e cool! :)

Nu sunt eu in poza cu "locomotiva" :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mere si compacta cateodata, ce-are? :)

 

P1010456.jpg

Merge, dar asta nu inseamna ca imi si place ceea ce scoate chiar mereu :). Eu un plimbarile moto iau cu mine un SX130, nu ma car cu slr-ul.

Faina poza

 

cati dintre voi si printeaza ceea ce fotografiaza.....

 

pe ce hartie si unde ???

Canon Selphy. Mi se pare chestia ideala ca si comoditate/utilitate/pret. Pozele ies ceva mai scumpe ca la un laborator (cam 1.2 lei / poza 10x15), dar ies cum vreau eu si fara sa bat drumul pana la aia :) Iar dpdv calitativ, culori and stuff, este peste multe laboratoare.

Daca vrei printuri mari, A3/A4 si calitate foto... si costurile sunt pe masura (o imprimanta buna cam trece de 800 lei+consumabile destul de costisitoare).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cati dintre voi si printeaza ceea ce fotografiaza.....

 

pe ce hartie si unde ???

 

Acasa, pe hartie foto normala. Indiferent ca e lucioasa sau mata, arata de multe ori mai bine decat pe monitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Natiunile Unite , fata in fata cu Tribunalul la jumatatea distantei intre fostul restaurant Sahara si intersectia cu Victoriei !

......eu la centrul ala apelez cu incredere : au preturi bune , imi suporta toate pretentiile si este gata intr-o ora daca nu se poate pe loc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...