Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, sorry, masinile nu prea au cum sa greseasca. Dar daca o faci cu manuta, in camera obscura, se poate. :)

 

Ai folosit blitz?

nici cu manuta nu e posibil. suprafata fotosensibila a fost expusa de doua ori, nu se pot intercala doua cadre prin developare. deci, cumva, a avut o problema rotita care trebuia sa inainteze filmul. dar nu mi s-a mai intamplat cu minolta, ceea ce ma facea sa ridic din sprancene.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

nici cu manuta nu e posibil. suprafata fotosensibila a fost expusa de doua ori, nu se pot intercala doua cadre prin developare. deci, cumva, a avut o problema rotita care trebuia sa inainteze filmul. dar nu mi s-a mai intamplat cu minolta, ceea ce ma facea sa ridic din sprancene.

 

Faptul ca nu ti s-a mai intamplat asta nu inseamna ca nu se poate intampla.

Oricum a iesit bine, cel putin mie imi place compozitia ... atat cat e de placut dintr-un accident.

Aparatul meu din pacate nu face dubla expunere decat pe poza anterioara .. si nu prea merge. Pentru ca-mi plac peisajele in compozitie cu oamenii. Si gasesti greu astfel de locuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aparatul meu din pacate nu face dubla expunere decat pe poza anterioara .. si nu prea merge. Pentru ca-mi plac peisajele in compozitie cu oamenii. Si gasesti greu astfel de locuri.

am un exakta vx1000 care face multiexpuneri. doar ca e mai greu de dat la manivela pentru asta, ca na. dar la exakta e vizarea ciudata, asa ca iti ia ceva timp sa te obisnuiesti. mai ales cu shutterul in partea opusa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

comparativ cu ce? :)

 

Păi, să zicem, cu majoritatea șeilor de pasager. Șaua mea e pe suport de cauciuc, pasagerul dansează în ritmul gropilor :D !

 

Am și eu o dublă expunere. Aparatul era un Smena 8. Poza e de prin 1994, developarea s-a făcut vreo doi ani mai tîrziu, de acolo și „zgomotul”...

168936_10150090268404637_2890544_n.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e frumoasa :) eu odata am developat un planfilm negativ intr-un pozitiv din cauza substantelor + scapari de lumina intr-un fel de cabina de dus + aprins bricheta periodic. mi-a luat o saptamana sa-mi dau seama ce mi se parea ciudat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Laboratorul meu era instalat pe mașina de spălat Albalux 11! Lampă roșie nu aveam, foloseam o pernă gonflabilă de plastic (roșu) tăiată și pusă peste abajurul din baie. Ca să măresc mai mult decît mă lăsa aparatul îl întorceam și puneam hîrtia pe un scaun (mama mia ce greu mai scoteam clarul!), dar ieșeau niște poze din care învățam puțin cîte puțin. Am învățat puțină tehnică fotografică prin clasa a opta, apoi n-am mai lucrat vreo 8 ani, timp în care am uitat aproape tot ce învățasem la cercul foto de la școală. Totuși, mi-am reamintit destul de repede puținul pe care-l știam, am mai pus mîna pe cîte o carte, am mai vorbit cu unul și cu altul, am stricat o grămadă de hîrtie și soluții... Am și acum cîteva poze care-mi plac, dar e evident că nu-s de calitate, ci sînt numai amintiri plăcute.post-7334-0-07768100-1368551769_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e cu hartie multigrade? mie-mi place, mai pune daca mai ai. eu nu am luat cursuri deloc, dar am fost la facultate la arte in bucuresti un an, acum sunt la cluj in anul 3-licenta. nu se mai preda nimic pe partea de foto argentica, dar daca-ti place, te chinui singur. la cluj, spre exemplu, fostul laborator are doua-trei pc-uri pe care se predau lucrari in format digital si atat. la bucuresti, am fost la un nene care era izgonit de la sectia foto catre cei de la pedagogie. dupa ce am petrecut doua ore in lab-ul lui, am iesit de acolo si m-a acuzat ca i-am furat telefonul, pentru ca era prea beat. anul trecut am fost in cehia si am stat cu cei de anul I. acolo inca ii invatau sa scoata si ii invatau sa scoata BINE. aveau si un Toyo View cu care faceai pe planfilm in studio, precum si un gigantic aparat de marit pe care te invata sa operezi, daca erai interesat. nu mai zic si de tehnici alternative cen ciano sau altele, la care veneau diferiti artisti care lucrau special cu tehnicile respective. plus vizite minim o data la doua saptamani a artistilor contemporani din cehia/slovacia. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...mai pune daca mai ai...

Hîrtia pe care o foloseam de obicei era Bromură Contrast BC 111.

„La cererea telespectatorilor”, mai postez una. Viitoarea mea soție surprinsă în prima noastră excursie. :)

post-7334-0-56539500-1368602104_thumb.jpg

 

Toate bune! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu pasiunea mea(filmare si editare) ... nu am gasit loc decat acilea...

nu stiu daca am nimerit bine, ... dar am decat ceva poze in miscare ...

o fi bune o fi rele... vedeti si voi...

 

Editat de M!rra
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mister google?

Eu pot sa-ti ofer , cateva . . . din ce am reusit eu sa fac . Nu-s stralucite dar mi-s mandru de ele !

 

Se pare ca am raspuns altei persoane ! Scuze !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos, mi-a placut.

 

Un filmulet de prezentare a litoralului romanesc asa cum e el.

 

Cu ce ai filmat?

camera e slaba tare... un handycam samsung smx f30 cu rezolutie slaba.

chiar daca am umblat mult la corectii de culoare, imagine... nici nu se compara cu ce trage un dslr.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

camera e slaba tare... un handycam samsung smx f30 cu rezolutie slaba.

chiar daca am umblat mult la corectii de culoare, imagine... nici nu se compara cu ce trage un dslr.

Cu timpul , o sa-ti procuri si jucarii mai serioase ! Ai gasit destule " cadre " bune din care se vede ca ai ochi ptr frumos ( nu ma refer la ele , eternele . . ) ! Cu siguranta , practica iti va aduce satisfactii ! Multa bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot m-am apucat sa fac curat prin arhiva, mai gasii cateva poze de calatorie facute cu bridge-ul pe alte meleaguri.

Sper sa va placa.

 

Cinque Terre, Italia:

 

P1060827.jpg

 

P1060643.jpg

 

P1060608.jpg

 

Panorama%252076%2520Vernazza.jpg

 

 

Milano:

 

P1060562.jpg

 

Panorama%252067%2520Milano-Duomo.jpg

 

Panorama%252069%2520Milano.jpg

 

Florenta (Perseu al lui Benvenuto Cellini din doua perspective):

 

P1070152.jpg

 

P1070145.jpg

 

 

O curte din Pisa:

 

Panorama%252080%2520Pisa.jpg

 

Dubrovnik:

 

Panorama%252058%2520Dubrovnik.jpg

 

Si un peisaj cu mobre in Muntenegru:

 

Panorama%252039%2520Trsa.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi plac foarte mult pozele,in special a 2 a merci ;)

Subscriu si ma inchin ptr poza " Dubrovnik " ! :peace:

 

Salutari all !

 

Cine ma ajuta cu nisthe poze alb negru cu moto,ceva retro,cafe racer sau chiar si modele noi,ceva mai deosebit asa,pt wallpaper ?

 

Orice fel de poze sunt binevenite.

:spsmile:

Iata si una color si ceva . . . bonus : , sau .

 

Sper sa nu supar pe nimeni ca am inundat topicul cu poze !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Doctor X, faine poze

 

camera e slaba tare... un handycam samsung smx f30 cu rezolutie slaba.

chiar daca am umblat mult la corectii de culoare, imagine... nici nu se compara cu ce trage un dslr.

Imi place montajul si melodia folosita, ...a iesit OK chiar daca filmarea nu e foate buna din punct de vedere al calitatii :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot m-am apucat sa fac curat prin arhiva, mai gasii cateva poze de calatorie facute cu bridge-ul pe alte meleaguri.

Sper sa va placa.

 

Faine pozele. Ce bridge ai folosit ? Unghiul de cuprindere in unele poze pare mai mare decat normal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faine pozele. Ce bridge ai folosit ? Unghiul de cuprindere in unele poze pare mai mare decat normal.

 

Multam!

 

Pozele mai late sunt, de fapt, panorame, facute din mai multe cadre lipite (intre 3 si 6).

Aparatul folosit a fost un Panasonic FZ38.

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una calda, de acum.

 

Sunt fulgere misto, dar nu mai pot sta, e vantul prea puternic si-mi zboara aparatul cu tot cu trepied.

post-20786-0-45804000-1369257650_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...