Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai ce 18-55 ai tu cu F2???

nu am specificat ca 18-55 cu F2. ci copiam din ce-a zis el.

 

Nu se sincronizeaza una cu alta.

Ci in functie de expunerea dorita (sau setata in modul auto), se modifica ori apertura, ori viteza, ori iso, pana se obitne expunerea dorita.

Daca una creste, scade cealalta, si invers. Asta pentru a compensa cantitatea de lumina ce ajunge la senzor.

da,era doar un exemplu ce-am zis eu. nu e neaparat ceea ce spun. asta difera in functie de anumiti factori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma bag, numa' sa nu fie portret, ca n-are cine sa-mi stea la poza. :)

Cat despre discutia cu expunerea, vorbim degeaba atata timp cat nu folosim termeni comuni si unii nu-si cunosc propriile aparate foto. Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu ma bag la portrete. Nu de alta, dar fratemiu nu sta si eu nu-s atat de frumos pt asa ceva.

Propun macro sau landscape. Sau ce-o fi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti da o tema si sa compari fotografiile pentru ca vor fi absolut toate diferite si nu le poti compara ,poate doar pozate in acelasi studio sau in acelasi loc.Poate unul face un portret in studio cu softbox-uri si lumini de studio in timp ce altul pozeaza la perete cu 2 veioze si blitz-ul aparatului,cum compari astea?Ca sa va vedeti "maestria" va strangeti si mergeti intr-un loc unde puteti poza in aceleasi conditii toti,atunci se va observa care stie sa puna un iso ,o diafragma,un timp de expunere...

Editat de motorhead23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

Mai hai sa facem altfel. Impunem niste conditii degenu: ISO 400, expunere 1/100, 35mm

35mm - dx sau fx? :D

 

De obicei cand se da o tema fotografica, de fapt se propune un subiect de genul: pomi, copii, portret, strada. Nu se refera la setari, pentru ca setarile fac diferenta intre o poza buna si una proasta (tehnic vorbind).

 

Sau care are chef facem la sfarsit de saptamana cate o iesire intr-un loc anume.

Nu conteaza locul (oras, natura, etc.) dar sa stam peste noapte (cazare, cort) in felul asta e mai placut timpul.

Mie imi place si fotografia de noapte, cu sau fara trepied.

 

jJiH7oU.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

35mm - dx sau fx? :D

 

De obicei cand se da o tema fotografica, de fapt se propune un subiect de genul: pomi, copii, portret, strada. Nu se refera la setari, pentru ca setarile fac diferenta intre o poza buna si una proasta (tehnic vorbind).

 

Sau care are chef facem la sfarsit de saptamana cate o iesire intr-un loc anume.

Nu conteaza locul (oras, natura, etc.) dar sa stam peste noapte (cazare, cort) in felul asta e mai placut timpul.

Mie imi place si fotografia de noapte, cu sau fara trepied.

 

jJiH7oU.jpg

Place și la mine!

post-7334-0-78314500-1370587995_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi place ideea . Ce subiect se alege ptr acest week end ? :) De asemenea , propun ca pozele sa fie facute doar in aceasta perioada de timp ( vineri , sambata si duminica ) deoarece sunt sigur ca aveti sute de cadre care pot intra in tema aleasa .

Editat de Arthur TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi place ideea . Ce subiect se alege ptr acest week end ? :) De asemenea , propun ca pozele sa fie facute doar in aceasta perioada de timp ( vineri , sambata si duminica ) deoarece sunt sigur ca aveti sute de cadre care pot intra in tema aleasa .

 

Sugestie : un cadru cu ceva ce sa reprezinte localitatea in care va aflati . . .. sau sa stabiliim o ora la care sa facem toti o poza unui subiect comun ( soarele ) si duminica sa vedem de ce a avut fiecare parte in week end . Sunt doar sugestii :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iarasi nu e bine pentru ca pe astea le setezi in functie de lumina pe care o ai :))

pai se impun niste criterii, dupa care tu trebuie sa te "adaptezi"

 

35mm - dx sau fx? :D

 

De obicei cand se da o tema fotografica, de fapt se propune un subiect de genul: pomi, copii, portret, strada. Nu se refera la setari, pentru ca setarile fac diferenta intre o poza buna si una proasta (tehnic vorbind).

 

Sau care are chef facem la sfarsit de saptamana cate o iesire intr-un loc anume.

Nu conteaza locul (oras, natura, etc.) dar sa stam peste noapte (cazare, cort) in felul asta e mai placut timpul.

Mie imi place si fotografia de noapte, cu sau fara trepied.

 

jJiH7oU.jpg

nu conteaza DX sau FX. in functie de setari, tu cauti subiectul, timpul si celalalte criterii ce influenteaza calitatea

 

Cel mai lejer ar fi sa avem ca subiect ceva banal, usor de gasit pentru toata lumea, gen o doza de cola.

ia prea multe pe feisbuc acuma.... e prea usor :lol:

 

Arthur, e ok si faza cu "tema de weekend" astept propuneri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iarasi nu e bine pentru ca pe astea le setezi in functie de lumina pe care o ai

 

Nu. Parametrii de expunere se aleg in functie de efectul dorit (profunzime redusa de camp, inghetare de miscare, redare de miscare samd).

 

35mm - dx sau fx?

Format mediu... Distanta focala este o proprietate optica independenta de dimensiunea captorului.

 

Cateva imagini din arhiva personala, cu tema nocturna

post-71849-0-83290900-1370592092_thumb.jpg

post-71849-0-20706200-1370592093_thumb.jpg

post-71849-0-10005800-1370592114_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iarasi nu e bine... in Iasi nu vezi soarele de nori spre exemplu..

Ghinion :) . Poate sambata nu-l voi vedea eu , in Timisoara . Ideea era ca avand un subiect comun nu conteaza de unde esti . Toti avem loc sub soare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu. Parametrii de expunere se aleg in functie de efectul dorit (profunzime redusa de camp, inghetare de miscare, redare de miscare samd).

 

Format mediu... Distanta focala este o proprietate optica independenta de dimensiunea captorului.

 

Cateva imagini din arhiva personala, cu tema nocturna

 

Sunt frumoase , dar poza cu pomul este superba si le umbreste pe celalalte doua :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu. Parametrii de expunere se aleg in functie de efectul dorit (profunzime redusa de camp, inghetare de miscare, redare de miscare samd).

 

Format mediu... Distanta focala este o proprietate optica independenta de dimensiunea captorului.

Mda. N-o sa mai comentez notiuni de tehnica de-acum incolo. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

Nu. Parametrii de expunere se aleg in functie de efectul dorit (profunzime redusa de camp, inghetare de miscare, redare de miscare samd).

 

Si intr-o zi noroasa sau noaptea, ce "profunzime redusa de camp" speri sa obti? Sau ce "inghetare de miscare" :D

Pana la efect, eu zic ca e nevoie de lumina. Cateodata ma multumesc cu o poza indiferent de efect, atata timp cat am obtinut-o.

 

Faina poza cu statuia din parcul tineretului (parca).

 

 

 

Pai nu prea avem cum sa ne intalnim cu totii..suntem din alte sate :))

Ideea era mai mult pentru cei care au chef de plimbare in uichend, dar care s-au plictisit de acelasi drumuri batute de n' ori.

Tara-i mica, chef de plimbare e, dorinta de a redescoperi locurile vechi exista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si intr-o zi noroasa sau noaptea, ce "profunzime redusa de camp" speri sa obti? Sau ce "inghetare de miscare" :D

Pana la efect, eu zic ca e nevoie de lumina. Cateodata ma multumesc cu o poza indiferent de efect, atata timp cat am obtinut-o.

 

Faina poza cu statuia din parcul tineretului (parca).

 

 

 

Ideea era mai mult pentru cei care au chef de plimbare in uichend, dar care s-au plictisit de acelasi drumuri batute de n' ori.

Tara-i mica, chef de plimbare e, dorinta de a redescoperi locurile vechi exista.

Sa ne intalnim ar fi putin mai greu . . . dar nu zi ho pana nu sari gardul :) . Fiind vineri si timpul prea scurt ptr a se putea organiza ceva , am sugerat ideea cu soarele . Putem vedea cum se vede acelasi subiect din mai multe locatii . In continuare , astept si alte sugestii :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...