Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Jumatatea dreapta de cadru putea sa lipseasca...

 

... pentru ca...?

 

 

In jumatatea din dreapta mai avem asa: o rama de calcar, lacul Razelm in fundal, o zona cu stuf si canale diagonale, plus dealul acela terasat, pe care de fiecare data cand am ajuns acolo am vrut sa-l fotografiez, numai ca n-aveam niciun subiect pe care sa-l includ in cadru pentru a nu fi prea steril.

 

PS: Eu credeam ca stalpul ala din mijloc deranjeaza, ca prea sare-n ochi. My bad! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca ai un stalp mare pe mijloc care iti sectioneaza cadrul.

Si sa zicem ca am fii trait cu acel stalp daca nu era urmat de alti stalpi si de o sosea care formeaza o linie ce ghideaza privirea spre cetate. Practic, ochii iti stau la cetate, iar partea din dreapta a imaginii e spatiu vid, inutil, in care nu se intampla nimic.

 

Parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D3100+18-50 f2.8

attachicon.gifDSC_0138.jpg

 

A iesit din greseala, dar imi place ...

Nu ai folosit trepied ? Sunt destul de neclare . La setari , incearca mai multe cadre pana te decizi asupra unuia ptr ca risti sa scapi poze frumoase ! Eu am folosit trepied si timp de expunere mare ( 10 - 15 sec ) la pozele urmatoare dar culorile lasa de dorit si mai trebuie sa lucrez la setari :

 

si

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La poza II daca ai putea da mobra 2-3 metri in spate... ar iesi de belea.

Eram sub semafor :) . Mai vreo doi metri si ajungeam vreun topic anapoda pe la accidente :crack: . De mutat mobra , sub nici o forma . Proprietarul era la cafea si nu-i frumos sa deranjezi omul .

Editat de Arthur TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai folosit trepied ? Sunt destul de neclare . La setari , incearca mai multe cadre pana te decizi asupra unuia ptr ca risti sa scapi poze frumoase ! Eu am folosit trepied si timp de expunere mare ( 10 - 15 sec ) la pozele urmatoare dar culorile lasa de dorit si mai trebuie sa lucrez la setari :

Nu am folosit trepied. Era in prioritate apertura si m-a surprins cu timpul de expunere...poza facuta pe genunchi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atasez si eu cateva poze de acum cateva zile facute cu Nikon d3000 18-105

A doua are fundalul " ars " . A treia nu-mi place dar a patra este foarte faina . Cu mici retusuri ar fi superba .

 

Am dat-o pe NBC-uri in acest week-end.

Prima cu paharele este foarte frumoasa . Ultima cu scaunul este " beton " ! Imi place mult incadrarea scaunului si contrastul cu mocheta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat-o pe NBC-uri in acest week-end.

 

Macar au iesit ceva banuti? Ca banuiesc ca tu ai fost fotograful oficial. Faine poze!

 

A doua are fundalul " ars " . A treia nu-mi place dar a patra este foarte faina . Cu mici retusuri ar fi superba .

 

Fundalul poate fi ars intentionat, nu-i neaparat o greseala de expunere. De exemplu, in fotografia de produs, daca iti trebuie un fundal de un alb imaculat, se face mai intai balansul de alb pe fundal, iar apoi, daca tot nu iese, se "arde". Asta sa nu mai stai sa decupezi, ca-i munca de chinez batran. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...