Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

e cam anapoda, zic eu. trebuia sa se vada varful pensulei nu coada. cred ca era mai important.

poate ca nici fundalul ala negru nu e cel mai inspirat. nu se disting detaliile din varful pensulei.

Pentru ca varfurile pensulei sunt acoperite cu tub transparent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wrong post! sorry!

Editat de cicloburu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Arthur_TM: incearca si alte incadrari la pozele cu mobra. incearca si cu un wide, o compozitie ceva....

De alea cu fluturele nu comentez :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arthur_TM: incearca si alte incadrari la pozele cu mobra. incearca si cu un wide, o compozitie ceva....

 

De alea cu fluturele nu comentez :)

Am facut mai multe poze , cu motocicleta / motocicletele in diferite pozitii si unghiuri , dar astea imi plac mie mult . Cu fluturele . . . este alta poveste . In primul rand , nu a vrut sa colaboreze deloc si tinand cont de viteza lui de deplasare si de lipsa de lumina . . . . In al doilea rand , sedinta a tinut pana in clipa in care am devenit " interesant " ptr el . Din momentul ala imi aduc aminte doar ca am daramat un " pitic " de gradina in drumul meu spre usa :) . A fost prima oara cand am vazut un balaur asa mare din specia asta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incadrarea ca incadrarea... dar cristoase mai foloseste si tu lumina in poze ca aia e baza fotografiei.

 

Adica?

 

1. pozele tale cu motoare is facute noaptea... cand p*la lumina buna... ba mai mult lumina de cacao de la becurile alea idioate. Nu tu contur, nu tu subiect, nu tu culori, nu tu background, nu tu o incadrare din mana... nu tu FOTOGRAFIE ci doar o poza. N-ai cum sa fii creativ in incadrare daca nu inveti perspectiva pe lumina buna, cu aparatul in mana, la focale diferite, timpi de expunere diferiti. Din cauza intunericului vei fi conditionat sa pozezi de pe trepied cand tu nu stapanesti bine incadrarea si compozitia din mana.

 

2. OK, iti plac mobrele. fa-ti o cultura vizuala pe tema asta daca vrei sa vezi imbunatatiri. Cauta un background, schimba si tu dofu, baga in prim plan niste detalii, adauga un om, fa poza cu tenta de lanscape introdu motocicleta ca element secundar.

 

3. Daca am vb degeaba si tot vrei sa pozezi noaptea... documenteaza-te despre light painting. Da nu light painting-u ala de-l fac retardatii cu o bricheta cu led scriind LOVE YOU ci ia o lanterna imensa si cu timp lung de expunere de pe trepied (dupa ce incadrezi cum trebuie si te mai documentezi despre compozitie) ilumineaza motocicleta aia si daca nu e destul un cadru, fa 2-3 si pune-le in photoshop unu peste altu.

 

uite 2 exemple:

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2. OK, iti plac mobrele. fa-ti o cultura vizuala pe tema asta daca vrei sa vezi imbunatatiri. Cauta un background, schimba si tu dofu, baga in prim plan niste detalii, adauga un om, fa poza cu tenta de lanscape introdu motocicleta ca element secundar.

Mi-ai ranit sentimentele :) . Si cum orice critica este bine venita am sa tin cont de cele spuse , pe viitor :) . Multumesc frumos ptr sugestii . Despre light painting , nu stiu ce sa spun , nu ma atrage . Despre poze cu mobre , in schimb , caut sa redau ce-mi place mie . Da , am gusturi mai . . . intunecate :)

 

 

, ,

 

 

 

Week end fain la toata lumea

Editat de Arthur TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Cred c-o fi de la senzor (ca tot schimb obiectivele pe body)....dar trebuie sa te plictisesti tare sa vezi petele alea :)


Ce-i drept, monitorul meu nu e prea curat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred c-o fi de la senzor (ca tot schimb obiectivele pe body)....dar trebuie sa te plictisesti tare sa vezi petele alea

 

Ce-i drept, monitorul meu nu e prea curat

Sau tre sa ai ochi ptr detalii :-L . Eu vad acum niste cerculete :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau poate doar obiectivul pe afara....

Petele de pe obiectiv trebuie sa fie foarte mari pentru a putea fii vizibile in poze.

 

dar trebuie sa te plictisesti tare sa vezi petele alea

Sau sa ai ochiul format... btw, vezi ca mai e o pata in stanga sus a imaginii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

mai baieti, imi cer scuze pentru petele mele de pe senzor. De fapt pt particulele de praf (ca nu sunt niste pete propriu zise).


ma asteptam si preferam un comment constructiv vis a vis de fotografia in sine (ca-i proasta, ca-i prost incadrata, ca-i subexpusa, ceva util).

 

dar voi vad ca aveti chef de golaneala din asta ieftina cu praf pe senzor etc...

mai bine am avea ochiu format la fotografie si compozitie in general,decat la niste 'pete' :)

v-am pupat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...